به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
رشته پزشکی در کانادا

آشنایی با مراحل، هزینه و شرایط تحصیل رشته پزشکی در کانادا در سال 2022

کانادا به عنوان کشوری با استانداردهای بالای زندگی، همواره یکی از مقاصد متقاضیان ادامه تحصیل، به خصوص تحصیل رشته پزشکی در کانادا بوده است و سالانه دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. دانشگاه‌های کشور کانادا علاوه بر دارا بودن رنکینگ بسیار بالا، امکانات آموزشی مطلوبی را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و مدارک این دانشگاه‎ها نیز از اعتبار بین‌المللی بسیار بالایی برخوردار هستند.

چرا تحصیل در کانادا؟

 • قیمت‌های قابل قبول: تحصیلات و زندگی درکانادا در مقایسه با دیگر کشورهای انگلیسی ‌زبان بسیار مقرون‌ به ‌صرفه است. همچنین، دانشجویان قادر خواهند بود به‌طور قانونی در طول تحصیلات خود در کانادا کار کنند.
 • فرهنگ بین‌المللی: دانشجویان بین‌المللی قادر خواهند بود با 300 ملیت از سراسر جهان همکاری کنند.
 • طبیعت زیبا: کانادا پر از مکان‌های زیبا و جذاب است که همه باید از آن‌ها دیدن کنند.
 • مردم مهربان: بیشتر کانادایی‌ها آماده کمک به تازه‌واردها با هر گونه سوالی هستند که بعد از ورود به کانادا می‌تواند داشته باشند.
 • کشور امن: این کشور برای همه از جمله کودکان، دانش آموزان بین‌المللی و بزرگسالان بسیار امن است.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

یکی از پردرآمدترین مشاغل در کانادا پزشکی با درآمد سالانه 150 هزار دلار کانادا است و مدارک تحصیلی آن جزء معتبرترین مدارک تحصیلی در دنیا است. به همین دلیل تحصیل در رشته پزشکی در کانادا، از محبوبترین و پرطرفدارترین رشته‌ها است و روز به روز از متقاضیان بیشتری برخوردار می‌شود. اما با توجه به ظرفیت محدود، رقابت برای گرفتن پذیرش توسط دانشجویان بین‌المللی بسیار بالا است تا جایی که خود شهروندان کانادایی برای تحصیل در این رشته، به کشورهای اروپایی و یاآمریکایی روی می‌آورند.

حدود 17 دانشکده پزشکی در کانادا، در رده برترین دانشگاه‌های جهان هستند که از این تعداد، فقط 7 دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند. مطالعه پزشکی در دانشگاه تورنتو و در کانادا به طور کلی، نیاز به تجربه قبلی دانشگاهی دارد و ورود به صورت مستقیم از دبیرستان امکان‌پذیر نیست. زودترین زمانی که می‌توانید برای تحصیل درخواست بدهید، آغاز سال سوم تحصیلات کارشناسی است. بر اساس سابقه تحصیلی شما، الزامات تحصیلی متفاوتی وجود دارد:

 • متقاضیان لیسانس
 • متقاضیان فارغ‌التحصیل
 • متقاضیان بین‌المللی تحصیل‌کرده

دوره پزشکی در کانادا شامل دوره‌های۳ تا ۵ ساله دکترای پزشکی (Doctor of Medicine) است که به دانشگاه‌ها و سابقه هر دانش‌آموز بستگی دارد. سال نخست سال آماده‌سازی است و برای دانش آموزانی که بدون مدرک لیسانس هستند در نظر گرفته شده است.

در بسیاری از دانشگاه‌ها، تحصیل در یکی از رشته‌های علوم پایه مانند زیست شناسی، شیمی و … به عنوان پیش شرط لحاظ می‌شود و اگر دانشجو دارای مدرک یکی از این رشته‌ها یا سایر رشته‌های مناسب باشد،  می‌تواند پس از پایان دوره کارشناسی، در آزمون سراسری (MCAT (Medical College Admission Test

شرکت کرده و در صورت قبولی و بر اساس امتیاز کسب شده، وارد یکی از دانشکده‌های پزشکی شده و دوره 3 تا 5 ساله را شروع کنند؛ کل دوره تحصیل برای دانشجویانی که دارای مدرک لیسانس در رشته‌های مناسب هستند، 4 سال است.

برخی دانشکده‌های پزشکی نیز مانند دانشکده‌های کبک، دانشجویان را بعد از دو سال تحصیل در دوره‌های دیپلم CEGEP که با سال دوازدهم سایر ایالت‌ها و سال نخست دانشگاه معادل است، پذیرش می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید بدون مدرک لیسانس پذیرش بگیرید، می‌توانید برای دانشکده‌های پزشکی واقع در کبک اقدام کنید. در ایالت انتاریو نیز ورود به رشته پزشکی نیازمند حداقل سه سال تحصیلات دانشگاهی و در ایالت‌های غرب کانادا نیازمند حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی است.

