به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دانشگاه های مالزی

معرفی بهترین دانشگاه های مالزی و نحوه پذیرش از آنها | هزینه های تحصیل در مالزی

دانشگاه های مالزی یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی آسیا هستند؛ چرا که کشور مالزی امکانات تحصیل در سطح دانشگاه های اروپا را در کشوری آسیایی فراهم آورده است. آمارها نشان می‌دهند که مالزی، یازدهمین مقصد تحصیلی محبوب در جهان است که در آسیا جزو 3 کشور برتر از نظر تحصیلی محسوب می شود. دلیل این محبوبیت هم می تواند حضور پردیس های بین المللی از بهترین دانشگاه های جهان بوده و هم به دلیل هزینه تحصیل و زندگی پایین در مالزی باشد. در این مقاله قصد داریم به شرایط تحصیل در مالزی پرداخته و دانشگاه های مالزی را به ترتیب اولویت و ارزش علمی شان به شما معرفی نماییم.

تحصیل در دانشگاه های مالزی

مالزی یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا است که با مساحتی در حدود 330 هزار کیلومتر مربع و 28 میلیون نفر جمعیت، یکی از کشورهای در حال توسعه جهان به شمار می رود. مالزی در سی سال گذشته با سرمایه گذاری صحیح در زمینه صنعت، تکنولوژی، توریسم و آموزش عالی، موفق به جهشی فوق العاده در زمینه های مختلف علمی و اقتصادی شده؛ به طوری که در حال حاضر یکی از قطب های مهم اقتصادی جهان به شمار رفته و از نظر علمی نیز، با حضور دانشگاه های معتبر جهان و بهترین اساتید علمی دنیا، جایگاه علمی قابل قبولی نیز در دنیای علم برای خود فراهم کرده است.

 

شرایط تحصیل در دانشگاه های مالزی

شرایط پذیرش آسان با شرط معدل و هزینه های پایین تحصیل در این کشور، باعث شده که بسیاری از دانشجویان و داوطلبان تحصیل در فکر ادامه تحصیل در این کشور باشند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه های مالزی تنها نیاز به معدل قابل قبول دانشگاه مورد نظر خود خواهید داشت و با ارائه مدارک تحصیلی خود می توانید به راحتی پذیرش حداقل یکی از دانشگاه های این کشور را کسب کنید. همچنین برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری نیز وضعیت به همین صورت خواهد بود؛ با این تفاوت که در مقطع دکتری ریزی نمرات کارشناسی و ارشد نیز اهمیت خواهند داشت. در ضمن برخی از دانشگاه ها برای هر مقطع تحصیلی محدودیت سنی خاصی قائل شده اند که آن نیز باید مورد توجه داوطلبان باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی 3 الی 4 سال طول خواهد کشید. همچنین برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به 2 الی 3 سال زمان خواهید داشت. برای تحصیل در مقطع دکتری باید 5 سال تحصیل در این کشور انجام شود؛ بنابراین از نظر زمانی تفاوت چندانی بین مالزی و دیگر کشورهای جهان نخواهد بود. اما آنچه بین تحصیل در مالزی و دیگر کشورهای اروپایی تفاوت ایجاد می کند، موضوع هزینه تحصیل در دانشگاه های مالزی است که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مالزی

مالزی دارای دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی است. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور برای دانشجویان بومی رایگان و برای دانشجوهای بین الملل بسیار کم هزینه خواهد بود. همچنین دانشگاه های خصوصی مالزی شامل دانشگاه های خصوصی مالزی و پردیس بین المللی دانشگاه های معتبر جهان در این کشور هستند که هزینه تحصیل در آن ها همچنان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه محسوب می شود. دانشگاه هایی مانند ناتینگهام، بریتیش کانسیل، لینتون و Els برخی از دانشگاه های معتبر جهانی هستند که در مالزی دارای پردیس بین المللی بوده و امکان تحصیل با هزینه ای کمتر را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند.

در حال حاضر بسته به رشته تحصیلی و دانشگاهی که انتخاب می کنید، شهریه سالانه شما در مقطع کارشناسی بین 3 الی 8 هزار دلار در سال خواهد بود. همچنین هزینه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 4 تا 6 هزار دلار و برای تحصیل در مقطع دکتری 3500 تا 5000 دلار در سال است. برای آن که بتوانید ارزانی تحصیل در مالزی را با دیگر کشورها مقایسه کنید، باید بدانید که بهترین دانشگاه مالزی یعنی دانشگاه مالایا که قدیمی ترین و بهترین دانشگاه این کشور هم به شمار می رود، در مقطع کارشناسی خود در برخی رشته ها تنها 2500 دلار شهریه سالیانه برای دانشجویان بین المللی خود در نظر گرفته است. این موضوع در کنار هزینه کم زندگی در این کشور می تواند محبوبیت مالزی را به عنوان یک مقصد تحصیلی بیشتر کند. در ادامه درباره دانشگاه های مالزی بیشتر صحبت خواهیم نمود.

