به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

آشنایی با کشور چین | اطلاعات کلی درباره چین | تمام حقایق چین

چین با بیش از یک میلیارد و چهارصد نفر (بیش از آمریکای شمالی و اروپا)، پرجمعیت ترین کشور جهان است و با مساحتی حدود 9.6 میلیون کیلومتر  (تقریبا به اندازه امریکا یا اروپا) وسیع ترین کشور جهان به حساب می آید. تقریباً کل خشکی آسیای شرقی را در بر گرفته است و یک چهارم سطح زمین را پوشش می دهد. در این کشور مذاهب مختلفی از جمله بودایسم، مسیحیت، اسلام و تائوئیسم وجود دارد و نوع حکومت آن کمونیستی، سوسیالیستی و تک حزبی است. پول رایج این کشور رنمینی است که یکای اصلی آن یوآن است. ما در این مقاله سعی داریم اطلاعات کاربردی درباره چین را به شما ارائه نماییم.

 موقعیت جغرافیایی چین

همانطور که درباره چین می دانید در شرق آسیا و در امتداد ساحل غربی اقیانوس آرام واقع شده است. حدود 65 درصد از کل خشکی این کشور را مناطق مرتفع و تپه ای تشکیل می دهد و بیش از 2000 دریاچه در چشم انداز جغرافیایی آن وجود دارد. بلندترین قله کوه آن کومولانگما یا اورست در تبت واقع شده است که با ارتفاع 8848 متر از سطح دریا، بلندترین قله جهان نیز است.

در بین 220000 کیلومتر رودخانه موجود در چین، رودخانه های یانگ تسه، روز زرد و رودخانه مروارید معروف ترین آن هاست. درباره چین و تمدن کهن آن همین بس که اماکن فرهنگی- تاریخی بسیاری با قدمت هزار ساله در حاشیه رودخانه زرد وجود دارد و مؤید این مطلب هستند. همچنین یک سفر تفریحی در امتداد رودخانه یانگ تسه، تجربه ای بی نظیری با میراث فرهنگی غنی چین و چشم اندازهای دیدنی آن را برای شما به همراه خواهد داشت.

درباره آب و هوای چین

با توجه به اینکه این کشور دارای یک ساحل اقیانوسی و عرض های جغرافیایی امتداد یافته از مناطق گرمسیری تا سیبری است، در نتیجه درباره چین می توان گفت که دارای آب و هوای قاره ای است. به این معنا که دما و آب و هوا در سراسر این کشور به طور چشم گیری متفاوت است. وسعت زیاد جغرافیایی منحصر بفرد چین به معنای این است که مسافران هنگام بستن بار سفر باید بیشتر به آب و هوا توجه داشته باشند.

بطور مثال، شمالی ترین منطقه آن هیلونگ جیانگ، دارای زمستان های طولانی و تابستان های کوتاه است، در حالی که جزیره هاینان در جنوب آن کاملا برعکس است. به همین ترتیب، دره رودخانه هوآی (بین رودخانه های زرد و یانگ تسه) با تغییرات فصلی مشخص آن شناخته می شود، اما استان جنوبی یونتان به دلیل بهار همیشگی اش مشهور است.

درباره آب و هوای چین

درباره زبان مردم چین

چینی (Putonghua or Mandarin) زبان رسمی مردم چین است. زبان چینی بر اساس گویش های شمالی و نزدیک به گویش پکن است و این همان زبانی است که در مدارس آن استفاده می شود. به دلایل تاریخی و جغرافیایی گویش های بسیاری در میان مردم چین وجود دارد و آنچه که درباره چین و زبان رسمی آن می دانیم این است که ممکن است مردم چین در مکالمات روزانه، از گویش های مختلف یا چینی استفاده کنند، اما در نوشتار تنها از Putonghua استفاده می کنند.

