به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا در سال 2022 + هزینه + بورسیه و مدارک

اگر قصد تحصیل دکترا در کانادا را دارید، این مقاله می تواند شما را راهنمایی کند. کشور کانادا، منطقه وسیعی است که در شمال قاره اروپا واقع شده است. سیاست های جمعیتی و اقتصادی سرمایه محور این کشور باعث شده که افراد زیادی به آن مهارت کنند. به دلیل وسعت و گستره ی جغرافیایی این کشور، آب و هوای بخش ها گوناگون آن متفاوت است. با این حال به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال، بخش زیادی از این کشور دارای آب و هوای سرد است و تمرکز جمعیت در بخش های جنوبی که هوای گرمتری دارد، بیشتر است.

قوانین جمعیتی و مهاجرتی این کشور به بسیاری از ایران اجازه داده که در آن به زندگی و تحصیل مشغول شوند. حضور دانشجویان ممتاز از سراسر جهان و سیستم آموزشی ساختار یافته ی کانادا توانسته رتبه علمی دانشگاه هایاین کشور را به حد چشم گیری بالا ببرد. به طوری که در حدود 25 دانشگاه این کشور در لیست هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. دانشگاه تورنتو رتبه 29، مک گیل رتبه 35، بریتیش کلمبیا رتبه 51 و آلبرتا در رتبه 113 قرار دارند.

سیستم آموزشی کانادا

دوره تحصیلی در کانادا از سن پنج تا 18 سالگی و شامل چهار دوره آموزشی ابتدایی، راهنمایی و دو دوره دبیرستان است. فارق التحصیلان پس از اتمام دوره تحصیل عمومی می توانند برای تحصیلات تکمیلی وارد دانشگاه شوند. به دلیل مدیریت ایالتی در این کشور، سن تحصیلات اجباری در ایالت های گوناگون ممکن است متفاوت باشد. مثلا در برخی ایالت ها تحصیل از پنج، شش یا هفت سالگی آغاز شود و تا 16 یا 18 سالگی ادامه پیدا کند. پس از اتمام دوره دبیرستان، افراد برای ادامه تحصیل می توانند وارد دانشگاه، کالج یا موسسات فنی شود.

دوره لیسانس در کانادا در حدود چهار سال زمان می برد و متقاضیان با توجه به سوابق تحصیلی و دانش زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می گیرند. در صورتی که سطح زبان انگلیسی مناسبی نداشته باشید و دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده باشید، می توانید این دوره ها را در کشور کانادا سپری کنید و سپس وارد دانشگاه شوید.

دوره کارشناسی ارشد در کانادا در حدود دو سال زمان لازم دارد و برای ورود به این مقطع لازم است سوابق تحصیلی، دانش زبان انگلیسی و شاید قبولی در برخی آزمون های عمومی مانند GRE بنابر قوانین برخی دانشگاه ها مورد نیاز باشد. همه این شرایط به قوانین دانشگاه ها بستگی دارد.

شرایط تحصیلی در مقطع دکترا

شرایط تحصیلی در مقطع دکترا

بجز استان کبک که زبان آن فرانسوی است، در سایر دانشگاه های کانادا تحصیل به زبان انگلیسی است. طول مدت تحصیل دکترا در کانادا در حدود سه تا شش سال است. دکتری شش ساله عموماً برای دوره های پیوسته است که متقاضیان دوره کارشناسی ارشد را نگذرانده اند. دوره دکترا ترکیبی از آموزش و پژوهش است. در پایان دوره تحصیلی دانشجو باید یک رساله تنظیم و از آن دفاع کند. ممکن است در میانه دوره تحصیل آزمون جامعی برگزار شود تا توان علمی دانشجو را بررسی کنند. تحصیلات در این مقطع در کشور کانادا کاملاً پژوهش محور است و هدف آماده سازی دانشجو برای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی است.

جهت کمک به دانشجو در طی این مسیر، هیئتی متشکل از اساتید دانشگاه همراه او هستند و بر فعالیت های او نظارت می کنند. در زمان ارائه پایان نامه نیز هیئتی از اساتید تشکیل می شوند که حداقل یک استاد باید از دانشگاه دیگری حضوری داشته باشد تا اصل بی طرفی در این مرحله رعایت شود.

 

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

وقتی صحبت از هزینه تحصیل دکترا در کانادا می شود، منظور هزینه شهریه و ثبت نام دانشگاه، تهیه مسکن، ملزومات تحصیل، رفت و آمد و سایر هزینه های زندگی مثل خورد و خوراک است. هزینه زندگی و اقامت به محل زنگی و هزینه شهریه دانشگاه به نوع آن دانشگاه بستگی دارد. برای دانشگاه های دولتی این مبلغ می تواند در حدود چهار تا شش هزار دلار و برای سایر مراکز آموزش عالی می تواند در حدود 17 تا 20 هزار دلار باشد. با این حال ممکن است بتوانید با استفاده از فرصت ها و روش هایی این هزینه ها را کاهش دهید.

