به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
شرایط تحصیل در مجارستان چیست؟

شرایط تحصیل در مجارستان در سال 2021 | اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و هزینه های آن

آموزش عالی یکی از دستاوردهای با اهمیت در زندگی هر فرد است که می تواند در کیفیت آینده شغلی، تحصیلی و سطح زندگی افراد مؤثر باشد. لذا کیفیت آموزش ارائه شده توسط موسسات آموزش عالی بسیار حائز اهمیت است. عوامل زیادی بر کیفیت تدریس ارائه شده توسط اساتید دانشگاه ها مؤثر بوده و امکانات و امتیازات ارائه شده توسط دانشگاه ها از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت آموزش های ارائه شده توسط آن ها است. شاخص های متفاوتی برای سنجش میزان کیفیت ارائه شده توسط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی جهان وجود دارد که از جمله این شاخص ها می توان به سطح علمی و کیفیت ارائه آموزش توسط اساتید، تعداد دانشجویان، تجهیزات آموزشی و پژوهشی، بورس های داده شده و تعداد مقالات ارائه شده در ژورنال های معتبر بین المللی اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد دانشگاه های کشور مجارستان صحبت کرده و به بررسی شرایط تحصیل در مجارستان بپردازیم.

وضعیت علمی دانشگاه های مجارستان

با وجود اینکه کشور مجارستان همانند برخی کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، آلمان و یا فرانسه به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان جهان شناخته نمی شود، اما این کشور درحال رشد در حوزه آموزش و پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر جهان است. دانشگاه های این کشور قادر به ارائه آموزش با کیفیت مناسب در سه مقطه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند. در حدود شش تا هشت دانشگاه در مجارستان در رتبه بندی جهانی دانشگاه های سایت رتبه بندی QS قرار دارند. از جمله معتبر ترین دانشگاه های کشور مجارستان می توان به University of Szeged، University of Debrecen، Eötvös Loránd University، University of Pecs، Budapest University of Technology and Economics و Corvinus University of Budapest اشاره کرد.

سیستم آموزشی و تحصیل در مجارستان

سیستم آموزشی و تحصیل در مجارستان

تحصیلات و مدارک اخذ شده پس از تحصیل در مجارستان شامل دیپلم پایان دوره دبیرستان، درجه کاردانی برای کالج مدرسه عالی، درجه کارشناسی پس از اتمام تحصیل در دانشگاه، درجه کارشناسی ارشد دانشگاهی و درجه دکتری است.

مدت تحصیل در کالج ها بین 3 تا 4 سال، برای دانشگاه ها بین 4 تا 5 سال و در دوره دکتری در حدود 5 سال است. همچنین گذراندن آزمون توانایی در زبان خارجی الزامی است که انتخاب زبان مورد نظر به عهده دانشجو خواهد بود. مدت زمان تحصیل دانشگاهی برای رشته های پزشکی 6 سال است. همچنین دوره های تخصصی در کالج ها به مدت 2 سال و دوره های عالی تخصصی در مؤسسات آموزشگاهی غیر دانشگاهی به مدت 2 تا 4 سال برگزار می گردند.

برای ورود به مؤسسات آموزش عالی جهت تحصیل در مجارستان، ارائه دیپلم دبیرستان ضروری است و برای ورود به دانشگاه های این کشور علاوه بر دارا بودن دیپلم پایان دوره دبیرستان باید در آزمون ورودی دانشگاه ها پذیرفته شد.

شرایط تحصیل برای دانشجویان خارجی

برای دانشجویان خارجی، شرایط تحصیل در مجارستان قدری متفاوت است. برای ورود به دانشگاه های این کشور باید دیپلم دبیرستانی معادل با دیپلم کشور مجارستان ارائه نمایید؛ به این معنی که شما باید 12 سال تحصیل در دوره ابتدایی و دبیرستان را گذرانده باشید. به علاوه باید با زبان مجارستانی نیز به قدر کافی آشنا باشید. این دوره های آموزش زبان در مؤسسات مجارستانی نیز آموزش داده می شوند. همچنین نظام ارزشیابی برای تحصیل در مجارستان وجود دارد که لازم است از آن سربلند بیرون بیایید.

