به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل پزشکی در روسیه

آشنایی با تحصیل پزشکی در روسیه و هزینه ها و مدارک مورد نیاز

پزشکی یکی از پر طرفدارترین رشته های تحصیلی در سراسر دنیا و کشور روسیه است. همه ساله، دانشجویان زیادی با هدف تحصیل در رشته پزشکی به کشور روسیه مهاجرت می کنند. در اینجا قصد داریم با کلیه اطلاعات در مورد تحصیل رشته پزشکی در روسیه آشنا شویم. همچنین شرایط تحصیل پزشکی در روسیه و مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در روسیه را بررسی کرده تا بتوانید با آگاهی کامل اقدام به تحصیل در این رشته در کشور روسیه نمایید.

تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه نیاز به موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه است. برای ورود به آزمون ورودی دانشگاه باید مدرک دیپلم ارائه شود یا دروس پیش نیاز پزشکی با موفقیت گذرانده شود. آزمون ورودی دانشگاه برای رشته پزشکی به زبان روسی و زبان انگلیسی برگزار می شود. برای قبول شدن در رشته پزشکی باید 50 درصد نمره آزمون کسب شود. بنابراین شرط تحصیل رشته پزشکی در روسیه، قبولی در آزمون ورودی است.

راه های اعزام دانشجو به روسیه برای تحصیل پزشکی

برای اعزام دانشجو به روسیه در رشته ی پزشکی، یک دوره یک ساله برای آمادگی ورود به رشته پزشکی وجود دارد. این دوره تحت عنوان دوره پادفک روسیه است که شامل 1000 ساعت آموزشی است. دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل رشته پزشکی در روسیه، با وجود این دوره یک ساله به زبان روسی نیز آشنایی پیدا می کنند. دروس اصلی دوره پادفک شامل دروس پایه دبیرستان بوده و قبولی در این دوره می تواند زمینه را برای ورود به آزمون ورودی دانشگاه های روسیه فراهم کند. شهریه دوره پادفک در روسیه از 600 دلار الی 9000 دلار است که این میزان بستگی به کالج مورد نظر خواهد داشت.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل در روسیه باید مدارک هویتی و مدارک تحصیلی فرد متقاضی ارسال شود. مدارکی که برای تحصیل پزشکی در روسیه نیاز است؛ شامل موارد زیر می شود:

 • فرم پذیرش تکمیل شده درخواست پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا کالج های روسیه
 • پاسپورت معتبر با اعتبار 2 ساله
 • کپی از پاسپورت
 • ارائه کپی مدرک دیپلم از فرد متقاضی تحصیل
 • پرداخت هزینه های مربوط به دعوت نامه

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی رشته پزشکی در روسیه

پس از ارسال مدارک شناسایی و تحصیلی، در صورتی که درخواست پذیرش متقاضی از طرف دانشگاه مورد قبول واقع شود؛ دعوت نامه و نامه پذیرش و نامه پشتیبانی ویزا برای متقاضی ارسال می شود. در این مرحله می توانید برای درخواست ویزا اقدام نمایید. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی شامل موارد زیر است:

 • ارائه فرم درخواست ویزا
 • ارائه نامه پذیرش و دعوت نامه صادر شده از سوی دانشگاه مورد نظر
 • ارائه مدارک شناسایی به صورت ترجمه شده به زبان روسی
 • دو قطعه عکس و پاسپورت دارای اعتبار
 • ارائه مدارک تحصیلی به صورت ترجمه شده به زبان روسی
 • ارائه گواهی سلامت جسمی متقاضی ترجمه شده به زبان روسی

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه با دو زبان انگلیسی و روسی انجام می شود. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند با دانشگاه هایی که به زبان روسی تدریس می کنند؛ متفاوت است. همچنین هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه هایی که به زبان روسی تدریس می کنند؛ کمتر از سایر دانشگاه های این کشور است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسی زبان در رشته پزشکی عمومی به طور سالیانه در حدود 4800 دلار آمریکا است؛ در حالی که هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان در رشته پزشکی عمومی به طور سالیانه در حدود 5100 دلار آمریکا است. لازم به ذکر است که این هزینه ها در دانشگاه ها و شهرهای مختلف روسیه با هم متفاوت است. بنابراین برای بررسی دقیق تر باید شهر و دانشگاه مورد نظر را بررسی نمود.

