به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دانشگاه های قبرس

معرفی معروف ترین و بهترین دانشگاه های قبرس و شرایط اخذ پذیرش و هزینه های آن ها

در حال حاضر کشور قبرس یکی از شناخته شده ترین کشورهای اروپایی برای ایرانی ها است. زیرا در سال های گذشته شرایط خوب و عالی این کشور باعث شده تا دانشجویان زیادی برای تحصیل در دانشگاه های قبرس وارد این کشور شوند. این کشور اروپایی که آب و هوای بسیار خوبی هم دارد، از نظر رتبه علمی دانشگاهی نیز در شرایط خوبی به سر می برد. دانشگاه های این کشور در رشته های بسیار مختلفی به دانشجویان خارجی خدمات می دهند و ایرانی ها نیز یکی از طرفداران همیشگی این خدمات هستند.

 

وجود دانشگاه های زیاد در مقاطع مختلف و رشته های مختلف باعث شده تا هر ساله تعداد زیادی از افراد چه از آسیا و چه از آفریقا و آمریکای جنوبی وارد این کشور شده و سطح علمی خود را بالا ببرند. در این مقاله سعی داریم تا با بررسی کامل دانشگاه های قبرس و هم چنین شرایط تحصیل در این کشور شما را با نکات بسیار مهمی درباره آن ها آشنا کنیم.

 

برترین دانشگاه های قبرس

کشور قبرس به دو کشور قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم می شود. هر دو این کشورها شرایط خوبی برای ادامه تحصیل دارند. البته اکثر ایرانی ها به دلیل آب و هوای بهتر معمولاً عازم قبرس شمالی می شوند. قبرس دانشگاه های بسیار زیادی دارد. با توجه به مساحت و تعداد جمعیت این کشور، این تعداد از دانشگاه بیشتر از نیاز قبرسی ها بوده و از این رو هر ساله مهاجران زیادی به قصد تحصیل وارد قبرس می شوند. از این گذشته امکان تحصیل با هزینه های کم نیز مزیتی شده تا بسیاری از دانشجویانی که با مشکلات مالی روبرو هستند، از خدمات این کشور استفاده کنند. با شناخت بهترین دانشگاه های قبرس می توانید در زمان انتخاب دانشگاه بهترین گزینه ها را در نظر بگیرید.

در نظر داشته باشید که اکثر دانشگاه های قبرس امکان تحصیل در رشته های زیادی را برای دانشجویان فراهم آورده اند. البته هستند دانشگاه هایی هم که دانشکده های محدودی داشته و برای تحصیل در رشته های خاصی می توانید از خدمات آن ها استفاده کنید. شما می توانید با ورود به سایت دانشگاه ها مورد نظر خود رشته هایی مربوط به آن دانشگاه را استخراج کرده و در صورت نیاز برای تحصیل در آن ها اقدام نمایید. امکان پذیرش در این دانشگاه ها با رزومه متوسطی امکان پذیر است.

 

دانشگاه بین المللی قبرس

CIU یا دانشگاه بین المللی قبرس یک دانشگاه خصوصی در نیکوزیای شمالی پایتخت این کشور است که هر ساله بیش از 18 هزار دانشجو در اختیار دارد. این دانشگاه امکان تحصیل در رشته های مختلف را در اختیار دانشجویان داخلی و بین المللی قرار می دهد. دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی نیز می توانند برای ادامه تحصیل از خدمات این دانشگاه بزرگ و عالی استفاده نمایند. شهریه حضور در رشته های مختلف این دانشگاه از 6000 تا 12000 یورو بسته به رشته تحصیلی متفاوت است.

 

دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی یا Eastern Mediterranean University یکی از بزرگترین دانشگاه های قبرس در شهر فاماگوستا است که تحصیل در رشته های مختلف را به دو زبان انگلیسی و ترکی برای کاربران فراهم آورده است. این دانشگاه هر ساله در رتبه های حوالی 1500 کل دانشگاه های جهان قرار می گیرد. وسعت بسیار زیادی داشته و دانشکده های مختلفی را نیز دارا است. حتی امکان حضور در دوره های زبان انگلیسی نیز قبل از ورود به رشته اصلی در این دانشگاه برای کاربران فراهم آمده است.