جاذبه های گردشگری چین

جالب است این مسئله را درباره چین بدانید که پس از دهه 1980، توانسته تعداد توریست های غربی بسیاری را شیفته زیبایی و فرهنگ خود کرده نماید. پکن، شانگهای، گویلین، شیان و هنگ کنگ پنج شهر توریستی شناخته شده در چین هستند.

– پکن: پایتخت چین که به دلیل تلفیق فرهنگ باستان چین و رشد شهری آن شهرت دارد. از مشهورترین جاذبه های پکن می توان به “دیوار چین” و “شهر ممنوعه” اشاره نمود.

– شانگهای: که به عنوان یک شهر تجاری شناخته می شود، بزرگ ترین و آبادترین شهر چین است. این شهر اغلب به دلیل غربی شدن فرهنگ آن، با عنوان “دروازه چین به غرب” نامی‌ده می شود. از جاذبه های معروف آن می توان به “دیزنی لند شانگهای” و “بوند” که تازگی ساخته شده است، اشاره نمود.

– گویلین: شهر جنوبی گویلین به دلیل داشتن مناظر زیبا و کوه های بی نظیر در بین گردشگران مشهور است. رودخانه لی یکی از زیباترین رودخانه های چین، از گویلین عبور می کند و جزء اصلی در هنر سنتی چین است.

– شیان: در واقع سفر به شیان، سفر به تاریخ طولانی چین است. شیان طی 12000 سلسله در طول 1000 سال، به عنوان پایتخت شناخته می شده است. “ارتش سفالین تراکوتا” و بسیاری از اماکن تاریخی دیگر چین، در شیان واقع شده اند.

– هنگ کنگ: بر خلاف هر جای دیگری در چین، تاریخ فریبنده اشغال هنگ کنگ توسط انگلیسی ها، تلفیقی از فرهنگ چینی و غربی را موجب شده است. هنگ کنگ که با خریدها و گشت و گذارهای آن شناخته می شود، در بین گردشگرانی که به دنبال معاملاتی عالی و تجربیات بی نظیر هستند، بسیار محبوب است.

 

مهم ترین جشنواره های سنتی چین

نکته ای جالبی که درباره چین وجود دارد و موجب جذابیت بیشتر این کشور شده است، وجود جشنواره های متعدد سالیانه مهم و رنگارنگ آن است. جشنواره هایی از قبیل:

– جشنواره بهار (سال جدید قمری چینی طبق تقویم قمری چین) :

این جشنواره مهم ترین جشنواره چین است که در اواخر ژانویه و اواسط فوریه برگزار می شود و برای خانواده ها معنای خاصی دارد. برای این جشن، خانه هایشان را تمیز می کنند و دور هم جمع می شوند. از آداب و رسوم آن می توان به درست کردن غذایی به نام دومپلینگ، روشن کردن فشفشه و ترقه، تزئین کردن خانه، دان اسکناس شانس به کودکان، بیدار ماندن تا اواخر شب، نوشتن نامه و آرزوی خوشبختی در سال جدید و بازدید از فامیل اشاره کرد.

– جشنواره فانوس:

این جشنواره پنجمین روز از ماه اول تقویم قمری چینی، درست پس از سال نو چینی برگزار می شود. گردشگران این جشنواره را بیشتر از سایر جشن های سنتی چینی می شناسند و عکس های بسیاری از آن در اینترنت وجود دارد. از رسوم این جشن می توان به خوردن غذای “تانگ یوآن” و درست کردن فانوس های کاغذی رنگارنگ اشاره کرد.

– جشنواره کینگ مینگ یا روز جارو زدن مقبره

این جشنواره معمولا از 4 آوریل تا 6 آوریل برگزار می شود و سه روز تعطیل است. در این جشنواره از مرده ها تشکر می کنند و ابراز دلتنگی می کنند. در طول جشنواره مردم مقبره نیاکان خود را جارو می کنند و قربانی می دهند. نمونه این مراسم در برخی از مناطق کشور خودمان نیز مشاهده می شود که در آخرین پنجشنبه سال برگزار می شود.

