به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
از دانشگاه های اسلواکی تا بازار کار آلمان

از تحصیل در بهترین دانشگاه های اسلواکی تا بازار کار در آلمان

اسلواکی واقعاً مکانی بی نظیر و الهام بخش است. در هیچ کجای دنیا نمی توانید چنین منطقه ای سرشار از شگفتی های طبیعی، فرهنگ عامیانه غنی و جاذبه ها و تفریحات بی نظیر را پیدا کنید. دانشجویان بین المللی به غیر از تحصیل در دانشگاه های اسلواکی به دلیل مناظر طبیعی، تاریخچه داستانی، مردم صمیمی، فرهنگ و سنت های درست در قلب اروپا عاشق این کشور می شوند. اسلواکی در واقع در مرکز اروپا قرار دارد. جمعیت این کشور بیش از 5 میلیون نفر است و بیشتر آن ها را اسلواکی های قومی تشکیل می دهند. پایتخت و بزرگترین شهر آن، براتیسلاوا است. در این مقاله از دانشگاه های اسلواکی تا بازار کار آلمان سخن می‌گوییم.

شرایط زندگی در اسلواکی چگونه است؟

در صورت اقامت بیش از 3 ماه در اسلواکی، شما ملزم به ثبت اقامت خود در قلمروی این کشور هستید. این اساساً به دولت اسلواکی می گوید که در کجا زندگی می کنید. در این کشور یک شماره شناسایی برای بیمه درمانی به مهاجران داده خواهد شد. ثبت حق اقامت برای هر خارجی که در اسلواکی زندگی می کند یک مرحله اجباری است. با این حال، این به شما هیچ حقوق اضافی در اسلواکی نمی دهد. کشور اسلواکی رتبه ششم را در بین کشورهای اروپایی از نظر ارزان بودن مخارج زندگی دارد. میزان درآمد در پایتخت اسلواکی بیشتر از دیگر مناطق آن است، به همین دلیل هزینه ها در پایتخت اسلواکی نسبت به دیگر شهرهای این کشور بیشتر است. البته میزان درآمد در کشور اسلواکی به سابقه کاری افراد نیز بستگی دارد و با بالا رفتن میزان سابقه درآمد نیز افزایش می یابد. هزینه خرید و اجاره خانه ها نیز در این کشور به ویژه در پایتخت بسیار بالاست.

شرایط کار در اسلواکی چگونه است؟

در طول سال 2019، دولت به اجرای اصلاحات و اقدامات اعلام شده ادامه داد و اقتصاد در اسلواکی بهبود یافت. رشد 1.6 درصدی تولید ناخالص داخلی، افزایش 0.2 درصدی اشتغال و 7.7 درصدی افزایش متوسط ​​دستمزد در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه سوم در 2018 از نمونه های این رشد اقتصادی است. روابط صنعتی نسبتاً صلح آمیز شد و اختلافات بین اتحادیه های کارگری و کارفرمایان بدون اعتصاب تا حد زیادی رفع شد، با این حال عقب ماندگی دستمزدها در اسلواکی همچنان در دستور کار اتحادیه های کارگری و به عنوان موضوعی در بحث های عمومی قرار گرفت. در ژانویه همان سال، تغییرات در حقوق و دستمزد کارمندان عمومی اعمال شد. این تغییرات بر افزایش حق الزحمه کارمندان بخش دولتی متمرکز بود تا با دستمزدهای بخش خصوصی همخوانی بیشتری داشته باشند. پاداش های جدید براساس سیستم جدید ارتقا در مقیاس حقوق و دستمزد تنظیم شد. البته این پاداش ها به مدت اشتغال فرد نیز بستگی دارند.

