به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
معرفی دانشگاه های اتریش

معرفی معروف ترین و بهترین دانشگاه های اتریش و شرایط اخذ پذیرش و هزینه های آن ها

کشور اتریش، یکی از کشورهای واقع در اروپای مرکزی و همچنین یکی از کشورهای حوزه شینگن است که به سبب امکانات مناسب و شرایط ایده آل تحصیلی، مقصد بسیاری از دانشجویان و رویای بسیاری دیگر است که خواهان تحصیل در این کشور هستند. این کشور با 8 میلیون جمعیت و 83 هزار کیلومتری مربع مساحت، از جمله کشورهای دارای منابع غنی اقتصادی و فرهنگی است و به همین سبب هم هست که بسیاری، این مقصد رویایی را برای مهاجرت های تحصیلی و اقامتی خود، انتخاب می کنند. در این مقاله قصد داریم درباره شرایط تحصیل در این کشور صحبت کرده و به معرفی دانشگاه های اتریش بپردازیم.

شرایط تحصیل در اتریش

اتریش یکی از بهترین مقاصد تحصیلی اروپا است که به سبب اعتبار بالای علمی و نظام آموزشی دولتی، بهترین موقعیت را برای تحصیل دانشجویان فراهم آورده است. سیستم آموزشی اتریش یک سیستم دولتی است که باعث می شود در میان کشورهای هم سطح خود در اروپا، هزینه تحصیل در این کشور به نسبت پایین تر باشد. تحصیل در اتریش برای افرادی که دارای تابعیت اروپا هستند رایگان بوده و برای افراد بیرون از این حوزه نیز، شهریه حدود 760 یورو برای هر ترم، عددی باور نکردنی به شمار می رود. بنابراین می توان با قاطعیت گفت که کشور اتریش، یکی از کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل است.

دانشگاه های این کشور، در زمره معتبرترین دانشگاه های جهان هستند و همچنین در اروپا نیز، اتریش از نظر جایگاه علمی در رتبه پانزدهم قرار دارد. بنابراین آنچه درباره آن صحبت می کنیم، کشوری با جایگاه علمی بالا و هزینه کم جهت تحصیل در مقاطع عالیه است. برای تحصیل در اتریش، ضرورتی به داشتن مدرک زبان آلمانی وجود ندارد و شما می توانید با داشتن آیلتس نمره 6.5 به بالا و گذراندن 3 ترم زبان آلمانی در اتریش، پیش از ورود به دانشگاه های این کشور برای تحصیل در آن آماده شوید.

برای تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش، لازم است که گواهی اشتغال به تحصیل در یکی از دانشگاه های دولتی ایران را داشته باشید تا پس از بررسی ریز نمرات و پرونده تحصیلی شما، وضعیت پذیرش تان به شما اعلام گردد. دانشجوهای انصرافی دانشگاه های دولتی ایران نیز امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش را خواهند داشت که البته این موضوع پس از بررسی کامل پرونده تحصیلی شان امکان پذیر خواهد بود.

تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش 3 سال و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، 2 است است. همچنین امکان تحصیل در مقطع دکتری به صورت رایگان نیز در این کشور برای علاقه مندان به تحصیلات عالیه فراهم گردیده است. بسیاری از افراد، اتریش را با لقب آن یعنی کشور موسیقی می شناسند و گمان می کنند که تنها تحصیل در رشته های هنری در اتریش رواج دارد. این در حالی است که بسیاری از رشته های مهندسی، علوم پزشکی، علوم پایه، معماری و عمران و… نیز در این کشور، از جایگاه بسیار معتبر علمی برخوردار است. در ادامه درباره معتبرترین دانشگاه های اتریش و جایگاه علمی آنان صحبت خواهیم نمود.

شرایط تحصیل در اتریش

دانشگاه های برتر اتریش

در این بخش قصد داریم به معرفی برخی از برترین دانشگاه های اتریش بپردازیم و درباره جایگاه علمی آن ها و دانشکده های آن اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. در این فهرست، قطعاً تمامی دانشگاه های اتریش جای نخواهند گرفت و به سبب کوتاهی زمان، تنها به معرفی مطرح ترین دانشگاه های این کشور در سطح جهان خواهیم پرداخت:

  1. دانشگاه وین اتریش (University of Vienna):

بدون شک، نخستین نام در این فهرست دانشگاه وین خواهد بود. این دانشگاه، قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه اتریش است که از سال 1365 میلادی افتتاح شده و بیش از 650 سال قدمت دارد. این دانشگاه همچنین با داشتن 15 دانشکده مختلف و ظرفیت تحصیل هم زمان 94000 دانشجویی که هم اکنون در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، یکی از بهترین دانشگاه های دولتی اتریش به شمار می آید. از جمله دانشکده های مطرح و معتبر این دانشگاه می توان به دانشکده حقوق، دانشکده اقتصاد، فلسفه، آموزش و پرورش، روانشناسی، ریاضیات، دانشکده کسب و کار و… اشاره کرد. این دانشگاه در رتبه 15 بهترین دانشگاه اروپا و رتبه 154 بهترین دانشگاه جهان قرار دارد.