– جشنواره قایق اژدها

این مراسم که با نام جشنواره “دوآنوو” نیز شناخته می شود، در پنجمین روز از ماه پنجم قمری برگزار می شود. این جشنواره برای ادای احترام به “کو یوان” شاعر و میهن پرست بزرگ برپا می شود. از جمله رسومات این جشنواره پختن “کوفته برنجی” و زونگرزی” و “دومپلینگ است” و مراسم پر از مسابقه های هیجان انگیز با قایق هایی به شکل اژدهاست.

– جشن نیمه پاییز یا جشنواره کیک ماه

این جشن که دومین جشن مهم چینی هاست در روز پانزدهم از ماه هشتم قمری چینی، که معمولا در ماه های سپتامبر و اکتبر است، برگزار می شود. در این جشن کیک هایی به شکل ماه پخته می شود و زیبایی ماه را تحسین می کنند.

مهم ترین جشنواره های سنتی چین

 تحصیل در چین

یکی از نکات مثبت درباره چین، تحصیل در این کشور است. بر اساس سیاست های تحصیلی در چین، آموزش اجباری و بدون شهریه فرزندان از 9 سالگی آغاز می شود. همچنین فرزندان معلول نباید در مدرسه ای جداگانه تحصیل نمایند و تبعیضی بین آن ها قرار دهند. این سیاست ها یک هدف دارد و آن از بین بردن بیسوادی و بهبود کیفیت آموزش است.

تحصیلات در چین در چهار مقطع است:

  • پیش دبستانی (سه سال مهدکودک که به بازی و سرگرمی می گذرد و گاه ممکن است والدین فرزندانشان را به مراکزی آموزشی نیز بسپارند)
  • آموزش ابتدای (یک دوره شش ساله شامل آموزش خواندن و نوشتن و دانش مقدماتی ریاضی، چینی، انگلیسی، علوم، موسیقی، نقاشی است)
  • متوسطه (شامل متوسطه اول و دبیرستان که هر دو دوره به مدت سه سال است و شامل دوره های درسی و دوره های انتخابی می شود که دوره های انتخابی متناسب با علایق دانش آموزان، ماموریت مدرسه و نیازهای اجتماعی است مانند دوره پیانو، چای و تکواندو. پس از دوره متوسطه دانش آموزان برای ورود به دبیرستان باید در آزمون ورودی شرکت کنند.)
  • آموزش عالی (دانش آموزان برای ورود به دانشگاه و کالج ها، باید در آزمون ورودی شرکت کنند. آزمون در استان های مختلف متفاوت است و نتیجه این آزمون ها سطح دانشگاه را مشخص می کند که سطح اول، سطح دو، سطح سه یا کالج پایه خواهد بود.

 

سؤالات متداول:

  • خوراکی های مورد علاقه مردم چین چیست؟

اصولا تمام انواع گوشت مانند گوشت خوک، گاو، گوسفند، مرغ، اردک، کبوتر و بسیاری موارد دیگر را میخورند. اما بیشترین مصرف آن ها گوشت خوک است و تقریبا در هر وعده غذایی آن ها وجود دارد و اردک پکن یکی از معروف ترین غذاهای چین است.

  • آیا چین یک مقصد گردشگری بی خطر است؟

بطور کلی چین یک کشور امن برای سفر است و بیشتر افرادی که ملاقات خواهید کرد رفتاری دوستانه، صمیمی و قابل اعتماد دارند. اما از نظر آب و هوایی ممکن است خطراتی داشته باشد و شما را به چالش بکشد.

  • آیا چین دو پرچم دارد؟

جمهوری خلق چین دارای یک پرچم دو رنگ است. پرچمی مرکب از رنگ قرمز زمینه و پنج ستاره زرد. پرچم چین نماد تاریخ و فرهنگ چین است.

5/5 - (1 امتیاز)
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.