به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل رشته پزشکی در سوئیس

صفر تا صد تحصیل رشته پزشکی در سوئیس و معرفی بهترین دانشگاه های این رشته

بسیاری از کشورهای قاره اروپا، گزینه های بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقاطع مختلف آموزشی هستند. سوئیس یکی از مرفه ترین کشورها در این قاره است. به واسطه کیفیت عالی آموزش در مدارس، مراکز آموزشی و علمی، این کشور به مهم ترین مقصد در زمینه مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. پزشکی و دندانپزشکی از رشته هایی هستند که سالانه تعداد زیادی از متقاضیان جهت ادامه تحصیل در این رشته ها اقدام به درخواست پذیرش می کنند. تحصیل رشته پزشکی در سوئیس، یکی از گزینه های مهم در انتخاب این کشور توسط دانشجویان بین المللی است.

شرایط تحصیل در سوئیس

شاید تا به حال از این موضوع اطلاع نداشتید که بهترین دانشگاه های رشته های پزشکی در کشور سوئیس واقع شده اند. سالانه تعداد زیادی از داوطلبان جهت تحصیل رشته پزشکی در سوئیس از دانشگاه های این کشور درخواست پذیرش می کنند.

تحصیل در این کشور از سن 6 سالگی شروع می شود. به پایان رساندن دوره دبستان یا ابتدایی 4 تا 6 سال و دوره متوسطه بین 3 تا 5 سال طول می کشد. در کشور سوئیس نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر همچون ایران برای ورود به دانشگاه افراد نیاز به دریافت مدرک دیپلم دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

برای تحصیل رشته پزشکی در سوئیس و دیگر رشته ها، شما باید به یکی از زبان های آلمانی یا فرانسوی مسلط باشید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشجویان باید نمره قبولی از آزمون ورودی دانشگاه ها را کسب کنند. البته اگر فردی مدرک زبان B1 داشته باشد، می تواند بدون آزمون وارد دانشگاه شود.

مقطع کارشناسی ارشد

شرایط در دوره کارشناسی ارشد نیز شبیه به مقطع کارشناسی است. با این تفاوت که شما می توانید زبان انگلیسی را برای گذراندن دوره انتخاب کنید. در این صورت با ارائه نمره 6.5 از آزمون بین المللی آیلتس این امر امکان پذیر خواهد بود. همچنین اگر شخصی قصد ادامه تحصیل به زبان فرانسه یا آلمانی را داشته باشد، نمره قبولی از آزمون B2 ضرورت دارد.

شرایط تحصیل در سوئیس

مقطع دکتری

دوره دکتری در مراکز عالی و آموزشی این کشور مدت زمانی بین 3 تا 4 سال طول می کشد. در صورت داشتن مدرک با نمره بالا از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجو واجد شرایط دریافت بورسیه جهت گذراندن دوره دکتری خواهد بود. همچنین دانشجویان باید رزومه ای قوی، مقاله های علمی و تحقیقاتی، معرفی سوپروایزر را جهت پذیرش در این مقطع در نظر داشته باشند.

تحصیل رشته پزشکی در سوئیس

همان طور که اشاره کردیم دانشگاه های کشور سوئیس در گروه بهترین مراکز آموزشی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی قرار دارند. با این حال شرایط ورود به این دانشگاه ها کار چندان آسانی به نظر نمی رسد. مراکز آموزشی در این کشور با قوانین خاصی اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی می کنند. در ادامه به روش های اعزام دانشجو در این کشور می پردازیم.

آزمون ورودی

یکی از شرایط تحصیل رشته پزشکی در سوئیس، کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. داوطلبان دو بار این فرصت را دارند که شانس خود را برای قبولی محک بزنند. برای شرکت در این آزمون متقاضیان باید به یکی از زبان های آلمانی، فرانسه و ایتالیایی تسلط داشته باشند. در صورتی که در آزمون اول رتبه ای قابل قبول کسب نکردید، این فرصت در اختیار شما قرار داده می شود تا مهارت خود در زبان را تقویت کنید.

توجه داشته باشید که بعضی از قوانین موجود برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و خارج از آن متفاوت خواهد بود. معمولاً دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید طی دوره ای یک ساله پیش نیاز بعضی از دروس مربوط به رشته های پزشکی را بگذرانند.

آزمون استعداد EMS

آزمون دیگری که برای ورود به دانشگاه و تحصیل رشته پزشکی در سوئیس باید در آن شرکت کنید، آزمون استعداد است. در این کشور به دلیل وجود محدودیت های پذیرش، روش های مختلفی جهت قبولی در مراکز آموزشی برگزار می شود. آزمون استعداد یک بار در سال برگزار می شود. با توجه به مکان آزمون، زبان آن نیز مشخص می شود. تسلط به یکی از سه زبان فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی برای شرکت در آزمون استعداد و آزمون های ورودی ضرورت دارد.