بورسیه تحصیل دکتری در کانادا

اخذ بورسیه تا حدود زیادی به سوابق تحصیلی (معدل و نمرات) ، پژوهشی (مقالات چاپ شده داخلی و خارجی) و دانش زبان انگلیسی (آیلتس ۵/۶ یا مدارک معادل آن) بستگی دارد. البته از آنجاکه کمک هزینه تحصیلی متقاضیان زیادی دارد شانس نیز در آن دخیل است. انواع گوناگونی کمک هزینه تحصیلی وجود دارد که می تواند شامل تخفیف جزئی در شهریه، تامین بخشی از هزینه های تحصیلی یا تامین کل هزینه شهریه و زندگی دانشجو شود.

برای ارائه درخواست دریافت بورس تحصیلی کانادا شما باید برای هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام کنید. برخی دانشگاه ها در زمان درخواست ثبت نام شما، امکان دریافت کمک هزینه را نیز بررسی می کنند و نیازی به درخواست جداگانه نیست. اما برخی دیگر ابتدا امکان تحصیل شما را مورد بررسی قرار می دهند و درصورت پذیرش لازم است درخواست خود را مبنی بر دریافت بورس تحصیلی ارائه نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام برای تحصیل دکترا در کانادا

مدارکی که برای ثبت نام در دانشگاه برای تحصیل دکترا در کانادا مورد نیاز است در ابتدا شامل مدارک هویتی یعنی پاسپورت معتبر است. علاوه بر آن مدارک تحصیلی شامل مدارک دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریز نمرات دوره لیسانس و رزومه تحصیلی و کاری متقضای مورد نیاز است. همچنین فهرست و سابقه مقالات علمی که در ژورنال های معتبر چاپ شده است در پذیرش شما بسیار مؤثر خواهد بود. در کنار این مدارک نیاز به انگیزه نامه و توصیه نامه خواهید داشت. انگیزه نامه اظهارات شماست که از طریق آن خود را اثبات کرده و دلایل خود برای تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر را بیان می کنید. همچنین در ابتدای کار لازم است تا ارتباطی با یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر برقرار کنید تا این استاد با شما مصاحبه کرده و انگیزه و سطح علمی شما را ارزیابی کند. توصیه نامه این استاد باید ضمیمه مدارکتان باشد. مدارک زبان انگلیسی نیز باید به مدارکتان پیوست شود. در صورتی که برای استان کبک تقاضا داده اید، باید مدرک زبان فرانسوی را نیز ارائه دهید. برخی دانشگاه ها نتیجه آزمونهایی مثل GRE یا GMath نیز از شما بخواهند. البته باید به یاد داشته باشید که کلیه مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شده باشند.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت پذیرش دانشگاه برای طی ادامه فرآیند لازم است مدارک هویتی و تحصیلی خود را ترجمه و معادل سازی کرده و به همراه فرم درخواست ویزای تکمیل شده و مدارک مالی برای اثبات توانایی مالی برای تحصیل در کانادا ارائه دهید. ویزای تحصیلی در مدت تحصیل و حداکثر یک سال پس از آن معتبر است و پس از آن می توان برای مدت کوتاهی تمدید یا به ویزای کاری تبدیل نمود.

سؤالات متداول:

  • آیا برای تحصیل دکترا در کانادا گپ تحصیلی مورد توجه قرار دارد؟

بله، فاصله میان دوره های تحصیلی نباید زیاد باشد. درصورت وجود گپ تحصیلی باید آن را توجیه کنید. برای مثال اشتغال به کار، تحصیل، پروژه تحقیقاتی یا ازدواج از جمله توجیهات مورد قبول در این خصوص است.

  • آیا در دروان تحصیل می توان مشغول به کار شد؟

دانشجویان اجازه دارند که به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. برخی دانشجویان نیز به جهت فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی که در کنار اساتید انجام می دهند دستمزدی دریافت می کنند.

  • چه افرادی در دوره دکترای کانادا پذیرفته می شوند؟

درصورتی که دوره کارشناسی ارشد را با نمرات خوبی گذارنده باشید و مقالات علمی مناسب و متعددی را در ژورنال های بین المللی چاپ کرده باشید و مدرک زبان با نمره 5/6 به بالا داشته باشید شانس خوبی برای اخذ پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را خواهید داشت.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.