به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دانشگاه های دانمارک

اطلاعاتی در مورد دانشگاه های دانمارک و شرایط تحصیل در آنها در سال 2021

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای با ضریب خوشبختی بالا از سال 2012 تقریباً هر بار در رتبه اول دیده می شود. از این رو یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل و زندگی معرفی می گردد. این کشور با جمعیتی بالغ بر 5.6 میلیون نفر در شمال اروپا واقع شده است. این کشور هم چنین در زمینه های تجاری، به عنوان یکی از بهترین مقاصد شناخته می شود. لازم به ذکر است که رتبه های آموزشی آن در سطح جهان نیز قابل قبول است. در ادامه به مزایای تحصیل در دانمارک و معرفی بهترین دانشگاه های دانمارک می پردازیم.

 

مزایای تحصیل در دانشگاه های دانمارک

لازم به ذکر است که روش تدریس در دانشگاه های دانمارک دانشجو محور عنوان می شود. در این سیستم اساتید از نزدیک با دانشجویان در ارتباط هستند و به عنوان واسطه در امر آموزش عمل می کنند. در کلاس، بحث آزاد با سایر اساتید و دانشجویان تشویق می شود. سخنرانی های سنتی با پروژه هایی ترکیب می شود که دانشجویان به صورت گروهی به انجام آن می پردازند. از این رو به جای گوش دادن منفعلانه و به خاطر سپردن پاسخ های آماده،  به یافتن راه حل مشکلات اهتمام می ورزند. در نتیجه، دانشجویان مهارت های نرم، را در خود پرورش می دهند و می آموزند که در این محیط، به حل مسایل به صورت تحلیلی و خلاقانه فکر کنند.

 • چشم انداز فارغ التحصیلان: دولت دانمارک به طور فعال دانشجویان با استعداد را جذب می کند و شرایط را برای اقامت و کار بیشتر فارغ التحصیلان در این کشور فراهم می نماید. یک دانشجوی بین المللی، پس از فارغ التحصیلی به مدت شش ماه فرصت یافتن شغل را می یابد. روند اخذ تابعیت در دانمارک 9 سال به درازا می کشد. اگرچه تحولات اخیر سیاسی یافتن شغل برای اتباع غیراروپایی و اقامت در این کشور را بسیار سخت نموده است اما تسلط به زبان می تواند هم چنان راهگشا تلقی شود.
 • قالب آموزشی: هفته تحصیلی در اکثر دانشگاه های دانمارک، شامل 10 ساعت کلاس و حدود 30 ساعت مطالعه مستقل از مطالب و تهیه پروژه ها است. به صورت هفتگی، به دانشجویان پروژه هایی اختصاص می یابد که آن ها را در قالب گروه های کوچک اجرا می کنند. در طول سخنرانی ها، قطع صحبت و پرسیدن سوال از اساتید بازخورد بدی ندارد، زیرا در دانمارک به آزادی بیان اهمیت فراوانی داده می شود و به تنوع نظرات احترام می گذارند.
 • زیر ساخت: دانشگاه های دانمارک، دقیقاً مانند سایر موسسات آموزش عالی در اروپا مجهز هستند. این موسسات معمولاً به امکاناتی چون سالن های ورزشی، کتابخانه ها و سفره خانه ها مجهز هستند. به ویژه دانشگاه های بزرگ مانند Aarhus و کپنهاگ، دارای موزه های شهری نیز هستند.
 • بین المللی بودن: از سال 2013، وزارت آموزش و پرورش دانمارک، برنامه جهانی سازی را اجرا می نماید. این امر با تحصیل در دانشگاه های دانمارک بدون پرداخت شهریه، برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دریافت بورسیه قابل رویت است. این دانشگاه ها، اغلب با فارغ التحصیلان مدارس در اروپا مستقیماً در ارتباط هستند و نسبت به جذب آن ها اقدام می نمایند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، ناچارند تا مبلغ بیشتری در مقایسه با دانشجویان اروپایی بپردازند. از این رو این مقوله بر تعداد دانشجویان آسیایی، آفریقایی و… تاثیرگذار است. با این وجود دانشگاه های دانمارک، از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و سوییس استقبال می نمایند.

 

اطلاعاتی در مورد دانشگاه های دانمارک

دانمارک، دارای یک سیستم آموزشی پیشرفته به همراه بسیاری از دانشگاه ها با کلاس جهانی است. در حدود 30 موسسه آموزش عالی در این کشور وجود دارد. بیش از 500 رشته تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. دانمارک نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، بین دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی که بیشتر بر جنبه عملی رشته ها تاکید دارند (مراکزی مانند دانشگاه های علوم کاربردی یا پلی تکنیک ها) تفاوت قائل می شود. در لیست بهترین دانشگاه های دانمارک در سال 2021، اسامی زیر با رتبه های جهانی قرار می گیرد:

مراحل ارائه درخواست برای تحصیل در دانشگاه های دانمارک

مراحل ارائه درخواست برای تحصیل در دانشگاه های دانمارک

در ادامه به بررسی مراحل و نحوه ارائه درخواست برای تحصیل در این کشور می پردازیم:

