به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دندانپزشکی در انگلستان

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان چیست؟

تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان همواره یکی از پر مخاطب ترین انواع مهاجرت های تحصیلی است. در هر سال تعداد زیادی دانش آموز و دانشجو برای تحصیل در این رشته اقدام می کنند. اگر شما هم در حال اندیشیدن به این رشته و ادامه تحصیل در کشور انگلستان هستید، و البته نمرات بالا و سابقه تحصیلی خوبی دارید، این نوشتار را از دست ندهید. ما در اینجا می خواهیم تا از شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگستان با شما سخن گفته و مدارک و شرایط لازم جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور را بررسی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان، یکی از پرمخاطب ترین رشته ها

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان در بین افرادی که قصد تحصیل در خارج از ایران را دارند، همیشه یکی از محبوب ترین گزینه ها بوده است. البته نه فقط از ایران، که از کشورهای دیگر دنیا نیز متقاضیان زیادی درخواست ادامه تحصیل در انگلستان را دارند. دلیل این همه طرفدار داشتن و محبوبیت هم کاملاً روشن است. اول از همه اینکه در انگلستان متدهای آموزش آکادمیک پزشکی، از جمله بهترین متدها هستند. از آنجایی که موقیعت های شغلی در این زمینه زیاد است، فرد فارغ التحصیل هیچ گونه نگرانی برای مشغول به کار شدن نخواهد داشت. آموزش ها برای دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی در انگلستان در طول دوره تحصیل به صورت عملی و تجربی خواهد بود و در آخر این نکته که زبان تدریس در دانشگاه های انگلستان، انگلیسی خواهد بود و این مهم ترین مزیت برای تحصیل در این کشور به حساب می آید.

 پرمخاطب ترین رشته ها

شرایط مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

اگر متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان هستید، باید ابتدا یک دوره دو ساله کالج را در این کشور بگذرانید. این دوره دو ساله A-LEVEL نام دارد و مختص دانش آموزانی هست که می خواهند در رشته های پزشکی مشغول به تحصیل شوند. در مقابل یک دوره یک ساله کالج به نام فاندیشن نیز وجود دارد که برای رشته های پزشکی مناسب نبوده و برای ورود به رشته های غیر پزشکی خواهد بود. برای قبولی در آزمون های پزشکی افراد باید خیلی حرفه ای و تخصصی آموزش ببینند؛ زیرا این آزمون ها آسان نخواهد بود. دوره کالج دو ساله که پیش تر گفتیم می تواند به صورت فشرده نیز برگزار شود که با نام فرست ترک از آن یاد می شود و طول مدت آن یک سال و نیم است. اگر دانش آموزان محصل در کالج نمراتی عالی داشته باشند، امکان ورود به دانشگاه های معتبر همچون کمبریج را خواهند داشت. اگر خواستار تحصیل تخصص دندانپزشکی در انگلستان هستید، لازم است بدانید که باید دارای چند سال سابقه کار باشید. دوره تخصص حدود 3 تا 5 سال طول خواهد کشید و در پایان دوره نیز امتحان هایی نهایی برگزار خواهد شد. در نهایت می توان اینطور نتیجه گیری کرد که برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان در رقابتی سرسخت خواهید بود. متقاضی برای این رشته، در انگلستان زیاد و البته ظرفیت دانشگاه ها محدود است.

 

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان

مانند سایر کشورها برای تحصیل در رشته دنداپزشکی درانگلستان هم باید ابتدا از یک دانشگاه پذیرش داشته باشید. پس از اخذ پذیرش شما می توانید برای ویزای خود اقدام کنید. خوب است بدانید که ویزای تحصیلی در کشور انگلستان امتیازی است. یعنی باید امتیازاتی از جمله:

 • نامه پذیرش دانشگاه (20 امتیاز)
 • نامه تمکن مالی (10 امتیاز)
 • مدرک و نمره زبان (10 امتیاز) را داشته باشید تا احتمال گرفتن ویزا برای شما بیشتر شود. در واقع افراد زیر سن 17 سال و نیم باید 30 امتیاز لازم را بیاورند و افراد بالای این سن باید 40 امتیاز از مدارک کسب کنند تا ویزا برایشان صادر گردد. (برای افراد بالای 17 سال و6 ماه فقط به مدرک زبان نیاز است). برای درخواست ویزا نیز مدارکی را باید تحویل به سفارت انگلستان بدهید که آن ها عبارتند از:
 • گذرنامه یا پاسپورت
 • نامه تمکن مالی لازم
 • درصورتی که شخص سن زیر18 سال دارد، رضایت والدین لازم است.
 • اثبات ارتباط فرزند با والدین متقاضی در صورت داشتن سن زیر18 سال
 • دریافت نتیجه تست پزشکی

