به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

تحصیل رشته پزشکی در استرالیا، مدارک، هزینه و دانشگاه های پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی بی شک یکی از آرزوهای جوانان مشتاق به علم تجربی است. اما تحصیل رشته پزشکی در استرالیا که یکی از کشورهای مطرح در علم پزشکی است، سبب شده است تا جوانان زیادی به سمت این کشور جذب شوند. در نظر داشته باشید که تحصیل و شرایط پذیرش در رشته پزشکی در کشور استرالیا بیش از هر چیزی نیازمند داشتن دانش و اطلاعات کافی در این زمینه است.

کشور استرالیا یکی از کشورهای مدرن و توسعه یافته است که پهنای زیادی از کره خاکی را به خود اختصاص داده است. این کشور از نظر شرایط اجتماعی و اقتصادی و دیگر فاکتورهای مهم مانند شرایط آموزش، از کشورهای سرآمد محسوب می‌شود. نکته مهم دیگر این است که این کشور از نظر برخوداری دانشگاه های معتبر و با سطح علمی قابل قبول، توانسته است جایگاه ویژه ای را در بین سایر دانشگاه های مطرح در جهان برای خود پیدا کند. وجود امکانات پیشرفته در این کشور و جایگاه علمی بالای دانشگاه های کشور استرالیا، سبب شده است متقاضیان، علاقه زیادی برای تحصیل در استرالیا داشته باشند.

جوانی که سودای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا را در سر می پروراند، باید در مورد این کشور، اطلاعات کامل و جامعی کسب کند تا با آگاهی در این راه قدم بردارد. در این مقاله سعی نموده ایم که به طور خلاصه در مورد روش پذیرش و مدارک لازم برای تحصیل و همچنین هزینه تحصیل و شرایط اقامت در استرالیا،  نکاتی خلاصه و در عین حال کاربردی را ارائه دهیم.

روش های اعزام دانشجویان برای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

روش های اعزام دانشجویان برای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

برای اینکه بتوانید در دانشگاه های مطرح کشور استرالیا به تحصیل در رشته پزشکی بپردازید، باید با شیوه اعزام آشنا باشید. روش های اعزام دانشجویان در رشته پزشکی در استرالیا به دانشگاه های مورد نظر بستگی دارد. اما به طور کلی درو روش برای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا وجود دارد.

 1. روش مستقیم: در این روش، دانشجو باید از رزومه قابل قبولی برخوردار باشد. همچنین باید معدل بالایی در حد ATAR = 96 داشته باشد. اگر دانشجو در امتحانی که به نام ISAT شناخته می شود، نمره خوبی کسب کند، می تواند به طور مستقیم وارد رشته پزشکی در دانشگاه های معتبر استرالیا شود.
 2. روش غیر مستقیم: در این روش، دانشجو باید بعد از گذراندن دوره کارشناسی که به نام Medical science شناخته می شود، معدلی با کسب حداقل نمره 5.5 دریافت کند و همچنین بتواند در آزمون GAMSAT نمره 50 به بالا را بگیرید. در این صورت می تواند برای تحصیل در رشته پزشکی اقدام کند.

البته در نظر داشته باشید که برخی از دانشگاه های دیگر، روش های متفاوتی را برای پذیرش دانشجویان جهت تحصیل رشته پزشکی در استرالیا در نظر گرفته اند:

دانش آموزان بعد از گذراندن دوره دبیرستان باید معدل قابل قبولی داشته باشند و سپس یک دوره 9 الی 12 ماهه را جهت کسب دوره فاندیشن سپری کنند. در نظر داشته باشید که برای ورود به فاندیشن استرالیا، باید مدرک زبان با نمره 5.5 را کسب کنید. بعد از اینکه دانشجو مدرک زبان را کسب کرد و دوره فاندیشن را نیز سپری نمود، در مقطع لیسانس یا MD مشغول به تحصیل می شود. در این دوره دروس علوم پایه به دانش آموزان تدریس می گردد و سپس بعد از گذشت سه سال، با دریافت نمره قبولی در امتحان ورودی، می تواند وارد دانشگاه های پزشکی شود. این دوره در استرالیا به مدت 5 تا 7 سال به طول می انجامد.

مدارک لازم برای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

اطلاعات در مورد مدارک لازم برای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا، از جمله مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کرد. زیرا نقص در هر یک از مستندات مورد نیاز، مانع از پذیرش شما از سمت دانشگاه می شود.

مستندات مورد نیاز برای تحصیل در یکی از دانشگاه های استرالیا به شرح زیر است: دانشجویان گرامی توجه داشته باشید که هر یک از این مستندات ممکن است با توجه به شرایط هر دانشگاه، تغییر کند. شرکت در هر آزمون با توجه به شرایط اپلای و دستورالعمل دانشگاه است و به این معنی نیست که دانشجو باید تمامی این آزمون ها را پشت سر بگذارد.

