به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

تحصیل در کانادا با معدل پایین و معرفی دانشگاه هایی که نمرات پایین را می پذیرند

اغلب اوقات یکی از ساده‌ ترین روش‌ های مهاجرت به سایر کشورها، از طریق پذیرش و تحصیل در این کشورها امکان پذیر است. امّا برای افرادی که معدل پایینی در زمان تحصیل کسب کرده اند، این روش پاسخگو خواهد بود؟ مسئله تحصیل در کانادا با معدل پایین از مواردی است که شاید افراد زیادی به فکر آن افتاده باشند و ما قصد داریم تا به روش‌ ها و مسائل مرتبط با این زمینه بپردازیم.

انتخاب کانادا برای تحصیلات

تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا هر سال در حال افزایش است. بسیاری از آن ها پس از به پایان رساندن تحصیلات خود می‌ توانند اقامت این کشور را دریافت کنند. تایید مجوز تحصیل در کانادا همیشه در اختیار افسر ویزا است. سال گذشته کانادا بیش از 400 هزار دانشجوی بین المللی پذیرش کرد. اکثر این دانشجویان از فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام بودند.

تنوع دانشجویان بین المللی در اولویت دولت کانادا قرار دارد. در سال 2019 استراتژی جدیدی برای جذب دانش آموزان و دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شد. دولت کانادا 147 میلیون دلار برای این هدف 5 ساله هزینه کرده است. امّا موانعی نیز برای تحصیل در این کشور وجود دارد. شرط معدل، مدرک زبان و مسائلی از این قبیل در هنگام تایید مجوز تحصیل در نظر گرفته می‌ شوند. آیا امکان تحصیل در کانادا با معدل پایین وجود دارد؟ این مسئله به چه شرایطی وابسته است؟ این موضوع بحث اصلی ما در این مطلب خواهد بود.

بررسی اهمیت نمره و معدل در کانادا

همان طور که اشاره کردیم، دولت کانادا شرایطی را برای جذب دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است. امّا این شرایط نسبت به استان و دانشگاه مد نظر، متغیر خواهد بود. حتی می‌ توان گفت که ارزیابی معدل و سیستم نمره دهی در هر ایالت این کشور به شیوه‌ ای متفاوت صورت می گیرد. در یک نگاه کلی می‌ توان دو استاندارد را در نظر داشت: GPA  و Letter Grade

در حالت Letter Grade  پایین‌ ترین نمره با حرف F و بالاترین نمره با حرف A نمایش داده می‌ شوند. گاهی نیز حرف با علامت‌ های مثبت و منفی همراه می گردند تا میزان تشدید یا ضعف را مشخص کنند؛ برای مثال B+  یا A- .

در حالت GPA یا Grade Point Average  که یک نمره دهی استاندارد در سطح جهان است، مقیاس نمره از 0 تا 4 خواهد بود. برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا با معدل پایین را دارند، در ابتدای امر باید معدل دیپلم یا کارشناسی خود را معادل سازی نمایند. با این حال آیا تنها معدل است که در نتیجه نهایی تایید یا رد شدن شما تاثیر خواهد گذاشت؟

همان طور که می دانید، علاوه بر فرم درخواست و معدل خود، باید ریز نمرات را نیز به دانشگاه مد نظر ارسال کنید. برخی از دروس ممکن است باعث کاهش معدل شما شده باشند که به رشته‌ ای که قصد تحصیل در آن را دارید مرتبط نباشند. به این ترتیب با ارائه ریز نمرات شاید بتوانید دانشگاه مد نظر را متقاعد ساخته و به تحصیل در کانادا با معدل پایین دست یابید.

بررسی اهمیت نمره و معدل در کانادا

شرط معدل در مقطع کارشناسی چگونه است؟

شرط معدل برای کشور کانادا به طور میانگین نمره 16 است. هر چند همان طور که گفتیم این نمره برای هر دانشگاه می‌ تواند متفاوت باشد. برای مثال برخی دانشگاه‌ های این کشور نمره B یا حداقل نمره 3 را می پذیرند که در معادل سازی در حدود نمره 14 الی 15 خواهد بود. با این وجود ممکن است از نظر جذب دانشجویان برتر، دانشگاه افرادی با معدل بالاتر را پذیرش نماید.

 

اهمیت مهارت و تجربه کاری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

علاوه بر آنکه می‌ توانید بر نقاط قوت کارنامه و ریز نمرات خود تاکید نمایید، می‌ توانید روزمه‌ ای قوی نیز ارائه دهید. به خصوص اگر برای سطح‌ های بالاتر مانند کارشناسی ارشد یا دکتری قصد تحصیل در این کشور را داشته باشید، با ارائه سابقه کاری می‌ توانید نشان دهید که از عهده این دوره تحصیلی برخواهید آمد.

همچنین در انگیزه نامه خود می‌ توانید اشاره کنید که قصد از تحصیل شما ارتقاء شغل و به دست آوردن تجربه‌ های علمی است. یک رزومه قوی و نمایش تمامی کارهای تمام وقت، پاره وقت، دوره‌ های کارآموزی، پروژه‌ ها و… می‌ تواند به جلب نظر دانشگاه و همچنین افسر ویزا کمک کند. امّا برای آن دسته از افراد که قصد تحصیل در کانادا با معدل پایین را دارند و تجربه کاری نیز ندارند، شاید مسیرهای دیگری نیز وجود داشته باشد.

