به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
آشنایی با کشور توریستی ترکیه

آشنایی با کشور ترکیه و آنچه باید درباره ترکیه بدانید به همراه شرایط مهاجرت

برای آشنایی با ترکیه ابتدا لازم است بدانید این کشور در همسایگی شمال غربی ایران است. همچنین برای اینکه دقیق تر درباره ترکیه بدانید، لازم است به شما بگوییم مشترکات فرهنگی، تاریخی، سیاسی و نزدیکی این کشور به ایران، همچنین ارتباط خوب این دو کشور، داشتن جاذبه های گردشگری و توریستی و آب و هوای مطلوب، باعث شده تا سالانه گردشگران ایرانی زیادی به ترکیه سفر  کنند. مردمان ترکیه علاقه زیادی به فوتبال دارند و دارای تیم های فوتبال پرطرفداری هستند. تیم فوتبال ترکیه در سال 2000 پیشرفت چشم گیری در جام یوفا داشته است. در حال حاضر نیز 5 تیم، گالاتاساری، بشیکتاش، فنر باغچه، ترابزون اسپور و بورسا اسپور از تیم های فوتبال محبوب و پرطرفدار ترکیه در سطح جهانی محسوب می شوند. برای آشنایی بیشتر با کشور توریستی ترکیه، در ادامه با ما همراه باشید. اگر قصد اقامت در ترکیه را دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه باید درباره ترکیه بدانید

آنچه باید درباره ترکیه بدانید

 1. تاریخچه کشور ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیای با نام رسمی جمهوری ترکیه و دارای قدمتی هزاران ساله است. قدمت آن به امپراطوری روم و امپراطوری عثمانی برمی گردد. شبه جزیره آناتولی یکی از قسمت های این سرزمین است که اکثر بخش های ترکیه امروزی را در بر دارد. در تاریخ، درباره ترکیه یکی از کهن ترین نقاط مورد سکونت جهان است که محققان و تاریخ دانان، دیرینگی و قدمت آن را به اوایل دوره نوسنگی نسبت می دهند.

در دوره باستان، این سرزمین تحت سلطه و حاکمیت دولت شهرهای گوناگونی مثل ایونیا و لودیه بود و سرانجام در 500 سال قبل میلاد به دست کوروش هخامنشی، تمام این دولت و شهرها از قدرت ساقط شده و از بین رفتند. پس از آن ترکیه تابع حکومت بزرگ و با عظمت هخامنشیان شد. بعد از آن به ترتیب سلوکیان، رومیان، سلجوقیان، دولت عثمانی و در نهایت جمهوری ترکیه روی کار آمدند.

همچنین نوع حکومت در کشور ترکیه در سده های گذشته اینگونه بود که امپراطوری عثمانی بر بخش های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا حکومت می کرد. بعد از جنگ جهانی اول و فروپاشی عثمانی، جمهوری ترکیه با رهبری مصطفی پاشا ملقب به آتاترک، تاسیس شد. امروزه نیز حکومت کشور ترکیه جمهوری دموکراسی پارالمانی است و همچنان این گونه اداره می شود.

 1. موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی و آب و هوایی ترکیه

درباره ترکیه باید گفت که کشور ترکیه از لحاظ موقعیت جغرافیایی بین قاره اروپا و آسیا واقع شده است. بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع شده است. بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان (منطقه ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد. ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان وگرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ در شمال باختری با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین کشور ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، از جنوب باختر با دریای مدیترانه، مرز آبی دارد. پهناوری این کشور 783,562 کیلومتر مربع است.

ترکیه دارای چهار منطقه ساحلی و سه منطقه میانی از جنبه آب و هوایی است اما به طور کلی آب و هوایی که در کشور ترکیه حاکم است کوهستانی محسوب می‌شود که در اکثر فصل های سال، اکثر مناطق آن پرباران است.

 1. شهرهای معروف ترکیه

ترکیه دارای شهرهای مهم و معروفی مانند آنکارا، استانبول و کوش آداسی است. اما باید بدانید شهرهای مهم و معروف آن که سالانه توریست های زیادی را جذب می کنند فقط به همین سه مورد خلاصه نمی شود. بعضی دیگر از شهرهای معروف ترکیه شامل: آنتالیا، که مرکز سفر و تفریح توریستان زیادی است. ازمیر، که سومین شهر بزرگ ترکیه است و در ساحل دریای اژه و غرب کشور قرار دارد. ترابزون، که در شمال شرقی ترکیه در سواحل دریای سیاه قرار دارد. وان، که در شرق ترکیه قرار دارد و فاصله چندانی تا مرز ایران ندارد. بدروم، که از شهرهای ساحلی دریای اژه در جنوب غربی ترکیه است.

