به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

شرایط تحصیل در نروژ در سال 2021 | اخذ ویزای تحصیلی نروژ و هزینه های آن

شما چه به دنبال گسترش مرزهای علم باشید و چه به دنبال آسان ترین، ارزان ترین و ایمن ترین راه برای اخذ اقامت از کشور های متفاوت باشید، خواندن این مقاله می تواند برای شما مفید باشد. امروزه پیشرفت و توسعه کشورها رابطه تنگاتنگی با کیفیت سیستم آکادمیک آن کشور دارد. به همین منظور تقریبا تمامی کشورها به خصوص کشورهای پیشرفته، بخش قابل توجهی از بودجه خود را صرف توسعه تحقیقات علمی در زمینه های مختلف و جذب دانشجو از خارج از مرزهای خود اختصاص می دهند. تحصیل در نروژ می تواند به شما این امکان را بدهد که علاوه بر بهره مندی از امکانات زندگی در یک کشور مرفه و پیشرفته اروپایی، از مزایای تحصیل در دانشگاه هایی با سطح کیفیت بین المللی برخوردار شوید.

 

شرایط تحصیل در مدارس نروژ

نکته بسیار حائز اهمیت در رابطه با تحصیل در نروژ، سیستم آموزشی رایگان این کشور است. این کشور در حال حاضر نیاز رو به رشدی به نیروی کار متخصص داشته و به همین منظور، مقدمات تحصیل رایگان را برای مردم این کشور و همچنین دانش آموزان و دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. در حال حاضر نروژ دارای 9 دانشگاه معتبر، 8 کالج دانشگاهی و 5 کالج علمی دولتی و تعداد زیادی دانشگاه و موسسات غیر دولتی است.

تحصیل در نروژ در تا قبل از 19 سالگی،  به سه بخش تقسیم می شود:

 1. تحصیل در مقطع ابتدایی (بین 6-13 سال)
 2. تحصیل در دوره های متوسطه اول (بین 13-16 سال)
 3. تحصیل در دوره های متوسطه دوم (16-19 سال)

در مدارس ابتدایی و متوسطه اول، دانش آموزان یک برنامه درسی مشترک دارند. در دوره متوسطه دوم، دروس کمی اختصاصی تر شده و دانش آموزان می توانند براساس علاقه خود دروس را انتخاب کرده و از این طریق راهی تحصیلات تکمیلی شوند. تحصیل در مدارس نروژ تنها تا سن 16 سالگی، یعنی تا پایان متوسطه اول اجباری است و متوسطه دوم تنها برای کسانی است که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه هستند.

شرایط تحصیل در مدارس نروژ

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

طول دوره کارشناسی در نروژ معمولا سه سال است. اگر زبان نروژی بلد نیستید یا به هر دلیلی مایل به یادگیری آن نیستید، به هیچ وجه نگران نباشید زیرا امکان تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی حتی در مقطع کارشناسی نیز وجود دارد. البته برای گرفتن پذیرش برای رشته های انگلیسی زبان در این مقطع، داشتن آیلتس با حداقل نمره 6 و یا معادل تافل آن الزامی است. لازم به ذکر نیست که سایر رشته ها به زبان نروژی ارائه شده و شرط پذیرش در این رشته ها داشتن حداقل نمره 3 برای زبان نروژی است که در صورت نداشتن این شرط، دانشجو می تواند پس از گذراندن دوره پیش نیاز یک ساله زبان نروژی، تحصیلات خود را در این مقطع آغاز کند.

مدارک لازم جهت گرفتن پذیرش تحصیلی در نروژ:

 • ترجمه مدرک دیپلم 12 ساله
 • آیلتس 6
 • ترجمه ریزنمرات

 

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در نروژ دو سال به طول می انجامد. برای پذیرش در این مقطع، داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه های معتبر الزامی است. دانشجویان بین المللی ملزم به ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل 5/6  و یا معادل تافل آن هستند. مانند اکثر کشورها، در دوره کارشناسی ارشد رشته های بیشتری به زبان انگلیسی تدریس می شوند و شانس گرفتن پذیرش در این دوره به زبان انگلیسی بیشتر است.

