به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در مقطع کالج

مزیت های تحصیل در مقطع کالج در اروپا

تحصیل در اروپا از گذشته تا کنون همیشه بین افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند محبوب بوده است. دانشگاه ها و کالج های پیشرفته با امتیازهای بالا، سیستم آموزشی قوی و اقتصاد بالایی که بعضی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان دارند، دلیل موثق و محکم برای ایجاد این محبوبیت است. از طرفی اینکه تحصیل در اروپا نسبت به کشورهای دیگر ارزان تر بوده و حتی برای بعضی از دانشگاه ها رایگان است نیز یک دلیل اصلی دیگر برای پرطرفدار بودن تحصیل در اروپاست. هزینه های زندگی نیز نسبت به کشورهای کانادا، استرلیا و آمریکا در اروپا کم تر خواهد بود. تحصیل در مقطع کالج در اروپا نیز از راه های پرطرفدار جهت مهاجرت به این قاره است. کالج های فراوانی در سرتاسر این قاره در کشورهای مختلف آن وجود دارند که هر ساله دانشجویان بسیاری را از اقصا نقاط دنیا جذب می کنند. آنچه در این نوشتار می خواهیم به آن بپردازیم، بررسی و تحلیل شرایط و ضوابط تحصیل در مقطع کالج دراروپاست.

چه تفاوت هایی بین دانشگاه و کالج وجود دارد؟

برای تحصیل در مقطع کالج ابتدا خوب است بدانیدکه کالج به چه مکانی گفته می شود. این که کلمه ی کالج به چه معناست بستگی دارد که در کدام کشور قرار است آن را استفاده کنید.کالج و دانشگاه در برخی از کشورها دقیقاً به یک معنا به کار می روند. برای مثال در کشورهای کانادا، آمریکا و استرالیا بخش هایی از دانشگاه ها را کالج می نامند. اما در کشورهای اروپایی بخشی از دانشگاه و یا یک مؤسسه که وابسته به دانشگاه است را کالج می گویند. کالج هایی که وابسته به دانشگاه باشند را در اروپا، کالج های دانشگاهی می نامند. اما ممکن است کالج یک موسسه کوچکتر از دانشگاه باشد. شاید بتوان گفت این گونه کالج ها در اروپا مانند دانشکده های فنی حرفه ای در ایران هستند که افراد می توانند از آن ها مدارک تحصیلی مربوط به مهارت های شغلی را اخذ نمایند. دسته ای دیگر از کالج ها هم هستند که کاملاً از دانشگاه ها مستقل هستند. دانشجویان خارجی می توانند در این کالج ها ثبت نام کرده و مدارک و یا گواهی نامه هایی از آن ها اخذ کرده و برای ورود به دانشگاه آماده شوند.

کالج

تحصیل در مقطع کالج و کالج های آموزش زبان در اروپا

کالج هایی در کشورهای اروپایی وجود دارند که به صورت اختصاصی روی زبان کار می کنند. برای تحصیل در مقطع کالج در اروپا می توانید در این دسته از کالج ها ثبت نام کنید. شما در این کالج ها زبان انگلیسی و یا زبان آن کشور را می توانید فرا بگیرید. گرفتن پذیرش از کالج ها در کشورهای اروپایی به مراتب آسان تر از گرفتن پذیرش از دانشگاه های این قاره است. البته هزینه های آن ها نیز از برخی دانشگاه های پولی در کشورهای اروپایی نیز کم تر است. اخذ ویزا برای کالج ها نیز خیلی آسان تر از گرفتن ویزا برای دانشگاه هاست. تجربه ثابت کرده است که دانشجویانی که ابتدا در کالج های زبان تحصیل می کنند بعد از اتمام دوره زبان، راحت تر به دانشگاه ها ورود پیدا می کنند. از طرفی وقتی دوره آموزش زبان آن کشور و یا زبان انگلیسی را در کالج فرا گرفته باشید، برای مشغول شدن به کار در آن کشور نیز آمادگی بیشتری دارید و شاید پیشنهادهای کاری یا به اصطلاح جاب آفرهای بیشتری به شما رائه شود. کالج های آموزش زبان در بیشتر کشورهای اروپایی از جمله انگلستان، مجارستان، ایرلند، جمهوری چک، سوئد، هلند، فرانسه، لهستان و… وجود دارند.

برای تحصیل در مقطع کالج در اروپا بهترین کالج ها را بشناسید

می توان گفت در کشورهای اروپایی هزاران کالج و دانشگاه با امتیازهای بالا وجود دارد. برای تحصیل در مقطع کالج در اروپا شاید بهتر باشد که ابتدا کمی تحقیقات انجام دهید تا بهترین کالج را انتخاب کنید. ما درراین پاراگراف با معرفی بهترین کالج ها به شما کمک می کنیم تا با انتخاب مناسب، بهترین تحصیل در مقطع کالج را در قاره سبز داشته باشید. در کشور اسپانیا کالج زبان اسپانیایی بارسلونا وکالج فنی و هنری IED بارسلونا در دسته معروف ترین ها برای این کشور قرار می گیرند. در انگلستان هم کالج های علوم پایه ی کینگز، کالج پژوهشی UCL و کالج موسیقی BIMM جز محبوب ترین ها هستند. کالج هایی مانند کالج بانکداری، کالج چک و کالج پراگ نیز در کشور چک بسیار معروف هستند. در نظر داشته باشید که کشور چک در بین کشورهای اروپایی از نظر علمی در سطح خیلی بالایی قرار می گیرد. برای تحصیل در مقطع کالج در کشور ایتالیا نیز کالج هنر و موسیقی ایتالیا، کالج مهندسی بولونیا و کالج LDM ایتالیا نمونه هایی از بهترین ها هستند. کشور صنعتی آلمان که تحصیل در آلمان می تواند آینده خیلی روشنی را برای شما رقم بزند نیز دارای کالج های با رنک بالا است. کالج فنی مهندسی TU برلین، کالج پژوهشی علوم انسانی هایدلبرگ و کالج فناوری KIT در این دسته قرار می گیرند. کالج هایی مانند کالج مدیریت گدانسک و کالج امریکایی لهستان نیز نمونه کالج های برتر در کشور لهستان هستند. به شما توصیه می کنیم که بعد از انتخاب کشوری که می خواهید در آن تحصیل کنید، ابتدا وبسایت کالج های برتر در آن را به دقت بررسی کنید.

