به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
درباره سوئد

درباره سوئد و آشنایی با زبان، دین، مذهب و فرهنگ مردم این کشور و شرایط مهاجرت

کشور سوئد یکی از کشور‌های اروپایی است که در شمال این قاره، در شبه جزیره اسکاندیناوی قرار دارد. پایتخت سوئد شهر استکهلم است و زبان رایج آن زبان سوئدی است، البته یکی از ویژگی‌های جالب درباره سوئد این است که مردم به زبان‌های انگلیسی و فنلاندی هم با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. نروژ، فنلاند، دانمارک، خلیج بوتنی و دریای بالتیک در همسایگی این کشور هستند. تیم‌های فوتبالی سوئد علی‌رغم اینکه به اندازه لالیگا و بوندس لیگا در سطح جهانی مطرح نیستند، طرفداران زیادی را در میان علاقه‌مندان به فوتبال دارند و از جمله تیم‌های قدرتمند فوتبالی هستند که موجب می‌شود بسیاری از فوتبال به دوستان به مطالعه درباره سوئد بپردازند. با توجه به جدول لیگ سوئد می‌توان بهترین تیم‌های فوتبال این کشور را شناسایی کرد. تیم‌های مالمو، هکن و نورشوپینگ سه تیم برتر فوتبال در لیگ سوئد هستند که بالاترین امتیازات، بازی‌ها و گل‌ها را دارند. این کشور در حفاظت از محیط زیست عملکرد بسیار خوبی دارد. دولت و مردم کشور برای طبیعت و حیات وحش احترام بسیار زیادی قائل هستند به طوری که در همه شهر‌ها مردم هم زیستی خوبی با حیوانات دارند و زندگی آن‌ها با طبیعت گره خورده است. سوئد به سرزمین گوزن‌های شمالی معروف است. دهکده‌های زیبا و سبز سوئد و زندگی پر آرامش مردم این کشور جذابیت زیادی برای گردشگران و مهاجران دارد. در ادامه اطلاعاتی درباره سوئد ارائه می‌دهیم تا این کشور محبوب را بیشتر بشناسید.

تاریخچه کشور سوئد

اطلاعات تاریخی درباره سوئد به حدود 8 هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، بعد از عصر یخبندان، انسان‌ها در این منطقه شروع به اقامت کردند و به شکار و ماهی گیری مشغول شدند. بعد از 4 هزار سال سوئدی‌ها به کشاورزی روی آوردند و به تدریج در اختراع و تولید ابزار و آلات کشاورزی پیشرفت کردند. با ساختن قایق‌ها و کشتی‌ها تجارت خود را گسترش دادند و با سفر به کشور‌های دیگر توانستند در نقاط دورتری از محل زندگی خود، فرهنگ و ابداعات خود را توسعه دهند. در قرن یازدهم، سوئدی‌ها به تدریج به دین مسیحیت روی آوردند و بنابراین سوئد به قسمتی از تمدن غربی تبدیل شد.

وقایع جنگی درباره سوئد بسیار زیاد است اما از مهم‌ترین این جنگ‌ها می‌توان به جنگ‌های صلیبی که در سال 1157 میلادی میان سوئد و فنلاند رخ داد اشاره کرد که طی آن، فنلاند جزئی از سوئد شد و تا سال 1809 جزئی از خاک آن به‌شمار می‌رفت. از دیگر جنگ‌های ویرانگری که درباره سوئد نقل می‌شود، می‌توان به حمله وایکینگ‌ها اشاره کرد که به همه شهر‌ها حمله کردند و همه چیز را غارت نمودند. وایکینگ‌ها که در اصل از قبایل شمالی بودند اسکاندیناوی و اروپا را مورد تاخت و تاز قرار دادند و تا مدیترانه پیشروی کردند. وایکینگ‌های کشاورز برای کشاورزی از سیستم دو زمینی یا سه زمینی استفاده می‌کردند تا در هر دوره از سال یکی از زمین‌ها حاصل خیز نگه داشته شود و در زمین‌های دیگر به کشت محصولات بپردازند.

به تدریج کشاورزی و تجارت رونق گرفت و شهر‌های بزرگ‌تر و جدیدتری ایجاد شدند. در سال 1252 میلادی شهر استکهلم توسط بیرگر جارل تأسیس شد. در سال‌های 1250 الی 1275 میلادی پادشاه والدمار برای کل کشور قوانین جامع و کاملی وضع کرد که موجب افزایش حقوق بانوان و قدرت ولیعهد شد. در طی بیماری طاعون که بیشتر مناطق اروپا را در سال 1349 میلادی در برگرفته بود، بسیاری از مردم از بین رفتند. سال‌ها بعد با شورش مردم پادشاه برکنار شد و حکومت در دست یک پادشاه زن قرار گرفت. در قرن 16 میلادی  انجیل به زبان سوئدی ترجمه شد و به تدریج به یک کشور پروتستان تبدیل شد. در قرن 18 میلادی مورد حمله دانمارک، روسیه، و لهستان قرار گرفت. در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 انقلاب صنعتی سوئد را متحول کرد و در سال 1995 میلادی عضو اتحادیه اروپا شد.

تاریخچه کشور سوئد

شرایط جغرافیایی و جاذبه‌های گردشگری سوئد

مساحت سوئد تقریباً 449 هزار کیلومتر مربع است. طبق آمار جمعیتی که درباره سوئد وجود دارد،  این کشور دارای تراکم جمعیت کمی است به طوری که در هر کیلومتر مربع فقط 21 نفر زندگی می‌کنند. این کشور دارای 25 استان است که به صورت کلی در سه دسته استان‌های شمالی، استان‌های مرکزی و استان‌های جنوبی قرار می‌گیرند.

