به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند

تمامی توضیحات تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند | شرایط و هزینه های تحصیل در هلند

تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند به دلیل کیفیت آموزشی و شرایط پذیرش دانشگاه های آن، فرصت مناسبی برای علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور فراهم کرده است. هلند یکی از کشورهای است که دانشجویان زیادی از سراسر دنیا در مقطع کارشناسی اقدام به پذیرش در دانشگاه های آن می کنند. نحوه پذیرش، مدارک مورد نیاز برای دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی و هزینه های تحصیل در هلند از مواردی است که قصد داریم به آن بپردازیم.

چرا هلند را برای تحصیل انتخاب می کنند؟

هلند یکی از بهترین و امن ترین کشورهای اروپا و جهان است. سطح کیفیت زندگی مردمان هلند، وضعیت اقتصادی خوب این کشور، وجود دانشگاه های معتبر، شیوه های آموزشی جدید و همچنین میزان تحصیلات شهروندان هلندی از مواردی است که باعث شده است افراد زیادی متقاضی تحصیل در هلند شوند.

در سال های اخیر دانشجویانی از 157 کشور دنیا، هلند را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کردند. حدود 95 درصد مردم هلند به زبان انگلیسی صحبت می کنند و این موضوع باعث شده است که زندگی و تحصیل در این کشور راحت باشد.

 

شرایط تحصیل در دانشگاه های هلند

سیستم آموزشی دانشگا ه های هلند از شیوه های نوین و باکیفیت بهره می گیرد. اساس شیوه های آموزشی در دانشگاه های هلند تعامل محور و بر مبنای کار گروهی است. بیشتر کلاس ها و سمینارها در گروه های 15 الی 30 نفرِ تشکیل می شود. امکان تحصیل در 3 مقطع کارشناسی،  کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان خارجی فراهم شده است.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند نیاز به آزمون ورودی نیست و افراد می توانند دانشگاه و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند و مدارک مورد نیاز را ارائه دهند؛ در صورت تایید مدارک، می توانند تحصیل خود را در دانشگاه مورد نظر آغاز کنند.

بیشتر رشته های تحصیلی در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی و برخی به زبان هلندی تدریس می شوند؛ حتما قبل از ارسال درخواست باید به این موضوع توجه داشت و مدرک زبان متناسب با زبان تدریس رشته مورد نظر را به دانشگاه ارائه کرد.

 

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند

در سیستم آموزشی هلند 3 نوع دانشگاه فعالیت می کنند. دانشگاه های تحقیقاتی، دانشگاه های علمی کاربردی و موسسات آموزش بین المللی از انواع این دانشگاه ها هستند. مقطع کارشناسی در دانشگاه های تحقیقاتی و علمی کاربردی ارائه می شوند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند می توان پس از اتمام دوره متوسطه با ارائه مدرک دیپلم و ریزنمرات دوره متوسطه، اقدام به پذیرش دانشگاه های هلند کرد. دوره کارشناسی به مدت 4 سال طول خواهید کشید.

 

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند

دانشگاه هایی که در مقطع کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجویان غیر هلندی می کنند هر یک دارای شرایط و قوانین خاص خود هستند؛ اما مدارک زیر در لیست مدارک مورد نیاز اکثر دانشگاه موجود هستند:

 • کپی گذرنامه
 • عکس رنگی
 • کپی مدارک دوره متوسطه
 • مدرک زبان با توجه به نوع زبان تدریس دانشگاه؛ مدارک زبان انگلیسی تافل، آیلتس و PTE و مدارک تیو ال هلند، معتبر هستند.
 • اثبات پرداخت هزینه های مالی در دوران تحصیل
 • اظهارنامه شخصی

آیا شرایط ادامه تحصیل و گرفتن کارشناسی ارشد در هلند وجود دارد؟

آیا شرایط ادامه تحصیل و گرفتن کارشناسی ارشد در هلند وجود دارد؟

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات در مقطع کارشناسی در هلند چنانچه تمایل داشته باشند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند.

دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل می توانند درخواست خود را به دانشگاه های هلند ارسال کنند و در صورت پذیرش، این دانشجویان باید مدت اقامت خود را تمدید کنند زیرا مدت زمان اقامت دانشجویان مطابق با مدت تحصیل آ ن ها مشخص می شود. دوره ی کارشناسی ارشد در بیشتر رشته ها 1 سال و در برخی از رشته ها تا 4 سال به طول می انجامد.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند

تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند برای دانشجویان خارجی رایگان نیست. همه دانشجویان بین المللی موظف به پرداخت شهریه هستند اما دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هزینه کمتری نسبت به سایر دانشجویان غیربومی پرداخت می کنند.

