به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا به همراه معرفی بهترین کالج ها و دانشگاها

بسیاری از متقاضیان در امر مهاجرت تحصیلی با هدف ورود سریع به بازار کار وارد رشته ای خاص می شوند. دریافت پذیرش دانشگاه از کشورهایی مانند کانادا امر قابل توجهی بوده و افراد بسیاری با هدف پیشرفت تحصیلی و در نهایت جستجوی کاری مناسب در این مراکز آموزشی حضور پیدا می کنند. در این میان مؤسساتی نیز وجود دارند که به صورت عملی و فنی، مهارت های لازم جهت ورود به دنیای کسب و کار را آموزش می دهند. تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا نیز به این نکته مربوط می شود. بهترین کالج ها سالانه تعداد بیشماری از دانشجویان را به سمت شغلی مناسب هدایت می کنند.

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

همه ما می دانیم که در دانشگاه واحدهای درسی به صورت تئوریک به دانشجویان آموزش داده می شود. هدف اصلی از شرکت در دانشگاه، افزایش دانش از طریق اجرایی کردن پروژه های علمی و تحقیقاتی است. با ورود به دانشگاه دانشجویان اطلاعات خود در زمینه رشته مورد نظر را تکمیل کرده و برای ورود به دنیای کار آماده می شوند. مهمترین تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا، به هدف این دو مرکز آموزشی مربوط می شود. در کالج  دانشجویان جهت ورود به بازار کار، تجربه کسب کرده و مهارت های لازم در این خصوص را آموزش می بینند. به این ترتیب می توان مهمترین تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا را دوره های آموزشی نامید که هر کدام با توجه به ویژگی هایی که دارند، افراد را در زمینه ای خاص آموزش می دهند.

دوره های تحصیلی در کالج و دانشگاه

دوره های تحصیلی در کالج و دانشگاه

دانشجویان برای دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، دانشگاه را انتخاب می کنند. دوره های کالج های کانادا با دانشگاه متفاوت بوده و اتمام هر دوره مدت زمان مشخصی دارد. دوره های تحصیلی که در این مدارس برنامه ریزی می شوند، افراد را برای ورود به بازار کار آماده می کنند. به همین جهت بیشترین تمرکز این مراکز آموزشی بر روی رشته های فنی، عملی، هنری و… است.

کالج های موجود در این کشور در دو بخش دولتی و خصوصی فعالیت می کنند. مؤسسات دولتی از طرف دولت این کشور مورد حمایت قرار گرفته و متقاضیان مجبور به پرداخت هزینه ای گزاف نخواهند بود. در مقابل دانشجویان برای شرکت در مراکز آموزشی خصوصی ملزم به پرداخت شهریه هستند.

مزایای حضور در کالج های کانادا

سالانه تعداد بیشماری از متقاضیان برای ورود به کالج های کانادا درخواست می دهند. همان طور که اشاره کردیم، مهمترین تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا به آموزش فنی و تئوریک در هر کدام از این مراکز آموزشی ارتباط دارد. یکی از شاخص ترین مزایای حضور در این مراکز آموزشی، آماده شدن برای کار است. در واقع این مؤسسات، مهارت های لازم جهت استخدام شدن در بخش های فنی و عملی در بازار کار را به متقاضیان آموزش می دهند.

یکی دیگر از مزایای کالج های کانادا، پرداخت شهریه ای کمتر از شهریه مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه است. شهریه کالج در هر ترم بین 5 تا 8 هزار دلار کانادا متغیر است. در صورتی که شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی از 10 هزار دلار شروع می شود.

متقاضیان می توانند برای ادامه تحصیل و پیشرفت در این زمینه به دو روش شرکت در کالج و دانشگاه اقدام کنند. تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا در این است که شما با شرایط سخت و پیچیده ای برای پذیرش کالج های کانادا مواجه نخواهید شد. به عنوان مثال شما برای حضور در کالج  به پرداخت شهریه سنگین نیاز نخواهید داشت. همچنین این امکان وجود دارد که با نمره قبولی پایین در آزمون های بین المللی مانند آیلتس راه ورود به این مراکز آموزشی برای شما هموار شود.

چه رشته هایی در کالج های کانادا تدریس می شوند؟

مهمترین امر پس از اتمام تحصیل، پیدا کردن شغلی متناسب با رشته مورد نظر است. کالج  این وظیفه مهم را برعهده گرفته و متقاضیان برای ورود به بازار کار را از هر نظر آماده کرده و راهنمایی می کند. در کالج های این کشور رشته های تحصیلی متنوعی تدریس می شوند که در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می کنیم.

رشته های تحصیلی موجود در این مؤسسات آموزشی و فنی از تنوع بالایی برخوردار هستند که اشاره به تمامی آن ها در این مطلب امکان پذیر نخواهد بود. به همین دلیل ما تنها به رشته هایی اشاره کرده ایم که بیشترین میزان تقاضا را دارند.

