به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل رشته پزشکی در هلند

شرایط تحصیل رشته پزشکی در هلند | روش های پذیرش و هزینه تحصیل پزشکی در هلند

از آن جایی که هلند ازجمله کشورهایی است که خیلی از برنامه های مطالعاتی را به زبان انگلیسی تدریس می کند و البته دارای دانشگاه هایی با رنک علمی بالا و از نظر استاندارهای بین المللی بسیار هم معتبر است، این کشور مقصد محبوبی برای خیلی از افراد برای مهاجرت های تحصیلی و یا حتی مهاجرت های دائمی است. به همین دلیل است که تا در این مطلب شرایط تحصیل رشته پزشکی در هلند را بررسی کرده و مدارک لازم را برای شما برشماریم. این کشور که در شمال غربی اروپا واقع شده است، مکانی فوق العاده جذاب برای تحصیل و همچنین زندگی است. به همین دلیل است که یکی از محبوب ترین مقصدها برای کسانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند نیز است. پس اگر خواستار دانستن شرایط تحصیل رشته پزشکی در هلند هستید، در ادامه با ما باشید.

شرایط عمومی تحصیل درهلند

می توان شرایطی عمومی برای تحصیل رشته پزشکی در هلند برشمرد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. اگر شما خارج از کشور هلند تحصیل کرده اید باید دارای دیپلم 12 ساله معتبر باشید. بعد از آن باید آن مدرک را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه داده و در آزمون ورودی آن دانشگاه شرکت کنید. این آزمون دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی را مورد سؤال قرار می دهد. اما اگر شما مدرک دیپلم خود را از کشور هلند دریافت کرده اید می توانید مستقیماً وارد دانشگاه شوید. و اما شما برای تحصیل رشته پزشکی در هلند به داشتن داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6 و داشتن معدل بالا نیز نیازمند هستید. در نظر داشته باشید که بعد از سه ساله دوم تحصیل رشته پزشکی در هلند، دروس دیگر به زبان هلندی به شما تدریس داده می شوند، پس در طول این مدت لازم است که شما زبان هلندی را نیز فرا بگیرید. در سال آخر تحصیل در رشته پزشکی، شما به کارآموزی در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول خواهید شد. بعد از فارغ التحصیلی نیز برای طبابت با افراد جامعه سر و کار خواهید داشت. پس فراگیری زبان هلندی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

مدارک لازم برای تحصیل رشته پزشکی در هلند

مدارک لازم برای تحصیل رشته پزشکی در هلند

شما قبل از اینکه برای تحصیل رشته پزشکی در هلند اقدام کنید، باید شرایط لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها و همچنین روش های اخذ ویزا کشور هلند را نیز بدانید. همانطور که قبلاً هم ذکر کردیم برای ورود به دانشگاه ها ابتدا باید نمره قبولی در آزمون های ورودی آن ها را بیاورید. البته مدرک 12 ساله معتبر دیپلم هم ضروری خواهد بود. داشتن مدارکی همچون آیلتز یا تافل هم که لازمه مهاجرت تحصیلی هستند. شما برای آیلتز نمره حداقل 6 و برای تافل نمره حداقل 550 در آزمون کتبی و 213 در آزمون آنلاین را لازم خواهید داشت. ارائه ی رزومه، انگیزه نامه و بیان دلایل تحصیل در هلند نیز برای برخی از دانشگاه های هلند مورد نیاز خواهد بود. شما باید کپی این مدارک را به صورت ترجمه شده به تأیید دفتر اسناد رسمی و یا مؤسسه های آموزشی برسانید. مدارکی که برای اخذ ویزا تحصیلی در کشور هلند لازم است نیز عبارتند از:

  • گذرنامه معتبر
  • داشتن تمکن مالی مورد قبول کشور هلند. اگر شما هر گونه اظهارنامه بانکی و یا نامه های مربوط به انواع بورس های تحصیلی را دارا هستید نیز باید ارائه دهید. (تمکن مالی شامل مقدار هزینه ای است که شما در طول تحصیل برای رفع نیازهای خود لازم خواهید داشت.)
  • فرم MVV تکمیل شده و امضا شده
  • انجام آزمایش سل تا 3 ماه بعد از ورود به هلند
  • ارائه پذیرش تحصیلی در یک موسسه شناخته شده در هلند
  • داشتن بیمه نامه

