به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل پرستاری در کانادا

مدارک و شرایط لازم برای تحصیل پرستاری در کانادا

مزایا و امکانات بیشماری که برای تحصیل پرستاری در کانادا برای دانشجویان و همچنین برای شاغلین این رشته وجود دارد، موجب شده است که پرستاری به یکی از پرتقاضا‌‌ترین رشته‌‌ های دانشجویان بین المللی مبدل شود. از سوی دیگر میانگین درآمد پرستاران در این کشور در سطح بالایی بوده و پرستاران از مرتبه اجتماعی خوبی در کانادا برخوردار هستند. همچنین با توجه به افزایش تعداد افراد سالمند و نیازمند به مراقبت و رسیدگی، بازار کار پرستاران در کانادا در شرایط مطلوبی به سر می‌‌ برد. به منظور اطلاع از شرایط کلی تحصیل پرستاری در کانادا و همچنین مدارک مورد نیاز جهت پذیرفته شدن در این رشته، با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

شرایط تحصیل پرستاری در کانادا

از آنجا که کیفیت آموزشی دانشگاه‌‌ های کانادا در رشته پرستاری در سطح بالایی قرار دارد و همچنین هزینه‌‌ های تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای پیشرفته، پایین‌‌ تر است، دانشجویان خارجی علاقه بسیاری به تحصیل در این رشته دارند. با توجه به قوانین اختصاصی که برای دانشگاه‌‌ های کانادا جهت پذیرش دانشجوی پرستاری تعریف شده است، متقاضیان این رشته می‌‌ توانند با اتمام دوره تحصیلی دبیرستان، برای تحصیل پرستاری در کانادا اقدام نمایند.

شرایط اصلی جهت تحصیل در این رشته شامل کسب نمرات قابل قبول در دروس ریاضی، شیمی، زبان و زیست شناسی در دبیرستان و داشتن معدل بالای 15، ارائه گواهی تمکن مالی به منظور تامین هزینه‌‌ های تحصیل و زندگی، ارائه مدرک زبان انگلیسی آیتلس با حداقل نمره 7 و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه‌‌‌‌ است.

اما با توجه به شرایط پذیرش در دانشگاه مورد نظر ممکن است که شخص متقاضی، ملزم به شرکت در دوره‌‌ های مقدماتی دروس پایه مانند ریاضی، زیست شناسی یا شیمی‌‌ شود. بر اساس فضای رقابتی که برای اعزام دانشجو به کانادا مقطع کارشناسی پرستاری در کانادا وجود دارد، شرط داشتن معدل بالا در دوره دبیرستان، امتیاز ویژه‌‌ ای برای پذیرش دانشجویان بین المللی محسوب می‌‌ شود. برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد پرستاری در کانادا، داشتن مدرک کارشناسی در شاخه مرتبط با این رشته، ضروری‌‌‌‌ است.

مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در کانادا

مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در کانادا

متقاضیانی که شرایط ذکر شده برای دریافت پذیرش تحصیلی در رشته پرستاری در کانادا را داشته باشند، می‌‌ توانند پس از اپلای از دانشگاه مورد نظر، با آماده سازی مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا به سفارت این کشور مراجعه نمایند. برخی از مدارک مهم برای دریافت ویزا جهت تحصیل پرستاری در کانادا به شرح زیر است:

 • مدرک تحصیلی مقطع قبل به همراه ریز نمرات ترجمه شده
 • مدارک شناسایی و هویتی دارای اعتبار نظیر پاسپورت و شناسنامه
 • ارائه گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه کانادا در رشته پرستاری
 • ارائه گواهی تمکن مالی جهت به اثبات رساندن توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا در طول مدت اقامت
 • ارائه مدارکی به منظور تایید محل اقامت در طول مدت تحصیل

 

معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پرستاری در کانادا

رشته پرستاری در کانادا جزء رشته‌‌ های پرکاربرد و پیشرفته محسوب می‌‌ شود که از اعتبار بالایی در بین متقاضیان و همچنین دانشجویان این رشته برخوردار است. تعدادی از بهترین دانشگاه‌‌ های کانادا در رشته پرستاری به شرح زیر است:

