به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا

دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا بدون شرط معدل در سال 2021

اروپا یکی از برترین مقاصد مطالعاتی طی چند سال گذشته در بین دانشجویان، محققان و دانشمندان محسوب می‌شود. دانشگاه های زیادی در اروپا با رتبه بندی جهانی بالا وجود دارند که آموزش با کیفیت اما با قیمت بالاتری ارائه می دهند. پذیرش در چنین دانشگاه هایی برای اکثر دانشجویان آسان نیست. اما از طرف دیگر دانشجویان با استعداد با دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا می توانند از حمایت های مالی جهت تحصیل در کشورهای اروپایی استفاده کنند. در این متن لیستی از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های اروپا برای دانشجویان در سال تحصیلی 2022-2021 آورده شده است.

نحوه دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا

نحوه دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا

نحوه دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا برای مقاطع مختلف، متفاوت بوده و به رشته، دانشگاه محل تحصیل و گروه بستگی دارد. ابتدا دانشجو، برای دریافت بورسیه تحصیلی، تقاضای خود را ارسال می کند. سپس دانشگاه با بررسی پرونده، میزان کمک هزینه و شرایط آن را در برگه پذیرش اعلام می کند. در برخی دانشگاه ها، اساتید برای پروژه های خود، بودجه تحقیقاتی دارند و باید بخشی از این بودجه را به دانشجویان خود پرداخت کنند. همچنین دانشجو باید در هنگام پذیرش به دنبال یک استاد راهنما باشد. حال در صورتی که استا راهنما شرایط و علایق دانشجو را تایید نماید، نظر خود را به دانشگاه اعلام می کند.

 

شرایط لازم برای دریافت بورسیه

دریافت بورسیه دارای شرایطی است که بعضی از این شرایط ضروری بوده و سایر شرایط به عنوان امتیاز در نظر گرفته می شوند. شرایط ضروری برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا عبارتند از:

 • سن داوطلب دریافت بورسیه: هر چقدر سن داوطلب کمتر باشد برای دریافت بورسیه شانس بیشتری دارد. سن مناسب برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد 24 سال و برای دوره دکترا 30 سال است.
 • وقفه تحصیلی: فاصله بین زمان فارغ التحصیلی و اقدام به مهاجرت تحصیلی برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا بسیار حائز اهمیت است که اصطلاحا به آن گپ تحصیلی می گویند.
 • مدارک دارای اعتبار: متقاضی دریافت بورسیه باید مدرک خود را از دانشگاه های سراسری معتبر گرفته باشد.
 • نمرات و معدل: فرد متقاضی برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا باید معدل بالایی داشته باشد.
 • مدرک زبان: یکی از موارد تاثیرگذار برای دریافت بورسیه، مسلط بودن به زبان رایج کشور مانند انگلیسی، آلمانی و… است. بنابراین توصیه می شود که قبل از اقدام برای اخذ بورسیه تحصیلی، مدرک زبان معتبر بگیرید.

 

شرایط اختیاری برای دریافت بورسیه از دانشگاه اروپا عبارتند از:

 • ارائه مقالات و طرح های تحقیقاتی در سطح جهانی: یکی دیگر از ملاک های تاثیرگذار در انتخاب فرد برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا، مقالات و طرح های تحقیقاتی است. اگر فرد متقاضی مقاله ای در مجلات بین المللی داشته باشد، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی خواهد داشت.
 • طرح ها و اختراعات ثبت شده: ثبت اختراع، امتیاز مثبتی جهت دریافت بورسیه تلقی می شود.

بورسیه های تحصیلی در کشورهای اروپایی

در زیر، لیست کامل و تایید شده ای از تمام بورسیه های تحصیلی در کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل رایگان در سال جاری ارائه شده است:

1- بورسیه تحصیلی چونینگ (Chevening) انگلستان: برنامه بورس تحصیلی جهانی دولت انگلستان یا بورس های تحصیلی چونینگ به دانش پژوهان برجسته از کشورهای واجد شرایط چونینگ در سراسر جهان اعطا می شود. به طور معمول این بورسیه برای یک دوره کارشناسی ارشد یک ساله در نظر گرفته شده است.

