به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
معرفی دانشگاه های معروف استرالیا

معرفی دانشگاه های استرالیا و راه های تحصیل در آن | دانشگاه های معروف استرالیا 2021

در این مقاله قصد داریم به معرفی دانشگاه های معروف استرالیا بپردازیم. سیستم تحصیلی ممتاز در کشور استرالیا، آب و هوای خوب، وجود فرصت های شغلی مناسب و ارائه بهترین خدمات شهروندی سبب شده است که علاقه مندان زیادی متقاضی تحصیل در این کشور باشند. طبق رتبه بندی آموزش عالی دانشگاه جهانیِ تایمز

(THE= Times Higher Education’s World University 2021) ، ٣٧ دانشگاه برتر در استرالیا وجود دارد که شش مورد از آن ها جزو ١٠٠ دانشگاه معروف و معتبر هستند؛ رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس روشی صورت می گیرد که طبق آن، هر دانشگاه را با توجه به اعتبار آکادمیک، اثرگذاری تحقیقات و موارد دیگرش ارزیابی می کند. استرالیا، کشوری که فقط ٢٤ میلیون نفر جمعیت دارد، پس از انگلیس و ایالات متحده، سومین کشوری است که بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی در جهان را دارد. این رقم با توجه به جمعیت این کشور، بسیار چشمگیر است. بهترین و معروف ترین دانشگاه های استرالیا، از شهر پرت در غرب تا بریزبن در شرق، از داروین در شمال گرفته تا هوبارت در جنوب، در سراسر این کشور پخش شده اند. برای تحصیل در دانشگاه های این کشور، داشتن نمره ایلتس بالا، ارائه ٢ توصیه نامه قوی از اساتید دانشگاه محل تحصیل، ارائه SOP یا بیانیه هدف قوی که شرایط شخصی فرد در آن شرح داده می شود و نگارش یک cv عالی ضروری است. بر اساس رتبه بندی THE، بهترین دانشگاه استرالیا، دانشگاه ملبورن است. پس از آن، دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه موناش قرار دارند. در ادامه به تفصیل به معرفی دانشگاه های معروف استرالیا، بررسی این دانشگاه ها و همچنین شرایط تحصیل در این کشور می پردازیم.

تحصیل در دانشگاه های استرالیا

در مبحث معرفی دانشگاه های معروف استرالیا، شامل دانشگاه های گروه هشت، دانشگاه هایی هستند که در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از سراسر دنیا دانشجو می پذیرند. داشتن آیلتس ٦.٥ یا ٧ از ملزومات ورود به دانشگاه های استرالیا است.

 

مقطع کارشناسی

طول دوران تحصیل در مقطع کارشناسی ٤ سال است. هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی، بسته به دانشگاه و رشته متغیر است؛ اما به صورت تقریبی می توان گفت که هزینه تحصیل در این مقطع حدود ۲۰ تا۳۰ هزار دلار استرالیا است.

مقطع کارشناسی ارشد

از جمله شرایط اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس، فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر و همچنین داشتن نمره زبان و معدل بالا هست. همچنین ارائه ریز نمرات با ترجمه مدرک تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس لازم است. دانشجویان مجاز به انجام هفته ای ۲۰ ساعت کار دانشجویی هستند و در دوران تعطیلات، تمام وقت اجازه کار دارند که این می تواند کمکی به تامین بخشی از هزینه های آن ها باشد.

مقطع دکترا

متقاضی دکترا می تواند برا اساس موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد خود، مقالات علمی ISI و معدل بالا و آیلتس ٧ راه ورود به مقطع دکترا را آسان نماید. برای پذیرش در مقطع دکترا، متقاضیان می توانند با ارائه رزومه مناسب، نظر یک استاد راهنما یا سوپروایزر را جلب نمایند. در صورتی که دانشجو موفق به دریافت بورسیه کامل یا فول فاند شود، می تواند تمامی هزینه های تحصیل و زندگی خود در استرالیا را تأمین نماید. هزینه های تحصیل دکترا در این کشور، سالانه مبلغی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار استرالیا است و دانشجو اجازه ٣٠ ساعت کار در هفته در حین تحصیل را دارد.

فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های استرالیا می‌توانند به راحتی و سریع جذب بازار کار شوند؛ همچنین بالاترین میزان بورسیه در دانشگاه‌های استرالیا در مقطع دکتری است.

بهترین رشته ها برای مهاجرت به استرالیا

 

بهترین رشته ها برای مهاجرت به استرالیا

انتخاب رشته در دانشگاه اهمیت زیادی دارد؛ زیرا یکی از مهم ترین دغدغه های مهاجرین در استرالیا یافتن شغل مناسب با حقوق ایده آل و امنیت شغلی بالا است. برای تحصیل در دانشگاه های استرالیا در رشته های متنوعی می توان پذیرش گرفت اما این کشور جزء بهترین گزینه ها برای مهندسین است. لیستی از مشاغل مورد نیازی که دولت استرالیا ارائه داده است در زیر آمده است.

 

  مشاغل مورد نیاز دولت استرالیا
١ پرستار
٢ برنامه نویس نرم افزار و اپلیکیشن
٣ متخصص برق
٤ نجار
٥ معلم دوره متوسطه
٦ مکانیک
٧ دامدار
٨ مشاور مدیریت
٩ مدیر ساخت و ساز
١٠ وکیل
١١ مربی ورزشی
١٢ مهندس معمار
١٣ پزشک عمومی
١٤ مدرس دانشگاه
١٥ مدیر متخصص
١٦ مدیر پایگاه داده و سیستم ها و متخصص امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات

 

٥ دانشگاه برتر استرالیا

در این بخش به معرفی دانشگاه های معروف استرالیا خواهیم پرداخت.

١. دانشگاه ملبورن

در ابتدای معرفی دانشگاه های معروف استرالیا، دانشگاه ملبورن در سال ١٨٥٣ تاسیس شد و دومین دانشگاه قدیمی کشور استرالیاست. این دانشگاه امسال با سه پله سقوط در رده بندی جهانی، در رده ٤١ جهان قرار گرفته است. در این دانشگاه، ٤٧٠٠٠ دانشجو و ٦٥٠٠ کارمند مشغول به فعالیت هستند و ٢٨٠٠٠٠ فارغ التحصیل در سراسر جهان دارد که حدود ١٥ درصد آن ها خارج از استرالیا زندگی می کنند. بیش از ١٢٠٠٠ دانشجوی بین المللی در دانشگاه ملبورن ثبت نام کرده اند که اگر شما هم موفق به این کار شوید، به جمع دانشجویان ١٣٠ کشور جهان خواهید پیوست. شما همچنین با پیوستن به دانشگاه ملبورن، در زمره هم قطاران دانشمندان مشهوری قرار خواهید گرفت که در این دانشگاه، مشغول تدریس یا تحقیق هستند. از این افراد می توان به برنده جایزه نوبل، پیتر دوهرتی (پزشک و فیزیولوژیست) و همکاران انجمن سلطنتی دیوید سالامن و دیوید بوگر اشاره کرد.

دانشگاه ملبورن استرالیا

٢. دانشگاه سیدنی

در معرفی دانشگاه های معروف استرالیا،دانشگاه سیدنی دومین دانشگاه برتر این کشور به شمار می رود که در سال ١٨٥٠ تاسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه در استرالیا است. این دانشگاه پس از دو رتبه سعود در سال جاری در رتبه ٤٠ جهانی قرار دارد. این دانشگاه، نمرات خوبی را برای دانشکده بین المللی و شاخص دانشجویان بین المللی کسب کرده است. تقریباً ٤٦٠٠٠ دانشجو از ١٣٤ کشور در این دانشگاه تحصیل می کنند. تقریبا پنج نخست وزیر استرالیا از جمله ادموند بارتون فارغ التحصیل دانشگاه سیدنی هستند.