بهترین دانشگاه های پزشکی در روسیه

بهترین دانشگاه های پزشکی در روسیه

بهترین دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی که برخی از آن مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند، شامل موارد زیر هستند. شهریه هر یک از این دانشگاه ها با هم متفاوت است. دانشگاه های با کیفیت شهریه بالاتری نسبت به سایر دانشگاه ها دارند.

 • دانشگاه پزشکی پاولوف: این دانشگاه جزء دانشگاه های دولتی روسیه است. به زبان روسی سالانه در حدود 50 نفر ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی دارد؛ اما به زبان انگلیسی سالانه در حدود 30 نفر ظرفیت دارد. دانشگاه پاولوف در پذیرش دانشجو سخت گیر بوده و افرادی که رتبه علمی خوبی داشته باشند را پذیرش می کند. این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران است.
 • دانشگاه پزشکی پدیا: دانشگاه پزشکی پدیا، جزء دانشگاه های با کیفیت برای تحصیل رشته پزشکی در روسیه است. ظرفیت سالانه این دانشگاه برای پذیرش دانشجو و تحصیل به زبان روسی در حدود 60 نفر و برای تحصیل به زبان انگلیسی در حدود 40 نفر است.
 • دانشگاه پزشکی مچنیکوف: این دانشگاه جزء بهترین دانشگاه های روسیه محسوب می شود و در رشته دندانپزشکی نیز شهرت دارد. ورود به این دانشگاه آسان نیست. ظرفیت سالانه پذیرش دانشجو به زبان روسی در حدود 75 نفر و به زبان انگلیسی نیز 75 نفر است.
 • دانشگاه سچینوا: دانشگاه سچینوا در شهر مسکوی روسیه واقع شده است. ظرفیت سالانه پذیرش دانشجو به زبان روسی 150 نفر و برای زبان انگلیسی نیز 150 نفر است. پذیرش دانشجو در این دانشگاه به سختی دانشگاه نام برده است.
 • دانشگاه فدرال یا دولتی کازان: دانشگاه فدرال یا دولتی کازان واقع در شهر کازان روسیه است. دانشگاه فدرال کازان برای پذیرش دانشجوی پزشکی به زبان روسی سالانه در حدود 50 نفر و به زبان انگلیسی در حدود 120 نفر ظرفیت دارد. ظرفیت بالای پذیرش دانشجو به زبان انگلیسی باعث شده است که مورد توجه بسیاری از دانشجویان واقع شود.
 • دانشگاه لومونوسف: دانشگاه لومونوسف جزء دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران است. به زبان روسی 45 نفر و به زبان انگلیسی نیز 45 نفر ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی دارد. ورود به این دانشگاه آسان است.

توصیه می شود درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه هایی ارائه نمایید که مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند. تا در هنگام کار در ایران با مشکل مواجه نشده و مدرک دارای اعتباری را اخذ نموده باشید. در صورتی که از دانشگاه هایی که مورد تأیید نیستند؛ مدرک خود را أخذ نمایید؛ برای افتتاح مطب پزشکی و طبابت در ایران با مشکل مواجه خواهید شد.

تحصیل رشته پزشکی در روسیه می تواند رویای بسیاری از دانشجویان برای تحصیل پزشکی را تحقق ببخشد. با اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های روسیه می توان به شروع به تحصیل در رشته پزشکی نمود. لازم به ذکر است که سایر رشته های علوم یژشکی از جمله دندانپزشکی و داروسازی نیز دارای آزمون ورودی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در ارتباط باشید.

بهترین دانشگاه های پزشکی در روسیه

سؤالات متداول:

 • آیا به دانشجویان با مدرک دیپلم، بورسیه دانشگاه های پزشکی روسیه داده می شود؟

خیر، در کلیه رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی امکان دریافت بورسیه تحصیلی از همان ابتدا به متقاضیان وجود ندارد. قبولی در آزمون ورودی شرط اصلی تحصیل رشته پزشکی در روسیه است.

 • برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی باید چه موقع اقدام کرد؟

توصیه می شود از ماه ژانویه تا جولای برای اخذ پذیرش اقدام شود.

 • مدت زمان دوره پادفک برای تحصیل رشته پزشکی در روسیه چقدر است؟

دوره پادفک یه دوره 1 ساله است. اما در برخی موارد ممکن است در طی 9 ماه گذارنده شود. موفقیت در این دوره برای ورود به دانشگاه های پزشکی روسیه الزامی است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.