 

زبان اصلی در بسیاری از دانشگاه های این کشور، آلمانی است. بعضی از مراکز آموزشی نیز مواد درسی را به زبان فرانسوی یا به صورت همزمان از دو زبان آلمانی و فرانسوی برای تدریس استفاده می کنند. به همین جهت برای ورود به بعضی از دانشگاه ها شما باید مدرک زبان آلمانی C1 یا فرانسوی B2 ارائه دهید.

هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس

هزینه آموزش در هر کشور با توجه به شهر، نوع رشته و دانشگاه متفاوت خواهد بود. این امر در مورد کشور سوئیس نیز صدق می کند. هزینه زندگی دانشجویی در هر کدام از شهرهای این کشور متفاوت بوده و همچنین باید به دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، نیز توجه داشته باشید. در حالت کلی هزینه ای بین 900 تا 9000 هزار فرانک برای یک سال شهریه آموزشی صرف می شود.

هزینه تحصیل در کشور سوئیس مقرون به صرفه بوده اما در مقابل هزینه های زندگی دانشجویی چندان ارزان به نظر نمی رسد. به طور کلی دانشجویان باید ذخیره مالی خود را مدیریت کرده و از خرج اضافی در این دوران خودداری کنند.

کار هنگام تحصیل

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا پس از اتمام تحصیل تا 6 ماه فرصت دارند تا کاری متناسب با رشته خود پیدا کنند. همچنین در این بازه زمانی افراد می توانند به صورت پاره وقت در طول هفته مشغول به کار شوند. جهت دریافت ویزای کاری دانشجویان باید در این فرصت شش ماهه مجوز کار در شغلی مناسب را دریافت کنند.

 

مدارک لازم جهت تحصیل رشته پزشکی در سوئیس

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • پاسپورت
 • ارائه رزومه ای قوی
 • عکس
 • ارائه مدرک ترجمه شده دیپلم و ریزنمرات دوره متوسطه
 • مدرک زبان مرتبط با دانشگاه مورد نظر
 • نامه اثبات تمکن مالی
 • ارائه تأییدیه عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی
 • ارائه مدرک قبولی در آزمون ورودی

 

بهترین دانشگاه های پزشکی سوئیس

دانشگاه های بازل، لوزان، فریبورگ، برن و ژنو از بهترین مراکز عالی آموزش در این کشور هستند که در ادامه اشاره کوتاهی به آن ها خواهیم داشت.

دانشگاه بازل

یکی از مهم ترین دانشگاه های سوئیس و قدیمی ترین مراکز آموزشی در جهان، دانشگاه بازل است. زبان اصلی در این مرکز زبان آلمانی است.

دانشگاه لوزان

این مرکز بزرگ آموزشی دارای هفت دانشکده در رشته های مختلف است. دروس مربوط به رشته های پزشکی در این دانشگاه به زبان فرانسوی تدریس می شوند.

دانشگاه فریبورگ

تحصیل رشته پزشکی در سوئیس در مرکز آموزشی فریبورگ به دو زبان آلمانی و فرانسوی انجام می شود. در واقع این دانشگاه تنها مؤسسه دو زبانه این کشور محسوب می شود.

دانشگاه برن و ژنو

دو مرکز آموزشی ژنو و برن از بزرگ ترین دانشگاه های سوئیس هستند که سالانه تعداد بیشتری دانشجو را پذیرش می کنند. رشته های پزشکی در این ژنو به زبان فرانسوی و در برن به زبان آلمانی تدریس می شوند.

بهترین دانشگاه های پزشکی سوئیس

دریافت پذیرش و تحصیل رشته پزشکی در سوئیس با توجه به قوانین و محدودیت های پذیرش با سختی همراه است. با این حال تسلط کافی متقاضیان به یکی از زبان های آلمانی یا فرانسوی و کسب نمره قبولی از آزمون های ورودی دانشگاه، شانس افراد را به مراتب افزایش خواهد داد. شرایط مناسب رفاهی و دانشگاه های معتبر از مهمترین عواملی هستند که داوطلبان این کشور را به عنوان مقصد تحصیل انتخاب می کنند.

 

سؤالات متداول:

 • آیا برای تحصیل رشته پزشکی در سوئیس محدودیت سنی وجود دارد؟

برای شرکت در آزمون رشته های پزشکی بسیاری از مراکز آموزشی این کشور، متقاضی باید بین سنین 18 تا 21 سال باشد.

 • آیا امکان تدریس به زبان انگلیسی در کشور سوئیس وجود دارد؟

تحصیل رشته پزشکی در سوئیس نیاز به تسلط کافی به زبان های آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی را دارد. به این دلیل که بیشتر دروس در مراکز آموزشی به این زبان ها تدریس می شوند. با این حال بعضی از دروس در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی هستند.

 • تحصیل رشته پزشکی در سوئیس چند سال طول می کشد؟

مدت زمان اتمام دوره آموزشی در رشته های پزشکی بین 5 تا 6 سال است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.