به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در هلند

شرایط تحصیل در هلند در سال 2021 | اخذ ویزای تحصیلی هلند و هزینه های آن

تحصیلات همیشه یکی از دغدغه های اصلی افراد و خانواده ها بوده است و همیشه والدین سعی در یافتن بهترین سیستم آموزشی و بهترین محل برای فرزندان خود بوده اند. کشور هلند می تواند یکی از گزینه های تحصیل در خارج از کشور برای افراد و خانواده هایی باشد که به دنبال تحصیل خود یا فرزندشان در کشوری دیگر هستند. اما آیا از شرایط تحصیل در این کشور اطلاع دارید؟ آیا از کیفیت تحصیل، مقاطع تحصیلی، سیستم آموزشی، دانشگاه ها و دیگر مسائل مربوط به تحصیل در این کشور اطلاعات کافی دارید؟ آیا از زبان، رشته های تحصیلی، مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هلند مطلع هستید؟ این ها سؤالاتی هستند که برای هر کسی که قصد تحصیل در کشور اروپایی هلند را دارد مطرح می شود و شما می توانید در ادامۀ این مطلب با ما همراه باشید تا از این موارد باخبر شوید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

تحصیل ابتدایی و متوسطه در هلند

کشور هلند که به کشور گل های لاله و آسیاب های بادی معروف است، یکی از کشورهای واقع در شمال غربی اروپا بوده و از نظر شاخص زندگی و امنیت بین 14 کشور برتر جهان قرار دارد. در این کشور بین سنین 5 تا 16 سالگی تحصیلات اجباری بوده و کودکان 8 سال تحصیلات ابتدایی و بین 4 تا 6 در مقطع متوسطه تحصیل می کنند. بیشتر مدارس این کشور به زبان هلندی تدریس می کنند که البته روز به روز زبان انگلیسی در سیستم آموزشی هلند در حال گسترش است. بعد از تحصیلات در مقطع متوسطه افراد می توانند به تحصیل برای کسب مهارت در زمینۀ شغلی بپردازند یا اینکه به دنبال تحصیلات عالی به دانشگاه بروند.

 

هر دو نوع مراکز خصوصی و دولتی در این کشور وجود دارد و کودکان بین 4 تا 12 سالگی به مدارس ابتدایی می روند. بیشتر مدارس در این مقطع به زبان هلندی تدریس می کنند، ولی مدارس دو زبانه نیز وجود داشته و تعدادشان هر روز بیشتر می شود، به طوری که روزانه بین 30 تا 50 درصد از زمان را به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

بعد از 12 سالگی، یکی از اشکال تحصیل در مدارس متوسطه قابل گزینش است و باید افراد در آن ادامه تحصیل بدهند:

 • آموزش متوسطه مقدماتی حرفه ای (wmbo)- مدت زمان 4 سال
 • تحصیلات متوسطه عمومی ارشد (havo) – مدت زمان 5 سال
 • تحصیلات مقدماتی دانشگاهی (vwo)- مدت زمان 6 سال

مدارس متوسطه بیشتر دو زبانه هستند، اما به هر حال دانش آموزان باید در امتحانات پایانی مقطع متوسطه به زبان هلندی شرکت کنند. بنابراین اگر برای فرزند خود برنامه نحصیل در هلند را مد نظر دارید، باید بدانید که هنوز 50 درصد برنامه آموزشی به زبان هلندی اجرا شده و امتحانات پایان مقطع نیز به زبان هلندی است و این ممکن است برای کودکی که از سنین بسیار پایین به هلند برود زیاد سخت نباشد، اما برای کودکان بزرگتر ممکن است دشوار باشد.

در مقطع متوسطه برای ادامۀ تحصیل جهت دوره های مختلف (vmbo) معمولاً 70 کالج در سه گروه قرار دارندکه عبارتند از:

 • کالج های چند رشته ای که در زمینۀ فناوری، اقتصاد، خدمات شخصی/ اجتماعی، مراقبت های بهداشتی و آموزش بزرگسالان، مهارت و آموزش های لازم را  ارائه می دهند.
 • کالج هایی که در زمینۀ کشاورزی و فناوری مواد غذایی آموزش و مهارت لازم را تدریس می کنند.
 • کالج های تخصصی برنامه هایی را برای شاخه خاصی از صنعت مانند طراحی گرافیک، قصابی، نقاشی خانه، نقاشی مبلمان و حمل و نقل ارائه می دهند.

تحصیل ابتدایی و متوسطه در هلند

در این بخش برنامه های آموزشی بین 6 ماه تا 4 سال زمان می برد و چهار بخش یا سطح دارد:

 • سطح 1: سطح ورود
 • سطح 2: آموزش مقدماتی شغلی
 • سطح 3: آموزش کامل حرفه ای
 • سطح 4: آموزش مدیریت میانی و تخصصی

این قسمت دو مسیر یادگیری VET وجود دارد:

 • مسیر مدرسه محور (BOL)
 • مسیر مبتنی بر کار (BBL)

تحصیلات عالی یا تکمیلی در هلند

در هلند دو نوع تحصیلات تکمیلی یا عالی وجود دارد:

 • تحصیلات عالی پژوهش محور که توسط دانشگاه ها برگزار می شود و زمینۀ تحقیقاتی دارد (WO)
 • تحصیلات عالی شغلی حرفه ای که توسط دانشگاه های علمی کاربردی برگزار می شود (HBO)

برنامه های تحصیلی در دانشگاه های تحقیقاتی بر جنبه های نظری رشته مورد مطالعه متمرکز هستند و دانشجویان را برای انجام تحقیقات مستقل آماده می کنند. اینها همچنین منجر به اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد می شود. در دانشگاه های تحقیقاتی همچنین می توانید مدرک دکترا کسب کنید.

