به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
آشنایی با کشور مجارستان

آشنایی با تمام حقایق کشور مجارستان | اطلاعات کلی درباره مجارستان

مجارستان یکی از کشورهای واقع در اروپای مرکزی است که در زبان انگلیسی به هانگری (Hungary) و در زبان مجارستانی به ماجاراورساگ (Magyarország) به معنای سرزمین مجارها معروف است. این کشور، با پیشینه تاریخی هزار ساله و فراز و نشیب‌هایی که در طول تاریخ طی کرده، از جمله کشورهای مهم اروپای مرکزی به شمار می‌آید و امروزه با استقلالی که در فرهنگ، معماری و آشپزی ایجاد نموده، از جمله کشورهایی است که به تنهایی ارزش بارها سفر کردن را خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم نگاهی به تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و اماکن گردشگری این کشور داشته باشیم و درباره مجارستان، اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم.

درباره تاریخچه مجارستان چه می دانید؟

مجارها اقوامی قبیله‌ای بودند که از آسیای میانه به جلگه دانوب در این منطقه مهاجرت کردند و تاریخ مهاجرت آنان به طور دقیق مشخص نیست؛ اما تخمین دانشمندان با توجه به مطالعات باستان شناسی، این زمان را حدود سال 900 بعد از میلاد می‌داند. پس از آن بعد از حدود یک سده کشمکش‌ها و جنگ‌های پیاپی، ایشتوان یکم یا ایشتوان قدیس در سال 1000 میلادی به عنوان نخستین پادشاه مجارها تاجگذاری کرد تا بدین ترتیب، سرزمین مجارستان به طور رسمی پایه گذاری شود. البته که برای آشنایی با مجارستان و تاریخ پر پیچ و خم آن، می‌توان ساعت‌ها قلم فرسایی نمود و از جنگ‌ها، پستی‌ها و بلندی‌های مختلف آن نوشت؛ اما شاید مهم‌ترین نقطه رشد و توسعه این کشور را بتوان بعد از جنگ جهانی دوم دانست.

در طی جنگ جهانی دوم، مجارستان جزو کشورهایی بود که آسیب‌های فراوانی دید و شمار کشتگان آن بسیار زیاد بود. این کشور همچنین از سوی عثمانی‌ها برای مدتی مورد هجوم قرار گرفت. زمانی نیز تحت سلطه حکومت کمونیسم قرار داشت و از سوی جماهی شوروی با نام جمهوری خلق مجارستان شناخته می‌شد. با همه این اوصاف، آنچه امروز مرزهای مجارستان را تشکیل داده، همان معاهده‌ای است که در سال 1920 بین پادشاهی مجارستان و دولت‌های متفق امضا گردید و به پیمان صلح تریانون معروف است.

این کشور در حال حاضر دارای وسعتی 93 هزار کیلومتری است و جمعیت آن در سال 2019 حدود 9.8 میلیون نفر اعلام گردیده است. مجارستان دارای حکومتی پارلمانی است و شهر بوداپست به عنوان پایتخت سیاسی این کشور شناخته می‌شود. زبان رسمی این کشور مجاری است که از خانواده زبان فین‌واوگری (پرگویش‌ترین زبان اورالی) محسوب می‌شود. نزدیک‌ترین زبان‌ها به این زبان، فنلاندی و استونیایی است.

درباره تاریخچه مجارستان چه می دانید؟

جغرافیا و اقلیم مجارستان

مجارستان از جمله کشورهای اروپای مرکزی در حوضه پانونی است. حوضه پانونی یا حوضه کارپات، حوزه رسوبی پهناوری در جنوب شرقی اروپای مرکزی است که توسط کوه‌های آلپ احاطه شده و رودهای دانوب و تیسا، مهم‌ترین نقش را در تشکیل این جلگه داشته‌اند. به همین سبب این بخش از اروپا را جلگه دانوب نیز می‌نامند. مجارستان از سوی شمال با کشور اسلواکی، از شمال ‌شرقی با اوکراین، از جنوب با صربستان و کرواسی، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب غرب با اسلوونی و از غرب با اتریش دارای مرز مشترک است. در واقع دو رودخانه تیسا و دانوب مجارستان را به سه قسمت مختلف تقسیم می‌کنند.

درباره مجارستان و اقلیم آب و هوایی آن، مشخصاً می‌توان فهمید که به سبب ارتفاع کم این کشور از سطح دریا و قرار گیری آن در منطقه جلگه‌ای، اقلیم قاره‌ای مرطوب و پر باران دارد و میزان اختلاف دمای آن در تابستان و زمستان بسیار زیاد است. مجارستان بهارهایی معتدل و مطبوع دارد و همین آب و هوا و طبیعت زیبا نیز باعث توریست پذیری بالای آن گردیده است. طبق تحقیقات به عمل آمده، مجارستان یازدهمین کشور محبوب گردشگری در اروپا است و سالانه حدود 15 تا 16 میلیون گردشگر از آن بازدید به عمل می‌آورند.

مردم و فرهنگ درباره کشور مجارستان

طبق مطالعات انجام شده، 88% جمعیت این کشور از مجارها تشکیل شده و 12% دیگر ساکنان این کشور رومانیایی‌ها، صرب‌ها، کرووات‌ها، آلمانی‌ها و کولی‌ها هستند. همچنین درباره تبار و نژاد مردم مجارستان، مطالعات ژنتیکی نشان داده‌ است که مجارها فقط ۱۳ درصد از ژن‌های اقوام اورالی دارند. با این اوصاف می‌توان تصور کرد که اغلب جمعیت مجارها همان افرادی هستند که از آسیای میانه هزار سال پیش به این مناطق سفر کرده‌اند. دین رسمی مجارستان مسیحیت است و ۷۰٪ مردم مسیحی کاتولیک و ۲۵٪ دیگر پروتستان هستند.