یک کمیته ارزیابی تحصیلی در مجارستان موسوم به HAC وظیفه نظارت مستمر بر دوره های آموزشی را بر عهده دارد که برای دریافت مجوز تحصیل در این کشور، دانشجو باید مورد ارزیابی این کمیته قرار بگیرد. شرایط پذیرش دانشگاه های این کشور برای رشته های پزشکی کمی سختگیرانه تر است. دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی ملزم به شرکت در آزمون ورودی کتبی و مصاحبه تخصصی شفاهی هستند.

نظام ارزیابی در مؤسسات آموزشی و دانشگاه های این کشور شامل امتیازدهی براساس اعداد 1 تا 5 است؛ به این معنا که عدد 1 به معنی ضعیف ترین و عدد 5 به معنی قوی ترین عملکرد در فرآیند تحصیل در مجارستان است.

هزینه تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار کم هزینه تر است. به طور کلی هزینه تحصیل در مجارستان برای رشته های گوناگون بین 1200 تا 5000 یورو و برای دوره های پزشکی بین 12 تا 16 هزار یورو است. به علاوه بسته به اینکه دانشجو در کدام یک از شهر های کشور مجارستان ساکن است و سبک زندگی و اقامتی مورد پذیرش او چگونه است، هزینه های زندگی حداقل بین 375 تا 700 یورو خواهد بود. البته بورسیه هایی نیز برای دانشجویان بین المللی از سوی مراکز آموزشی در مجارستان صادر می شوند که در صورت اخذ آن ها، می توانید به میزان قابل توجهی هزینه های تحصیل خود را کاهش دهید.

افرادی که دارای دیپلم پایان دوره دبیرستان هستند، برای ورود به دانشگاه لازم است یک دوره یک ساله را در کالج های این کشور بگذرانند. هزینه تحصیل در این دوره یک ساله بسته به کالج انتخابی، بین 400 تا 8000 یورو است.

زبان آموزشی برای تحصیل در مجارستان

آموزش در دانشگاه های کشور مجارستان به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و مجاری انجام می شود. سیستم آموزشی دانشگاه های کشور مجارستان ترمیک، شامل دو ترم در یک سال تحصیلی است که آغاز آن ها در ماه های سپتامبر و ژانویه است.

هزینه تحصیل در مجارستان

مراحل دریافت ویزای تحصیلی مجارستان

جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور مجارستان لازم است که ابتدا از یک مؤسسه آموزشی، مجوز تحصیلی دریافت نمایید. پس از ثبت نام در دانشگاه مورد نظر، با به همراه داشتن مدارک تحصیلی می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی برای ورود به این کشور اقدام نمایید. جهت پذیرش در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مجارستان می توانید به طور مستقیم با دانشگاه مورد نظر خود در ارتباط باشید و یا در صورت داشتن آگاهی کامل از زبان مجاری، می توانید از طریق وبسایت WWW.felvi.hu اقدام به اخذ پذیرش نمایید. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مجارستان شامل مدارک تحصیلی مانند گواهینامه های پایان دوره تحصیلی دبیرستان و دانشگاهی، مدارک تسلط بر زبان، پاسپورت، توصیه نامه از اساتید (برای دوره دکتری یا درصورت وجود) ، رزومه و سایر سوابق تحصیلی است.

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایید. برای دریافت ویزا علاوه بر مدارک پذیرش در دانشگاه های کشور مجارستان، مدارکی دال بر اثبات پرداخت شهریه، گذرنامه، عکس، مدارک بیمه درمانی، مدارک اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی مانند اظهارنامه یا پرینت حساب بانکی و تکمیل فرم های ثبت نام، مورد نیاز است.

جهت اخذ پذیرش برای تحصیل در مجارستان، علاوه بر مشورت با اساتید آشنا با شرایط تحصیلی این کشور، می توانید از مشاوران و وکلای مهاجرتی و تحصیلی خبره و آگاه به قوانین، برای تسهیل روند پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی این کشور استفاده نمایید.

 

سوالات متداول

  • تحصیل در مجارستان برای چه دوره هایی امکان پذیر است؟

تحصیل در کشور مجارستان برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ممکن است.

  • مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور مجارستان کدامند؟

دیپلم پایان دوره دبیرستان، ارائه مدرک تسلط بر زبان، رزومه، پاسپورت، توصیه نامه اساتید و…

  • هزینه تحصیل در مجارستان چقدر است؟

برای اکثر رشته ها بین 1200 تا 5000 یورو در سال و برای رشته های پزشکی بین 12 تا 16 هزار یورو است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.