به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
حصیل در دبیرستان های کانادا

از صفر تا صد تحصیل در دبیرستان های کانادا در سال 2022

در کانادا، دبیرستان به مکانی تبدیل شده است که در آن دانش آموزان می توانند از تمام توان خود استفاده کنند و شخصی که می خواهند در آینده باشند را کشف کنند. در واقع با کیفیت عالی زندگی و سیستم آموزشی استثنایی، کانادا انتخابی ایده آل برای دانشجویانی است که به دنبال بهترین تحصیلات ممکن هستند.

به علاوه، کانادا استاندارد های آکادمیک بالا و آموزش با کیفیتی را ارائه می دهد که در سطح جهانی از مدارس ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی به رسمیت شناخته شده. معلمان کانادایی کاملاً آموزش دیده اند و دیدگاه های متنوعی را در کلاس ارائه می دهند. به همین دلیل نیز کیفیت تحصیل در دبیرستان های کانادا توسط دانشگاه ها و کالج های سراسر جهان به رسمیت شناخته می شود.

نظام آموزشی دبیرستان های کانادا

دوره متوسطه یا دبیرستان در اکثر استانها و مناطق کانادا از پایه نهم شروع شده و تا دوازدهم ادامه خواهد داشت. به جز کبک، که از کلاس هفتم شروع می شود و در کلاس یازدهم پایان می یابد. بعد از تمام شدن دوره دبیرستان در سن 17 یا 18 سالگی، دانش آموز می‌تواند برای ادامه دادن تحصیل به کالج یا دانشگاه بروند.

هر استان و منطقه زمان شروع و پایان سال تحصیلی را به صورت جداگانه تعیین می کند اما به طور معمول، سال تحصیلی در ماه سپتامبر شروع و در ماه ژوئن تمام خواهد شد. کلاس ها از روز دوشنبه تا جمعه و از ساعت 8 صبح تا 3 بعدازظهر هستند.

کانادا سابقه بسیار خوبی در ارتقاء سطح علمی دانش آموزان، در بین کشورهای مختلف جهان را دارد. در واقع نوجوانان کانادایی از برترین تحصیلکرده های جهان هستند. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) که سیستم های آموزشی در سراسر جهان را بررسی و رتبه بندی می کند، در جدیدترین ارزیابی خود، سیستم های آموزشی کانادا را در رتبه 6 جهان از نظر مهارت خواندن، رتبه 12 از نظر مهارت ریاضی و رتبه 8 در مهارت علوم، معرفی کرده است. کیفیت بالای تحصیل در دبیرستان های کانادا، به عنوان یکی از بزرگترین نقاط قوت آن ها شمرده می شود و بسیاری معتقدند، موفقیت های این کشور در این زمینه به دلیل معلمان استثنایی و توانای این مدارس است.

برای آشنایی با ویزای دانش آموزی کانادا به لینک مربوطه مراجعه کنید.

برجسته ترین مزایای تحصیل در دبیرستان های کانادا، عبارتند از:

 • آموزش با کیفیت بالا و در نتیجه موفقیت بیشتر برای دانش آموزان
 • استاندارد ها و تضمین کیفیت
 • کلاس های درسی مدرن
 • دوره های آموزشی مرتبط و جذاب
 • برنامه های آموزشی و کارآموزی مشارکتی
 • پرسنلی استثنایی و با صلاحیت بالا
 • محیط آموزشی بهینه
 • اعتبار قوی و بین المللی

نظام آموزشی دبیرستان های کانادا

انواع دبیرستان های کانادا

تحصیل در دبیرستان های کانادا نیز مانند ایران در یکی از دو سیستم دولتی یا خصوصی (غیر انتفاعی) امکان پذیر است:

 • دبیرستان های دولتی

اکثر دبیرستان‌های دولتی کانادا دانش آموزان بین المللی را می پذیرند  و دانشجویان بین المللی می توانند تحصیل به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو را انتخاب کنند.

مدارس با بودجه عمومی، در سطح محلی و توسط هیئت های منتخب مدارس اداره می شوند که برنامه های تحصیلی استاندارد را ارائه می دهند. تقریباً همه مدارس دولتی دارای دانش آموزان دختر و پسر در کلاس های یکسان هستند و فقط برنامه های روزانه را ارائه می دهند. برخی از استانها نیز یک سیستم جداگانه ارائه می دهند که شامل کلاس های مذهبی نیز می شود. شرکت در این بخشی از سیستم مدارس دولتی، برای همه آزاد است.

به علاوه، آموزش برای همه دانش آموزان در سیستم مدارس دولتی کانادا رایگان است و بسته به استان یا منطقه محل تحصیل، دانش آموزان دبیرستانی باید تا سن 16 یا 18 سالگی در مدرسه شرکت کنند.