2- بورسیه تحصیلی آلمان: به عنوان مثال بورسیه تحصیلی DAAD که در تمام مقاطع تحصیلی و برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود یا بورسیه اراسموس که برای تمام دانشجویان بین المللی در محدوده اتحادیه اروپا بوده که جهت کمک هزینه زندگی و تحصیل به دانشجویان ارائه می شود.

3بورسیه تحصیلی دانمارک: از طریق طرح اراسموس موندوس، دانشجویان داخل / خارج از اتحادیه اروپا می توانند برای دریافت بورس تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد درخواست خود را ارسال کنند.

4بورسیه تحصیلی دانشگاه مالمو در سوئد

5- بورسیه تحصیلی EEA/ Norway Grants در نروژ

6- بورسیه تحصیلی دانشگاه علمی آرکادا در فنلاند

7- بورسیه تحصیلی ریموند پرتلر در اتریش

8- بورسیه تحصیلی DTIPENIUM HUNGARICUM در مجارستان

و…

بورسیه های تحصیلی در کشورهای اروپایی

مدارک لازم برای دریافت بورسیه

از نکات مهمی که متقاضیان دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا باید مورد توجه قرار دهند ارائه مدارک مورد نیاز است. مدارک مورد نیاز برای به نوع بورسیه تحصیلی، دانشگاه و نیز کشور مورد نظر بستگی دارد. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه فرم درخواست بورسیه تحصیلی
 • ارائه رزومه علمی قوی
 • توصیه نامه اساتید
 • ارائه نمرات آزمون هایی مانند SAT و آزمون GRE که با هدف سنجش توانایی تحصیلی افراد اعطا می شوند.
 • ارائه مقالات معتبر
 • فتوکپی مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات با مهر رسمی
 • ارائه مدرک زبان با نمره بالا

 

شرایط دریافت بورسیه از دانشگاه های کشورهای اروپا بدون شرط معدل

دانشجویانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند و هزینه تحصیل در اروپا برایشان مهم است باید به این نکته توجه کنند که شرط معدل برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا در کشورهای مختلف متفاوت است و به مقطع و رشته مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال در رشته پزشکی و زیرشاخه های آن در کشورهای پیشرفته باید معدل بالای 15 ارائه شود. در واقع کشورهایی مانند فرانسه و آلمان که از سطح تحصیلی بالایی برخوردارند، دانشجویان را با شرایط سخت تری پذیرش می کنند و شرط معدل برای دریافت بورسیه از این دانشگاه ها در برخی رشته ها، 18 است. اما در رشته های مهندسی سخت گیری کمتری وجود دارد و شرایط پذیرش راحت تر است. در مواقعی که معدل دیپلم پایین باشد، مدرک زبان اهمیت می یابد.

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای متقاضیان دریافت بورسیه پیش بیاد این است که آیا با معدل پایین هم می توان پذیرش گرفت؟ و برای اخذ پذیرش با معدل پایین چه باید کرد؟ بسیاری از متقاضیان دریافت بورسیه از اروپا معدل پایینی دارند اما توانسته اند از دانشگاه های معتبر اروپایی پذیرش بگیرند. تجربه نشان می دهد که پذیرش تحصیلی در کشورهای اروپایی، تنها متکی به نمرات عالی در مقاطع تحصیلی نبوده و تنها شرط اخذ پذیرش نیست. اما به هر حال متقاضی در رزومه تحصیلی خود یک امتیاز منفی دارد که به کمک روش هایی، می تواند نقص معدل خود را برای پذیرش پوشش دهد.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا

معیارهای تاثیرگذار برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا با معدل پایین:

 • انگیزه نامه یا SOP قوی
 • نمره بالای آزمون های معتبر زبان
 • چاپ مقالات ISI
 • سابقه کاری مرتبط و قابل توجه
 • شرکت در دوره های تخصصی مرتبط
 • توصیه نامه تاثیرگذار از اساتید

به هر حال معدل بالا یا پایین شرط لازم و کافی برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا نیست. در واقع معدل فقط یکی از فاکتورهای مورد نیاز برای قبولی است.