آب و هوای سوئد نسبتاً سرد است، البته در تابستان آب و هوای معتدل و طبیعت سرسبزی در منطقه حاکم است. از نظر محیط زیست دارای 4 بخش کوه‌های پوشیده از جنگل، زمین‌های مرتفع، دریاچه دیستریکت و جلگه حاصلخیز است. از دیگر اطلاعات جغرافیایی درباره سوئد می‌توان به دارا بودن 97500 دریاچه طبیعی اشاره کرد. 8.7 درصد خاک این منطقه را آب تشکیل می‌دهد.

یکی از جاذبه‌های موجود درباره سوئد رخ دادن پدیده خورشید نیمه‌شب (Midnight Sun) است. در این ناحیه شش ماه از سال شب و شش ماه دیگر سال روز است. این کشور جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد و همه ساله توریست‌ها را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کند. گوتلند بزرگترین جزیره‌ی سوئد است که از پرطرفدار‌ترین مقاصد برای گردشگران است این جزیره توسط دریای بالتیک احاطه شده و برای ماهیگیری و گذراندن اوقات فراغت مکان مناسبی است. این منطقه آفتابی است و برای کسانی که نیاز به نور خورشید برای رسیدن آرامش دارند بسیار مناسب است. از دیگر جاذبه‌های توریستی درباره سوئد می‌توان به موزه‌های جذاب شهر استکهلم و پارک‌ها و شهربازی‌های مجهز و با قدمت گوتنبرگ اشاره کرد. در این کشور شما می‌توانید از حیات وحش و خورشید نیمه‌شب و شفق‌های قطبی لذت ببرید.

زبان، دین، مذهب و فرهنگ مردم کشور سوئد

زبان رسمی، زبان سوئدی است. در نواحی شمالی سوئد زبان فنلاندی هم رایج است. دین 66 درصد از مردم مسیحیت لوتری است که بزرگترین دین رسمی‌کشور است. سایر مذاهب مسیحی که در سوئد هستند شامل کاتولیک و ارتدکس شرقی است. دین 5 درصد از جمعیت، اسلام است. بنابراین بعد از دین مسیحیت، دین اسلام دومین دین رسمی به شمار می‌رود. باقی مردم یا بی‌دین هستند و یا به سایر دین‌ها ایمان دارند. در حالت کلی آنچه درباره سوئد و قوانین آن مطرح است، عدم تبعیض اجتماعی به علت پوشش افراد است، تا حدی که در صورت مشاهده یا اعلام شکایت در این مورد، فرد مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

واحد پول کشور سوئد کرون است و غذای محبوب و پرطرفدار مردم ماهی هرینگ است. امید به زندگی در مردم نسبت به میانگین سایر مناطق بیشتر است که یکی از ویژگی‌های متمایز کننده درباره سوئد است. مردم برای خانواده ارزش زیادی قائل هستند و حقوق کودکان بسیار پراهمیت است که نمونه‌ای از فرهنگ بالا درباره سوئد است.

کشور سوئد 

شرایط تحصیلی، حکومتی و اقتصادی سوئد

آموزش برای همه‌ی افراد ۷ تا ۱۶ ساله اجباری است. البته شرایط برای حضور کودکان در مقاطع پیش دبستانی از 1 سالگی فراهم است. اغلب مدارس تحت نظر شهرداری هستند و برخی مدارس دولتی و مدارس شبانه‌روزی هم وجود دارد. بعد از دوره 9 ساله اجباری یک دوره‌ی اختیاری سه ساله وجود دارد که به دو آموزش عالی یا آموزش حرفه‌ای ختم می‌شود. دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی یا کالج‌ها اقدام نمایند.

نظام سیاسی، پادشاهی مشروطه و دمکراسی پارلمانی است. پارلمان دارای 349 عضو است. از نظر اقتصادی دارای رفاه فراوانی است. شرایط مطلوبی که درباره سوئد منتشر می‌شود موجب افزایش مهاجرت افراد به این کشور شده است. بزرگترین منبع اقتصادی از صنایع چوب است اما به طور کلی در بسیاری از صنایع از جمله مهندسی، فولا و کاغذ هم دارای رتبه بالایی در سطح جهان است. بخش عمده‌ای از بودجه دولت از مالیات‌ها تأمین می‌شود و در کل میزان مالیات در این منطقه بالا است.

سؤالات متداول:

  • آیا مردم کشور سوئد از نظر پوشش آزادی اجتماعی دارند؟

بله در سوئد از نظر قانونی مردم آزادند هر نوع پوششی داشته باشند و در صورتی که فردی به دلیل پوشش خود مورد مزاحمت قرار بگیرد می‌تواند به مراجع قانونی شکایت کند.

  • مهم‌ترین جاذبه گردشگری سوئد چیست؟

در سوئد نیمه‌ای از سال شب و نیمه دیگر روز است و همچنین پدیده خورشید نیمه شب هم توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند.

  • بزرگترین منابع اقتصادی سوئد از چه صنعتی تأمین می‌شود؟

با توجه به اینکه سوئد داری طبیعت سبز گسترده و جنگل‌های فراوان است، صنعت چوب بخش عمده‌ای از منابع اقتصادی را به خود اختصاص داده است

 

4/5 - (7 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.