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس

دانشگاه گیرنه

یکی دیگر از معتبرترین دانشگاه های قبرس که امکان تحصیل در رشته های مختلفی را برای دانشجویان خارجی فراهم آورده است، دانشگاه آمریکایی گیرنه در شهر کایرنیا است. این دانشگاه نیز هر ساله حدود 7500 نفر دانشجو دارد و در بیش از 100 رشته مختلف دانشجو می پذیرد. دانشگاه گیرنه از جمله دانشگاه های غیر انتفاعی قبرس است که با شهریه حدود 4500 تا 6000 یورو در سال می توان در آن تحصیل کرد. ایرانی های بسیار زیادی در این دانشگاه در حال تحصیل در مقاطع مختلف هستند.

 

دانشگاه خاور نزدیک Near East University

یکی دیگر از بهترین های این کشور، دانشگاه خاور نزدیک است که به عنوان یک دانشگاه بین المللی در این کشور شناخته شده و امکان تحصیل در رشته های مختلفی را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم آورده است. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور قبرس محسوب می شود که هر سال بیش از 25000 دانشجو را در خود جای داده و در زمینی در حدود 98 هکتار بنا شده است. در این دانشگاه می توانید به انبوهی از مقالات علمی و کتاب ها دسترسی داشته باشند. همچنین این دانشگاه یکی از بهترین و مجهزترین بیمارستان این کشور را در این منطقه از کشور قبرس دارا می باشد که امکان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را نیز برای متقاضیان فراهم آورده است.

 

دانشگاه مدیترانه ای کارپاسیا

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های قبرس دانشگاه کارپاسیا در شهر نیکوزیای شمالی است. در این دانشگاه نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان کشورهای مختلف وجود دارد. البته دانشکده های محدودی در این دانشگاه راه اندازی شده اند. هم چنین برای ارتقاء سطح زبان انگلیسی نیز می توانید از شرایط دانشگاه مدیترانه ای کارپاسیا استفاده کنید. هزینه تحصیل در این دانشگاه در حدود 2800 تا 3700 یورو است و هر ساله نیز حدود 2000 دانشجو را در خود جای می دهد.

دانشگاه مدیترانه ای کارپاسیا

سایر دانشگاه های قبرس

علاوه بر بهترین دانشگاه های قبرس که به آن ها اشاره کردیم، این کشور دانشگاه های دیگری را نیز در خود جای داده است که امکان تحصیل در آنها نیز برای دانشجویان ایرانی وجود دارد. از این دست می توان دانشگاه های زیر را معرفی نمود:

 • دانشگاه رئوف دنکتاش Rauf Denktash University در شهر لفوسکا
 • دانشگاه اروپایی لفکه European University of Lefke
 • دانشگاه باغچه شهیر Bahcesehir Cyprus University
 • دانشگاه بین المللی فینال Final International University برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی
 • دانشگاه علوم اجتماعی و سلامت قبرس Health and Social Sciences University of Cyprus برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی
 • دانشگاه غرب قبرس Cyprus West University
 • دانشگاه علوم قبرس Cyprus Science University
 • دانشگاه سیتی آیلند University of City Island
 • دانشگاه مدیریت تجارت بین المللی International Business Management School

اکثر دانشگاه های قبرس غیر دولتی و غیر انتفاعی هستند و معمولاً برای تحصیل در آن ها نیاز به پرداخت شهریه دارید. البته چند مورد دانشگاه دولتی نیز در این کشور وجود دارد. در هر حال این دانشگاه ها حتی در صورت پایین بودن رتبه علمی، ارتباط بسیار خوبی با بهترین دانشگاه های جهان داشته و با استفاده از آن ها می توانید در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید. این کشور پلی میان دانشجویان کشورهای جهان سوم با بهترین دانشگاه های جهان است.

 

سؤالات متداول:

 • آیا برای پذیرش در دانشگاه های قبرس نیاز است تا حتماً زبان انگلیسی بلد باشیم؟

دانشگاه های قبرس دروس تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. از این رو مدرک زبان می تواند آیتم خوبی برای اخذ پذیرش در این دانشگاه ها باشد. البته بدون مدرک هم می توان در این دانشگاه ها پذیرش گرفت.

 • آیا مدرک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های قبرس مورد قبول وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است؟

مدرک تحصیلی ارائه شده توسط بسیاری از دانشگاه های قبرس مورد قبول وزارت علوم و وزارت بهداشت است. البته برخی دانشگاه ها هم خیر.

 • مزیت اصلی تحصیل در قبرس چیست؟

به دلیل ارتباط بسیار نزدیک و قراردادهای منعقد شده، دانشگاه های قبرس رابطه تنگاتنگی با کشورهای توسعه یافته اعم از آمریکا، کانادا و انگلستان دارند و دانشجویان می توانند از این طریق برای ورود به این کشور اقدام کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.