مدارک لازم جهت گرفتن پذیرش کارشناسی ارشد در نروژ:

 • ترجمه مدرک کارشناسی حداقل 3 ساله از دانشگاه معتبر
 • آیلتس 5/6
 • ترجمه ریزنمرات کارشناسی
 • ترجمه مدرک دیپلم 12 ساله
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم

 

تحصیل در نروژ در مقطع دکتری

طول دوره دکتری در نروژ، بین 3 تا 5 سال بسته به رشته یا دانشگاه مقصد متغیر است. برای تحصیل در نروژ در مقطع دکتری، دانشجو ملزم به داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره 7 یا تافل معادل آن است. تحصیل در این مقطع نیز رایگان است، اما مانند بقیه کشور ها، در نروژ نیز دانشجو می تواند با یک رزومه مناسب و تایید یک استاد، بورسیه قابل توجهی دریافت کند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در نروژ:

 • ترجمه مدرک کارشناسی حداقل 3 ساله از یک دانشگاه معتبر
 • ترجمه ریزنمرات کارشناسی
 • ترجمه ریزنمرات کارشناسی ارشد
 • ترجمه مدرک کارشناسی ارشد
 • ترجمه دیپلم 12 ساله

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

کار دانشجویی در نروژ

یکی از مزایای تحصیل در نروژ، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل است. در مقطع کارشناسی، دانشجویان می توانند 10 ساعت در هفته مشغول به کار باشند که این مدت زمان برای دوره کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب 20 و 30 ساعت در هفته است. پیدا کردن کار در نروژ به دلیل نرخ بیکاری پایین این کشور نسبتا آسان است و دانستن زبان نروژی شانس شما را برای پیدا کردن کار به مراتب افزایش می دهد.

برای انجام کار دانشجویی پس از گذشت 3 ماه از ورود به خاک این کشور باید اقدام به گرفتن مجوز کار کنید و در طول این 3 ماه می توانید بدون مجوز کار کنید.

در ادامه به معرفی 5 دانشگاه برتر نروژ برای دانشجویان بین المللی می پردازیم:

 

 • دانشگاه اسلو (university of Oslo (UiO))

این دانشگاه بهترین دانشگاه برای دانشجویان بین المللی شناخته می‌شود که در پایتخت نروژ واقع شده است. از سال 1947 تا 1989 و همچنین در سال 2020 این دانشگاه میزبان جایزه صلح نوبل بوده است. این دانشگاه دارای هشت دانشکده در رشته های علوم تربیتی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، حقوق، ریاضیات، پزشکی و دندانپزشکی است. این دانشگاه دارای بیش از 800 دوره به زبان انگلیسی است و این در حالی است که دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه کاملا به زبان انگلیسی ارائه می شوند. رتبه بندی QS این دانشگاه در سال 2021، 113 است.

 • دانشگاه برگن (university of Bergen (UiB))

رتبه بندی QS این دانشگاه در سال 2021، 194 است. این دانشگاه واقع در شهر برگن است و دارای دانشکده های پزشکی، علوم اجتماعی، حقوق، ریاضیات، هنر، علوم طبیعی، فیزیک و علوم انسانی است.

 • دانشگاه علم و صنعت نروژ (Norwegian University of Science and (Technology

رتبه بندی QS این دانشگاه در سال 2021، 360 است. این دانشگاه در شهر تروندهایم واقع شده و دومین دانشگاه بزرگ نروژ و مهم ترین دانشگاه فنی مهندسی این کشور است.

 

 • دانشگاه ترومسو نروژ (University of Tromsø – The Arctic University of Norway)

رتبه بندی QS این دانشگاه در سال 2021، 416 است. این دانشگاه واقع در شهر ترومسو بوده و دارای 6 دانشکده است.

 

 • دانشگاه علوم زیستی نروژ (NORWEGIAN UNIVERSITY OF LIFE SCIENCE)

رتبه بندی جهانی این دانشگاه در سال 2021، 601 است. این دانشگاه در شهر اسلو واقع شده و تنها دانشگاه ارائه دهنده رشته دامپزشگی در نروژ است.

کار دانشجویی در نروژ

جمع بندی و نتیجه گیری

در کل تحصیل در نروژ به شما امکان استفاده از یک سیستم آموزشی رایگان و با کیفیتی در سطح بین المللی را می دهد. پیشرفته بودن این کشور، وضعیت اقتصادی خوب، نرخ بیکاری پایین، امکان کار در حین یا بعد از تحصیل، تحصیل رایگان، واقع شدن این کشور در حوزه شینگن، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان الحاق خانواده در کوتاه ترین زمان، امکان تحصیل رایگان برای فرزندان و بهره مندی از کیفیت بالای آموزشی همه و همه از مزیت های تحصیل در این کشور اسکاندیناوی هستند که می تواند جبران کننده آب و هوای بسیار سرد این کشور باشد.

 

 

سوالات متداول

 1. آیا تحصیل در نروژ رایگان است؟

بله! تحصیل در نروژ توسط دولت این کشور رایگان شده است.

 1. آیا در حین تحصیل در نروژ اجازه کار داریم؟

بله! در تمامی مقاطع، دانشجو می تواند در حین تحصیل، کار کند.

 1. آیا امکان تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله! در تمامی مقاطع رشته هایی به زبان انگلیسی تدریس می شود ولی شانس تحصیل به زبان انگلیسی در کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر است.

5/5 - (1 امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.