به طور کلی مدت زمان تحصیل در رشته‌های پزشکی در کانادا به صورت زیر است:

 • 4 سال دوره کارشناسی در رشته‌های علوم پایه (که در برخی دانشگاه‌ها دو سال تعریف شده است)
 • 4 سال دوره پزشکی
 • 3 تا 6 و یا 7 سال دوره رزیدنتی که به تخصص انتخاب شده از سوی متقاضیان بستگی دارد: بعد از گرفتن مدرک MD نوبت به سپری کردن دوره رزیدنتی است. این دوره بر اساس رشته تخصصی انتخاب شده، تعیین می‌شود. دوره رزیدنتی در کانادا بین 3 تا 7 سال به طول می‌انجامد.
 • گذراندن دوره‌ فلوشیپ پس از اخذ دوره تخصص در صورت تمایل

 

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در کانادا

 • ارائه مدرک کارشناسی در رشته‌های علوم پایه
 • معدل بالای ۱۵ دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس (IELTS) با حداقل نمره ۶٫۵ یا تافل (IBT) با حداقل نمره ۱۰۰
 • دانشجویانی که حداقل نمرات زبان انگلیسی را در آزمون‌های فوق نداشته باشند؛ باز هم شانس پذیرش دارند و می‌توانند به مدت یک یا دو ترم در دوره‌های زبان دانشگاه شرکت کنند.
 • قبولی در آزمون ورودی پزشکی MCAT که نمره آن برای دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است.
 • انگیزه نامه (هدف) از تحصیل پزشکی در کانادا
 • رزومه تحصیلی
 • توصیه نامه از 2 یا 3 استاد

البته باید توجه داشت همان‌طور که قبلاً گفته شد، همه دانشکده‌های پزشکی لزوماً نیاز به مدرک کارشناسی به عنوان شرط ورود ندارند و بستگی به دانشگاه و ایالت‌های کانادا دارد. رشته‌های پرستاری، فیزیوتراپ، دستیار پزشک، دستیار کار و درمان و… همواره متقاضیان بیشتری را در بین مشاغل متفاوت در حوزه پزشکی به سوی خود جذب می‌کنند.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا با توجه به دانشگاه محل تحصیل، شهر و ایالت متفاوت است. اطلاعات انجمن AFMC نشان می‌دهد که هزینۀ شهریه در ترم اول حتی برای دانشجویان کانادایی نیز بسیار زیاد است و بنابراین برای دانشجویان بین‌المللی به مراتب بیشتر است. در برخی از ایالت‌ها مانند دانشکده پزشکی کبک هزینۀ دانشجویان بین المللی بسیار بالاتر و تقریباً 8 برابر بیشتر است.

به طور کلی متوسط هزینه تحصیل و زندگی برای دانشجویان بین‌المللی به صورت میانگین 11900 دلار کانادا در سال است که البته با توجه به دانشگاه و استان محل تحصیل این رقم ممکن است کمتر یا بیشتر شود که  باز هم در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی از نظر محل اقامت و حمل و نقل مقرون به صرفه و مناسب‌تر است. همچنین امکان استفاده از شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا یا وام‌های دانشجویی نیز در طول تحصیل وجود دارد.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

 1. شرایط اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا چگونه است؟

از 17 دانشگاه پزشکی کانادا، هر یک فرایند پذیرش مخصوص به خود را دارند. بنابراین متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در ابتدا باید تصمیم بگیرند که کدام یک از دانشگاه‌ها را جهت ادامه تحصیل خود در نظر دارند و سپس معیارهای ورود برای هر دانشگاه را مورد برری و مطالعه قرار دهند. بیشتر دانشگاه‌ها، 2 سال تحصیل در فضای دانشگاهی را جزء شرایط اخذ پذیرش لحاظ کرده‌اند. برای آگاهی از این شرایط باید وب سایت دانشگاه مدنظر را مطالعه و بررسی نمایید.

 

 1. بهترین دانشگاه های پزشکی کانادا کدامند؟

دانشگاه‌های پزشکی کانادا از رتبه خوبی در رتبه بندی دانشگاهی برخوردار هستند و 11 دانشگاه از 17 دانشگاه پزشکی در فهرست 200 دانشگاه برتر و معتبر جهان جای دارند. از نگاه سیستم رتبه‌بندی QS، دانشگاه‌های تورنتو، ‌مک گیل، بریتیش کلمبیا، مک مستر، مونترال، آلبرتا،کلگری، اتاوا، وسترن آنتاریو، دالهاوزی، لاوال، کوئین، ساسکاچوان و مانیتوبا جزو دانشگاه‌های برتر کانادا در حوزه پزشکی هستندکه رتبه دانشگاه‌های تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا به ترتیب11، 28 و 31 جهان است.

نکته حائز اهمیت این است که 26 دانشگاه این کشور مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند.

 

 1. آیا اخذ مدرک پزشکی در کانادا ارزشمند است؟

کانادا یکی از پیشگامان ارائه آموزش با کیفیت بالا برای دانشجویان کانادایی و بین المللی است. مدرک پزشکی یکی از مدارک بسیار مورد توجه در کانادا است و هر فردی که برای تحصیل پزشکی در کانادا پذیرفته می‌شود می‌تواند کیفیت تدریس، آموزش عالی و مجموعه‌ای از فرصت‌ها را تجربه کند.

4/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.