دانشگاه سیدنی استرالیا

٣. دانشگاه ملی استرالیا (ANU)

در معرفی دانشگاه های معروف استرالیا، دانشگاه ملی استرالیا در سال ١٩٤٦ در شهر کانبرا، پایتخت استرالیا، تاسیس شد و در اصل توسط پارلمان به عنوان دانشگاه تحقیقاتی برای تحصیلات تکمیلی ایجاد شد. از بین دانشگاه های استرالیا، این دانشگاه تقریباً در همه شاخص ها از جمله شهرت و اعتبار علمی، دانشکده بین المللی و دانشجویان بین المللی امتیاز خوبی کسب کرده است و در بین ٥٠ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. پردیس مرکزی ANU در منطقه آکتون شهر کانبرا، پایتخت این کشور واقع شده است، اما پردیس هایی در ایالت نیو ساوت ولز و قلمرو شمالی نیز وجود دارد. بیشترین میزان دریافت جایزه نوبل، شش جایزه، در بین دانشگاه های استرالیا، توسط اساتید و فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده است، و حتی توسط برنده جایزه نوبل فیزیک، برایان اشمیت، اداره می شود. ANU با دانشگاه های بین المللی از جمله دانشگاه ییل، آکسفورد، مؤسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH) و دانشگاه ملی سنگاپور همکاری های بسیاری دارد.

دانشگاه ملی استرالیا (ANU)

٤. دانشگاه کوئینزلند  (UQ)

در معرفی دانشگاه های معروف استرالیا، دانشگاه کوئینزلند یکی از دانشگاه های استرالیاست که امسال با یک پله صعود در جایگاه ٤٦ قرار گرفته است. شعار دانشگاه کوئینزلند این است:” Scientia ac Labore یعنی “پیوند دانش و کار سخت”. محققان کوئینزلند، در خلق نوآوری های اخیر مانند واکسن سرطان دهانه رحم نقش بسزایی داشتند.

UQ حدود ٤٠٠٠٠ دانشجو دارد که ١٢٠٠٠ دانشجوی بین المللی از ١٤١ کشور را شامل می شود. این دانشگاه همچنین یکی از بزرگترین گروه های دکترا را در استرالیا با حدود ١٣٨٠٠ دانشجوی تحصیلات تکمیلی داراست. محوطه اصلی دانشگاه در حومه سر سبز بریزبن سنت لوسیا که یکی از مرفه ترین مناطق شهر است، واقع شده است.

دانشگاه کوئینزلند  (UQ)

٥. دانشگاه موناش

در آخرین قسمت از معرفی دانشگاه های معروف استرالیا، دانشگاه موناش در سال ١٩٥٨ تاسیس شد و بزرگترین دانشگاه استرالیا است. نام این دانشگاه برگرفته از نام رهبر نظامی و مدیر دولتی، سر جان موناش، است.

دانشجویان می توانند از بین بیش از ٦٠٠٠ رشته از ١٠ دانشکده رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند: دانشکده های هنر، طراحی و معماری؛ علوم انسانی؛ تجارت و اقتصاد؛ آموزش و پرورش؛ مهندسی؛ فناوری اطلاعات؛ حقوق؛ پزشکی، پرستاری و علوم بهداشتی؛ داروسازی و علوم دارویی؛ و علوم پایه.

این دانشگاه در میان ٥٠ دانشگاه برتر جهان، در رتبه ٤٣ قرار دارد و رتبه خوبی را در شاخص دانشجویان بین المللی کسب کرده است. این دانشگاه استرالیا، دارای پردیس های زیادی در سراسر ایالت ویکتوریا و خود استرالیا است و همچنین پنج پردیس بین المللی در مالزی، ایتالیا، هند و چین دارد.  دانشگاه موناش، چندین کتابخانه در کل پردیس های خود دارد که در مجموع بیش از ٣.٢ میلیون اطلاعات را در خود جای داده است.