حصیل در مقطع کالج در اروپا

از همین امروز برای تحصیل در مقطع کالج در اروپا برنامه ریزی کنید

برای تحصیل در مقطع کالج در اروپا بهتر است اهدافی بلند مدت داشته باشید. برای مثال ابتدا این طور برنامه ریزی کنید که دوره ای را برای تحصیل در مقطع کالج بگذرانید و بعد از آن به دانشگاه آن کشور و یا دیگر کشورهای اروپایی وارد شوید. پیش تر ذکر کردیم که ورود به دانشگاه در اروپا بعد از اتمام دوره کالج خیلی راحت تر خواهد بود. البته عکس این قضیه نیز دقیقاً می تواند در برنامه ریزی شما قرار بگیرد. بدین معنا که ابتدا در دانشگاه تحصیل کنید و بعد از آن وارد کالج هایی که مدارکی مشابه با مدارک فنی حرفه ای خودمان به شما ارائه می دهند رفته و برای بازار کار آماده شوید. با دریافت مدارک فنی حرفه ای روزمه شما برای پیدا کردن کار در اروپا قوی تر خواهد شد. فقط در این زمینه به این نکته دقت کنید که برخی از کالج های اروپایی مجوز اعطای درجه ی علمی به دانشجویان را ندارند. اما در مقابل کالج هایی نیز هستند که مدرک کارشناسی معتبر به دانشجویان خود اعطا می کنند. پس در نتیجه لازم و واجب است که قبل از انتخاب و تصمیم گیری در مورد تحصیل در مقطع کالج، تمامی این موارد را بررسی کرده و بعد از آن برای فرستادن مدارک اقدام کنید.

تحصیل در مقطع کالج در اروپا

ویژگی های تحصیل در مقطع کالج در اروپا

کالج ها عموماً دارای ویژگی هایی هستند که شاید در تمام دنیا نیز این ویژگی ها مشترک باشند. خیلی از این ویژگی ها از جمله موارد زیر برای تحصیل در کالج های اروپایی نیز صدق می کنند. در هر صورت اگر به دنبال تحصیل در مقطع کالج در اروپا هستید، لازم است بدانید که کالج های این قاره دارای ویژگی های زیر هستند:

  • برخی از کالج ها در اروپا دوره های آموزشی فنی برای یک دوره سه ساله را ارائه می دهند که متقاضی بعد از گذراندن این دوره برای ورود به بازار کار آماده می شود.
  • کالج هایی که دارای آموزش های فنی حرفه ای و ایجاد آمادگی برای ورود به بازار کار هستند به شما این شانس را می دهند تا از طریق آن ها از پیشنهادهای کاری نیز با خبر شده و با دنیای کار نیز مرتبط باشید. شانس استخدام شما بعد از اتمام دوره ی کالج نیز بیشتر خواهد بود.
  • ارزان تر بودن دوره و کوتاه مدت بودن آن نسبت به دوره های دانشگاهی، از دیگر ویژگی کالج ها در اروپاست. شما متناسب با بازار کار می توانید در رشته مورد علاقه تان در کالج مربوطه به تحصیل بپردازید.
  • اخذ پذیرش از کالج ها (همانطور که قبلاً هم ذکر کردیم) آسانتر از دانشگاه ها است. البته خوب است بدانید که کالج هایی نیز وجود دارند که به راحتی نمی توان از آن ها پذیرش گرفت و فضای آن ها به شدت رقابتی است.
  • در بسیاری از کالج ها مدرکی که در پایان دوره ارائه می شود در واقع یک گواهینامه علمی و چیزی شبیه به یک دیپلم است. البته باید گفت که کالج هایی وجود دارند که درجه علمی آن ها آن قدر بالا است که مدرک کارشناسی در انتهای دوره به شما اعطا می کنند.

سؤلات متداول در زمینه تحصیل در مقطع کالج در اروپا

  • ارزانترین کالج‌ها در کشور انگلیس کدامند؟

کالج های انگلیسی مانند Dallam School، Caxton College، Abberley Hall و چندین کالج دیگر از جمله ارزان ترین کالج های این کشورند که امکان تحصیل در آن ها برای دانش آموزان بین المللی نیز فراهم است.

  • آیا با شرکت در دوره های زبان و تحصیل در مقطع کالج این دوره ها می توان به اقامت دائم کشورهای اروپایی دست یافت؟

متقاضیان می بایست آگاه باشند که نمی توان صرفاً با تحصیل در دوره های زبان در کالج های اروپایی، به اقامت دائم کشورهای این قاره دست یافت و افراد باید جهت رسیدن به اقامت دائم کشور های اروپایی، اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری و یا سرمایه گذاری تبدیل نمایند تا بتوانند اقامت دائم و همچنین تابعیت یکی از کشور های اروپایی را دریافت نمایند.

  • آیا امکان تحصیل در مقطع کالج در اروپا برای ایرانیان امکان پذیر است؟

بله، دانش آموزان و دانشجویان ایرانی می توانند به منظور تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله تحصیل در مقطع کالج به اروپا مهاجرت کنند.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.