به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
درآمد رشته های مهندسی و پزشکی

مقایسه بازار کار و درآمد رشته های مهندسی و پزشکی

اروپا میزبان برخی از بهترین کشورهای جهان است. سیستم آموزشی و فرصت های شغلی در این کشورها بسیار منظم و توانمند است. به همین دلیل نه تنها شهروندان این کشورها بلکه دانشجویان بین المللی نیز علاقه زیادی به تحصیل در اروپا دارند و در آنجا نیز مشغول به کار می شوند. با این حال، در مورد شغل، این میزان تحصیلات و نوع رشته تحصیلی است که ماهیت شغلی و سطح درآمد را تعیین می کنند. درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در اروپا از سطح بالایی برخوردار است و همین امر سبب جذب افراد متخصص از سایر نقاط جهان به کشورهای اروپایی شده است. در این مقاله به بررسی فرصت های شغلی و میزان درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در اروپا می پردازیم.

میزان درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در اروپا

افراد متخصص در زمینه های مختلف مهندسی و پزشکی در بسیاری از کشورها بیش از هر رشته دیگری مورد توجه هستند. در اروپا فرصت های شغلی زیادی برای مهندسان، تکنسین ها و پزشکان وجود دارد و تقاضای زیاد موجب بالا رفتن درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در این قاره شده است. در شرکت های عمومی و خصوصی در آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا و هلند تقاضا برای استخدام افراد فارغ التحصیل در رشته های مهندسی بسیار زیاد است.

رشته های پزشکی نیز در بالاترین جایگاه رشته های آکادمیک در حوزه کاری و درآمد هستند. حقوق یک فارغ التحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در سال 2016 حدود 79538 یورو ناخالص در سال بود؛ 40٪ بیشتر از میانگین کل درآمد دیگر متخصصان و مدیران. پزشکان از ابتدای کار خود درآمدزایی بالایی دارند. در ابتدای کار آن ها 52036 یورو درآمد کسب می کنند؛ یعنی درآمدی بیشتر از هر رشته تحصیلی دیگر. فرصت‌های شغلی و درآمد رشته‌های مهندسی و پزشکی در اروپا بسیار متنوع بوده و افراد زیادی از کشورهای دیگر برای کار در این مشاغل به اروپا جذب شده اند.

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در انگلیس

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در انگلیس

مهندسان پتروشیمی و مهندسان با تخصص در هیدروکربن ها افرادی هستند که بالاترین پاداش و درآمد را در این کشور دریافت می کنند. این متخصصان در کارخانه های استخراج مورد تقاضا هستند و تقریباً بسته به تجربه و دانش خود، سالانه 68000 یورو حقوق می گیرند. سایر زمینه های مهندسی که در شرکت های بزرگ مورد نیاز است، سیستم های نرم افزاری و مهندسی است و حقوق سالانه آنها بین 60000 تا 62000 یورو است. درآمد سالانه یک پزشک در انگلیس بسته به نوع تخصص، میزان دانش و سابقه افراد بین 30000 یورو تا 80000 یورو متغیر است و میانگین درآمد پزشکان در شهر لندن حدود 50 هزار یورو است.

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در آلمان

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در آلمان

آلمان قطب صنعتی اروپا است و فرصت های شغلی و درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی قابل توجه است. بخش صنعتی این کشور اروپایی در زمینه خودرو، ساخت ماشین آلات و تولید پلاستیک متمرکز است. مهندسان مکانیک و مهندسان صنایع در این بخش ها مورد تقاضا هستند. شرکت های بزرگ مستقر در مونیخ، هامبورگ، برمن و فرانکفورت حقوق بیشتری را به مهندسان و سایر متخصصان ارائه می دهند. نرخ درآمد سالانه رشته های مهندسی در آلمان بین 42 هزار یورو تا 81 هزار یورو در سال 2021 متغیر است و میانگین درآمد یک مهندسان حدود 60 هزار یورو است.

ساخت و تولید و نرم افزار در محور اصلی صنعت آلمان قرار می گیرند. این به معنای فرصت های شغلی بیشتر در بخش مهندسی و همچنین درآمدهای بهتر است. از مشاغل پردرآمد در این بخش مهندس ثبت اختراع است که در تهیه و پیگیری برنامه های ثبت اختراع مشارکت دارد. این شغل در شرکت های تولیدی دارای اهمیت ویژه ای است. یک مهندس ثبت اختراع می تواند انتظار داشته باشد که سالانه 72 هزار یورو درآمد کسب کند. یکی دیگر از مشاغل برتر در این رشته، مهندس بیمه است که می تواند سالانه حدود 71 هزار یورو درآمد کسب کند. این افراد معمولاً مورد تقاضای شرکت های بیمه قرار می گیرند تا به آن ها در ارزیابی مشتریان کمک کنند.

از آنجا که آلمان با کمبود متخصص در رشته پزشکی روبرو است، افراد از کشورهای دیگر با مدرک پزشکی که برای تحصیل در آلمان به این کشور آمده اند و در اینجا مجوز طبابت را دریافت کنند. اما مدرک آن ها باید برابر با مدرک پزشکی در آلمان باشد. یک پزشک ارشد در آلمان می تواند انتظار داشته باشد که سالانه حدود 117 هزار یورو درآمد کسب کند و در عین حال یک پزشک متخصص می تواند سالانه 78 هزار یورو درآمد داشته باشد.