از فارغ التحصیلان مشهور این دانشگاه می توان به موسیقی دان نیک کیو، رمان نویس برنده جایزه بوکر، پیتر کری و نمایشنامه نویس دیوید ویلیامسون اشاره کرد.

دانشگاه موناش

دانشگاه های برتر استرالیا در سال 2021

 

ایالت

 

شهر

 

دانشگاه

رتبه در استرالیا رتبه در دانشگاه های جهان
ویکتوریا ملبورن دانشگاه ملبورن ١ ٣١
نیوساوث ولز سیدنی دانشگاه سیدنی ٢ ٥١
قلمرو پایتختی استرالیا کانبرا دانشگاه ملی استرالیا (ANU) ٣ ٥٩
کوئینزلند بریزبن دانشگاه کوئینزلند (UQ) ٤ ٦٢
ویکتوریا ملبورن دانشگاه موناش ٥ ٦٤
نیوساوث ولز کنزینگتون دانشگاه نیوساوث ولز ((UNSW ٦ ٦٧
استرالیای جنوبی آدلاید دانشگاه آدلاید ٧ ١١٨
استرالیای غربی پرت دانشگاه وسترن استرالیا    (UWA) ٨ ١٣٩
نیوساوث ولز سیدنی دانشگاه فناوری سیدنی ٩ ١٦٠
قلمرو پایتختی استرالیا کانبرا دانشگاه کانبرا ١٠ ١٨٤
کوئینزلند بریزبن دانشگاه فناوری کوئینزلند (QUT) ١١ ١٨٦
نیوساوث ولز سیدنی دانشگاه مک کواری ١٢ ١٩٥

 

کشور استرالیا یکی از پرطرف دارترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی است و به همین منظور هر ساله مهاجرین بسیاری از سراسر دنیا جذب این کشور می شوند. افرادی که تمایل به اخذ پذیرش معروف ترین  دانشگاه های استرالیا دارند، می توانند با بررسی شرایط و همچنین فراهم آوردن شرایط مورد نیاز شانس خود را امتحان نمایند.

افرادی که به دنبال ادامه تحصیل و پیدا کردن شغل مناسبی هستند می‌توانند با انتخاب دانشگاه‌های استرالیا، آینده تحصیلی و شغلی خود را تضمین کنند. دانشگاه های استرالیا به دلیل داشتن بهترین متد های آموزشی همچون متد های به کار رفته در دانشگاه های آمریکا و انگلیس، سالانه پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا هستند. دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه موناش جزو ٥ دانشگاه برتر این کشور هستند. در این مقاله به تفصیل به بررسی و معرفی دانشگاه های معروف استرالیا پرداخته شد.

 

سوالات متداول:

  • بهترین و معروف ترین دانشگاه های استرالیا کدامند؟  دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه موناش.
  • اصلی ترین شرایط تحصیل در دانشگاه های استرالیا چیست؟ داشتن نمره ایلتس بالا،  مقالات علمی ISI ، ارائه ٢ توصیه نامه قوی از اساتید دانشگاه محل تحصیل، ارائه SOP یا بیانیه هدف قوی که شرایط شخصی فرد در آن شرح داده می شود و نگارش یک cv عالی ضروری است.
  • بهترین رشته ها برای تحصیل در استرالیا چیست؟  پرستاربرنامه نویس نرم افزار و اپلیکیشن، متخصص برق، نجار، معلم دوره متوسطه، مکانیک، دامدار، مشاور مدیریت، مدیر ساخت و ساز، وکیل، مربی ورزشی، مهندس معمار، پزشک عمومی، مدرس دانشگاه، مدیر متخصص، مدیر پایگاه داده و سیستم ها و متخصص امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات.
5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.