به دنبال تغییرات در سیستم حقوق و دستمزد، نمایندگان دولت های مرکزی و منطقه ای با اتحادیه های کارگری در بخش عمومی قرارداد جمعی چند کارفرما را برای 2019-2020 منعقد کردند، طبق این قرار داد حقوق کارمندان دولتی به طور متوسط با افزایش ١٠ در صدی ​​در سال 2019 همراه بود و تا در سال 2020 افزایش ١٠ درصد دیگری نیز داشت. در بخش آموزش، حقوق کارمندان دانشگاهی و حرفه ای نیز افزایش یافته است. اجرای قانون جدید در مورد کارمندان دانشگاهی و کارمندان حرفه ای با تشویق شرایط مناسب کار و بهبود کیفیت مشاغل شده است. برای کارهای شبانه و مشاغل پر خطر 30٪ تا 40٪ نرخ ساعتی حداقل دستمزد افزایش یافتند. اصلاحات قانون اساسی جمهوری اسلواکی سه موضوع جدید حداقل دستمزد، سیستم بازنشستگی و سقف سن بازنشستگی را در قانون اساسی خود گنجانده است.

شرایط زندگی در اسلواکی چگونه است؟

تحصیل در اسلواکی چگونه است؟

کسانی که با خانواده به اسلواکی نقل مکان می کنند، مطمئناً باید به دنبال مدارس مناسب فرزندانشان باشند. اسلواکی دارای یک سیستم آموزش رایگان است که به مدت ده سال اجباری است. مانند بسیاری از کشورهای دیگر، تحصیلات به مدارس ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود. هنگامی که مراحل تحصیل در 15 یا 16 سالگی به پایان رسید، سپس افراد می توانند انتخاب کنند که آیا تا 19 سالگی در مدرسه متوسطه شرکت کنند یا اینکه وارد بازار کار شوند. پس از فارغ التحصیلی در 19 سالگی می توان در یک موسسه آموزش عالی دولتی، یا خصوصی مانند دانشگاه یا کالج شرکت کرد و تحصیلات تکمیلی خود را تا سطح لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا ادامه داد. در کنار سیستم مدارس دولتی، اسلواکی دارای تعدادی مدرسه معتبر بین المللی است که به زبان انگلیسی تدریس می کنند. این سیستم برای افرادی که در خارج از کشور خود و با بچه های شان در اسلواکی زندگی می کنند، بسیار محبوب است. به علاوه، دانشگاه های اسلواکی در رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی دارای اعتبار هستند و به دلیل محبوبیت گسترده زبان انگلیسی در میان بزرگسالان، برخی از آموزش های خود را از طریق این زبان ارائه می دهند.

اسلواکی دارای یک سنت دیرینه در زمینه تعالی در آموزش عالی است. اولین دانشگاه در قلمرو اسلواکی امروزی در سال 1465 تاسیس شد. اولین دانشگاه فنی جهان توسط ماریا ترزیا در سال 1762 در بانسکا اتیاونیکا تاسیس شده است. امروزه، دانشگاه های اسلواکی کاملاً معتبر هستند، زیرا از اصول بیانیه بولونیا پیروی می کنند. اسلواکی سه سطح تحصیلات را برای دانشجویان فراهم می کند: لیسانس (3-4 سال)، کارشناسی ارشد (4-6 سال) و دکترا (3 سال).

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های اسلواکی

دانشجویان برای اخذ پذیرش از یک کشور دیگر باید فرم درخواست خود را مستقیماً به دانشگاه ارسال نمایند. قبل از پذیرش مدارک تحصیلی توسط دانشگاه مورد نظر در کشور اسلواکی مدارک قبلی شما بررسی می شوند و مورد ارزیابی قرار می گیرند. شرایط دانشگاه های مختلف در این کشور با همدیگر متفاوت است بنابراین برای اطلاعات بیشتر از شرایط دانشگاه های اسلواکی باید به صورت حضوری یا از طریق وب سایت به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید. همچنین شما علاوه بر تایید دانشگاه باید فرم ویزا، هزینه های اداری، پاسپورت و بیمه مسافرتی خود را آماده نمایید. معروف ترین دانشگاه کشور اسلواکی دانشگاه کمنیوس نام دارد و از دانشگاه های معتبر در اروپا است. از دیگر دانشگاه های اسلواکی که دارای اعتبار در اروپا هستند می توان به دانشگاه سیریل و متودیوس در ترناوا، دانشگاه ماتج بل و دانشگاه الکساندر دوبچک ترنسین اشاره کرد. از مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه های اسلواکی می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • نداشتن آزمون ورودی
  • عدم نیاز به مدرک زبان
  • شهریه ارزان
  • هزینه های زندگی نسبتا ارزان برای دانشجویان
  • امکان ورود به بازار کار آلمان
  • و…

