به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل کارشناسی در دانمارک

شرایط و مراحل تحصیل کارشناسی در دانمارک بر اساس آخرین بروزرسانی 2021

یکی از شادترین کشورهای حوزه اسکاندیناوی، کشور دانمارک است که با حدود 5/5 میلیون جمعیت، بازار کار رو به رشد، دانشگاه های سطح بالا و نرخ بیکاری پایینی را در بین کشورهای اروپایی دارد. کیفیت بالای تحصیلات عالیه و زندگی در دانمارک، این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی دانشجویان در سراسر دنیا تبدیل کرده؛ کشوری که شرایط خوبی نیز برای یافتن کار پس از تحصیل و به دنبال آن کسب اقامت دائم و در نهایت شهروندی در حوزه اتحادیه اروپا را به متقاضیان بین المللی ارائه می کند. اگر تصمیم دارید از بدو ورود به دانشگاه، یعنی کارشناسی در دانمارک شروع به تحصیل کنید، راهنمایی های مفیدی در مقاله پیش رو، خواهید یافت!

ادامه تحصیل در دانمارک

آیا دانمارک مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل است؟

آیا شرایط ادامه ی تحصیل و گرفتن کارشناسی ارشد وجود دارد؟

10 نکته ای که دانمارک را تبدیل به کشوری محبوب برای ادامه تحصیل کرده اند عبارتند از:

 1. دانمارک، شادترین کشور دنیا
 2. دانشگاه های سطح بالا
 3. تنوع بورسیه های تحصیلی
 4. روابط و زندگی اجتماعی خاص
 5. هزینه های مناسب زندگی
 6. فرهنگ غذایی سازگار
 7. حیات وحش و طبیعت فوق العاده
 8. فعالیت ها و ورزش های متنوع وابسته به جغرافیای خاص دانمارک
 9. فستیوال ها، کارناوال ها و جشن های عمومی
 10. تاریخ و تمدن برجسته

مقاطع مختلف تحصیلی در دانمارک

در رده بندی جهانی سال ۲۰۱۶، کشور دانمارک به عنوان سومین کشور دارای بهترین سیستم آموزش عالی در جهان معرفی شد. در واقع، منطق ایجاد رتبه های ملی این است که برای توسعه اقتصادی و فرهنگی یک کشور، سیستم آموزش عالی به عنوان یک کل، و نه فقط تحقیق و پژوهش در دانشگاه ها، اهمیت دارد. این معیار برای دولت ها، موسسات آموزشی و افراد توسعه یافته است و هدف آن برجسته کردن اهمیت:

 • ایجاد یک فضای قوی برای موسسات آموزش عالی به منظور کمک به توسعه اقتصادی و فرهنگی
 • ارائه یک تجربه کاری با کیفیت بالا برای دانشجویان
 • کمک به موسسات در ایجاد فضای رقابتی برای متقاضیان خارج از کشور

به طور کلی برای تحصیل در دانمارک می توانید در یکی از مراکز تحصیلی شامل: کالج ها، دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و یا آکادمی های کسب و کار، دوره لیسانس یا فوق لیسانس خود را شروع کنید؛ و اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را داشته باشید، سه گزینه خواهید داشت: لیسانس دانشگاهی، کارآموزی حرفه ای و یا آکادمی حرفه ای (درجه AP)

برخی تفاوت و شباهت های تحصیل در دو مقطع کارشناسی ارشد یا کارشناسی در دانمارک به شرح زیر هستند:

 • زبان تدریس مقطع کارشناسی عموماً دانمارکی و برای دوره کارشناسی ارشد معمولاً انگلیسی است؛ برای شروع تحصیل در هر کدام از این دو مقطع، ارائه گواهی تسلط به زبان مورد نظر پیش از ثبت نام، الزامی است.
 • دوره کارشناسی 4 سال و دوره کارشناسی ارشد 2 سال طول خواهد کشید.
 • تحصیل کارشناسی در دانمارک مستلزم پرداخت هزینه بوده و برای مقطع کارشناسی ارشد امکان دریافت بورس تحصیلی (کمک هزینه) فراهم است.
 • در پایان هر دو دوره تحصیلی، ارائه یک پروژه تحقیقاتی (پایان نامه) برای فارغ التحصیل شدن ضروری است.
 • دانشجویان کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانمارک، مجاز هستند در حدود 12-10 ساعت در هفته کار کنند.

شرایط برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک

شرایط برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک

پس از تصمیم گیری پیرامون رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل در دانمارک، اولین قدم در نظر گرفتن نکات عملی مانند، نحوه درخواست یا اپلیکیشن، مدارک مورد نیاز و مهلت ثبت درخواست یا deadline است.

به شرط دارا بودن شرایط عمومی و خاص ورودی و همچنین الزامات زبان اعلام شده از طرف دولت دانمارک، می توانید برای پذیرش در مقطع کارشناسی در دانمارک درخواست بدهید. این شرایط عبارتند از:

 • داشتن مدرک معادل پایان دوره دبیرستان (دیپلم)
 • معدل معادل درخواست دانشگاه مورد نظر
 • توانایی مکالمه و نوشتار به زبان دانمارکی برای رشته هایی که به این زبان تدریس می شودند و یا به طور کل تسلط به یکی از زبان های انگلیسی، سوئدی، نروژی یا آلمانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک ضروری است.