 • دانشگاه تورنتو: دانشکده پرستاری در این دانشگاه جزء برترین‌‌ ها در جهان محسوب می‌‌ شود و این دانشگاه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد.
 • دانشگاه آلبرتا: دانشجویان متقاضی رشته پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌‌ توانند به صورت آنلاین در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: این دانشگاه برنامه های مختلف پرستاری در مقاطع تحصیلی را پوشش می‌‌ دهد و تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته پرستاری در کانادا از این دانشگاه‌‌‌‌ هستند.
 • دانشگاه مک مستر: این دانشگاه رتبه 72 را در بین برترین دانشگاه‌‌ های بین المللی در آموزش پرستاری در اختیار دارد.
 • دانشگاه اتاوا: سابقه تدریس رشته پرستاری در دانشگاه اتاوا به 30 سال پیش برمی‌‌ گردد و تدریس این رشته به دو زبان انگلیسی و فرانسوی انجام می گیرد.
 • دانشگاه مک گیل: یکی از معدود دانشگاه هایی که شرایط تحصیل پرستاری در مقطع فوق دکتری را برای دانشجویان فراهم نموده، دانشگاه مک گیل کانادا‌‌‌‌ است.
 • دانشگاه مونترال: آموزش دانشجویان در دانشگاه مونترال به زبان فرانسوی انجام می‌‌ شود و تسلط و مهارت کافی به این زبان برای دانشجویان این دانشگاه الزامی است.
 • دانشگاه کلگری: دانشگاه کلگری برنامه‌‌ های آموزشی متعددی برای متقاضیان تحصیل پرستاری در کانادا در نظر گرفته و همین امر موجب برتری یافتن این دانشگاه در میان دانشگاه‌‌ های ارائه دهنده رشته پرستاری شده است.
 • دانشگاه کوئینز: سیستم آموزشی سختگیرانه دانشگاه کوئینز در رشته پرستاری از بررسی رزومه علمی مقامات و اساتید دانشگاه سرشناسی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند قابل درک‌‌‌‌ است.

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا

هزینه‌‌ های تحصیل پرستاری در کانادا بر اساس سطح کیفی دانشگاه‌‌ ها و هر یک از مناطق کانادا و همچنین مقطع تحصیلی متفاوت است. از طرفی هزینه‌‌ های روتین زندگی و اسکان در کانادا به هزینه هایی که جهت تحصیل پرداخت می‌‌ شود، اضافه می‌‌ گردد. با این وجود شهریه تقریبی برای دوره کارشناسی پرستاری حدود 20 هزار دلار در سال، برای دوره کارشناسی ارشد حدود 16 هزار دلار در سال و برای دوره دکتری حدود 17 هزار دلار در سال‌‌‌‌ است.

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا

بازار کار پرستاری در کانادا

با توجه به حیاتی بودن مشاغل مربوط به سلامت و درمان به ویژه شغل پرستاری در کشور کانادا، درخواست جذب فارغ التحصیلان این رشته بسیار زیاد‌‌‌‌ است. اما برای اشتغال در کانادا، داشتن تجربه کاری و مهارت کافی در این رشته حساس به منظور اثبات توانایی‌‌ های شغلی بسیار ضروری‌‌‌‌ است. همچنین پرستارانی که قصد اقامت دائم در کانادا را داشته باشند، ابتدا می بایست تمکن مالی خود را جهت تامین مخارج زندگی در این کشور به اثبات برسانند و همچنین در آزمون‌‌ های تخصصی پرستاری پذیرفته شوند.

از طرفی تایید مدارک تحصیلی توسط سرویس آموزش جهانی که مورد تایید دولت کانادا‌‌‌‌ است، بخشی از پروسه پذیرفته شدن پرستاران در این کشور‌‌‌‌ محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که بر اساس تحولاتی که در برخی از ایالت‌‌ های کانادا اتفاق افتاده است، تقاضا برای استخدام پرستاران در تعدادی از ایالت‌‌ های این کشور بیشتر بوده و حقوق پرداختی به شاغلان این حرفه مهم در سطح بالاتری قرار خواهد داشت؛ برخی از این ایالت‌‌ ها شامل انتاریو، آلبرتا، منیتوبا و بریتیش کلمبیا‌‌‌‌ هستند.

جمع بندی و نتیجه گیری

اعتبار علمی و استانداردهای جهانی دانشگاه‌‌ های کانادا، شرایط مطلوبی را برای متقاضیان تحصیل پرستاری در کانادا ترسیم نموده است. از طرفی امکانات رفاهی و آموزشی این کشور در تراز نسبتا بالایی قرار دارد و پرستاران علاوه بر درآمد قابل قبولی که دریافت می‌‌ کنند، از وجهه اجتماعی مطلوبی هم برخوردار‌‌‌‌ هستند. مجموع این عوامل به همراه اشتغال پس از تحصیل و امکان دریافت اقامت دائم برای پرستاران در کانادا، موجب شده است که سالانه شمار متقاضیان این رشته رو به افزایش باشد.

 

سوالات متداول

 1. مهمترین شرایط اخذ پذیرش و تحصیل پرستاری در کانادا چیست؟

داشتن مدرک دیپلم و معدل بالای 15 و مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 7

 1. بازار کار پرستاران در کانادا چگونه است؟

با توجه به بالا بودن میانگین سنی افراد در کانادا و نیاز افراد سالمند به مراقبت بیشتر، تقاضا برای استخدام پرستاران در این کشور بسیار بالا بوده و بازار کار ایده آلی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد.

 1. دانشگاه‌‌ های برتر در رشته پرستاری در کانادا کدامند؟

برخی از دانشگاه‌های مطرح جهت تحصیل پرستاری در کانادا شامل دانشگاه اتاوا، مک گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، مونترال، کوئینز و کلگری‌‌‌‌ هستند.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.