به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دانشگاه های کانادا

معرفی دانشگاه های کانادا و آشنایی با آن ها برای تحصیل در این کشور

هر ساله به میزان چشمگیری بر تعداد دانشجویان بین المللی که در کشور کانادا تحصیل می کنند، افزوده می‌شود. بسیاری از این دانشجویان قادرند پس از اتمام تحصیل شان، در کانادا بمانند. ویزای تحصیلی کانادا یا study permit همیشه توسط مامور پذیرش اداره مهاجرت کانادا ارزیابی و صادر می گردد. ویزای تحصیلی مدرکی است که به شما اجازه تحصیل در کانادا را می دهد. سال گذشته کانادا بیش از 400000 دانشجوی بین المللی پذیرفته است که اکثر این دانشجویان از فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران و هند بوده اند. تنوع دانشجویان بین المللی در اولویت دولت کاناداست؛ قطعا دانشگاه ‌های کانادا از بی نظیرترین دانشگاه های جهان هستند.

درصد بالایی از دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا، دانشجویان خارجی هستند که تعداد قابل توجهی از آن‌ها نخبگان بورسیه شده هستند. این امتیازات و ویژگی‌های تحصیل در کانادا، در کنار فرهنگ بین‌المللی و شرایط محیطی این کشور، تحصیل کردن در کانادا را برای هر فرد از هر کشور و فرهنگی را به تجربه‌ای بی نظیر و سودمند تبدیل می کند.

اعتبار و سطح علمی دانشگاه های کانادا

اعتبار و سطح علمی دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا به داشتن سطح علمی و آموزشی بالا و برخورداری از استاندارهای دانشگاهی شهرت دارند و دائما در لیست دانشگاه های برتر بین المللی قرار می گیرند. دولت و مردم کانادا به یادگیری اهمیت زیادی می دهند و استانداردهای آموزشی به طرز باور نکردنی از سطح بالایی برخوردارند. اعتبار دانشگاه های کانادا در سطح جهان در جایگاه خوبی قرار گرفته است، چون به طور کلی کشور کانادا از سطح علمی بالایی برخوردار است و جزء کشورهای پیشرفته‌ی جهان محسوب می‌شود. در آمارهای اخیر رنکینگ دانشگاه های جهان، دانشگاه های این کشور در رتبه‌های بالایی قرار گرفته‌اند که این امر نشان از بالا بودن سطح علمی و اعتبار این دانشگاه‌ها در سطح جهانی است.

 

شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا

شرایط و ضوابط خاصی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا یا همان study permit وجود دارد که جهت حفظ مزایای تحصیلی خود به آن‌ها احترام بگذارید که عبارتند از:

 • شما باید در یکی از موسسات دارای DLI ثبت نام کنید. این موسسات، موسساتی هستند که توسط دولت فدرال و یا استانی ارزیابی شده و برای میزبانی از دانشجویان بین المللی تاییدیه گرفته اند.
 • شما باید ثابت کنید که پول کافی برای پرداخت هزینه‌های خود از جمله هزینه تحصیل، هزینه زندگی خود و دیگر اعضای خانواده تان که با شما به کانادا می آیند را دارید.
 • شما باید از قوانین اطاعت کنید و هیچ گونه سابقه کیفری نداشته باشید و در صورت لزوم، گواهی سوء پیشینه را به همراه داشته باشید.
 • باید در سلامت کامل باشید و معاینه پزشکی انجام دهید.
 • بایستی به اداره مهاجرت کانادا ثابت نمایید که پس از پایان یافتن اعتبار تحصیلی تان، کانادا را ترک خواهید کرد.

همچنین شما پس از پذیرش باید مسئولیت هایی را بپذیرید؛ از جمله اینکه:

 • باید به سوی پیشرفت حرکت کنید.
 • به تمام شروط مندرج در ویزای تحصیلی احترام بگذارید.
 • در صورت عدم احراز شرایط، باید ترک تحصیل کنید.
 • در صورت انقضای ویزایتان بایستی کشور را ترک نمایید.

لازم به ذکر است که اجازه کار، اجازه سفر به شهرهای کانادا و همچنین تاریخ اتمام تحصیل تان در ویزایتان ذکر می‌گردد.

