به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در چین

شرایط تحصیل در چین در سال 2021 | اخذ ویزای تحصیلی چین و هزینه های آن

دانشگاه های چین در بین دانشگاه های جهان از رنکینگ علمی بسیار خوبی برخوردار هستند و افرادی که به دنبال تحصیل در کشوری پیشرفته با هزینه ای نه چندان بالا هستند می توانند دانشگاه های چین را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند. به واسطه امکانات مدرن، کیفیت آموزشی بالا، مدرک علمی معتبر و مورد تأیید و تسهیلات اعطایی در کشور چین، ادامه تحصیل در چین به یکی از گزینه های مورد قبول دانشجویان خارجی تبدیل شده است. از طرفی هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای دیگر دنیا بسیار مناسب بوده و این مزیت باعث جذب دانشجویان بی شماری برای تحصیل در دانشگاه های این کشور شده است.

سیستم آموزش در چین چگونه است؟

آگاهی از سیستم آموزشی کشوری که به منظور ادامه تحصیل قصد مهاجرت به آن را دارید امری ضروری است. تحصیل در چین در سال های اخیر توجه دانشجویان بسیاری را به خود جلب کرده است و این امر باعث جذب میلیون ها دانشجو از سراسر دنیا به نظام آموزش عالی چین شده است. دانشگاه های چین تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش این کشور قرار دارند و مدرکی که دانشجویان خارجی از این دانشگاه ها دریافت می کنند معتبر است. از آنجا که بیشتر دانشگاه های چین دولتی هستند، استانداردهای آموزشی و سطح کیفی رشته های مختلف در چین مرتباً توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور مورد ارزیابی قرار می گیرد. فرصت ثبت نام در برخی از دانشگاه های چین تنها برای ترم پاییز و در برخی دیگر دو بار در سال و برای ترم های پاییز و بهار امکان پذیر است.

 

مقاطع تحصیلی در چین

کارشناسی: مقطع کارشناسی در چین 3 الی 4 سال به طول می انجامد و عمومی ترین مقطع تحصیلی دانشگاهی محسوب می شود. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی بوده و داشتن مدرک زبان انگلیسی برای این مقطع ضروری است. هزینه های تحصیل در چین در این مقطع حدود 3000 دلار در سال است.

کارشناسی ارشد: مدت زمان تحصیل در این مقطع 2 الی 3 سال بوده و مرتبط بودن رشته درخواستی با رشته مقطع کارشناسی الزامی است. تحصیل در چین در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان چینی و انگلیسی امکان پذیر بوده و داشتن توصیه نامه از اساتید مقطع کارشناسی برای پذیرش امکان تأیید شدن را افزایش می دهد. هزینه تحصیل در چین بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه پذیرفته شده حدود 3000 تا 5000 دلار در سال است.

دکتری: طول مدت تحصیل برای مقطع دکتری در چین 3 الی 5 سال و هزینه تحصیل در چین برای گذراندن این مقطع حدود 5000 دلار در سال است. مقطع دکتری در دو دوره برگزار می شود که در دوره اول دروس مربوط به رشته گذرانده می شود و در دوره دوم دانشجو به تکمیل پایان نامه می پردازد.

رشته های تحصیلی در دانشگاه های چین

رشته های تحصیلی که امروزه در دانشگاه های چین تدریس می شود و امکان پذیرش دانشجویان بین المللی در این رشته ها وجود دارد شامل رشته های پزشکی و داندانپزشکی، داروسازی، زیر مجموعه های رشته مهندسی، رشته های مدیریت و اقتصاد، هنر، حسابداری، ارتباطات جمعی و روزنامه نگاری، علوم فناوری، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، توریسم و … است. برخی از این رشته ها به هر دو زبان انگلیسی و چینی و برخی دیگر تنها به یکی از این دو زبان تدریس می شود.

