به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دندانپزشکی در سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد و شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه های معتبر

از آنجا که منطقه اسکاندیناوی از نظام آموزشی معتبری برخوردار است، سالانه تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های مختلف خواهان مهاجرت به کشور سوئد هستند. رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در میان متقاضیان تحصیل در سوئد بوده که از این طریق می توانند تحصیلات خود را در یک دانشگاه معتبر جهانی تکمیل نمایند و از مزایای اقامت و اشتغال در سوئد برخوردار شوند. تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئد همانند سایر رشته های دانشگاهی نیاز به کسب معلومات کافی در خصوص شرایط پذیرش، دانشگاه های معتبر، روند ورود به دانشگاه های دندانپزشکی و … دارد که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

روش های اعزام دانشجو به سوئد برای تحصیل در رشته دندانپزشکی

داشتن طرح تحقیقاتی، مقاله بین المللی معتبر و چاپ کتاب می تواند نقش مثبتی در اعزام دانشجو به سوئد برای تحصیل در رشته دندانپزشکی داشته باشد. بدین صورت که یک ایده تحقیقاتی درخور توجهی را آماده کنید و با ارتباط با اساتید دانشگاه های سوئد جهت دریافت ویزای تحصیلی سوئد اقدام نمایید. لازم به ذکر است که داشتن مدرک زبان آیلتس برای تحصیل در سوئد امری ضروری است. اثبات تمکن مالی برای أخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر سوئد یکی دیگر از مواردی است که قبل از اقدام به پذیرش باید مورد توجه قرار گیرد. متقاضی تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئد، باید برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد از دانشگاه مورد نظر پذیرش تحصیلی دریافت کند و سپس با ارائه مدارک لازم جهت تحصیل دندانپزشکی که در ادامه بیان می شود نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهد.

روش های اعزام دانشجو به سوئد

مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در سوئد

دانشجویان متقاضی به منظور تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئد باید مدارک زیر را تکمیل نمایند:

 • آخرین مدرک تحصیلی به صورت ترجمه شده و تأیید شده
 • مدرک زبان انگلیسی بین المللی (آیلتس 6 یا 7)
 • گواهی آزمون زبان سوئدی (TISUS)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل و کپی مدارک هویتی و پاسپورت با اعتبار 6 ماهه
 • رزومه کاری به صورت ترجمه شده به زبان سوئدی
 • ارائه یک موضوع تحقیقاتی و یا مدارک پژوهشی معتبر
 • ارائه مدارک مبنی بر داشتن حساب بانکی در بانک های سوئد به منظور اثبات پشتوانه مالی
 • ارائه انگیزه نامه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد

سوئد از جمله کشورهایی است که برای تحصیل دانشجویان بین الملل مکانی امن همراه با هزینه های مناسب تحصیلی است. با توجه به آنکه هزینه تحصیل در کشور سوئد و در رشته دندانپزشکی به موارد متعددی بستگی دارد می توان در مجموع شهریه دانشگاه های سوئد در رشته دندانپزشکی را در حدود 120هزار فرانک بیان کرد. این در حالی است که پرداخت سایر هزینه های تحصیلی از جمله تهیه ملزومات درسی بر عهده دانشجویان بوده و هر دانشجوی دندانپزشکی برای گذراندن دوران تحصیلی باید حدود 750 فرانک در ماه هزینه را در نظر داشته باشد. دانشجویان رشته دندانپزشکی در سوئد می توانند با در دست داشتن مجوز کار دانشجویی پاره وقت حداکثر تا 40 ساعت در هفته به اشتغال در سوئد بپردازند تا قسمتی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را تأمین نمایند. به علاوه این اقدام، راهی مؤثر برای کسب تجربه کاری و مهارت هایی است که پس از فراغت از تحصیل موجب جذب سریع تر در بازار کار سوئد می گردد. لازم به ذکر است دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلات، کار مناسبی در این کشور اخذ می کنند می توانند اقامت خود را با استفاده از ویزای کار در سوئد تمدید نمایند. از طرفی 5 سال اشتغال و طبابت در سوئد همراه با رعایت قوانین این کشور مبنی بر پرداخت مالیات و بیمه می تواند راه مناسبی برای دریافت اقامت دائم در سوئد باشد. در حقیقت امکان دریافت اقامت دائم سوئد توسط تحصیل در این کشور و اعتبار بالای مدرک دانشگاهی یکی از دلایل انتخاب سوئد برای مهاجرت تحصیلی است.