 

دریافت ویزا برای تحصیل هلند

دریافت ویزا از کشور هلند برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، شامل دو بخش می شود. اجازه اقامت موقت (MVV) و همچنین اجازه اقامت. برای کلیه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند بیش از 90 روز در هلند بمانند، روند ویزا دو بخش دارد: اجازه اقامت موقت (MVV) و اجازه اقامت. اکثراً دانشجویان برای ورود به کشور هلند به ویزای ورود که به نام مجوز اقامت موقت هست نیاز دارند. این ویزا به شما امکان می دهد ظرف شش ماه بعد از هر زمان به هلند وارد شوید. شما همچنین برای اقامت در این کشور برای تحصیل نیز، به اجازه اقامت نیاز خواهید داشت. در ابتدا که شما اقامت MVV را دریافت می کنید، دیگر به عنوان یک اقامت کننده بالقوه هستید نه یک توریست. بعد از اینکه در یکی از دانشگاه های هلند پذیرفته شدید، دانشگاه موظف خواهد بود که از طرف شما درخواست مجوز اقامت کند. شما در این مرحله باید مبلغی که آن ها برای شما تعیین می کنند را پرداخت کنید. بعد از پرداخت مبلغ مورد نظر توسط شما، مجوز خود را در طی دو هفته بعد از ورود به کشور هلند از اداره ملی مهاجرت دریافت کنید. شما در طول تحصیل خود تا حداکثر 90 روز در طی یک دوره 180 روزه در هر کشوری با ویزای شینگن قادر خواهید بود سفر کنید. این اجازه اقامت فقط در زمان تحصیل شما معتبر خواهد بود. البته به مدت سه ماه دیگر نیز برای اتمام کارهای اداری مربوط به دانشگاه قابل تمدید خواهد بود. قابل به ذکر است که تمامی موارد گفته شده برای تحصیل رشته پزشکی در هلند نیز صدق می کند.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در هلند

یکی دیگر از دغدغه های افرادی که متقاضی تحصیل رشته پزشکی در هلند هستند، هزینه های مربوط به این نوع مهاجرت خواهد بود. شما قبل از اینکه تصمیم به هر گونه مهاجرتی بگیرید، لازم است که از تمامی هزینه های مربوط به آن آگاهی کامل داشته باشید. در این صورت قطعاً تصمیم عاقلانه تری خواهید گرفت. با توجه به بررسی هایی که توسط کارشناسان در سال 2020 انجام شد، در مقطع کارشناسی هزینه تحصیل پزشکی در هلند، سالانه 6 تا 15 هزار یورو خواهد بود. این مقدار در مقطع کارشناسی ارشد به مبلغ سالانه بین ۸ هزار تا ۲۰ هزار یورو خواهد رسید. البته ناگفته نماند که این هزینه ها بسته به هر شخص و شرایطی که دارد نیز ممکن است متفاوت باشد. هزینه های زندگی در هلند نیز بسته به نوع زندگی که دانشجو در این کشور دارد، متفاوت خواهد بود.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در هلند

آن چه در این جا بدان پرداختیم بررسی شرایط لازم برای تحصیل رشته پزشکی در هلند بود. مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را برشمردیم و شرایط اخذ ویزا را برای شما بیان کردیم. امید است که اطلاعات کافی و مناسب را به دست آورده باشید.

سؤالات متداول:

  1. آیا تحصیل در هلند رایگان است؟

خیر. برای تحصیل در دانشگاه های هلند باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید.

  1. آیا پس از پایان تحصیل پزشکی، می توان در هلند کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور هلند به جستجوی کار بپردازید. البته در رشته پزشکی احتمال یافتن کار زیاد می باشد.

  1. یادگیری زبان هلندی برای تحصیل رشته پزشکی در هلند لازم است؟

همانطور که قبلاً هم ذکر کردیم، با داشتن مدرک آیلتس می توانید در رشته پزشکی دانشگاه های هلند پذیرش شوید، اما برای سه سال دوم تحصیل که به زبان هلندی تدریس می شود نیاز به یادگیری زبان هلندی نیز هست. همچنین بعد از اتمام تحصیل و ورود به بازار کار شما لازم است زبان هلندی بدانید تا در حرفه خود موفق باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.