به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
معرفی دانشگاه های معروف فنلاند

معرفی معروف ترین و بهترین دانشگاه های فنلاند و شرایط اخذ پذیرش و هزینه های آن ها

فنلاند یکی از کشورهای اسکاندیناوی و از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که مردمان آن برای سالیان متوالی به عنوان شادترین مردم جهان و سیستم آموزشی آن به عنوان بهترین و موثرترین سیستم آموزشی در دنیا معرفی می شود. تحصیل در دانشگاه های فنلاند به دلیل همین حسن شهرت و همچنین امکانات و شرایط عالی این کشور، هدف بسیاری از دانشجویان ایرانی است و به همین جهت، در این مطلب قصد داریم تا درباره نظام آموزشی شگفت انگیز و دانشگاه های معروف فنلاند، اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم.

نظام آموزشی منحصر به فرد فنلاند

کشور فنلاند، نخستین کشوری در جهان است که دست به دگرگونی های بی سابقه ای در نظام آموزشی رایج زده است. تحصیل در تمامی مقاطع ابتدایی و متوسطه در این کشور رایگان است و هدف این است که همه افراد ساکن در این کشور، فارغ از سطح درآمدی بتوانند از موقعیت تحصیل فرزندان به صورت عادلانه و برابر برخوردار باشند.

ساعات حضور دانش آموزان در مدرسه های فنلاند کمترین ساعات حضور است که این مقدار نیز به همراه ساعت نهار و استراحت محاسبه می شود. در این ساعات دانش آموزان بجای نشستن پشت صندلی هایی سخت و شرکت در کلاس هایی کسل کننده، به بازی، تفریح، تحقیق و پژوهش عملی می پردازند و برای زندگی در آینده ای اجتماعی آماده می شوند. آن ها در زمان حضور در مدرسه یاد می گیرند که علوم مختلف چگونه می تواند بر روی زندگی آینده شان تاثیر بگذارد و به این شیوه، در پی کشف استعداد و علاقه حقیقی خود سوق داده می شوند.

در این کشور، معلم شدن کار بسیار دشواری است و معلم ها به سختی گزینش می شوند. اما در واقع مهم ترین را در نظام آموزشی همین معلم ها ایفا می کنند. به جز دانشگاه های فنلاند، در باقی مقاطع تحصیلی، معلم ها سال به سال با دانش آموزان به کلاس های بالاتر ارتقا پیدا می کنند و این موضوع، باعث ارتباطی عمیق بین دانش آموزان و معلمین خواهد بود. همچنین جالب است بدانید که تمام تکالیف مربوط به تحصیل نیز محدود به ساعات حضور دانش آموزان در مدرسه می شود و در فنلاند، چیزی به نام تکلیف شب یا تمرین در خانه معنایی ندارد! با این توضیحات، حال می توانیم به معرفی دانشگاه های معروف فنلاند بپردازیم و ببینیم چنین کشوری با چنین شیوه آموزشی در دانشگاه های خود به برنامه هایی تدارک دیده است.

نظام آموزشی منحصر به فرد فنلاند

معرفی دانشگاه های معروف فنلاند

فنلاند، جزو معدود کشورهایی است که همچنان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و حتی برخی رشته های کارشناسی را برای دانشجویان خود رایگان نگاه داشته است. البته تا پیش از سال 2011 تحصیل در تمامی رشته ها و دانشگاه های این کشور رایگان بود و پس از آن، برخی رشته ها و دانشگاه ها در مقطع کارشناسی (برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا) شهریه 18 تا 22 هزار یورو برای هر ترم مقرر کردند. در فنلاند 50 موسسه رسمی آموزش عالی وجود دارد که ما در اینجا، 5 دانشگاه برتر در میان این دانشگاه ها را معرفی خواهیم کرد:

  1. دانشگاه هلیسنکی (university of Helsinki)

معتبرترین و معروف ترین دانشگاه فنلاند، دانشگاه هلیسنکی است که در زمره قدیمی ترین دانشگاه های این کشور نیز قرار می گیرد. این دانشگاه در اواسط قرن هفدهم میلادی در شهر تورکو تاسیس و در اوایل قرن نوزدهم، به شهر هلینسکی منتقل شد. تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه به زبان فنلاندی و سوئدی انجام می گیرد و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، علاوه بر این دو زبان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود خواهد داشت. به همین دلیل هم هست که از میان 22500 دانشجوی این دانشگاه، 1300 دانشجوی آن از دیگر کشورها بوده و اغلب آنان نیز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند.

رشته های معروف این دانشگاه که در سطح جهانی از اعتباری بسیار بالا برخوردارند عبارتند از: فلسفه، پزشکی و دندانپزشکی، زبان شناسی، مردم شناسی، علوم رسانه، جغرافیا، مهندسی محیط زیست، تاریخ و ادبیات زبان انگلیسی، روان شناسی، باستان شناسی، تاریخ، کشاورزی و جنگل داری.

  1. دانشگاه آلتو (Aalto University)

دومین دانشگاه برتر فنلاند، دانشگاه آلتو است که از سال 2010 و پس از تحولات عظیم آموزشی در این کشور پایه گذاری شد و به سرعت توانست جایگاه علمی معتبری را در سطح جهانی کسب کند. رتبه علمی این دانشگاه در سطح جهانی در حال حاضر 133 است و این احتمال قطعی وجود دارد که سال به سال این رتبه ارتقا یابد. معماری ساختمان اصلی و برخی دانشکده های این دانشگاه توسط بزرگترین معمار عصر مدرن فنلاند یعنی هرگو آلوار هنریک آلتو انجام گرفته و نام این دانشگاه نیز از نام همین معمار بزرگ برگرفته است.