 

کدام کشورها امکان دریافت بورسیه بدون شرط معدل را دارند؟

شرط معدل برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا مختص دانشگاه های معتبری است که برای پذیرش، سخت گیرانه عمل می کنند. البته دانشگاه هایی با اعتبار کم و عمدتا در کشورهای کمتر توسعه یافته هستند که متقاضیان با معدل پایین را پذیرش می کنند. به عنوان مثال تحصیل ارزان در اروپا در مقطع کارشناسی ارشد در کشورهایی مانند اسپانیا و مجارستان امکان پذیر است و متقاضیان می توانند بدون شرط معدل و با حداقل هزینه و اخذ بورسیه تحصیلی در برخی از رشته های این دانشگاه ها، مشغول به تحصیل شوند. همچنین کشورهای اروپایی از جمله اتریش، هلند و مجارستان امکان تحصیل ارزان برای متقاضیان در مقطع دکتری را فراهم می کنند. کشورهایی مانند فنلاند، مجارستان، جمهوری چک و لهستان دانشگاه هایی با مدارک معتبر دارند که متقاضیان بدون شرط معدل و با هزینه سالیانه بسیار پایین می توانند به تحصیل مشغول شوند.

مزایای تحصیل و دریافت بورسیه بدون شرط معدل چیست؟

متقاضیان واجد شرایط دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا، از امتیازهای ویژه ای برخوردار می شوند. این افراد با دریافت بورسیه دیگر نیازی به پرداخت هزینه خوابگاه، شهریه دانشگاه، بیمه و… ندارند و با پرداخت هزینه جزئی می توانند به صورت رایگان در این دانشگاه ها تحصیل کنند. در برخی موارد این افراد به همراه بورسیه، حقوق نیز دریافت می کنند و یا بدون پرداخت شهریه در دوره های زبان شرکت می کنند. دیگر امتیازها عبارتند از:

 • برخورداری از وام های دانشجویی
 • برخورداری از بیمه سلامت
 • امکان اخذ مجوز کار پاره وقت
 • پرداخت هزینه های سفر و رفت و آمد به کشور مقصد
 • و…

کدام کشورها امکان دریافت بورسیه بدون شرط معدل را دارند؟

سوالات متداول

1- دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا چه شرایطی دارد؟

سن داوطلب دریافت بورسیه، وقفه تحصیلی، مدارک دارای اعتبار، نمرات و معدل، مدرک زبان، ارائه مقالات و طرح های تحقیقاتی در سطح جهانی، طرح ها و اختراعات ثبت شده و…

2- چه مدارکی برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا مورد نیاز است؟

 ارائه فرم درخواست بورسیه تحصیلی، ارائه رزومه علمی قوی، توصیه نامه اساتید، ارائه نمرات آزمون هایی مانند SAT و GRE، ارائه مقالات معتبر، فتوکپی مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات با مهر رسمی، ارائه مدرک زبان با نمره بالا.

3- چگونه می توان نقص معدل را برای دریافت بورسیه از دانشگاه های اروپا پوشش داد؟

انگیزه نامه یا SOP قوی، نمره بالای آزمون های معتبر زبان، چاپ مقالات ISI، سابقه کاری مرتبط و قابل توجه، شرکت در دوره های تخصصی مرتبط، توصیه نامه تاثیرگذار از اساتید و… می‌توانند به دریافت بورسیه بدون شرط معدل کمک کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.