  1. دانشگاه گراتس (University of Graz):

دانشگاه گراتس اتریش نیز یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است که از سال ۱۵۸۵ میلادی تابحال، یکی از بهترین دانشگاه های این کشور به شمار می رود. این دانشگاه در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان است و از دانشکده های مختلفی همچون دانشکده الهیات کاتولیک، دانشکده حقوق، دانشکده کسب وکار، اقتصاد و علوم اجتماعی، دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده علوم طبیعی و دانشکده محیط زیست و آموزش تشکیل شده و در حال حاضر، 32500 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

  1. دانشگاه اینسبورگ (University of Innsbruck):

این دانشگاه از سال 1669 میلادی تاسیس شده و در حال حاضر، بیش از 28 هزار دانشجو در 16 دانشکده مختلف این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه در میان فهرست 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و مهم ترین مرکز پژوهشی و علمی غرب اتریش است. برخی گروه های تحصیلی معروف این دانشگاه بزرگ عبارتند از: گروه حسابداری مالیات و حسابرسی، گروه مطالعات آمریکا، گروه شیمی تحلیلی و رادیو-شیمی، گروه تاریخ باستان و مطالعات باستانی شرق، گروه تاریخ هنر، بانکداری و امور مالی، گروه علوم پایه در مهندسی عمران، بخش حقوق مدنی، گروه زیست شناسی، گروه جغرافیا، گروه مطالعات آلمان، گروه علوم کامپیوتر، گروه ریاضیات و…

  1. دانشگاه کلاگنفورت (University of Klagenfurt):

یکی از دانشگاه های اتریش که با وجود قدمتی کوتاه، اعتبار و شهرتی فراوان دارد، دانشگاه کلاگنفورت اتریش است که در سال 1970 میلادی افتتاح شده و هم اکنون، یکی از مهم ترین مراکز مطالعاتی و پژوهشی ایالت کارینتیای اتریش به شمار می رود. این دانشگاه، 12 هزار دانشجو دارد که حدود 20% آنان جزو دانشجویان بین المللی هستند. چهار گرایش اصلی این دانشگاه عبارتند از: علوم فنی، مدیریت و اقتصاد، علوم انسانی و مطالعات میان رشته ای (IFF).

  1. دانشگاه سالزبورگ (University of Salzburg):

دانشگاه سالزبورگ نیز یکی دیگر از دانشگاه های دارای قدمت تاریخی در اتریش است که از سال 1622 افتتاح شده و یکی از مهم ترین مراکز آموزشی در منطقه محسوب می شود. طبق آخرین رتبه بندی های جهانی، دانشگاه سالزبورگ در رتبه 751 جهان و رتبه 289 اروپا قرار گرفته است و چهار دانشکده اصلی این دانشگاه عبارتند از: دانشکده حقوق، دانشکده الهیات، دانشکده علوم فرهنگی و اجتماعی و همچنین دانشکده علوم طبیعی.

دانشگاه های برتر اتریش

سؤالات متداول:

  • آیا تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش رایگان است؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش برای افرادی که دارای تابعیت اروپا هستند رایگان و برای سایر افراد نیز کم هزینه است. شهریه 760 تا 1700 یورویی برای هر ترم در میان کشورهای مختلف اروپایی حقیقتاً اقتصادی به شمار می آید.

  • آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش وجود دارد؟

در اغلب دانشگاه های دولتی اتریش، تنها تحصیل به زبان آلمانی امکان پذیر است. با این حال تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی و تحصیل در تمامی مقاطع در دانشگاه های بین المللی (خصوصی) این کشور، امکان پذیر است. البته برای قبولی در دانشگاه های اتریش نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارید و می توانید با نمره آیلتس 6.5 به بالا اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه نموده و پیش از ورود به دانشگاه، 3 ترم زبان آلمانی در کشور اتریش بگذرانید.

  • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در اتریش وجود دارد؟

کشور اتریش نیز مانند تمامی کشورهای توسعه یافته، برنامه های متعددی برای ارائه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خود در نظر گرفته و با آگاهی از شرایط ارائه این بورسیه، می توانید مدارک لازم را جهت تحقق این امر، محیا کنید. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، به مطلب «راهنمای دریافت بورس تحصیلی در اتریش» مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.