به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل رشته دندانپزشکی در فنلاند

شرایط ، راه های پذیرش و هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در فنلاند | آپدیت 2021

کشور فنلاند دارای نظام آموزشی پیشرفته و مدرنی است؛ دانشگاه های این کشور که جزو برترین دانشگاه های دنیا هستند برای ارتقاء سطح علمی دانشجویان از روش های نوین و متنوعی بهره می گیرند. در این کشور امکان تحصیل برای دانشجویان بین المللی در بیش از 100 رشته و به زبان فنلاندی یا انگلیسی وجود دارد. علاقمندان می توانند در مقاطع قبل از دانشگاه، کارشناسی، کارشناس ارشد و دکتری به ادامه تحصیل در فنلاند بپردازند. از این میان با توجه به پایین بودن هزینه های تحصیل، وجود بازار کار خوب و دانشگاه های سطح بالا، تقاضا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند با استقبال زیادی رو به رو است.

 

مزایای تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند

دندانپزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته ها در دنیا است و بسیاری از افراد علاقه دارند برای تحصیل در این رشته یکی از کشور های اروپایی به ویژه فنلاند را انتخاب کنند. از مزایای تحصیل در فنلاند می توان به مناسب بودن سطح هزینه های زندگی، حق کار ضمن تحصیل، وجود بازار کار مناسب در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، امکان استفاده از بورسیه و کمک هزینه تحصیلی، امکان اخذ ویزای شینگن و اقامت در فنلاند، امکان بردن همراه از طریق ویزای همراه، امکان استفاده از بیمه دانشجویی در طول مدت تحصیل، در اختیار داشتن امکانات تحصیلی و علمی به روز، امکان تحصیل در دانشگاه های سطح بالای اروپا و دارا بودن تایید وزارت بهداشت و… اشاره کرد. به همین دلیل بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، کشور فنلاند را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند.

مزایای تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند

برای تحصیل در رشته های مختلف در هر کشور، شرایط خاصی وجود دارد که باید با توجه به این شرایط اقدام کنید. در ادامه شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند را شرح می دهیم.

مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی در بیشتر کشور ها یکسان است و تقریبا در حدود ۵ الی ۶ سال به طول می انجامد که البته متناسب با تلاش و وقتی که شخص صرف می کند، می تواند کوتاه تر یا بلندتر شود. تعداد واحدهایی که دانشجویان این رشته باید بگذرانند در مجموع 330 واحد است. بعد از گذراندن این دوره در صورت تمایل، شخص می تواند برای ادامه تحصیل در مقطع تخصص و دکتری اقدام کند.

دوره دندانپزشکی در فنلاند به زبان فنلاندی تدریس می شود و برای پذیرش در این رشته باید در آزمون های ورودی دانشگاه ها که به زبان فنلاندی و سوئدی برگزار می شوند، نمره قبولی کسب کنید. این آزمون ها یک الی دو بار در سال (در اواسط ماه می و گاهی هم در اواسط ماه سپتامبر) برگزار می شوند. بنابراین مهم ترین پیش نیاز برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند، آموختن زبان فنلاندی یا سوئدی است. زیرا آن ها معتقدند با توجه به اینکه پزشکان و دندانپزشکان با مردم ارتباط مستقیم دارند بنابراین باید بتوانند به راحتی با مردم ارتباط برقرار کنند.

برای بالا بردن احتمال موفقیت خود در آزمون های ورودی می توانید از دوره های پیش پزشکی که در این برگزار می شود استفاده کنید. در این دوره ها، دروس اصلی رشته تجربی که شامل ریاضی، فیزیک، زیست و شیمی است، آموزش داده می شود. برای شرکت در این دوره ها که شما را برای آزمون ورودی آماده می‌کنند، نیاز است که ویزا داشته باشید. مطالب این دوره های برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی یکسان است. اگر فرد متقاضی دوره، از شهروندان اتحادیه اروپا نباشد، باید در مراکز درمانی دوره کار آموزی عملی خود را به مدت 6 ماه بگذرانند.

