به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در رشته دندانپزشکی در هلند

شرایط ، راه های پذیرش و هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در هلند

یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت دندانپزشکان، کشور اروپایی هلند است. کشور هلند دارای سیستم آموزشی بسیار عالی بوده و از سطح درمان و بهداشت بسیار بالایی برخوردار است. به همین خاطر تحصیل در رشته های پزشکی و به ویژه دندانپزشکی در هلند طرفداران بسیاری دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره تحصیل در رشته دندانپرشکی در هلند بیشتر صحبت کنیم.

 

چه روش هایی برای اعزام دانشجویان به هلند برای تحصیل رشته دندانپزشکی وجود دارد؟

در ابتدا باید بدانید که تحصیل این رشته در هلند شرایط ویژه تری نسبت به سایر رشته ها دارد و دانشجویان می  توانند دو دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. دانشگاه های دندانپزشکی در این کشور به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شود که تفاوت این دو دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشگاه های دولتی و عمومی: در این بخش دروس پزشکی و دندانپزشکی به زبان هلندی برگزار شده و یک آزمون ورودی و مصاحبه به منظور پذیرش در این رشته وجود دارد.
 • دانشگاه های خصوصی: که دوره های آن بیشتر به زبان انگلیسی برگزار می شود و دانشجو باید از هزینه کافی برای تحصیل خود برخوردار باشد.

بنابراین توجه داشته باشید که قبل از انتخاب دانشگاه خود حتماً به زبان کشور و دانشگاه مقصد توجه کنید. معمولاً دندانپزشکان برای تحصیل در رشته دندانپرشکی در هلند باید زبان هلندی بلد باشند و نیز دوره هایی را برای فراگیری قوانین و مقررات نظام پزشکی بگذراند. زیرا قوانین نظام پزشکی در هر کشوری متفاوت است.

مزایای تحصیل در هلند چیست؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم؛ این کشور سیستم آموزشی قوی برای تربیت پزشکان متخصص دارد. همچنین سطح درمانی و بهداشتی آن بسیار عالی است و دندانپزشکان از این مورد با مشکلی مواجه نخواهند شد. همچنین زبان انگلیسی در دانشگاه  های این کشور رایج است؛ بنابراین تحصیل در هر رشته ای برای دانشجویان ایرانی امکان پذیر است. البته توجه داشته باشید که دانشگاه های دولتی این کشور معمولاً به زبان هلندی تدریس می کنند.

از دیگر مزایای تحصیل در هلند می توان به بورسیه های تحصیلی متنوع اشاره کرد که هزینه های تحصیل را بسیار معقول و مقرون به صرفه می کند. همچنین شما امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود خواهید داشت. امکان کار پاره وقت حین تحصیل و کار تمام وقت پس از تحصیل مدت دو سال نیز وجود دارد.

در خصوص دریافت ویزای همراه باید توجه داشته باشید که طبق قوانین کشور، فرد همراه به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال گفته می شود. در صورتی که شخص متقاضی متاهل باشد؛ می تواند پس از دریافت ویزای تحصیلی دندانپزشکی برای دریافت ویزای خانواده خود نیز اقدام کند. شرایط دریافت ویزای همراه به شرح زیر است:

 1. اثبات تمکن مالی حداقل به مدت یک سال که باید به صورت موجودی حساب بانکی به سفارت هلند ارائه داده شود.
 2. مشخصات افراد همراه به صورت کامل
 3. مدارکی که شناسایی و تحصیلی افراد همراه

درباره مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند چه میدانید؟

درباره مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند چه میدانید؟

مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند یا ACTA یک دانشکده دندانپزشکی خصوصی است که با کمک دانشگاه آمستردام و دانشگاه VU وریج تأسیس شده است. در این مرکز تحقیقات علمی صورت گرفته و خدمات درمانی به بیماران ارائه می شود. همچنین دوره های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی در این مرکز صورت می گیرد که هر ساله حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ دانشجو در برنامه های آن ثبت نام می کنند. دانشجویان می توانند در هر یک از زمینه های تخصصی پروتز های دهانی، دندانپزشکی کودکان، پروتزهای ایمپلنت، اندودنتولوژی، جراحی فک و دهان، ارتودنسی و سایر موارد آموزش ببینند.

از سایر دانشگاه های معروف هلند که مورد تایید وزارت بهداشت نیز هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. VU University Amsterdam
 2. Radboud University
 3. University of Amsterdam
 4. Maastricht University
 5. Utrecht University
 6. Vrije University Amsterdam
 7. Academic Center for Dentistry Amesterdam
 8. Lieden University
 9. University of Groningen

توجه داشته باشید که برای تحصیل در رشته دندانپرشکی در هلند باید در ابتدا حتماً در دوره های آموزش حرفه ای مراکزی که بالا معرفی کردیم شرکت کنید تا موفق به دریافت مجوز کار شوید. در کنار گذارندن دوره های تخصصی، مدرک شما نیز باید معادل سازی شود.