تقاضای ویزای تحصیلی کانادا

تقاضای ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت نامه پذیرش، شما برای اخذ ویزای تحصیلی آماده خواهید بود. برای انجام این پروسه نیاز به ارائه یک سری اسناد خاص است. در اینجا لیست این مدارک آورده شده است:

 1. نامه پذیرش: نامه پذیرش از طرف مرکزی که دانشجو در آن پذیرفته شده است ارسال می گردد.
 2. تاییدیه تمکن مالی: شما بایستی اثبات نمایید که تمکن مالی لازم را برای تامین هزینه‌های خود و افرادی که به همراهتان به کانادا آمده اند را دارید. شما باید نشان دهید که می توانید از پس هزینه‌های تحصیل و همچنین هزینه‌های زندگی (خوابگاه، غذا و…) یکسال زندگی در کانادا برآیید.
 3. ارائه مدارک هویتی: گواهی تولد، سند ازدواج و پاسپورت

معرفی دانشگاه های معروف کانادا

کشور کانادا در میان کشورهای پیشرو و محبوب در زمینه ارائه خدمات تحصیلی از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است. برای افرادی که قصد تحصیل در یک دانشگاه برجسته در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان را دارند، تحصیل در کانادا قطعا گزینه جذابی خواهد بود. طبق رتبه بندی که در سال 2019 توسط سایت معتبر QS انجام گرفت، از 26 دانشگاه کانادا به عنوان بهترین دانشگا ‌های جهان نام برده شد. این شاهکاریست که تعداد انگشت شماری از کشورها به این افتخار دست یافته اند. دانشگاه هایی نظیر آلبرتا، مک مستر، مونترال، واترلو، وسترن، بریتیش کلمبیا، تورنتو، مک گیل از بهترین دانشگاه های کانادا هستند که از این بین، 5 مورد آن‌ها در جایگاه بالاتری قرار دارند.

 • دانشگاه تورنتو: یکی از مدارس مراکز آموزشی کاناداست که احتمالا قبلا نام آن را شنیده اید! دانشجویان بین المللی این دانشگاه را به خاطر برتری علمی و پویا بودن انتخاب می کنند.
 • بریتیش کلمبیا: بریتیش کلمبیا بین المللی‌ترین دانشگاه در آمریکای شمالی است. 30% از جمعیت دانشجویان این دانشگاه یعنی حدود 16188 دانشجو از 156 کشور جهان هستند.
 • دانشگاه مک گیل: این دانشگاه در برتر بودن سطح کیفیت آموزشی و علمی، شهرت بین المللی دارد. دانشگاه مک گیل، بیش از 12000 دانشجوی بین المللی دارد.
 • دانشگاه مونترال: یکی از بهترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه در مونترال واقع شده است که سالانه به 9500 دانشجوی بین المللی خدمات ارائه می دهد.
 • مک مستر: جزء یکی از 100 دانشگاه برتر جهان بوده که در همیلتون آنتریو واقع شده است و تنها یک ساعت با تورنتو فاصله دارد. همیلتون در حال تجربه رونق شغلی قابل توجهی در زمینه فناوری است که این برای علاقمندان به کار در حین تحصیل و پس از آن خبر خوشی محسوب می‌شود.
 1. هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

خبر خوب این است که تحصیل در کانادا هزینه زیادی برای دانشجویان به همراه ندارد. هزینه تحصیل در این کشور به طور کلی کمتر از استرالیا، ایالات متحده و انگلیس است. در هنگام تصمیم گیری برای تحصیل در خارج از کشور، توجه به هزینه‌های زندگی نیز بسیار حائز اهمیت است. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرو در زمینه پذیرش دانشجوی بین المللی، مقرون به صرفه است.

 1. آیا در حین تحصیل می توانم در کانادا کار کنم؟

بله! یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین المللی اجازه کار دارند. این مسئله کمک می‌کند تا تهیه هزینه‌های مربوط به شهریه و زندگی تسهیل شود. اکثر دانشجویان برای کار کردن نیازی به اخذ مجوز کار ندارند.

 1. آیا پس از فارغ التحصیلی می توانم در کانادا بمانم؟

در صورت تمایل دانشجویان بین المللی، دولت کانادا اخذ اقامت دائم را برای آن‌ها تسهیل می نماید.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

کشور کانادا برای دانشجویانی که رویای ماندن و تحصیل در این کشور را دارند تبدیل به کانونی پررونق شده است. بیش از بیست سال است که این کشور در صدر 10 کشور برتر برای زندگی معرفی می‌شود و دارای سیستم آموزشی است که آن را در بین بهترین‌ها قرار داده است. دانشگاه های کانادا برای آن دست از دانشجویانی که به دنبال تحصیلات بین المللی بسیار باکیفیت و مقرون به صرفه هستند، به طرز باورنکردنی در حال محبوب‌تر شدن است.

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.