 • انتخاب دانشگاه: به بررسی دانشگاه مورد نظر خود بپردازید. لیست دوره های ارائه شده توسط این دانشگاه ها را در سایت آن ها به دقت بررسی نمایید.
 • بررسی شرایط پذیرش: به بررسی و تایید مدارک خود توسط دانشگاه مورد نظر اقدام نمایید. برای ورود به دانشگاه، باید مدرک متقاضی معادل گواهی متوسطه یا دارا بودن صلاحیت شغلی مرتبط باشد. بعضی رشته ها، نیاز به گذراندن دوره های تکمیلی خواهند داشت گرچه بر روی میزان معدل فرد متقاضی تاثیری ندارند.
 • یادگیری زبان: امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دانمارک وجود دارد. مهارت فرد باید در سطح B ارائه شود. اگر متقاضی تحصیل در زبان دانمارکی هستید باید مدرک زبان این دوره را متناسب با سطح مورد قبول هر دانشگاه ارائه دهید.
 • ارائه درخواست: باید درخواست خود را از طریق سایت ملی پذیرش به آدرس optagelse.dk ارائه دهید و نیز اسناد مرتبط را ارسال نمایید. متقاضی می تواند نهایتاً برای هشت برنامه تحصیلی به ترتیب اولویت درخواست دهد. تا 28 ژوییه پاسخ واحدی به صورت نامه دریافت خواهید نمود. متقاضی باید تا اوایل ماه اوت به نامه های پذیرش پاسخ دهد.
 • امضای دیجیتال: درخواست برای تحصیل در هر دوره به یک امضا و تایید شناسه نیازمند است. شهروندان دانمارک و یا افراد مجاز دارای اقامت از امضای الکترونیکی NemID استفاده می کنند اما دانشجویان بین المللی باید با مراجعه به وب سایت optagelse.dk نسبت به چاپ صفحه امضا، تکمیل و ارسال آن به دانشگاه اقدام نمایند.
 • اسناد دیگر: اینکه لازم به ارائه چه مدارک دیگری مانند آخرین مدرک تحصیلی، مقاله و… هستید به دانشگاه هدف بستگی دارد.
 • دریافت بیمه درمانی: شهروندان اتحادیه اروپا می توانند از کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) استفاده کنند. اما دانشجویان بین المللی باید پوشش بیمه سفر را برای خود خریداری نمایند.
 • دریافت ویزا: اعضای اتحادیه اروپا یا سوییس بدون داشتن ویزا تا سه ماه در دانمارک اجازه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان خارج از این اتحادیه باید نسبت به دریافت مجوز اقامت خود اقدام نمایند. برای دریافت اقامت نیز به مدارکی چون نامه پذیرش دانشگاه، مدرک زبان، گواهی تمکن مالی، خرید بیمه مسافرتی، گذرنامه معتبر و عکس پاسپورتی نیاز است.

دانشگاه های دانمارک

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دانمارک

برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و سوئیس، تحصیل در این کشور رایگان است. همین امر برای دانشجویان در برنامه تبادل و کسانی که اجازه اقامت غیر مرتبط با تحصیل دارند نیز صدق می کند. اما برای سایر دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا، این هزینه مبلغی مابین 6 تا 16 هزار یورو در سال برآورد می شود. در تعیین هزینه ها عادات فردی زندگی نیز تاثیر بسیاری دارد.

 

حمل و نقل در دانمارک

فرودگاه کپنهاگ، تنها فرودگاه دانمارک با ابعاد قابل توجه است. این فرودگاه همچنین بزرگترین فرودگاه در کل اسکاندیناوی است و دارای پروازهای بدون توقف به بیش از 100 مقصد در جهان است. در دانمارک، سیستم پرتردد و قابل اعتمادی از قطارها و اتوبوس ها وجود دارد البته این به معنای مسافت های داخلی طولانی نیست. در حالی که حمل و نقل عمومی معمولاً در داخل شهرها نیز بدون اشکال صورت می پذیرد، بسیاری از مردم، متکی به دوچرخه های خود هستند. در واقع، کپنهاگ مرتباً در رده بندی بین المللی جزو شهرهای دوستدار دوچرخه قرار دارد.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

کشور دانمارک نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی با داشتن سطح زندگی بالا و نیز شرایط تحصیل عالی، مقصد ایده آل بسیاری از خانواده ها و دانشجویان در نظر گرفته می شود. بهتر است پیش از اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های دانمارک، با شرایط تحصیل و هزینه های آن آشنایی یابید.

 

سوالات متداول

 1. آیا امکان تحصیل در دانشگاه های دانمارک به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بیش از 700 رشته تحصیلی و 1300 دوره گوناگون به زبان انگلیسی تدریس می شود. از این رو اجباری به یادگیری زبان دانمارکی نیست.

 1. درآمد شغل های پاره وقت در دانمارک چگونه است؟

با یافتن شغل های پاره وقت در طول دوره تحصیل می توان از ساعتی 10 تا 12 یورو درآمد داشت. دریافت بورس تحصیلی نیز به پوشش هزینه های زندگی کمک فراوانی می کند.

 1. پرتقاضاترین مشاغل در دانمارک کدامند؟

مشاغلی در بخش های پزشکی و بهداشت، آموزش، مهندسی و فناوری اطلاعات جزو پرتقاضاترین انواع آن به شمار می روند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.