به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دانشگاه های روسیه

دانشگاه های روسیه

امروزه تحصیل در روسیه دغدغه بسیاری از دانشجویانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، زیرا تحصیل در این کشور نسبت به دانشگاه های اروپایی و امریکایی کم هزینه تر است. سال گذشته بیش از ۹۶ هزار نفر برای تحصیل در روسیه درخواست دادند. دانشگاه های این کشور از رتبه بالایی برخوردار هستند و شما با تحصیل در دانشگاه های روسیه می توانید با کسب یک مدرک معتبر به راحتی وارد بازار کار شوید.

بیش از 800 دانشگاه در روسیه وجود دارد که طیف وسیعی از موضوعات در سطوح مختلف در آن ها تدریس می شود. تحصیل در روسیه به دلیل وجود دانشگاه های معتبر با پایه های علمی قوی در حوزه های مختلف مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و علوم طبیعی باعث شده تا این دانشگاه ها دانشجویان فرهیخته و باسوادی را در سطح جهانی معرفی کنند.

نکته قابل توجه این است که تحصیل در دانشگاه های روسیه به زبان روسی انجام می شود. شما قبل از ثبت نام باید تمام مدارک تحصیلی مورد نیاز را به زبان روسی ترجمه کنید. در این کشور کودکان از ۶ سالگی وارد مدارس ابتدایی می شوند و تا سن ۱۵ سالگی، دوره های متوسطه تحصیلی را به پایان می رسانند و خود را برای ورود به دانشگاه های این کشور آماده می کنند. اگر به زبان روسی مسلط نیستید، می توانید در مدارس بین المللی که تدریس به زبان انگلیسی است، ثبت نام کنید. البته هزینه تحصیل در این مدارس نسبت به مدارس روسی زبان بالاتر است. اگر شما هم به فکر تحصیل در روسیه هستید، اما نمی دانید که از کجا و چگونه باید شروع کرد با ادامه ی مقاله همراه باشید.

شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه

شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه چگونه است و باید از کجا شروع کرد؟

  • تحقیقات لازم را انجام دهید

برای شروع، باید ایده روشنی از رشته تحصیلی مورد نظر خود در دانشگاه های روسیه کسب کنید. این کار کمک می کند تا دانشگاهی را انتخاب کنید که دارای بهترین سوابق تحصیلی در حوزه مورد نظر شما باشد. به عنوان مثال، اگر می خواهید ریاضیات یا مهندسی بخوانید، دانشگاه هایی مانند دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو، دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ یا دانشگاه ITMO را در نظر بگیرید. برای اینکه تصمیم گیری در این زمینه برای شما ساده تر شود، به وب سایت StudyinRussi ، وب سایت رسمی وزارت آموزش و علوم روسیه مراجعه کنید. در این وب سایت شما می توانید به اطلاعات عمومی در مورد هر دانشگاه خاص، نحوه ارائه دوره ها، مکان و زندگی دانشجویی دسترسی پیدا کنید. از طریق این وب سایت همچنین می توانید با نمایندگان هر دانشگاه در ارتباط باشید و درباره تحصیل در آنجا و روند درخواست اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  • بورسیه دولتی را در نظر بگیرید

همانطور که گفته شد، تحصیل در دانشگاه های روسیه در مقایسه با اروپا و ایالات متحده معمولاً ارزان تر است؛ با این وجود شما می توانید شانس خود را برای دریافت بورس تحصیلی دولتی روسیه امتحان کنید. این بورسیه هر سال به 15000 نامزد خارجی اختصاص می یابد. تنها کاری که باید انجام دهید، ثبت نام در وب سایت  Russia.Study  است، مشخصات خود را وارد کنید، یک عکس و یک کپی از گذرنامه خود بارگذاری کنید. شما می توانید تا شش دانشگاه را برای درخواست کمک هزینه دولتی انتخاب کنید. پس از ارسال مشخصات خود، باید با مرکز علوم و فرهنگ روسیه یا سفارت روسیه در کشور خود تماس بگیرید و در مورد مراحل انتخاب دو مرحله ای که هر یک از نامزدهای دریافت کمک هزینه باید انجام دهند، اطلاعات کسب کنید.

  • مهارت های زبانی را کسب کنید

در برخی از دانشگاه های روسیه تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود. اما اکثر برنامه ها و کلاس ها به ویژه آن هایی که در سطح لیسانس هستند، به زبان روسی است؛ بنابراین اگر مهارت های زبانی شما کم است، باید در دوره پادفک یا همان دوره پیش دانشگاهی در کشور روسیه ثبت نام کنید. این دوره ها، مهارت های زبانی و موضوعات مرتبط با دوره ای را که قرار است در دانشگاه های این کشور طی کنید، پوشش می دهد.