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های اسلواکی

آیا امکان اشتغال همراه تحصیل برای دانشجویان وجود دارد؟

دانشجویان خارجی می توانند در دانشگاه های اسلواکی از مزایای سیستم آموزش عالی پیشرفته و رقابتی این کشور بهره مند می شوند. سال تحصیلی اسلواکی از 1 سپتامبر آغاز می شود و در 31 آگوست سال بعد به پایان می رسد و از 2 ترم تشکیل شده است. ترم زمستان از سپتامبر تا ژانویه و ترم تابستان از فوریه تا ژوئن است. نمرات در مقیاس حروف ازA  تا F تعیین می شوند. دانشجویان خارجی مانند دیگر دانشجویان می توانند به طیف گسترده ای از تشکل های دانشجویی، برنامه های ویژه و تخفیف و معاملات دانشجویی در سراسر کشور دسترسی پیدا کنند. فارغ التحصیلان دانشگاه های اسلواکی این امکان را دارند که برای یافتن موفقیت شغلی پایدار در بخش های شرکتی، غیرانتفاعی و دولتی چه در اسلواکی و چه در کشورهای دیگر مانند بازار کار آلمان اقدام نمایند. کشور اسلواکی عضو اتحادیه اروپا و شینگن است و به همین دلیل شرایط کار بسیار مناسب همراه با هزینه های نسبتا کم را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است.

 

آیا با تحصیل در دانشگاه های اسلواکی، راه برای ورود به بازار کار آلمان هموارتر می شود؟

بازار کار آلمان برای بسیاری از دانشجویان جذاب است، زیرا نوآوری در زمینه هایی مانند اتوماسیون و مهندسی در این کشور شناخته شده است و کشور آلمان پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا را دارد. امکان اشتغال در بازار کار آلمان برای اتباع اتحادیه اروپا به راحتی تأمین شود و از آنجا که اسلواکی نیز در این لیست قرار دارد، دانشجویان پس از اخذ مدرک در دانشگاه های اسلواکی می توانند به راحتی در بازار کار آلمان وارد شوند. دانشجویان پس از اخذ مدرک مانند دیگر دانشجویان آلمانی دسترسی آزاد به بازار کار آلمان را خواهند داشت. همچنین در هنگام تحصیل می توانند در این کشور تا ۲۰ ساعت در هفته کار کند؛ اگر بخواهند بیش از این مقدار کار کنند، باید به سیستم تامین اجتماعی آلمان هزینه پرداخت نمایند. این امر با هدف افزایش تعداد نیروی کار در آلمان انجام می شود، زیرا بسیاری از موقعیت ها به دلیل کمبود مهارت و کارگر خالی هستند.

سوالات متداول

  1. آیا هزینه های تحصیل در دانشگاه اسلواکی بالاست؟

اگر دانشجویان به زبان اصلی این کشور یعنی زبان اسلواک تحصیل کنند تقریبا هزینه ها برای تحصیل آنها در دانشگاه های دولتی رایگان خواهد بود، اما تحصیل به زبان انگلیسی هزینه های قابل توجهی را به همراه دارد.

  1. تحصیل در اسلواکی چه مشکلاتی به همراه دارد؟

تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی ممکن است انتخاب شما را برای رشته موردنظرتان محدود کند. زیرا تعداد رشته های تدریس شده به زبان انگلیسی در دانشگاه های اسلواکی محدود می باشند.

  1. آیا به مدرک زبان وآیلتس برای پذیرش در دانشگاه های این کشور نیاز است؟

مهمترین دلیل تقاضا برای تحصیل در کشور اسلواکی عدم نیاز به مدرک زبان و آیلتس است زبان تدریس رشته های دانشگاهی در این کشور عمدتاً زبان اسلواک است، بنابراین دانشجویان نگرانی در مورد مدرک زبان انگلیسی خود نخواهند داشت، اما نباید فراموش کرد که تحصیل به زبان اسلواک نیز مشکلات خود را به همراه دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.