 • مهندسی عمران. در تمام کالج های این کشور، رشته های مهندسی به صورت تخصصی در زمینه های مختلف تدریس می شوند.
 • مدیریت بازرگانی
 • پرستاری
 • داروسازی
 • مهندسی نفت و شیمی
 • مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتر
 • اقتصاد
 • علوم مدیریتی
 • مدیریت کسب و کار
 • رشته حقوق در کانادا
 • گرافیک و انیمیشن
 • حسابداری
 • تحصیل در رشته MBA در کانادا
 • مدیریت گردشگری و هتلداری و…

مدارک لازم جهت پذیرش در کالج های کانادا

مدارک لازم جهت پذیرش در کالج های کانادا

 • ارائه مدرک زبان با نمره قبولی. تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا به نمره مدرک زبان نیز ارتباط دارد. جهت پذیرش در این مراکز آموزشی شما نیازی به کسب نمره 7 از آزمون بین المللی آیلتس نخواهید داشت. به این معنا که با نمره ای کمتر نیز شرایط برای پذیرفته شدن در کالج فراهم می شود.
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی
 • عکس
 • ریزنمرات و مدرک تحصیلی.
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه. در این نامه اساتید میزان توانمندی، دانش و مهارت متقاضیان را تأیید می کنند.

مقاطع تحصیلی در کالج های کانادا

در ادامه باید به نکته دیگری از تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا اشاره داشته باشیم. همان طور که می دانید برای شرکت در دانشگاه مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارد که هر شخص با توجه به شرایط در یکی از دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کند. دوره های تحصیلی در کالج با دانشگاه متفاوت است که در ادامه به این دوره ها اشاره کوتاهی خواهیم داشت.

دوره دیپلما

یکی از مهمترین دوره های تحصیلی در کالج، دوره دیپلما است. در این دوره شما تنها تا یک سال به تحصیل می پردازید. برای شرکت در این دوره متقاضیان باید مدرک دیپلم خود را ارائه دهند. همچنین مدرک زبان نیز برای این مقطع اهمیت دارد. تعداد واحدهای درسی در مقطع دیپلما 30 واحد است.

دوره سرتیفیکیت Certificate

معمولا بیشتر افرادی که قصد ورود سریع به دنیای تجارت و کار را دارند، در این دوره شرکت می کنند. در مدت زمان بین 8 ماه تا یک سال دانشجویان باید 30 واحد درسی را با موفقیت پشت سر بگذارند.

دوره Pre Bachelor یا دوره مقدماتی

در این مقطع دانشجویان دوره مقدماتی لیسانس با کسب مهارت های لازم می گذرانند. در واقع شما با حضور در این دوره، دانش کافی در خصوص ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد را کسب می کنید. در این دوره نیز شما نیاز به ارائه مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دارید.

دوره بچلر یا BA

این دوره معادل مقطع لیسانس در دانشگاه است که بر اساس نوع مؤسسه آموزشی، مدت زمان بین 3 تا 4 سال طول می کشد. همچنین هزینه تحصیل در این دوره نسبت به دوره های دیگر بیشتر است. ارائه مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نیز برای پذیرش در مقطع بچلر، ضرورت دارد.

مقاطع تحصیلی در کالج های کانادا

آیا از طریق کالج، امکان تحصیل در دانشگاه وجود دارد؟

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا را دارید، پیشنهاد می کنیم از تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا به بهترین شکل استفاده کنید. این تفاوت در موارد مختلفی به نفع متقاضیان عمل کرده است؛ یکی از این وجوه تمایز، انتقال واحدهای درسی به دانشگاه است. شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط مراکز آموزشی مختلف، ادامه دوره تحصیلی خود را از کالج به دانشگاه منتقل کنید. بریتیش کلمبیا یکی از مهمترین استان ها در خصوص انتقال واحدهای درسی در این کشور محسوب می شود.

 

بهترین کالج های کانادا

 • کالج هنر انتاریو. این مؤسسه یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین مدارس هنری در کانادا است.
 • سنتنیال تورنتو
 • اوکاناگان
 • سنکا
 • لانگارا
 • فلمینگ
 • داگلاس بریتیش کلمبیا
 • موهاک
 • رد ریور
 • کانستوگا و…

شرایط سنی برای تحصیل در کانادا

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا، شرط سنی نیز را در برمی گیرد. معمولا برای پذیرش در دانشگاه های کانادا همچون کشورهای دیگر شرط سنی وجود دارد که این فاکتور با محدودیت کمتری در کالج همراه است. با این حال هنگام اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید آفیسرهای سفارت این کشور را نیز در نظر بگیرید. در حالت کلی متقاضیان با سنین پایین شانس بیشتری برای پذیرش در مراکز عالی آموزش این کشور دارند.

اگر میخواهید در مورد مزیت های تحصیل در مقطع کالج در اروپا بیشتر بدانید روی لینک کلیک کنید.

سوالات متداول

 1. آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

خیر! تحصیل در دانشگاه و کالج های کانادا رایگان نبوده اما مراکز آموزشی دولتی با هزینه ای کمتر از مؤسسات خصوصی دانشجویان را پذیرش می کنند.

 1. تحصیل در کالج بهتری است یا در دانشگاه؟

هر کدام از این مراکز آموزشی مزایایی خاص خود دارند و مدارک حاصل از تحصیل در این مؤسسات معتبر و قابل قبول هستند. اگر هدف شما از تحصیل، کسب مهارت به منظور پیشرفت در شغلی خاص است، انتخاب کالج گزینه بهتری محسوب می شود.

 1. مهمترین تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا چیست؟

در نگاه کلی باید به این نکته اشاره کنیم که کالج ها تنها به موارد آموزشی می پردازند که در نهایت دانشجویان برای شغل مورد نظر خود آماده شوند.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.