فرآیند تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان 

فرآیند تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل در رشته دنداپزشکی در انگلستان، همانند دیگر رشته ها دارای مقاطع کارشناسی و ارشد است. در دوره ارشد تحصیل بدین گونه خواهد بود که ابتدا نیمی از سال در دانشکده دندانپزشکی گذشته و نیمی دیگر را در یک مرکز مشغول به کار می شود. دوره کامل ارشد حدود یک سال تا یک سال و نیم است و بعد از اتمام آن مدرکی با عنوان فوق لیسانس در زمینه جراحی دندانپزشکی دریافت خواهد شد. نام این مدرک به اختصار BDS است و بعد از دریافت آن شخص می تواند مطب شخصی داشته باشد.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی نکته مهم دیگری است که قبل از تصمیم برای مهاجرت ابتدا باید به آن توجه کنید. همانطور که پیشتر هم گفتیم شخص برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان ابتدا باید یک دوره دو ساله به نام A-LEVEL را بگذراند. مبلغ مورد نیاز برای این دوره در هر سال تحصیلی برابر با مقدار حداقل ۲۷ هزار پوند است. شهریه دانشگاه های دندانپزشکی در انگلستان در هر سال تحصیلی بین ۲۰ هزار پوند الی ۴۰ هزار پوند خواهد بود. همانطور که ملاحظه می کنید هزینه های تحصیل کشور انگلستان بسیار بالاست؛ اما از آنجا که تحصیل در این کشور از اعتبار بالایی برخوردار خواهد بود شرایط کاری بعد از تحصیل نیز مهیا خواهد بود، شاید مقدار خیلی زیادی از این هزینه ها بعد از فارغ التحصیلی و ورود به بازار کار جبران شود. حتی دانشجویانی که در دانشگاه های بسیار عالی رتبه در کشور انگلستان مشغول به تحصیل هستند ممکن است که از سال اول یا دوم به بعد هزینه های تحصیل آن ها توسط بیمارستان های این کشور تقبل شود.

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در انگلستان

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در انگلستان

به طور کلی تمامی دانشگاه ها در کشور انگلستان دارای امتیازاتی بالا نسبت به دیگر نقاط جهان هستند؛ اما اگر متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان هستید باید شرایط تمامی دانشگاه ها را بررسی کنید تا از قوانین مختلفی که هر کدام برای پذیرش و آموزش دارند مطلع شوید. برای مثال چند نمونه از بهترین دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه داندی
 • دانشگاه کوئین مری
 • دانشگاه منچستر
 • دانشگاه پلیموت
 • دانشگاه آبردین
 • دانشگاه ملکه بلفاست
 • دانشگاه بیرمنگام
 • دانشگاه لیورپول
 • کالج کینگ لندن
 • دانشگاه بریستول
 • دانشگاه مرکزی لنکشایر

3 سوال پرتکرار در خصوص تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

 • آیا دانشجویان ایرانی می توانند برای تحصیل دندانپزشکی به انگلستان بروند؟ بله، دانشجویان ایرانی می توانند برای تحصیل در هر رشته ای از جمله دندانپزشکی به انگلستان بروند.
 • برنامه و شرایط تحصیل دندانپزشکی در انگلستان چگونه است؟ برنامه دندانپزشکی در انگلستان یک دوره 5 ساله است که دانشجویان ایرانی قبل از آن برای ورود به این رشته ابتدا باید در دوره کالج، مقطع A Level را گذرانده باشند و در این دوره نمرات A در دروس زیست و شیمی را دریافت کنند.
 • برترین دانشگاه های انگلستان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کدامند؟ اکثر دانشگاه های دندانپزشکی در انگلستان مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند که در میان برترین آن ها می توان به دانشگاه‌های آبردین، شقلید، داندی،  منچستر، لیورپول، بیرمنگام، لیدز، بلقسات و کوئین مری نیز اشاره کرد.

 

آنچه در اینجا به آن پرداختیم تحلیل شرایط مهاجرت تحصیلی در رشته دندانپزشکی در انگلستان بود. امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعات لازم را به دست آورده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.