 

از سایر قوانین ورود به این کشور باید به شاخص های بهداشتی اشاره کرد که در سال ۲۰۰۵ دولت این کشور اقدام به صدور گواهینامه های پزشکی کرد تا افراد خارجی با کمک آن بتوانند وارد بازار کار شوند. توجه داشته باشید که دریافت این گواهینامه کار چندان آسانی نیست، اما پزشکانی که بتوانند در آزمون های تخصصی نمرات بالایی به دست بیاورند؛ مدرک دندانپزشکی آن ها معادل سازی می شود. توجه داشته باشید که نمرات زبان آیلتس و تافل بالا از اهمیت به سزایی در دریافت این گواهینامه برخوردار است. در صورتی که شما مدرک تخصصی دندانپزشکی خود را از یکی از دانشگاه های هلند دریافت کرده باشید؛ به معادل سازی نیاز نخواهید داشت. یکی دیگر از شرایط تحصیل در رشته دندانپرشکی در هلند؛ شرکت در آزمون های عملی و تئوری است که قبل از معادل سازی صورت می گیرد. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های هلند را دارند؛ باید به صورت متوسط ۶ سال برای دریافت مدرک خود صرف کنند.

از شرایط دریافت مدرک معادل سازی شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تایید مدرک پزشکی عمومی و دندان پزشکی در وزارت بهداشت و درمان کشور هلند
 2. ثبت نام پزشکی در سازمان پزشکی BIG
 3. عضوریت در انجمن پزشکی سلطنتی هلند (KNMG) و کمیته ثبت نام متخصصان پزشکی (MSRC)
 4. مسلط بودن به زبان این کشور حداقل در سطح C1

انجمن های KNMG و MSRC، مدارک تحصیلی پزشکان متقاضی را بررسی می کنند و با توجه به شرایط تحصیلی، سوابق و تجربه کاری پزشکان، مدرک معادل سازی شده و برای آن ها دوره های تکمیلی در نظر گرفته می شود. همان طور که گفتیم، دوره های تکمیلی دندان پزشکی در مؤسسات خاصی برگزار می شود. شما نیز برای تحصیل در رشته دندانپرشکی در هلند باید حداقل سه سال دوره های تخصصی مراکز معتبر دندان پزشکی را بگذرانید.

دریافت ویزای تحصیل رشته دندانپزشکی در هلند

دریافت ویزای تحصیل رشته دندانپزشکی در هلند

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی هلند، به شرح زیر است:

 1. گذرنامه معتبر
 2. فرم ویزا که توسط متقاضی تکمیل گردیده است
 3. دو عکس به اندازه گذرنامه
 4. شناسنامه متقاضی
 5. ریز نمرات
 6. پذیرش معتبر از دانشگاهی در کشور هلند
 7. انگیزه نامه
 8. نامه تمکن مالی لازم برای تامین هزینه یک سال تحصیل
 9. بیمه درمانی دانشجویی
 • پرداخت هزینه ویزا
 • فتوکپی از تمامی مدارک
 • آزمایشات پزشکی
 • اطلاعات بیومتریک

برای تحصیل در رشته دندانپرشکی در هلند تمامی مدارک بالا به همراه مدرک معادل سازی شده خود را باید به اداره بهداشت این کشور تحویل دهید.

 

سوالات متداول:

 1. آیا بعد از تحصیل در رشته دندانپزشکی در هلند میتوان اقامت دائم دریافت کرد؟

بله دانشجویان ۵ سال بعد از فارغ التحصیلی و یافتن کار یا استخدام در بیمارستان های این کشور، می توانند درخواست تابعیت کرده و پاسپورت دریافت کنند.

 1. آیا تحصیل رایگان دندان پزشکی در هلند امکان پذیر است؟

همانطور که گفتیم دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان امکان تحصیل را فراهم می کنند. اما برای تحصیل در دانشگاه های دولتی نیاز به فراگیری زبان هلندی خواهید داشت. در غیر این صورت در دانشگاه های خصوصی هزینه ها بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو می تواند متغیر باشد.

 1. برای دریافت مدرک دندانپزشکی چند سال تحصیل نیاز است؟

شما برای دریافت کارشناسی، حدود سه سال؛ ارشد دندان پزشکی سه سال و کارآموزی یک سال زمان نیاز دارید و به صورت میانگین بین هفت تا هشت سال زمان تحصیل شما خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.