میانگین هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا بین 1040 تا 2083 یورو با توجه به رشته تحصیلی و برای سایر دانشجویان بین المللی بین 6000 تا 19000 یورو در سال است.

از بین رشته های تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی، رشته های مدیریت بازرگانی، پزشکی و حقوق بالاترین میزان پرداخت شهریه را دارا هستند. دانشجویان می توانند از طریق کارت دانشجویی از تخفیف های رستوران ها، سینماها و حتی در کاهش هزینه های حمل و نقل عمومی برخوردار شوند.

رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی در هلند

برخی از رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی در هلند از نظر کیفیت آموزشی و وجود اساتید حرفه ای در سطح دنیا زبانزد هستند. به عنوان نمونه هیچ کشوری در دنیا قادر نیست در زمینه مدیریت منابع آبی با کشور هلند وارد چالش شود.

رشته های تحصیلی زیادی هستند که در مقاطع کارشناسی در هلند امکان تحصیل در آن ها فراهم است. مهندسی کامپیوتر، الکترونیک، حسابداری، هنر، مدیریت کسب و کار، زیست شناسی، شیمی، کشاورزی، حقوق، پزشکی و خیلی از رشته های دیگر در دوره کارشناسی ارائه می شوند.

دانشگاه های معروف در مقطع کارشناسی در هلند

هلند در بیش از ده شهر بزرگ خود دارای دانشگاه هایی است که در مقطع کارشناسی دانشجویان زیادی را جذب کرده اند. شهرهای بزرگی که نه تنها گردشگران را مجذوب خود کرده بلکه دانشجویان بین المللی زیادی نیز در دانشگاه های این شهر مشغول تحصیل هستند.

آمستردام، روتردام، اوترخت، آیندهوون، نایمخن، تیلبورگ، لیدن، گرونینگن و لاهه ده شهر بزرگ دانشجویی هلند هستند. 10 دانشگاه بین المللی هلند توانسته اند در 500 رتبه برتر دانشگاه های بین المللی حضور داشته باشند.

از دانشگاه های معتبر و مطرح مناسب تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند می توان از دانشگاه های تحقیقاتی تونته، رادبود، تیلبورگ و دانشگاه های علمی کاربردی هان، لاهه و ساکسیون نام برد.

اخذ ویزا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند

برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند نیاز به اخذ ویزای این کشور است. دانشجویانی که اهل کشورهای اتحادیه اروپا هستند نیاز به اخذ ویزا ندارند؛ اما سایر دانشجویان باید ویزای این کشور را دریافت کنند. پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه می توان از طریق سفارت این کشور برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی هلند شامل وارد زیر است:

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت
 • دو قطعه عکس رنگی
 • نامه رسمی دانشگاه هلند
 • ارائه مدارک مالی

اجازه کار دانشجویان مقطع کارشناسی در هلند

اجازه کار دانشجویان مقطع کارشناسی در هلند

دانشجویانی که تمایل دارند هم زمان با تحصیل در هلند کار کنند، با توجه به تابعیت ممکن است به اجازه کار نیاز داشته باشند.

دانشجویان عضو اتحادیه اروپا به اجازه کار نیاز ندارند. اجازه کار سایر دانشجویان از طرف کارفرما یا شرکت های کاریابی درخواست می شود. دانشجویان 10 ساعت در هفته یا در ایام تعطیل به صورت تمام وقت اجازه کار دارند. دانشجویان می توانند برای هر ساعت کار بین 6 تا 10 یورو دریافت کنند.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

هلند به دلیل طراحی سیستم آموزش مبتنی بر زبان انگلیسی مورد توجه بسیاری از دانشجویان در سرتاسر دنیا قرار گرفته است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند، ابتدا باید پذیرش دانشگاه های معتبر را اخذ کرد.

 

سوالات متداول

 • آیا تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند رایگان است؟

خیر! تحصیل در هیچ یک از مقاطع تحصیلی هلند رایگان نیست.

 • آیا برای تحصیل در هلند نیاز به مدرک زبان است؟

با توجه به زبان تدریس رشته مورد نظر باید مدرک زیان ارائه شود؛ اما بیشتر رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شوند که مدارک مورد تایید زیان انگلیسی شامل آیلتس، تافل و  PTE هستند.

 • آیا دانشجویان خارجی در هلند اجازه کار دارند؟

دانشجویان کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا، با داشتن درخواست اجازه کار توسط کارفرما در هفته 10 ساعت و در ایام تعطیل، به صورت تمام وقت می توانند کار کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.