به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
آشنایی با فرهنگ مردم نروژ

هر آنچه که درباره نروژ باید بدانید | آشنایی با فرهنگ ، آداب و رسوم مردم نروژ

در این مقاله آنچه لازم است درباره نروژ بدانید به صورت خلاصه گفته می شود. نروژ یکی از زیباترین و خوش منظره ترین کشورهای اروپا و جهان است. این کشور با دارا بودن طبیعت خاص، زیبا و بکر یکی از کشورهای دیدنی جهان محسوب می شود. کشور نروژ در شمال اروپا قرار گرفته و بخشی از شبه جزیره اسکاندیناوی است. کشور نروژ در شمال غرب و جنوب توسط آب احاطه شده و از شرق با کشورهای سوئد و فنلاند و روسیه هم مرز است.

مساحت کشور نروژ حدود 385.207 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 5 میلیون و 130 هزار نفر است. پایتخت این کشور شهر اسلو با جمعیتی حدود 792 هزار نفر است. شهرهای معروف کشور نروژ شامل برگن، تروندهیم، استاوانگر و باروم است. همان طور که گفته شد کشور نروژ به لحاظ موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد از جاذبه های طبیعی بسیار زیادی برخوردار است که حتی دیدن تصویر هر کدام از آن ها باعث به وجد آمدن بیننده می شود.

در کشور نروژ محبوب ترین ورزش بعد از ورزش های تابستانی، فوتبال است. اتحادیه فوتبال در نروژ در سال 1902 تاسیس شد. 10 باشگاه برتر قوتبال کشور نروژ عبارتند از روزنبورگ، مولده، برن، شانس، استارت، والرنگا فوتبال، لیلستروم، وایکینگ، استابایک فوتبال، لین اسلو.

در ادامه برای آشنایی با نروژ به بررسی شرایط اقلیمی آب و هوایی نروژ و موارد دیگر پرداخته می شود.

موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی کشور نروژ

موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی کشور نروژ

کشور نروژ با قرار گرفتن در مدار قطب شمال، کشور سردسیری است. موقعیت جغرافیایی این کشور باعث به وجود آمدن تابستان و زمستان متفاوتی نسبت به دیگر کشورهای جهان شده است. در کشور نروژ آب و هوا بسیار متغیر است به گونه ای که یک روز آفتابی با هوای مطبوع خیلی سریع می تواند جای خود را به روز ابری و بارانی همراه با باد و مه غلیظ دهد. به طور کلی شرایط آب و هوایی کشور نروژ به 5 دسته تقسیم می شود که با توجه به تغییرات زمانی شرایط مختلفی دارند.

 1. آب و هوای غرب کشور نروژ
 2. آب و هوای شرق کشور نروژ
 3. آب و هوای شمال کشور نروژ
 4. آب و هوای جنوب کشور نروژ
 5. آب و هوای مرکز کشور نروژ

آب و هوای شمال کشور نروژ به گونه ای است که در تابستان غروب خورشید و در زمستان طلوع خورشید مشاهده نمی شود. بهار در شمال نروژ هرسال نسبت به سال دیگر متغیر است و معمولا از ماه May  شروع می شود. درجه حرارت هوا در تابستان به 25 درجه سانتی گراد می رسد و در زمستان در مناطقی که خیلی دور از دریا قرار دارند، دمای هوا به منفی 40 درجه هم می رسد.

در جنوب نروژ شرایط آب و هوا بسیار متفاوت تر از شمال آن است. به گونه ای که روزها طولانی و گرم و شب ها بسیار کوتاه هستند. بسیار غیرقابل باور است ولی خورشید را در نیمه شب هم مشاهده می کنید. این ویژگی منحصر به فرد آب و هوایی در جنوب نروژ که اصطلاحاً Midnight sun نامی‌ده می شود موجب شده تا توریست های زیادی از سراسر دنیا برای مشاهده این پدیده ی خارق العاده به نروژ سفر کنند.

آبدره ها یکی از شگفت انگیز ترین مناظر غرب کشور نروژ است. فصل بهار و تابستان در این منطقه از نروژ دارای رنگ های متنوع است که چشم هر بیننده ای حتی اگر ساعت ها به تماشای آن بنشیند سیر نمی شود. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که آبدره ها در کشور نروژ به واسطه گلف استریم یخ نمی زنند. Gulf stream  در واقع یک جریان اقیانوسی گرم و قوی است که در اقیانوس اطلس جریان دارد.

مکان ها و جاذبه های توریستی کشور نروژ

کشور نروژ هم یکی از زیباترین و خوش منظره ترین کشورهای اروپا و جهان است. مکان و جاذبه های توریستی کشور نروژ حدودا 25 مورد است که در ادامه نام برده می شوند.

 1. مسیرهای راه آهن

کشور نروژ بیش از 3000 کلیومتر خطوط ریلی دارد که اطراف آن مناظر جذاب و شگفت انگیز فراوانی دیده می شود. پیشنهاد می شود اگر قصد سفر به این کشور را دارید حتما در یکی از مسیرها از قطار استفاده کنید.

 1. کوه فلوین

کوه فلوین قله ای 399 متری است که از بالای آن چشم اندازی زیبا از شهر برگن را می توان مشاهده نمود. شما می توانید با فونیکولار یا همان قطار های کابلی در مدت 8 دقیقه به بالای کوه بروید و شهر برگن را از زاویه ای دیگر تماشا کنید.