 1. مکان ها و جاذبه های توریستی بسیار مهم در ترکیه

از مکان های گردشگری و دیدنی ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مناطق تاریخی استانبول مانند مسجد سلیمانیه، منطقه سلطان احمد استانبول، کلیسا/ موزه ایاصوفیه استانبول، تنگه بسفر استانبول.
 • دیدنی ها و جاذبه های آنکارا، آنیت کابیر درباره ترکیه، موزه تمدن آناتولی، موزه رحمی کوچ و مسجد حاج بیرم
 • دیدنی های آنتالیا، پارک Hip-Notics، موزه آنتالیا، ترمسوس و منطقه kaleici

از دیگر جاذبه های منحصر به فرد ترکیه می توان به امتحان کردن غذاهای اصیل و معروف ترکی، تجربه ورزش اسکی و کمپ زدن در رشته کوه های کاچکار و… اشاره کرد.

جشنواره ها و فستیوال های معروف ترکیه

 1. جشنواره ها و فستیوال های معروف ترکیه

ترکیه بیش از هزار فستیوال از جمله فستیوال های مذهبی، فصلی، ملی، خرید و مراسمات ویژه دارد که هر کدام به نوعی متفاوت و خاص برگزار می شوند. جشنواره های فصلی ترکیه ممکن است با توجه به شرایط موجود در طبیعت، آب و هوا و محیط زیست متفاوت باشد. اما برخی از جشنواره های آن شامل: جشنواره انقلاب تابستانی، جشنواره نیمه شب فصل زمستان و سال نو، جشنواره چوپانان، جشنواره پرورش گیاهان، میوه ها و انگور و همچنین جشنواره های مهاجرت است.

 1. شرایط تحصیل و دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه

در سال های اخیر ترکیه شرایط بسیار خوبی را برای پذیرش دانشجویان خارجی فراهم کرده است. به همین دلیل در سال تحصیلی 2015- 2016 حدود 48000 دانشجوی بین المللی در ترکیه مشغول به تحصیل بودند. اما به دلیل محبوبیت پذیرش تحصیل ترکیه در میان دانشجویان خارجی، در سال 2020 این رقم بسیار افزایش یافت. در واقع ارائه خدمات تحصیلی و آموزشی ارزان قیمت و نیز پرداخت کمک هزینه های تحصیلی از سوی دولت به دانشجویان، از دلایل اصلی این محبوبیت بوده است.

 1. زبان رسمی در ترکیه و فرهنگ مردم

زبان رسمی که در کشور ترکیه وجود دارد، ترکی استانبولی است. از دیگر زبان های رایج در ترکیه می توان به کردی، انگلیسی و عربی اشاره کرد. همچنین فرهنگ مردم ترکیه به طور کلی بسیار خانواده دوست و خونگرم است. اجتماعی بود مردم این کشور نیز بخشی از آداب و رسوم آن‌ها محسوب می‌شود که در دنیا زبانزد است.

 1. شرایط اقتصادی ترکیه

منبع اصلی اقتصاد کشور ترکیه از طریق توریست هایی که سالانه به آنجا سفر می کنند تامین می شود. همچنین شکل هندسی منحصر به فرد درباره ترکیه تاثیر بسیار زیادی در توسعه اقتصادی این کشور ایفا کرده و باعث شده تا به صورت پلی میان دو قاره آسیا و اروپا قرار گیرد. ترکیه با قرار گرفتن در این محل، به یکی از مهم ترین مناطق جغرافیایی راهبردی تبدیل شده است. اصلی ترین گذرگاه جنوب آسیا و اروپا به شمار می رود و کشورهای بسیاری مانند ایران، از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می کنند که این موضوع نیز به رشد اقتصاد ترکیه کمک می کند.

امیدواریم در نهایت با این جمع بندی کلی توانسته باشیم همه سوالات احتمالی شما درباره ترکیه و آشنایی با ترکیه جهت سفر به آنجا را پاسخ داده باشیم و این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

اطلاعات عمومی و دانستنی های مفید در مورد کشور ترکیه

سوالات متداول

 1. در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

این سوال اکثر افرادی است که به ترکیه سفر می کنند. باید بدانید دلار ارز بین المللی است و برای تمامی سفرها مناسب است. اما زمان های خاصی ممکن است لیر بیشتر به دردتان بخورد.

 1. کدام فصل برای سفر به ترکیه مناسب تر است؟

اگر بخواهیم بهترین زمان سفر به ترکیه را تعیین کنیم، بهار و پاییز است؛ زیرا هوای ترکیه در این فصول معتدل تر و دلپذیرتر است.

 1. جاذبه‌های توریستی منحصر به فرد ترکیه کدامند؟

شما در کشور ترکیه می توانید جاذبه های منحصر به فردی مانند صخره نوردی در کاپادوکیا، پرواز پاراگلایدر در مرداب آبی، قدم زدن در تونل های دوران امپراطوری بیزانس و… را تجربه کنید.

4/5 - (8 امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.