به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دانشگاه های سوئد

آشنایی با دانشگاه های سوئد و مزایای تحصیل در این دانشگاه ها در 2021

کشور سوئد به لحاظ موقعیت جغرافیایی در بخش اسکاندیناوی قاره اروپا واقع شده است و یکی از کشورهای حوزه شینگن محسوب می شود. این کشور دارای مناظر طبیعی زیبا و بکر بوده و طبیعت آن سرشار از دریاچه ها، کوه ها و جنگل های فوق العاده جذاب و حیرت انگیز است.
کشور سوئد در زمینه ی خدمات رفاهی و امنیت اجتماعی جزء یکی از کشورهای برتر دنیا محسوب می شود و از سیستم آموزشی بسیار قوی و مطلوبی برخوردار است. از جمله مزایای تحصیل در کشور سوئد این است که بیشتر مردم سوئد به زبان انگلیسی تسلط دارند. همین امر باعث می شود که شما برای تحصیل و زنندگی در کشور سوئد دچار مشکل نشوید و به مرور زمان و با گذراندن دوره کالج زبان سوئدی به یادگیری زبان سوئدی بپردازید.
در این مقاله می خواهیم به شرایط و مزایای تحصیل در دانشگاه های سوئد بپردازیم. پس شما قبل از اقدام به پذیرش بهتر است در مورد جزئیات شرایط تحصیل و دانشگاه های سوئد اطلاعات کافی داشته باشید.

دانشگاه های سوئد به لحاظ اعتبار از رده های بالایی در رتبه بندی دانشگاه های جهان قرار دارند و تحصیل در این دانشگاه ها پله های ترقی و پیشرفت را برای تحصیل در مقاطع بالاتر برای دانشجویان فراهم می آورد.

نکته ی حائز اهمیت در مورد دانشگاه های سوئد این است که اکثر این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری هستند. همین امر خیال دانشجویان را از بابت موقعیت های شغلی آتی در ایران و همین طور ادامه تحصیل راحت می کند.

 

مزایای تحصیل در کشور سوئد

 • کلیه دانشجویان بعد از یک سال تحصیل در کشور سوئد، دارای کد ملی 10 رقمی سوئدی می شوند که به وسیله ی این کد می توانند از کلیه ی خدمات درمانی به صورت رایگان مشابه با شهروندان سوئدی برخوردار شوند.
 • در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئد امکان بردن همراه نیز فراهم می شود. همراه شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال است.
 • با اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد می توانید از کلیه ی مزایای شهروندی برخوردار شوید.
 • امکان انجام کار تمام وقت هم زمان با تحصیل در دانشگاه های سوئد
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های سوئد
 • امکان دریافت بورس تحصیلی در صورت اخذ پذیرش در مقطع دکتری در دانشگاه های سوئد
 • کشور سوئد به لحاظ سیاسی از ثبات بسیار بالایی برخوردار است؛ چراکه اساس سیاست این کشور اجتناب از هر گونه حاشیه و جنگ و درگیری است.
 • کشور سوئد به دلیل دارا بودن ثبات اقتصادی حتی در شرایط بحرانی، کمترین ضریب بیکاری را داشته است. پس افرادی که برای کار یا تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند نگرانی از بابت شرایط زندگی و اشتغال نخواهند داشت.
 • لازم به ذکر است اگر شخص بتواند در حین تحصیل کار پیدا کند، با ارائه درخواست خود به اداره مهاجرت می تواند ویزای خود را از حالت تحصیلی به ویزای کاری تبدیل کند و در نتیجه امکان تحصیل رایگان برای او فراهم خواهد شد.
 • دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه های سوئد اقدام می نمایند، مجاز به انجام کار قانونی به میزان 20 ساعت در هفته هستند.
 • یکی دیگر از مزایای تحصیل در کشور سوئد این است که هزینه ی تحصیل در دانشگاه های سوئد نسبت به سایر دانشگاه های اروپا قابل قبول بوده و هزینه های زندگی به مراتب پایین تر از کشورهای مشابه است.