تعداد دانشجویان فعلی این دانشگاه حدود 12300 نفر است و وضعیت دانشجویان بین الملل آن، به خاطر شرایط مشابه ذکر شده، مانند دانشجویان هلیسنکی است. علاوه بر رشته های هنری مانند طراحی و معماری، دیگر رشته های این دانشگاه که از شهرتی جهانی برخوردارند عبارتند از: مدیریت کسب و کار، علوم کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی.

  1. دانشگاه تورکو UTU

دانشگاه UTU در سال 1920 در قدیمی ترین شهر فنلاند یعنی تورکو بنا نهاده شد و در حال حاضر، در رتبه 250 برترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه از نظر وسعت، دومین دانشگاه بزرگ فنلاند و از نظر اعتبار، سومین دانشگاه این کشور به شمار می رود. شرایط تحصیل 570 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه مانند دیگر دانشگاه های نام برده است و اغلب آنان به دلیل دانش زبانی انگلیسی در مقاطع ارشد و دکتری این دانشگاه تحصیل می کنند.

تعداد کل دانشجویان این دانشگاه حدود 12000 نفر است که 60% آنان در مقطع کارشناسی و 40% در مقاطع ارشد و دکتری تحصیل می کنند. رشته پرستاری این دانشگاه رتبه 24 جهانی را کسب کرده و از دیگر رشته های مطرح آن می توان به دانپزشکی، پرورش معلم، حقوق، پزشکی، زبان شناسی، علوم زیستی، اقتصاد، فیزیک و نجوم اشاره کرد.

  1. دانشگاه تامپره TUT

چهارمین دانشگاه برتر فنلاند که در رتبه 320 دانشگاه های برتر جهان قرار دارد، دانشگاه TUT است که در سال 1965 در شهر تامپره افتتاح گردیده است. در حال حاضر حدود 5700 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که از میان آنان، بیش از 500 نفر دانشجوی بین الملل حضور دارند. این دانشگاه از جمله دانشگاه های معروف برای رشته های مهندسی، فیزیک و علوم مربوطه است. به طوری که رشته مهندسی برق و الکترونیک آن از نظر جایگاه علمی در رتبه 151 جهان قرار دارد. همچنین از دیگر رشته های معتبر این دانشگاه می توان به رشته های علوم کامپیوتر، فیزیک و نجوم اشاره داشت.

  1. دانشگاه ییواسکیلا (University of Jyvaskyla)

پنجمین دانشگاه برتر فنلاند، دانشگاه ییواسکیلا واقع در شهری به همین نام است که در سال 1935 تاسیس گردیده و در حال حاضر، در رتبه 340 برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. دانشگاه ییواسکیلا حدود 10 هزار دانشجو دارد که تعداد کمی از آنان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و اغلب آنان نیز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند. معروف ترین رشته های این دانشگاه معطوف به علوم پایه مانند ریاضیات، فیزیک، نجوم، شیمی، زیست شناسی، تربیت معلم و مواردی نظیر این ها است.

دانشگاه ییواسکیلا

جمع بندی و نتیجه گیری

به جز موارد نامبرده، دانشگاه های معتبر دیگری نیز در فنلاند وجود دارند که از جمله آنان می توان به دانشگاه فنلاند شرقی، آبو آکادمی، دانشگاه فناوری لاپارنتا، دانشگاه فناوری تمپر، دانشگاه اولو، دانشگاه هانکن، دانشگاه لاپلاند و… اشاره داشت. به طور کلی دانشگاه های فنلاند، در زمره دانشگاه های معتبر در سطح اروپا به شمار می روند و اغلب آنان نیز مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. بنابراین تحصیل در دانشگاه های فنلاند می تواند تضمینی برای آینده تحصیلی و کاری شما محسوب شود.

 

سوالات متداول

  1. آیا تحصیل در فنلاند رایگان است؟

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اغلب رشته ها در این کشور رایگان است و در صورت پذیرش، نیازی به پرداخت شهریه سالیانه نخواهید داشت. همچنین در مقطع دکتری، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی نیز وجود دارد.

  1. شیوه ارسال مدارک برای پذیرش در دانشگاه‌های فنلاند به چه صورت است؟

ارسال مدارک جهت اپلیکیشن در دانشگاه های فنلاند به صورت مجزا و برای هر دانشگاه نیست. شما باید مدارک خود را در سایت جامع دریافت مدارک تحصیلی در فنلاند آپلود و درخواست خود را برای دانشگاه های مربوطه ارسال نمایید.

  1. آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در حین تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند وجود دارد؟

برنامه های متعددی در دانشگاه های معروف فنلاند برای اعطای بورسیه تحصیلی وجود دارد که طی آن، نیمی از شهریه یا کل شهریه دانشگاه بخشوده خواهد شد و همچنین اگر رزومه و انگیزه نامه قوی داشته باشید، در حین تحصیل از کمک هزینه تحصیلی نیز برخوردار خواهید شد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.