 1. کلیسای جامع اسلو

این کلیسا که قدمت آن به قرن یازدهم مربوط می شود، یکی از جاذبه های گردشگری پایتخت نروژ است. شما می توانید با بازدید از این کلیسا شاهد رویدادهای مهم تاریخی باشید.

 1. مسیرهای آبی

علاوه بر مسیرهای ریلی، در نروژ مسیرهای آبی فراوانی وجود دارد که شما می توانید از بکرترین نقاط این کشور دیدن نمایید.

 1. منطقه گیرانگرفیورد

گیرانگرفیورد در واقع شبکه ای از آبدره های نروژ است که در میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین قسمت های این منطقه آلسوند (Alesund) است که بیشتر به خاطر مناطق یخی اش شهرت دارد.

 1. کلیسای جامع شمالگان

کلیسای جامع شمالگان کلیسایی واقع در شهر ترومسو است که در سال 1965 توسط یان اینگ هریگ معمار مشهور نروژی ساخته شده است. این کلیسا یکی از جدیدترین کلیساهای این کشور محسوب می شود بنابراین سبک معماری به کار رفته در آن نیز متفاوت و جدید است. نکته جالب توجه در معماری این کلیسا این است که از دور شبیه تکه ای یخ به نظر می رسد. نمای بیرونی این کلیسا از شیشه ساخنه شده و صلیب بزرگی روی آن قرار گرفته است.

از دیگر مکان ها و جاذبه های نروژ می توان به قلعه آکرشوش، مدار شمالگان، جاده اقیانوس اطلس، کوه های آلپ، موزه ی کن – تیکی، پارک مجسمه ویگلاند، موزه مونک، موزه کشتی، وایکینگ، موزه تاریخ فرهنگی، دهکده گیرانگر، تالار شهر اسلو، آب دره های ترومسو، موزه ایبسن، ارشفیوربتن، تله کابین فییلهایسن، باغ گیاه شناسی قطبی – آلپی، لیلهامر، موزه قطبی، کاخ سلطنتی و… اشاره کرد.

 

فرهنگ و آداب و رسوم درباره مردم نروژ

مردمان نروژ، مردمی ساده هستند و به تجملات بیش از حد اهمیت نمی دهند. نروژی ها طرفدار برابری و مساوات هستند و فرهنگ شان برپایه اصول دموکراتیک بنا شده است. مردمان نروژ صداقت و وفاداری را جزء اصول اولیه در روابط با دیگران می دانند. در کشور نروژ هنگام ملاقات با افراد بهتر است حتماً دست بدهید و با ارتباط چشمی و لبخند با شخص مورد نظر ارتباط برقرار کنید.

آداب غذایی نروژی ها شاید کمی خاص به نظر برسد، از این جهت که نروژی ها معمولا حوالی ساعت 12:00 یک ناهار کوتاه و سبک مانند نان و قهوه می خورند و حوالی ساعت 7 الی 8 شام می خورند و خوردن غذا در آخر شب در این کشور مرسوم نیست.

فرهنگ و آداب و رسوم درباره مردم نروژ

زبان رسمی کشور نروژ

99 درصد مردم کشور نروژ به زبان رسمی این کشور یعنی نروژی صحبت می کنند. زبان نروژی دو حالت نوشتاری دارد که یکی به نروژی کتابی و دومی نروژی جدید شناخته می شود که زبان رایج همان مورد اول است. زبان فنلاندی و سامی نیز جزء زبان های اقلیت این کشور هستند.

 

دین و مذهب در کشور نروژ

دین رسمی کشور نروژ مسیحیت است. مسیحیان 88 درصد، اقلیت های مذهبی 8.8 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. حدود 3.2 درصد مردم این کشور هیچ دینی ندارند و بی دین هستند.

 

شرایط اقتصادی درباره کشور نروژ

اقتصاد کشور نروژ یک اقتصاد توسعه یافته است. اقتصاد این کشور در برابر نوسانات اقتصادی جهان واکنش اندکی نشان داده و از زمان انقلاب صنعتی تاکنون، اقتصاد نروژ در حال رشد مداوم و موثر است. صنعت کشتی رانی و کشتی سازی سالیان متمادی حامی صادرات نروژ بوده است. اما بخش عمده صادرات این کشور، صادرات منابع طبیعی هستند. نکته حائز اهمیت در اقتصاد این کشور این است که نروژ در حال تبدیل شدن به یک جامعه بدون اسکناس است؛ به این صورت که حتی برای خریدهای کوچک از کارت اعتباری استفاده می شود.

 

سوالات متداول

 1. قبل از سفر به کشور نروژ چه اقداماتی لازم است انجام دهید؟

از آنجایی که فرهنگ و آداب و رسوم این کشور بسیار خاص است، قبل از سفر به این کشور حتما باید راجع به فرهنگ آداب و معاشرت و… مطالعه کنید.

 1. مهم ترین جاذبه های دیدنی کشور نروژ چیست؟

مهمترین جاذبه توریستی در نروژ احتمالا Geirangerfjord است.آبدره گیرانگر در غرب نروژ واقع شده است. عمق آب در این آبدره به گونه ای است که کشتی های کروز می توانند در آن رفت و آمد کنند.

 1. چرا نروژ می تواند مقصد خوبی برای مهاجرت باشد؟

کشور نروژ به لحاظ اقتصادی کشوری رو به رشد و در حال پیشرفت است. این کشور با دارا بودن بهترین دانشگاه ها می تواند مقصد خوبی برای مهاجرت تحصیلی نیز باشد.

4.3/5 - (3 امتیاز)
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.