دانشگاه های سوئد

در ادامه می خواهیم به معرفی دانشگاه های سوئد بپردازیم؛

دانشگاه های سوئد

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های سوئد است. و به عنوان یکی از مؤسسات آموزش عالی برای رشته پزشکی در سراسر دنیا شناخته می شود. این دانشگاه در نزدیکی شهر استکهلم واقع شده و در سال 1810 توسط  King karl XIII تأسیس شد. از زمان تأسیس این دانشگاه تا کنون دانشگاه کارولینسکا به دو پردیس KI Campus Solna  و KI Campus Huddinge  گسترش یافته است که پردیس اول در سمت شمال غرب و پردیس دوم در Flemingsberg در سمت جنوبی استکهلم سوئد واقع شده است. از مزایای این دانشگاه می توان به نزدیکی آن به مرکز شهر اشاره کرد، که حدود 10 تا 15 دقیقه از طریق پیاده روی یا مترو می توان به مرکز شهر دسترسی پیدا کرد.

دانشگاه کارولینسکا دامنه وسیعی از رشته ها در زمینه پزشکی، روانشناسی، روان درمانی،دندان پزشکی، مامایی، پرستاری، شنوایی سنجی، دید سنجی، فیزیوتراپی، پرتونگاری، کاردرمانی و آسیب شناسی زبان و دیگر رشته های تخصصی را ارائه می دهد.

دانشگاه کارولینسکا به عنوان برترین دانشگاه های سوئد در رتبه چهلم رنکینگ جهانی و 61م از لحاظ شهرت جهانی قرار دارد. این دانشگاه با برخورداری از حدود 6000 دانشجو دارای یک بیمارستان پیشرفته در نزدیکی خود است که دانشجویان می توانند به تمرین و انجام تحقیقات و آزمایش های خود بپردازند.

دانشگاه اوپسلای سوئد

دانشگاه اوپسلای سوئد (Uppsala university)

دانشگاه اوپسلا به عنوان یکی دیگر از برترین دانشگاه های سوئد محسوب می شود. این دانشگاه در سال 1477 میلادی تأسیس شده و به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های سوئد محسوب می شود.

این دانشگاه دارای رنکینگ 87 برترین دانشگاه های دنیا و رتبه91 مشهورترین دانشگاه های جهان را دارا است. لازم به ذکر است که اکثر رشته های این دانشگاه به زبان سوئدی تدریس می شوند و تنها برخی از رشته های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی است.

دانشگاه اوپسلا از ابتدا کار خود را با تأکید بر رشته الهیات آغاز کرد. از این رو پیش زمینه ی مذهبی این دانشگاه باعث شده تا در مراسم علمی مهم خود زنگ کلیسای جامع شهر را به صدا درآورد.

این دانشگاه دارای بزرگ ترین کتابخانه در کشور سوئد است. دانشگاه اوپسلا خانه ی قدیمی ترین باغ گیاه شناسی کشور سوئد محسوب می شود. این باغ گیاه شناسی دارای 9000 گونه گیاه است. به طور کلی 9 دپارتمان تحصیلی در دانشگاه اوپسلا وجود دارد که شامل رشته های هنر و علوم اجتماعی، پزشکی، داروسازی وعلوم فناوری است و حدود 70 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه اوپسلا تدریس می شود.

دانشگاه لوند سوئد

دانشگاه لوند سوئد (Lund university)

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های سوئد است. دانشگاه لوند در بخش جنوبی کشور سوئد نزدیک مرز آلمان و دانمارک واقع شده است. این دانشگاه دارای 2 پردیس مالمو Malmo و هلسینبورگ Helsingborg بوده و از لحاظ رتبه بندی جهانی دارای رنکینگ 98 و از لحاظ شهرت دارای رتبه 91 دنیا است.

دانشگاه لوند در سال 1666 تأسیس شده است. این دانشگاه یکی از متنوع ترین و گسترده ترین رشته های رشته های تحصیلی با بیش از 30 رشته در زمینه های اقتصاد، هنر و علوم انسانی، الهیات، حقوق، موسیقی و تئاتر، پزشکی، علوم اجتماعی و… است.

دانشگاه لوند دارای دو تجهیزات مهم علمی : The Max IV که یک آزمایشگاه شتاب دهنده جهت تحقیقات در زمینه تشعشعات، فیزیک هسته ای و فیزیک شتاب دهنده است. از دیگر تجهیزات مهم این دانشگاه می توان به European Spallation Source یا همان (ESS) اشاره کرد که جهت تحقیقات در زمینه مصالح و مواد کاربرد دارد.