برنامه های تحصیلی دانشگاه های علمی کاربردی، بیشتر گرایش عملی داشته و دانشجویان را برای مشاغل خاص آموزش می دهند. آن ها منجر به اخذ مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد می شوند.

گفتنی است سیستم تحصیلی در دانشگاه های هلند بر پایۀ (ECTS) نظام اروپایی انتقال واحدهای درسی است. در این نظام تحصیلی که مختص کشورهای اروپایی است، هر سال تحصیلی به صورت تمام وقت معادل 60 واحد آموزشی است و هر واحد معادل 28 ساعت تحصیل است که در نهایت هر سال به طور متوسط معادل 1600 تا 1700 ساعت آموزش است. این سیستم زمان و طول واحدهای آموزشی و نمرات را شامل می شود. به طوری که معمولاً تحصیل در دورۀ لیسانس در این کشورها 4-3 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکترا 4 سال به طول می انجامد. هر سال آموزشی شامل دو نیم سال است.

 

پذیرش و تحصیل در آموزش عالی کشور هلند

برای ورود به دانشگاه های تحقیقاتی، به دیپلم دبیرستان VWO نیاز دارید. دانشجویانی که سال اول خود را در دانشگاه علمی کاربردی به پایان رسانده اند نیز مجاز به پذیرش هستند. برای ورود به دانشگاه های علمی کاربردی، حداقل نیاز به دیپلم دبیرستان HAVO است.

پذیرش و تحصیل در آموزش عالی کشور هلند

دانشگاه ها و رشته های دانشگاهی

در دانشگاه های هلند برنامه های تحصیلی و آموزشی به زبان انگلیسی برگزار شده و فرصت مناسبی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. البته داشگاه های علمی کاربردی سطوح لیسانس و فوق لیسانس دارند و فقط دانشگاه های تحقیقات محور هستند که مقطع دکترا را نیز برگزار می کنند.

هلند جایگاه خوبی در رتبه بندی آموزشی در جهان دارد و دو دانشگاه «فناوری دلفت» و دانشگاه «آمستردام» در سال 2016 در بین 100 دانشگاه برتر قرار گرفتند.

از آنجایی که بیشتر دوره ها بیش از یک بار در سال برگزار می شود، عموماً دانشجویان خارجی می توانند با ویزای موقت شش ماهه وارد هلند شده و در آنجا درخواست ویزای تحصیلی نمایند که این کار را دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید از طرف شما انجام می دهد.

مجوز اقامت موقت (MVV) در صورتی پذیرفته می شود که شما مدارک لازم جهت تأیید این موارد را داشته باشید:

 • شما باید یک گذرنامه معتبر داشته باشید
 • شما توانایی مالی کافی دارید
 • کلیه هزینه های مورد نیاز پرداخت شده است
 • شما نامه ای از دانشگاه میزبان خود دارید مبنی بر اینکه شما در آن دانشگاه ثبت نام کرده یا خواهید کرد.

زبان انگلیسی

در دانشگاه های هلند نیز مانند سایر دانشگاه ها، برخورداری از سطح زبان انگلیسی مناسب لازم است و در هنگام درخواست پذیرش مهم و مطرح است. سطح آیلتس با نمرۀ 6 به بالا و تافل با نمرۀ 550 به بالا.

 

سؤالات متداول:

 1. چرا تحصیل در هلند را انتخاب کنیم؟

هزینۀ تحصیل در هلند به دلیل یارانه ای که دولت به این امر اختصاص می دهد از مراکز مشابه کمتر است و با توجه به کیفیت آموزش بعد از اتمام تحصیلات، کارآیی و مهارت شما ابزار مهمی در یافتن فرصت های شغلی برای شما خواهد بود.

 1. امتیازات کشور هلند و تحصیل در هلند چه خواهد بود؟

مردم هلند، دارای روابط اجتماعی خوب و خونگرم هستند و در زمان تحصیل شما می توانید فعالیت های زیادی برای انجام دادن داشته و به دلیل قیمت مناسب حمل و نقل به دیگر کشورهای اروپایی نیز سفر کنید. آمستردام، روتردام و لاهه از شهرهای معروف و اصلی هلند هستند که علاوه بر داشتن موزه ها و مکان های فرهنگی و دیدنی، مراکز آموزشی مهم و معروفی دارند.

 1. هزینۀ تحصیل در هلند به چه صورت است؟

واحد پولی این کشور یورو است و شما در دانشگاه امکان برخورداری از کمک هزینۀ تحصیلی و وام نیز خواهید داشت. در بسیاری از فعالیت ها و اماکن برای دانشجویان تخفیف در نظر گرفته می شود و دانشجو روزانه امکان چند ساعت کار را خواهد داشت. برای یک زندگی دانشجویی معمولی ماهانه حدود 800 تا 1100 یورو کافی است. یک دانشجوی خارجی برای مقطع لیسانس حد.وداً بین 6000 تا 15000 یورو و برای مقطع فوق لیسانس بین 8000 تا 20000 یورو باید بپردازد، البته باز هم به دانشگاه مورد نظر برای تحصیل بستگی دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.