دانشگاه پوترا (University Putra Malaysia)

دانشگاه های معتبر مالزی

در اینجا قصد داریم فهرستی از دانشگاه های معتبر مالزی را به همراه ارزش و اعتبار علمی آن ها به شما معرفی کنیم. این فهرست، شامل برخی از دانشگاه های این کشور خواهد بود و برای آشنایی با تمامی دانشگاه های این کشور قطعاً نیاز به جستجویی بیش از این مقاله خواهید داشت. البته این فهرست شامل بهترین و محبوب ترین دانشگاه های مالزی خواهد بود:

  • دانشگاه مالایا (University Malaya)

دانشگاه مالایا که به اختصار UM شناخته می شود، اولین و قدیمی ترین دانشگاه مالزی است که از سال 1947 در جنوب پایتخت یعنی شهر کوالالامپور دایر شده و در حال حاضر نیز یکی از معتبرترین دانشگاه های این کشور به شمار می رود. این دانشگاه از نظر علمی جایگاه بسیار بالایی دارد و تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه با برترین دانشگاه های جهان به وفور اتفاق می افتد. برای قبولی در این دانشگاه نیاز به آیلتس حداقل 6 و یا تافل حداقل 550 داشته و احتمالاً به دلیل درخواست های پذیرش بالای این دانشگاه، در رقابت با دیگر دانشجویان از نظر رزومه و ریز نمرات قرار خواهید گرفت.

  • دانشگاه کبانگسان (University Kebangsaan)

دانشگاه کبانگسان یا به اختصار UKM به عنوان دانشگاه ملی مالزی شناخته می شود که از جمله بهترین های مالزی از نظر اعتبار علمی نیز به شمار می رود و در رشته های علوم پزشکی و مهندسی از جمله دانشگاه هایی در جهان است که حرفی برای گفتن دارد. دانشگاه کبانگسان از یک جهت برای ایرانیان محبوب است؛ چرا که تنها 14کیلومتر با منطقه ایرانی نشین مالزی فاصله دارد و سیستم حمل و نقل مناسب و خوابگاه های دارای امکانات مدرن نیز، به محبوبیت این دانشگاه می افزاید. دانشگاه UKM برای پذیرش دانشجویان خود آزمون ورودی نیز برگزار می کند و داوطلبان باید در میانگین سرفصل های آزمون حداقل نمره 80 از 100 را اخذ کنند.

  • دانشگاه علم و فناوری مالزی (University Teknologi Malaysia)

دانشگاه فناوری مالزی یا به اختصار UTM یکی از پرجمعیت ترین جوامع دانشگاهی با نزدیک به 17 هزار دانشجو است و در حوزه تکنولوژی، فناوری، اطلاعات و ارتباطات بیشترین کرسی های جهانی را دارد. همچنین این دانشگاه رشته هایی نظیر کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار) ، مکانیک، برق، معماری، مهندسی شهرسازی، محیط زیست، بیولوژی و شاخه های مربوطه، مهندسی پزشکی، شیمی، زمین شناسی، مدیریت منابع انسانی، شاخه های بازرگانی و همینطور حسابداری و مهندسی صنایع را نیز در فهرست رشته های خود دارد.

  • دانشگاه علوم مالزی (University Sains Malaysia)

دانشگاه علوم مالزی یا به اختصار USM دانشگاهی معتبر در زمینه علوم پایه است که به سبب مرکز بزرگ پژوهشی که دارد، شهرت جهانی کسب کرده است. این دانشگاه تحقیقات ارزنده ای را در زمینه علوم پزشکی، تکنولوزی، زیست شناسی، پلیمر و مکانیک به جهان عرضه داشته و به همین دلیل نیز از اهمیت بالایی در جوامع جهانی برخوردار است. در حال حاضر از 6000 دانشجوی این دانشگاه، بیش از 1500 نفر از آن ها دانشجویان بین المللی هستند.

دانشگاه پوترا (University Putra Malaysia)

  • دانشگاه پوترا (University Putra Malaysia)

دانشگاه پوترا یا به اختصار UPM یکی دیگر از دانشگاه های مالزی است که از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است و در رشته های کشاورزی، دامپزشکی، علوم و تکنولوژی، مهندسی پزشکی و دیگر رشته ها کرسی های معروف بین المللی دارد. این دانشگاه برای پذیرش در مقاطع ارشد و دکتری سخت گیری های خاص به خود را دارد و از جمله دانشگاه هایی است که در گزینش دانشجویان از سراسر جهان بسیار سنجیده عمل می کند.

 

سوالات متداول

  1. وضعیت دسترسی و حمل و نقل در نزدیکی دانشگاه های مالزی به چه صورت است؟

دانشگاه های معتبر مالزی به دسترسی و حمل و نقل اهمیت بسیاری می دهند و سیستم ایاب و ذهاب مانند مترو، اتوبوس، تاکسی و دیگر روش های دسترسی شهری برای اغلب دانشگاه های این کشور در نظر گرفته شده است.

 

  1. وضعیت بورسیه تحصیلی در مالزی به چه صورت است؟

مالزی نیز مانند دیگر کشورهای جهان، اهمیت زیادی به نخبگان رشته های مختلف علمی می دهد و برای جذب دانشجویان برتر هر رشته برنامه های مالی گسترده ای دارد. اکثر این برنامه ها برای مقطع دکتری و ارشد بوده و برای مقطع کارشناسی در حداقل خود قرار دارد.

  1. هزینه زندگی دانشجویی و کار دانشجویان به چه صورت است؟

هر دانشجوی دارای ویزا در مالزی می تواند 20 ساعت در هفته کار کند و کمک هزینه ای برای تحصیل و زندگی در مالزی فراهم آورد. البته این ساعت کاری نمی تواند تمام مخارج شما را پوشش دهد؛ اما می تواند کمک خرج شما باشد. هزنیه زندگی یک دانشجو در مالزی بین 1000 تا 2200 رینگیت مالزی است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.