این دانشگاه در واقع مرکز برخی اختراعات مهم از جمله داروی نیکوتین به نام Nicorette که برای کمک به ترک سیگار استفاده می شود، فناوری بیسیم بلوتوث و فناوری سیستم تشخیص چهره است. همین موارد باعث شده تا این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های سوئد و جهان محسوب شود.

دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم (Stockholm University)

این دانشگاه یکی از معروف ترین و خوشنام ترین دانشگاه های سوئد است. که در سال 1960 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است. این دانشگاه هم اکنون میزبان بیش از 70.000 دانشجو است. دانشگاه استکهلم برای اولین بار با رشته های متنوع ریاضیات، فیزیک، شیمی و زمین شناسی شروع به کار کرد و در حال حاضر بیش از 80 رشته تحصیلی به زبان های سوئدی و انگلیسی در دانشگاه استکهلم تدریس می شود.

دانشگاه استکهلم دارای رتبه 153 رنکینگ جهانی بوده و دارای 64 دپارتمان تحصیلی مجزا است. دانشگاه استکهلم به دلیل قرار گرفتن در میان National city park  دارای حجم زیادی از پوشش گیاهی و جانوری است و همین امر موجب شده تا این دانشگاه برای دانشجویان بسیار جذاب و دلپذیر باشد.

در این دانشگاه تاکنون 5 تحقیق در زمینه های مختلف انجام شده که همه ی آن ها مستحق دریافت جایزه ی نوبل شده اند. لازم به ذکر است که آخرین تحقیق علمی صورت گرفته در این دانشگاه در زمینه علوم اقتصاد بوده است.

دانشگاه کی تی اچ سوئد

دانشگاه کی تی اچ سوئد (K T H Royal Institute of Tecnology)

آخرین دانشگاه در لیست برترین دانشگاه های سوئد، دانشگاه فناوری کی تی اچ رویال سوئد است. این دانشگاه قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه فناوری کشور سوئد به شمار می رود. دانشگاه کی تی اچ براساس آخرین آمار وبسایت Times Highereducation دارای رتبه 187 جهانی و رتبه پنجم در کشور سوئد است.

این دانشگاه نزدیک به 60 رشته تحصلی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می دهد. نکته ی قابل توجه برای متقاضیان ثبت نام دانشگاه KTH Royal  این است که این دانشگاه فقط یک رشته در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه و تدریس می شود.

دانشگاه KTH Royal  یک موسسه تحقیقاتی و آموزشی بسیار بزرگ و قدرتمند است که رشته های بسیار متنوعی در زمینه علوم طبیعی، مهندسی، معماری، مدیریت صنعتی و برنامه ریزی شهری ارائه می دهد.

کلام آخر

همان طور که گفته شد کشور سوئد به دلایل دارا بودن طبیعتی سرشار از مناظر بکر و فضای شهری تاریخی همراه با ساختمان ها و بنای های تاریخی با معماری خاص هر ساله مورد استقبال بسیاری از دانشجویان جهت ادامه ی تحصیل قرار گرفته است.

اگر شما هم قصد ادامه ی تحصیل در دانشگاه های سوئد را دارید، حتما قبل از اقدام در ارتباط با شرایط و زمان پذیرش دانشگاه ها اطلاعات لازم را کسب نمایید. شما می توانید با مراجعه به موسسات مهاجرتی معتبر و صحبت با مشاوران در ارتباط با ادامه ی تحصیل در رشته ی مورد نظرتان در کشور سوئد اطلاعات لازم را بدست آورید.

سؤالات متداول:

 1. آیا با دریافت ویزای تحصیلی سوئد می توان به دیگر کشورهای عضو شینگن سفر کرد؟

بله شما با دریافت ویزای کشور سوئد می توانید به دیگر کشورهای عضو شینگن سفر کنید.

 1. کدام یک از دانشگاه های سوئد جهت تحصیل در رشته ی پزشکی و پیراپزشکی کیفیت بالاتری دارد؟

دانشگاه کارولینسکای سوئد با سابقه ی دیرینه در ارائه رشته های پزشکی، دندان پزشکی، مامایی، پرستاری و … یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های کشور سوئد است.

 1. بعد از گذشت یک سال تحصیل در کشور سوئد از چه خدماتی بهره مند می شوید؟

دانشجویان بعد از یک سال تحصیل در دانشگاه های سوئد دارای یک کد ملی10 رقمی می شوند که با این کد می توانند از خدمات درمانی رایگان بهره مند شوند.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.