 

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه های معتبر دندانپزشکی در سوئد

تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئد به زبان سوئدی و انگلیسی امکان پذیر است و داشتن مدرک زبان سوئدی و انگلیسی برای پذیرش در دانشگاه های سوئد ضروری است. البته دوره های زبان سوئدی برای افرادی که تسلط کافی به این زبان را ندارند توسط هر دانشگاه برگزار می شود. لازم به ذکر است که که تحصیل به زبان سوئدی در این کشور هزینه های کمتری نسبت به تحصیل کردن به زبان انگلیسی دارد. موفقیت در آزمون ملی پذیرش دندانپزشکی در سوئد یکی از مراحل مهم پذیرش در این رشته است. دوره تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئد 5 ساله بوده و دوره های تحصیلی دندانپزشکی در سوئد شامل دندانپزشکی عمومی، بهداشت دهان و دندان، ارتودنسی، پریودنتولوژی، امراض دهان و دندان و … است. کسب نمرات بالا در دروس ریاضی و زیست شناسی برای متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئد و گذراندن دوره پیش بالینی دو ساله قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر الزامی است. دانشجویان پس از پایان دوران آکادمیک در رشته دندانپزشکی، ملزم به گذراندن 18 ماه دوره کارآموزی در این کشور هستند و پس از این دوران مدرک دکتری در رشته دندانپزشکی از دانشگاه های معتبر سوئد را دریافت می نمایند. تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور رایگان نبوده و دانشجویان باید برای هر ترم در دانشگاه های دولتی و خصوصی شهریه تحصیلی متناسب با قوانین دانشگاه خود را بپردازند. دانشجویانی که از رزومه تحصیلی عالی، مدرک زبان با نمره عالی، مقاله چاپ شده در ژورنال های معتبر عملی جهان و مدارج علمی و سطح سواد قابل قبولی برخوردار باشند می توانند برای استفاده از شرایط بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی به دانشگاه های مورد نظر خود درخواست دهند.

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در سوئد

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در سوئد

دانشگاه های سوئد از نظر رتبه جهانی در سطح بالایی قرار دارند و کسب اطلاعات کافی در خصوص هر کدام از دانشگاه ها قبل از اقدام به اخذ پذیرش برای دانشجویان الزامی است. اکثر دانشگاه های معتبر سوئد مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند. برخی از دانشگاه های دارای رتبه جهانی بالا در رشته دندانپزشکی را در ادامه خواهید دید:

 • انستیتو کارولینسکا با رتبه جهانی 36
 • دانشگاه اوپسالا با رتبه جهانی 124
 • دانشگاه لاند با رتبه جهانی 97
 • دانشگاه استکهلم با رتبه جهانی 181
 • دانشگاه گوتنبرگ با رتبه جهانی 49
 • دانشگاه علوم کشاورزی سوئد با رتبه جهانی 404
 • دانشگاه لومئا با رتبه جهانی 333
 • دانشگاه لینکوپینگ با رتبه جهانی۳۶۲
 • دانشگاه لوربرو با رتبه جهانی 732

در این محتوا به بیان شرایط مورد نیاز جهت اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در سوئد پرداختیم و پیش نیاز اقدام برای پذیرش دانشگاه های سوئد را به اختصار بیان نمودیم. سوئد یکی از مقاصد پرطرفدار متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است و تسلط به زبان انگلیسی و سوئدی و همچنین داشتن یک رزومه تحصیلی عالی برای اخذ پذیرش در سیستم آموزشی سختگیرانه این کشور برای متقاضیان تحصیل ضروری است.

 

سوالات متداول:

 • آیا تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئد نیاز به مدرک زبان دارد؟

 بله، داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 7 و همچنین مدرک زبان سوئدی برای شرکت در آزمون ورودی دندانپزشکی در سوئد الزامی است. اما افرادی که مدرک زبان سوئدی ندارند می توانند از طریق دوره های زبان سوئدی دانشگاه مورد نظر اقدام نمایند.

 • مدارک مورد نیاز برای پذیرش در رشته دندانپزشکی درسوئد چیست؟

 مدرک زبان سوئدی و انگلیسی، مدارک هویتی و پاسپورت معتبر، آخرین مدرک تحصیلی ترجمه شده، رزومه کاری و تحصیلی ترجمه شده، گواهی سوء پیشینه و سلامت پزشکی، انگیزه نامه، داشتن حساب بانکی در سوئد و گواهی تمکن مالی و ارائه یک موضوع تحقیقاتی است.

 • آیا تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئد رایگان است؟

 خیر، تحصیل در این رشته در سوئد نیاز به پرداخت شهریه دارد. برای برخورداری از شرایط تحصیل رایگان باید برای دریافت امکانات بورسیه تحصیلی در این کشور اقدام نمایید.

 

1/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.