  • برای آزمون های ورودی آماده باشید

باید تمام آزمون های ورودی دانشگاه مورد علاقه خود را بگذرانند. برای این منظور، شما باید یک کپی از گذرنامه به همراه ترجمه مدارک تحصیلی و چند عکس را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. برای آزمون وروردی برخی از دانشگاه های روسیه ممکن است لازم باشد که به صورت حضوری در امتحانات شرکت کنید، در حالی که برای برخی دیگر مانند دانشگاه ITMO گزینه های آنلاین ارائه می شود.

  • برای شرکت در مسابقات اقدام کنید

یک راه آسان تر و کوتاه تر برای ورود به دانشگاه های معتبر شرکت در یکی از مسابقات است که توسط مقامات دانشگاه های روسیه برگزار می شود. یکی از این مسابقات، Open Doors: Russian Scholarship Project  است که توسط دانشگاه های برتر این کشور برگزار می شود. برای دانشجویان خارجی ها امکان شرکت در این مسابقات وجود دارد و به برندگان اجازه داده می شود تا برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد به صورت رایگان در دانشگاه مورد علاقه خود ثبت نام کنند.

  • دعوت نامه دریافت کنید و برای ویزای دانشجویی اقدام نمایید

پس از دریافت دعوتنامه دانشگاه، هیچ مانعی قابل توجهی برای دریافت ویزای دانشجویی شما وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید.

سطح علمی و اعتبار دانشگاه ها در روسیه

سطح علمی و اعتبار دانشگاه ها در روسیه

دانشگاه های روسیه به دلیل مطالعات عالی در زمینه هایی مانند فیزیک، مهندسی، پزشکی و روانشناسی مشهور هستند؛ و این به دلیل وجود آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی معتبر در این دانشگاه هاست. 15000 بورسیه تحصیلی که هر ساله توسط دولت روسیه ارائه می شود، نشان دهنده ی تعهد و تمایل آن ها به جذب دانشجویان برتر و حمایت از آن ها برای تحصیل در این کشور است. برخی از دانشگاه های روسیه مانند دانشگاه دولتی لومونوسف در مسکو در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه های این کشور در رأس رتبه بندی های بین المللی قرار دارند. در ادامه به برخی از دانشگاه های روسیه که دارای سطح علمی و اعتبار جهانی هستند، اشاره شده است.

مهم ترین دانشگاه های روسیه از نظر اعتبار و سطح علمی

دانشگاه سماشکو: این یکی از دانشگاه های دولتی در زمینه پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه است، که تاریخ تأسیس آن به بیش از یک قرن پیش برمی گردد. در سال ۱۹۹۹ این دانشگاه به عنوان برترین دانشگاه پزشکی مسکو معرفی شد.

دانشگاه رودن مسکو: این دانشگاه از برترین دانشگاه های چند ملیتی است و در زمینه های پزشکی، تاریخ، شیمی، وکالت، اکولوژی، روزنامه نگاری و کشاورزی به تدریس دانشجویان می پردازد. در سال ۲۰۱۹ رتبه ۴۴۶ جهان را کسب نمود.

دانشگاه لومونوسف: این یکی از مهم ترین دانشگاه ها است که رتبه QS آن 90 است. ۱۱ دانشجوی برنده جایزه نوبل از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

از معروف ترین دانشگاه های روسیه همچنین می توان به دانشگاه سن پترزبورگ، سچینوا مسکو، نوؤسیبیرسک، تومسک، دانشگاه فنی بائومان، مؤسسه مهندسی برق مسکو، دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای  MEPhl  و دانشگاه ITMO اشاره کرد.

 

سوالات متداول

  • آیا برای ورود به دانشگاه های روسیه باید به زبان روسی مسلط بود؟

تحصیل در اکثر دانشگاه های این کشور به زبان روسی است. بنابراین شما باید تا حدودی به این زبان مسلط باشید البته در دانشگاه های بین المللی روسیه  از زبان انگلیسی نیز برای تدریس استفاده می شود که هزینه تحصیل درآن ها نسبتاً بالاست.

  • آیا دوره پادفک را می توان در ایران آموزش دید؟

خیر؛ شما باید برای تسلط به زبان روسی باید این دوره را در داخل خاک روسیه بگذرانید، زیرا مدارک صادر شده از ایران مورد تأیید دانشگاه های این کشور نیست.

  • مزایای تحصیل در روسیه چیست؟

دسترسی به دانشگاه های علمی معتبر، مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی، کوتاه بودن مسافت و برخورداری از انواع بورسیه های دولتی تنها بخشی از مزایای تحصیل در این کشور هستند.

 

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.