 

دانشگاه های دندانپزشکی در فنلاند

5 دانشگاه فنلاند برای رشته های علوم پزشکی در کشور فنلاند وجود دارد که در آن ها تمام رشته های شاخه پزشکی و پیراپزشکی تدریس می شود. این دانشگاه ها که از دانشگاه های سطح بالای جهان هستند، عبارتند از:

 • دانشگاه پزشکی Helsinki با رتبه جهانی۱۰۷
 • دانشگاه پزشکی Turcu با رتبه جهانی ۲۸۷
 • دانشگاه پزشکی Oulu با رتبه جهانی ۳۷۴
 • دانشگاه پزشکی Tampere با رتبه جهانی ۳۹۵
 • دانشگاه پزشکی Kuopio با رتبه جهانی ۴۹۸

مراحل اقدام برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند

مراحل اقدام برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند

کسانی که متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند هستند باید در ابتدا برای دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های ذکر شده اقدام کنند، بعد از اخذ پذیرش با آماده کردن مدارک مورد نیاز به سفارت فنلاند مراجعه کرده و با تحویل مدارک به سفارت، ویزای تحصیلی خود را دریافت می کنند.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در فنلاند باید شرایط خاصی از جمله مقالات ISI منتشر شده، رزومه علمی و تحصیلی عالی و مدرک زبان با نمره خوب داشته باشید. بورسیه تحصیلی در فنلاند هزینه تحصیل، خوراک و حمل و نقل و خوابگاه دانشجو را شامل می شود.

مدارک لازم برای تحصیل در فنلاند

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند مدارک زیر مورد نیاز است:

 • عکس پاسپورتی
 • کپی از تمام صفحات گذرنامه
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • گذرنامه معتبر
 • شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره قبولی
 • نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های فنلاند
 • مدارک مربوط به پرداخت شهریه به دانشگاه
 • مدرک زبان فنلاندی
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن (برای متقاضیان رشته تجربی، ارائه مدرک پیش دانشگاهی هم الزامی است)
 • داشتن معدل بالا در دوره های تحصیلی قبلی
 • بیمه نامه دانشجویی
 • مدارک محل زندگی مانند رزرو هتل یا اجاره خانه در فنلاند

هزینه های تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند

همانطور که گفته شد برای اخذ پذیرش در دانشگاه های فنلاند در ابتدا باید در آزمون ورودی شرکت کنید که هزینه شرکت در آزمون برای هر درس 75 یورو است. تعداد دروس اصلی موجود در آزمون پزشکی و دندانپزشکی ۱۰ عدد است، بنابراین در مجموع باید 750 یورو برای این آزمون بپردازید.

بعد از اخذ پذیرش، باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنید که با توجه به شرایط دانشگاه ممکن است به صورت ترمی یا سالانه باشد. این مبلغ معمولا بین 8۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو در دانشگاه های مختلف متغیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی کشور فنلاند عبارتند از: تحصیل در دانشگاه Helsinki با هزینه ۱۳۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو، در دانشگاه Turcu با هزینه ۸۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ یورو، در دانشگاه Oulu با هزینه ۱۲۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰ یورو، در دانشگاه Tampere با هزینه ۱۰۰۰۰ الی ۱۳۰۰۰یورو و در دانشگاه Kuopio با هزینه ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو.

با وجود اینکه این هزینه نسبت به هزینه تحصیل در بسیاری از کشور های اروپایی دیگر کمتر است اما می توانید از بورسیه و کمک هزینه برای تحصیل ارزان تر و یا رایگان استفاده کنید. همچنین با تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند می توانید از حق کار ضمن تحصیل استفاده نمایید و هزینه های زندگی خود را تامین کنید. ساعت کار مجاز برای دانشجویان رشته های مختلف متغییر بوده و 10 الی 30 ساعت در هفته است. هزینه زندگی برای هر نفر ماهیانه به طور میانگین حدود 700 الی 800 یورو خواهد بود.

 

سوالات متداول

 1. آیا کار ضمن تحصیل برای دانشجویان دندانپزشکی در فنلاند امکان پذیر است؟

بله! دانشجویان همزمان با تحصیل می توانند بعد از اخذ مجوز کار دانشجویی، 10 الی 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

 1. آیا مدرک دندانپزشکی از دانشگاه های فنلاند مورد تایید وزارت بهداشت ایران است؟

بله! دانشگاه های علوم پزشکی فنلاند مورد تایید وزارت بهداشت بوده و دانشجویان بعد از اتمام تحصیل می توانند به کشور بازگشته و در ایران خدمت کنند.

 1. هزینه زندگی و تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند به طور تقریبی چه قدر است؟

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند در دانشگاه های خصوصی بین ۸۰۰۰ تا ۱8۰۰۰ یورو و هزینه زندگی در این کشور، ماهانه بین ۷۰۰ الی ۸۰۰ یورو است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.