رشته های تحصیلی در دانشگاه های چین

مهم ترین دانشگاه های چین

بیش از 2000 دانشگاه معتبر در چین در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آماده ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان بین المللی و چینی است. برخی از برترین دانشگاه های چین به شرح زیر است:

دانشگاه پکن، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه Tsinghua، دانشگاه نانجینگ، دانشگاه فودان، دانشگاه علم و فناوری چین و …

 

برای تحصیل در دانشگاه های چین به چه زبانی باید مسلط بود؟

متقاضیان تحصیل در چین می توانند بر اساس معلومات و مدارکی که در دسترس دارند یکی از زبان های چینی یا انگلیسی را برای تحصیل انتخاب نمایند. اگر متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باشید، داشتن مدرک تافل و آیلتس به دانشگاه مورد نظر الزامی است. اما اگر بخواهید به زبان چینی تحصیلات خود را ادامه دهید، باید در آزمون تسلط به زبان چینی که در اکثر کشورها برگزار می شود شرکت کرده و نمره قبولی حداکثر 11 را کسب نمایید. البته هر دانشگاه رنج نمره متفاوتی را در نظر دارد، اما نمره 11 برای اکثر دانشگاه های چین قابل قبول است.

 

آیا در حین تحصیل می توان کار کرد؟

تا قبل از سال 2013 دانشجویان بین المللی چین مجاز به کار کردن در حین تحصیل نبودند. ولی از آنجا که این قانون مانع از جذب دانشجویان بین المللی به این کشور می شد، دولت چین با لغو این قانون و طی شرایط مشخصی با ویزای دانشجویی اجازه کار کردن در حین تحصیل در چین را صادر نمود. بر این اساس دانشجویان می توانند در شغل های پاره وقت و یا به صورت کارآموزی مشغول به کار شوند تا بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل را تامین نمایند. همچنین از این طریق می توانند رزومه کاری خود را ارتقاء بخشند و پس از پایان تحصیلات با تجربه و مهارت بیشتری جذب بازار کار چین یا سایر کشورها شوند. تسلط به زبان چینی برای کار کردن در دوران دانشجویی و برقراری ارتباط با دیگران مزیت عمده ای برای دانشجویان محسوب می شود. لازم به ذکر است که برای کار کردن پس از پایان تحصیل در چین ملزم به دریافت ویزای کاری خواهید بود.

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های چین

 • ترجمه گواهی و ریزنمرات کارشناسی یا کارشناسی ارشد (آخرین مقطع تحصیلی)
 • رزومه ترجمه شده از سوابق تحصیلی، علمی و پژوهشی
 • شرح حال در مورد دستاوردهای علمی، تجارب کاری و هدف از تحصیل در چین
 • گواهی مدرک زبان انگلیسی و یا زبان چینی
 • کپی پاسپورت و ویزا
 • توصیه نامه هایی که از اساتید مقاطع تحصیلی قبلی دریافت نمودید
 • ارائه تصویری از مقالات تأیید شده و چاپ شده
 • کپی مدارک هویتی
 • گواهی سلامت پزشکی و عدم سوء سابقه

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های چین

 

دانشگاه های چین از یک سیستم آموزشی با کیفیت و پایدار برخوردار هستند و صدها دانشگاه معتبر در چین مقصد دانشجویان بین المللی از سراسر جهان شده است. تنوع رشته های تحصیلی در دانشگاه های چین بسیار بالا است و مدرک تحصیلی که از دانشگاه های این کشور دریافت می شود از اعتبار قابل قبولی در دنیا برخوردار است. هزینه های بسیار مناسب زندگی و تحصیل در چین موجب شده است که دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور نگرانی کمتری از بابت مخارج خود داشته باشند. در مجموع فرصت های تحصیلی بسیاری در این کشور برای دانشجویان فراهم شده است، اما بهتر است که قبل از مهاجرت تحصیلی به چین تمامی جوانب تاثیرگذار در روند تصمیم گیری خود را مورد بررسی قرار دهید.

 

سؤالات متداول:

 • متقاضیان تحصیل در چین در چه مقاطع تحصیلی می توانند درخواست پذیرش دهند؟

دانشجویان متقاضی تحصیل می توانند در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشگاه های مربوطه درخواست پذیرش دهند.

 • تحصیل در چین به چه زبانی امکان پذیر است؟

دانشجویان متقاضی تحصیل در چین می توانند بر اساس دانش و مدارکی که در دسترس دارند برای تحصیل به زبان انگلیسی یا چینی درخواست پذیرش دهند.

 • شرایط کار کردن حین تحصیل در چین چگونه است؟

برای کار کردن در زمان تحصیل تنها بر طبق شرایط مشخصی و به عنوان کارآموز یا کار دانشجویی می توانید اقدام نمایید. در غیر اینصورت اجازه کار کردن نخواهید داشت و پس از اتمام تحصیلات با دریافت ویزای کاری می توانید مشغول به کار شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.