مدارک لازم برای قبول شدن در دانشگاه های دانمارک در این مقطع تحصیلی

ارائه مدرک دیپلم و همچنین مدرک تسلط کافی به زبان انگلیسی یا دانمارکی، برای شروع به تحصیل در این کشور الزامی است. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که کشور دانمارک فرصت تحصیل زبان انگلیسی در حین تحصیل را برای شما فراهم نخواهد کرد؛ و به همین دلیل در بدو ثبت درخواست، از شما مدرک زبان را درخواست خواهد کرد. به جز موارد ذکر شده، برای ثبت درخواست ادامه تحصیل در کشورهای دیگر، به توصیه نامه اساتیدی که از شما شناخت کافی دارند، انگیزه نامه و رزومه نیز ضروری است.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک

نکته جالب توجه تحصیل در دانمارک این است که دانشجویان در صورت تحصیل به زبان دانمارکی، می توانند از تحصیل رایگان بهره مند شوند! در غیر این صورت با احتساب هزینه های مسکن، خوراک، پوشاک، بیمه، رفت و آمد و مانند آن، هزینه ماهانه هر دانشجو مبلغی در حدود 800-600 یورو، خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که برای ادامه تحصیل در این کشور باید بتوانید توانایی مالی خود، برای ساپورت هزینه های حین تحصیل را اثبات کنید؛ این امر از طریق نامه بانک، امکان پذیر است.

رشته های تحصیلی در این کشور در مقطع کارشناسی

تنوع رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی در دانمارک، مانند سایر کشورهای پیشرفته، بسیار زیاد است؛ از پرستاری و مهندسی گرفته تا طراحی و موسیقی. اما طبق اعلام مراکز معتبر، به طور کلی رشته هایی که از فرصت های شغلی قابل توجهی در این کشور برخوردار هستند، عبارتند از:

 • کشاورزی
 • دامپزشکی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت اقتصادی
 • کارشناس امور زیست محیطی
 • مهندسی عمران
 • طراحی
 • معماری
 • پزشکی در دانمارک

کسب ویزا در مقطع کارشناسی در دانمارک چگونه است؟

افراد 18 تا 24 ساله ای که از دانشگاه های دانمارک پذیرش دریافت کرده باشند، می توانند با ارائه نامه پذیرش دانشگاه، نامه اثبات تمکن مالیِ بانک، ترجمه مدرک تحصیلی مقطع پیشین، مدرک تسلط به زبان انگلیسی، پاسپورت دارای اعتبار، فرم های تکمیل شده سفارت، چند قطعه عکس پاسپورتی، انگیزه نامه و پرداخت هزینه های سفارت، برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنند.

فراموش نکنید که:

 • امکان تمدید ویزای تحصیلی به منظور کاریابی برای مدت 6 ماه تا 1 سال پس از فراغت از تحصیل در دانمارک وجود دارد.
 • درخواست ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضیان متأهل امکان پذیر است.
 • امکان درخواست اقامت دائم و شهروندی برای افرادی فراهم است که به زبان دانمارکی مسلط باشند.
 • درصورتی که در یک برنامه کارآموزی یا آموزشی شرکت کنید، چنانچه مدت اقامت شما در دانمارک بیش از 3 ماه و کمتر از یک سال باشد، می توانید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاهی درخواست بدهید.
 • اگر متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک زیر 18 سال سن داشته باشد، پدر و مادر باید فرم رضایت نامه را امضا کرده و به صورت کتبی اجازه دهند که فرزندشان در دانمارک بماند.
 • دانشجویان به مدت حداکثر 20 ساعت در هفته، امکان کار کردن دارند.

سوالات متداول

 1. آیا شرایط ادامه ی تحصیل و گرفتن کارشناسی ارشد وجود دارد؟

بله. داشتن توصیه نامه از اساتید مقطع کارشناسی، داشتن مدرک تسلط به زبان انگلیسی و مدل بالای دوره لیسانس، امکان قبولی شما در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دانمارک را دو چندان می کند.

 1. بهترین دانشگاه های دانمارک، از لحاظ رتبه بندی های بین المللی کدام دانشگاه ها هستند؟

دانشگاه کوپنهاگ، دانشگاه آرهوس، دانشگاه صنعتی دانمارک، دانشگاه آلبورگ و دانشگاه دانمارک جنوبی که طبق برخی منابع، در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار می گیرند.

 1. درخواست اقامت دائم و شهروندی دانمارک چه شرایطی نیاز دارد؟

برای کسب اقامت دائم کشور دانمارک، باید به مدت 5 سال در این کشور کار کرده و مالیات پراخت کرده باشید. همچنین برای درخواست شهروندی نیز، می توانید 4-3 سال پس از کسب اقامت دائم اقدام نمایید و با شرکت در آزمون شهروندی این کشور و اثبات توانایی و تسلط خود در زبان دانمارکی، شهروند این کشور پیشرفته شوید.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.