 • دبیرستان های خصوصی

کانادا دارای مدارس متوسطه خصوصی نیز است که از دانش آموزان هزینه حضور را دریافت می کنند. مدارس خصوصی باید برنامه درسی مشابه مدارس دولتی در استان یا منطقه را ارائه دهند. این باعث می شود که دانش آموزان همان دوره تحصیلی را که در سیستم مدارس دولتی ارائه می شود، به پایان برسانند. اندازه کلاس ها در مدارس خصوصی اغلب کوچکتر از مدارس دولتی است و دانش آموزان ممکن است از برنامه های آموزشی تخصصی نیز بهره مند شوند. برخی از مدارس خصوصی دارای برنامه مذهبی و همچنین دروس استاندارد مدارس خواهند بود. گاهی اوقات نیز، مدارس خصوصی فقط برای پسران یا فقط برای دختران پذیرش خواهند داشت. علاوه بر این دبیرستان های خصوصی خود شامل: مدارس شبانه روزی (با محل اقامت در محل)، مدارس دو نوبته، برنامه های بین المللی کارشناسی، برنامه های ورزشی تخصصی یا مدارس برای دانش آموزان با ناتوانی یادگیری هم هستند.

مهم ترین دبیرستان های کانادا

10 مدرسه برتر برای تحصیل در دبیرستان های کانادا، عبارتند از:

 • Old Scona, Edmonton
 • Rundle College, Calgary
 • St Michael’s Choir (Sr) , Toronto
 • York House, Vancouver
 • Crofton House , Vancouver
 • Columbia International College, Ontario
 • Albert College, Ontario
 • Unionville, Unionville
 • London Central, London [Ontario]
 • Bayview, Richmond Hill

در این مدارس، علاوه بر دروس اجباری رایج مانند زبان انگلیسی و فرانسه، ریاضیات، علوم طبیعی، تاریخ کانادا، جغرافیای کانادا، هنر، بهداشت، تربیت بدنی و تحصیلات حرفه ای، همه استانها برنامه ای شامل آموزش شهروندی در دو سطح ابتدایی و متوسطه نیز ارائه می دهند.

شرایط و اقدامات لازم برای تحصیل در دبیرستان های کانادا

شرایط و اقدامات لازم برای تحصیل در دبیرستان های کانادا

برای شروع تحصیل در دبیرستان های کانادا، فرزند شما ممکن است نیاز به ارائه موارد زیر داشته باشد:

 • به پایان رساندن مقاطع تحصیلی خاص، مطابق با سطوح آموزشی کانادا
 • تسلط کامل به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • گزارش ریز نمرات و مدرک سطوح پیشین از کشور خود

اگر می خواهید فرزند خود را برای تحصیل در دبیرستان های کانادا ثبت نام کنید، با هیئت مدیره مدرسه استان مورد نظر خود تماس بگیرید. برنامه های تحصیلی، اغلب دانش آموزان جدید را نیز ارزیابی می کنند، بنابراین فرزند شما می تواند کلاس های خود را در مقطع تحصیلی درستی شروع کند. این مدارس ممکن است قبل از شروع کلاس های آموزشی فرزند شما، کلاس های زبان انگلیسی یا فرانسوی رایگان هم ارائه دهد.

 • شرایط ذکر شده برای تحصیل در مدارس دولتی بود. بنابراین برای ثبت نام فرزند خود در یک دبیرستان خصوصی، کافی است مستقیماً با مدرسه تماس بگیرید.
 • در نظر داشته باشید که ممکن است مهلت هایی برای درخواست ثبت نام در برخی از مدارس دولتی وجود داشته باشد. این امر در مورد مدارس خصوصی نیز صدق می کند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آشنایی با تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم به لینک مربوطه مراجعه کنید.

سوالات متداول:

 • هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا به چه عواملی مرتبط است؟

اعتبار موسسه آموزشی، نوع محل اقامت، تغذیه دانش آموز (که معمولاً تمام وقت هستند)، هزینه ارزیابی در زمان ارسال مدارک برای پذیرش، کتاب های درسی و لباس مدرسه، برنامه های فرهنگی، سرگرمی، ورزشی و… به طور کلی، هزینه تحصیلات متوسطه در مدارس خصوصی کانادا می تواند از 12،000 CAD تا 70،000 CAD برای 1 سال تحصیلی متغیر باشد. علاوه بر این، هزینه اقامت نیز در حدود 11،000 CAD در سال است.

 • دبیرستان های خصوصی کانادایی، چه امکانات ویژه ای ارائه می دهند؟

مهم ترین نکته تعداد دانش آموزان کمتر در یک کلاس درس است که می تواند تأثیر بسزایی در آموزش بچه ها داشته باشد، به علاوه معمولاً دبیرستان های خصوصی شرایط اسکان دانش آموزان را نیز فراهم می کنند و در کنار این موارد، سالن های کنسرت، استودیوهای نمایش و تئاتر با تجهیزات پیشرفته، امکانات ورزشی مانند گلف، قایقرانی، اسب سواری و شمشیر بازی نیز قابل توجه هستند.

 • محدودیت سنی برای ادامه تحصیل در دبیرستان های کانادا چقدر است؟

در بیشتر استان ها محدوده سنی مجاز برای شرکت در مقطع متوسطه 18 سال و در برخی دیگر از مناطق، 19 سال تعیین شده است.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.