درخشیدن در آزمون های ورودی دانشگاه

هر دانشگاه ممکن است پیش از پذیرش شما، یک آزمون ورودی مشخص کند. این آزمون ورودی می‌ تواند تنها برای سنجش سطح زبان متقاضیان باشد، یا آزمون کلی از دروس اصلی رشته مد نظر باشد. با مطالعه و تلاش می‌ توانید در این آزمون‌ ها، مهارت خود را نشان دهید.

همچنین می‌ توانید در آزمون‌ های علمی جهان که شامل GRE و GMAT می شوند، شرکت کنید. این دو آزمون با استاندارد جهانی برای سنجش توانایی علمی متقاضیان تحصیلی برگزار می گردند. با دریافت حداقل نمره قبولی شاید شانس تحصیل در کانادا با معدل پایین را افزایش دهید. البته، دقت کنید مسئله معدل برای تحصیل ممکن است مهم به نظر برسد و افرادی که معدل بالاتری دارند از شانس بیشتر برخوردار باشند، امّا این تنها شرط برای دریافت ویزای کانادا نخواهد بود. مسائلی از جمله تمکن مالی، نداشتن سوءسابقه و همچنین تاریخچه سفرها می‌ تواند در تایید یا رد ویزا تاثیر گذار باشد.

برخی از دانشگاه های کانادا که نمرات پایین را می پذیرند

در این بخش برخی از دانشگاه‌ ها برای تحصیل در کانادا با معدل پایین معرفی خواهیم کرد. اکثر آن ها GPA‌ ای در حدود 2 را مد نظر دارند. دقت کنید، ابتدا شرایط دانشگاه را به خوبی بررسی نمایید. همچنین برخی از دانشگاه‌ های کانادا دروس خود را به فرانسوی تدریس می‌ کنند که باید ببینید آیا به مدرک این زبان نیاز خواهید داشت یا خیر. همچنین، برخی از آن ها دوره‌ های آمادگی زبان برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌ دهند. امّا بیایید به نام و GPA لازم برای ارائه درخواست و ثبت نام هر دانشگاه بپردازیم.

نام دانشگاه حداقل GPA لازم برای ثبت نام
Memorial University of Newfoundland 2.75 برای تاییدیه کامل، 2.0 پس از بررسی‌ های لازم
University of Victoria 2.5 – معدل‌ های پایین‌ تر تنها تحت شرایط خاص
Fairleigh Dickinson University 2.0
University of Manitoba 2.5
Carleton University 2.5
Dalhousie University 2.7
Simon Fraser University 2.0
University of Saskatchewan مشخص نشده است
Technical university of nova scotia 2.5

 

همان طور که مشاهده می‌ کنید دانشگاه‌ های مختلفی وجود دارند که شرط معدل آن ها به نسبت کمتر خواهد بود. امّا این را به خاطر داشته باشید که مسئله ویزا تنها به مدارک تحصیلی و دانشگاهی وابسته نیست. پیش از هر چیز مسائل مرتبط با تهیه ویزا را به خوبی مطالعه کرده و مدارک و مستندات را برای ارائه به سفارت آماده نمایید.

تحصیل در کانادا با معدل پایین در هر مقطع می‌ تواند امکان پذیر باشد. از آنجایی که 6 درصد تولید ناخالص ملی کانادا صرف بخش آموزش و پرورش می‌ شود، دانش آموزان بین المللی می‌ توانند در سطح بالایی از خدمات آموزشی، تحصیل خود را به پایان برسانند. به طبع عملکرد شما در مدرسه و دانشگاه مبدا می‌ تواند نتیجه مثبتی در تاییدیه دانشگاه مقصد شود. همچنین برای مقاطع بالاتر از جمله کارشناسی ارشد و دکترا، به همراه داشتن معرفی نامه از اساتید، یک نکته مثبت خواهد بود.

برخی از دانشگاه‌ های کانادا که نمرات پایین را می پذیرند

نتیجه گیری و جمع بندی

همان طور که متوجه شدید تحصیل در کانادا با معدل پایین، امکان پذیر است. صرفا باید تلاش نمایید تا در بخش‌ های دیگر، بیشتر بدرخشید و در آزمون‌ های ورودی و جهانی، نمرات بهتری را ارائه دهید. همچنین، تمامی دانشگاه‌ های این کشور نیازمند نمره بالا برای ثبت نام نیستند. با کمی جستجو می‌ توانید دانشگاه دلخواه برای رشته مد نظر خود را بیابید.

سوالات متداول

  1. حداقل معدل لازم برای قبولی در دانشگاه های کانادا چقدر است؟

ابتدا باید معدل خود را معادل سازی کنید؛ حداقل نمره GPA قابل قبول بین 2 تا 3 خواهد بود.

  1. آیا تمامی دانشگاه‌های کانادا دوره خود را به انگلیسی برگزار می کنند؟

برخی از دانشگاه‌ های کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوره هایی به زبان فرانسوی خواهند داشت. این مسئله به دانشگاهی که انتخاب می نمایید وابسته است و در همه ایالت‌ ها، یکسان نیست.

  1. آزمون های جهانی شامل چه مواردی می شود؟

برخی از دانشگاه‌ های کانادا آزمون ورودی زبان خواهند داشت. به جز آن می‌ توانید در آزمون‌ های جهانی GRE  و GMAT شرکت کرده و شانس ثبت نام خود را افزایش دهید

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.