در مجارستان، فرهنگ‌های مختلفی از اقوام مختلف مردم را شاهد خواهید بود که وجه مشترک همه آن‌ها، میهمان‌نوازی و خوش‌رویی و احترام متقابل است. جالب است بدانید که در شهر یاس برنی مجارستان، مردمی زندگی می‌کنند که تبار و نژاد خود را از یزد ایران می‌دانند. این اقوام از عشایر سکاها هستند که از قرن سیزدهم میلادی در این منطقه ساکن شدند و همچنان نیز در گویش و زبان و فرهنگ آنان، رد پایی از پیشینه ایرانی‌شان دیده می‌شود. در آذر ماه 1386 نیز خواهرخواندگی این دو شهر به سبب پیشینه مشترک تاریخی به صورت رسمی اعلام شد و از شیپور لهل که نماد شهر یاس برنی مجارستان است در میدان آزادی یزد رونمایی گردید. همچنین نماد بادگیر دولت آباد یزد نیز در یکی از میادین شهر یاس برنی در مجارستان نصب شده تا یادبودی از پیوند تاریخی این دو شهر را در حافظه هر دو کشور، نگاه دارد.

اماکن گردشگری کشور مجارستان

اماکن گردشگری کشور مجارستان

یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای مجارستان، پایتخت این کشور یعنی شهر زیبای بوداپست است. بوداپست همچنین با 1.7 میلیون نفر سکنه، پر جمعیت‌ترین شهر این کشور نیز به شمار می‌رود. بنابراین جای تعجب نخواهد بود که بدانیم اغلب جاذبه‌های گردشگری مجارستان در حوالی همین شهر خلاصه شده‌اند. با این وجود، در اینجا برخی از مشهورترین اماکن گردشگری مجارستان را به شما معرفی خواهیم نمود:

  1. قصر بودا

این قصر واقع در قلب بوداپست یکی از زیباترین بناهای مجارستان است که از نظر معماری، همپای کاخ ورسای پاریس است. البته سراسر بوداپست می‌توان جاذبه‌های گردشگری تاریخی، فرهنگی و تفریحی یافت. اما در ادامه قصد داریم شهرهای دیگر مجارستان را که کمتر به آن‌ها پرداخته شده به شما معرفی نماییم.

  1. دریاچه بالاتون

دریاچه بالاتون، بزرگ‌ترین دریاچه اروپا است که در شیوفُک مجارستان واقع شده و یکی از زیباترین مناظر طبیعی جهان را در اطراف خود ایجاد می‌کند. سفر به این منطقه به خصوص در فصول گرم، می‌تواند یکی از به یاد ماندنی‌ترین خاطرات مسافران باشد.

  1. شهر تاریخی سوپرون

شهر سوپرون واقع در غرب مجارستان است که در زمان امپراطوری روم بنا نهاده شد و ارزش تاریخی بسیار بالایی دارد. این شهر تنها 8 کیلومتر با مرز اتریش فاصله دارد و تا پیش از سال 1921 نیز جزو اتریش محسوب می‌شد. این شهر موزه‌ای به وسعت یک شهر است که در تمام این قرون، بافت تاریخی قرون وسطی خود را حفظ نموده و پیاده‌روهای آن که از دل کوهستان آلپ گذر می‌کنند، می‌تواند برای هر رهگذری، جذاب باشد.

  1. شهر اِگر

شهر تاریخی اِگر در شمال مجارستان قدمتی به اندازه خود کشور مجارستان دارد. این شهر در قرن دهم میلادی توسط سنت اشتفن (از نخستین پادشاه‌های کشور مجارستان) بنا نهاده شده و همچنان نیز بافت تاریخی و کلیسا و قصر قدیمی خود را با شکوه تمام، حفظ نموده است.

  1. پارک ملی آگتلک

پارک ملی آگتلک یا Aggtelek National Park واقع در شمال مجارستان و در فاصله 3 ساعته از پایتخت این کشور قرار دارد و جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیری در آن، چشم به راه بازدید کنندگان است. غار استالاکتیک موجود در این پارک، بزرگ‌ترین در نوع خود است و به جز سیاحتی بیاد ماندنی در این غار، در بخش‌های دیگر این پارک حفاظت شده می‌توانید انواع گیاهان و جانوران را نیز از نزدیک ببینید.

پارک ملی آگتلک مجارستان

جاذبه‌های گردشگری که درباره مجارستان می‌توان به آن‌ها اشاره داشت، شامل فهرستی بی پایان است که در این مطلب، نخواهد گنجید. این کشور، یکی از زیباترین کشورهایی است که به خصوص در فصول بهار و تابستان، گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. در این مطلب کوتاه، سعی کردیم به طور مختصر، به شما در آشنایی با مجارستان کمک کرده باشیم.

 

سوالات متداول

  1. بهترین زمان برای مسافرت به مجارستان کدام فصل است؟

مجارستان بهارهایی معتدل و مطبوع دارد و همین آب و هوا و طبیعت زیبا نیز باعث توریست پذیری بالای آن گردیده است.

  1. گردشگرپذیرترین شهر مجارستان کدام است؟

یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای مجارستان، پایتخت این کشور یعنی شهر زیبای بوداپست است.

  1. دین رسمی مجارستان چیست؟

دین رسمی مجارستان مسیحیت است و ۷۰٪ مردم مسیحی کاتولیک و ۲۵٪ دیگر پروتستان هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.