 1. داشتن سن حداقل 17 سال
 2. تحصیل در رشته تجربی در دبیرستان
 3. کسب نمره مورد نیاز برای مدرک زبان جهت شرکت در دوره فاندیشن
 4. سپری کردن دوره فاندیشن در استرالیا
 5. اخذ حداقل نمره در یکی از آزمون های UCAT
 6. اخذ حداقل نمره زبان در آزمون MCAT برای دانشجویان خارج از کشور استرالیا
 7. اخذ حداقل نمره در آزمون GAMSAT برای ساکنین استرالیا و افرادی که بعد از گذارندن دوره لیسانس در استرالیا قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند.
 8. اخذ حداقل نمره در آزمون ISAT (این آزمون برای شخصیت سنجی دانشجو به کار می رود و به صورت آنلاین به مدت زمان سه ساعت به طول می انجامد.)

مدارک عمومی جهت اعزام و ادامه تحصیل:

 1. مدرک پیش دانشگاهی و دبیرستان
 2. داشتن نمره معدل قابل قبول
 3. کسب نمره قابل قبول در دروس زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک

دانشجویان گرامی توجه داشته باشید که آزمون GAMSAT جهت برنامه های تحصیلات تکمیلی یا دوره پزشکی و آزمون UMAT جهت تحصیل در رشته های کارشناسی علوم پزشکی و بهداشت است. (همچنین با عنوان پیراپزشکی نیز شناخته می شود.)

هزینه تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

هزینه تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

از مهمترین مواردی که باید برای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا مد نظر داشته باشید، این است که هزینه تحصیل، اقامت، رفت و آمد، خوراک و بیمه و سایر هزینه های شخصی را برآورد کنید. باید بدانید که نحوه اپلای گرفتن شما، دانشگاه مقصد، دوره کارشناسی یا پزشکی همگی در هزینه های تحصیل شما اثر گذار هستند. در نظر داشته باشید که هزینه های زندگی در کشور استرالیا با توجه به اینکه کشور پیشرفته ای محسوب می شود، سرسام آور نیست. به طور میانگین هزینه تحصیل رشته پزشکی در استرالیا با توجه با قیمت دلار، بین 30000 تا 45000 دلار است. البته باید نوسانات قیمت دلار برای هزینه های تحصیل را مد نظر داشته باشید. هزینه های زندگی و اقامت بستگی به این دارد که دانشجو کدام یک از شهرهای این کشور را انتخاب کرده و در کدام منطقه اقامت دارد. اگر از خوابگاه یا اقامت گاه های دانشجویی یا پانسیون های دانشجویی استفاده شود، هزینه اقامت به مراتب کاهش می یابد. برای مثال می توان هزینه را بین 70 تا 210 دلار در هفته در نظر گرفت. اما اقامت در خانه های استیجاری به مراتب بیشتر و بین 125 الی 325 دلار متغیر است.

بهترین دانشگاه های پزشکی

تا این قسمت از مقاله در مورد نحوه پذیرش در دانشگاه های استرالیا جهت تحصیل در رشته پزشکی و همچنین هزینه های تحصیل و اقامت، نکاتی را بیان کردیم. اما در ادامه قصد داریم لیست بهترین دانشگاه های استرالیا که در رتبه بندی های جهانی، جایگاه قابل قبولی را دارند، بیان کنیم.

 • دانشگاه کوئیزلند
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه James Cook University JCU
 • دانشگاه University of Tasmania

 

سوالات متداول

 1. آیا شرایط پذیرش در تمام دانشگاه های استرالیا یکسان است؟

در نظر داشته باشید که دستورالعمل ها و پذیرش دانشجو در دانشگاه های مختلف کمی متفاوت است، ما سعی داشتیم که به طور کلی در مورد پذیرش، هزینه های زندگی، مستندات مورد نیاز و… مطالبی را به طور خلاصه ارائه دهیم.

 1. آیا نیاز به اثبات تمکن مالی برای تحصیل رشته پزشکی در استرالیا است؟

در نظر داشته باشید که باید تمکن مالی کافی جهت تحصیل رشته پزشکی در استرالیا را دارا باشید؛ زیرا دولت استرالیا، تقریبا هیچ گونه بورس تحصیلی به دانشجویان اعطا نمی‌کند. تنها برخی از دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی برای ادامه تحصیل و در برخی شرایط، بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌کنند.

 1. هزینه های تحصیل رشته پزشکی در استرالیا چگونه است؟

به طور میانگین هزینه تحصیل رشته پزشکی در استرالیا با توجه با قیمت دلار، بین 30000 تا 45000 دلار است. البته باید نوسانات قیمت دلار برای هزینه‌های تحصیل را مد نظر داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.