جهش به سمت خود اشتغالی برای یک پزشک در آلمان بسیار سودبخش است. درآمد خالص سالانه یک پزشک با مطب شخصی خود در سال 2011 برای پزشکان عمومی 181000 یورو و برای چشم پزشکان 297000 یورو بوده است. یک پزشک متخصص در بیمارستان های آلمان هنگام استخدام ماهانه 5656 یورو درآمد ناخالص دارد و تنها پس از سه سال این مبلغ به 6131 یورو افزایش می یابد.

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در فرانسه

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در فرانسه

صنایع غذایی یکی از منابع شغلی قابل توجه است. مهندسان کشاورزی و مهندسان صنایع تقریباً 54000 یورو در سال حقوق می گیرند. آن ها در شرکت های مربوط به فرآوری مواد غذایی بسیار مورد تقاضا هستند. علاوه بر این، مهندسان هسته ای در کشور فرانسه به طور متوسط 56000 یورو در سال حقوق می گیرند.

افراد شاغل در رشته های پزشکی در فرانسه معمولا سالانه حدود 26000 یورو حقوق دریافت می کنند. حقوق ها بطور قابل توجهی در بین پزشکان با تخصص های مختلف متغیر است و مبلغی بین 20 هزار یورو تا 47 هزار یورو را شامل می شود. سابقه طبابت نیز عامل دیگری در تعیین میزان درآمد پزشکان فرانسوی است. پزشکان با سابقه کار بیش از 5 سال به طور میانگین 36% نسبت به سال های قبل حقوق بیشتری دریافت می کنند.

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در هلند

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در هلند

درست مثل انگلستان، مهندسان هلندی با حقوق بالاتر در رشته های شیمی و پتروشیمی هستند. این افراد حرفه ای استخدام می شوند تا در شرکت های استخراج گاز که در شمال هلند در شهر اسلوشترن قرار دارند مشغول به کار شوند. مهندسان این منطقه سالانه 48000 یورو حقوق می گیرند. علاوه بر آن، زراعت یکی از فعالیت هایی است که باعث پیشرفت صادرات در هلند می شود. یک مهندس کشاورزی سالانه حدود 45000 یورو درآمد کسب می کند.

متوسط حقوق پزشکان هلندی حدود 2116 یورو در ماه است  و این درآمد بین پزشکان عمومی و متخصص متفاوت است. با 10 سال سابقه کار حقوق ماهیانه حدود 21% افزایش می یابد و با رسیدن به 15 سال 14% به حقوق پزشک اضافه می شود.

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در اسپانیا

درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در اسپانیا

صنعت برق یکی از مهمترین فرصت ها در اسپانیا است. به همین دلیل، بیشترین موارد تقاضا برای جذب افراد متخصص مهندسان شیمی و مهندسان محیط زیست هستند. در حال حاضر اسپانیا تولید کننده شماره یک انرژی خورشیدی در جهان است. یک مهندس شیمی سالانه تقریباً 46000 یورو دستمزد می گیرد و در این بین یک مهندس محیط زیست سالانه حدود 48000 یورو درآمد دارد. علاوه بر این، درآمد مهندسان مکانیک که در صنعت خودرو و هوانوردی کار می کنند سالانه حدود 45000 یورو است.

متوسط حقوق پرداختی پزشکان در اسپانیا حدود 3 هزار یورو در ماه است و این مبلغ بر اساس میزان تجربه و نوع تخصص بین 1000 یورو تا 5000 یورو در ماه متفاوت است. حقوق پزشکان اسپانیایی نسبت به کشورهایی مانند آلمان، انگلیس و فرانسه بسیار پایین است که این امر موجب نارضایتی هایی در بین افراد این صنف شده است.

از آنجا که اروپا خواستگاه بسیاری از کشورهای مدرن و صنعتی دنیا است و درآمد رشته های مهندسی و پزشکی در این کشورها در سطح خوبی قرار دارد، افراد با تخصص و دانش بالا قادر خواهند بود از استانداردهای شغلی در این قاره بهره ببرند. صمیمانه امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد و به شما در تصمیم گیری های شغلی کمک کند. تحصیل در اسپانیا و مهاجرت آسان نیست اما گاهی اوقات برای کسب تجربه و داشتن کیفیت بهتر از زندگی، لازم است.

سوالات متداول

  1. بیشترین بازار کار رشته های مهندسی در اروپا مربوط به کدام رشته است؟

طبق گزارشات، مهندسان هوش مصنوعی و سیستم ها بیشترین فرصت های شغلی را در سراسر اروپا دارند. بیشترین تقاضا برای مهندس هوش مصنوعی در ایتالیا و با 4941 فرصت شغلی است.

  1. بیشترین درآمد در آلمان مربوط به کدام مشاغل است؟

به ترتیب 1-پزشک ارشد 2- پزشک متخصص 3- مدیر سرمایه 4- مدیر مالی شرکت 5- مدیر حساب کلیدی 6- مهندس ثبت اختراع 7- مهندس بیمه 8- مدیر فروش منطقه ای 9- وکیل/ مشاور حقوقی 10- مهندس فروش

  1. از بین رشته های مهندسی و پزشکی کدام یک بیشترین درآمد را در اروپا دارند؟

همانطور که در این مقاله بحث شد، درآمد رشته های مهندسی و پزشکی بستگی به فاکتورهای متفاوتی دارد؛ اما به طور کل رشته های پزشکی در بین بسیاری از کشورها بیشترین درآمد را دارند.

3.7/5 - (3 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.