به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
دندانپزشکی در سوئیس

تحصیل دندانپزشکی در سوئیس و آشنایی با مراحل، هزینه ها و مدارک در سال 2021

وقتی بحث امنیت عالی، شرایط رفاهی و امکانات ایده آل و باکیفیت می شود کشور سوئیس زبانزد است، چون همیشه جزء اولین و بهترین کشورهای جهان برای تحصیل در مقاطع مختلف شناخته شده است؛ مثلاً رشته دندانپزشکی در سوئیس به دلیل کیفیت بالای آموزش و شرایط اشتغال عالی طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل سالانه درخواست های زیادی برای تحصیل در دانشگاه های آن داده می شود. البته باید بدانید مهاجرت تحصیلی به سوئیس اصلا کار آسانی نیست اما قطعاً با تلاش های فراون و دانش کافی برای شما امکان پذیر خواهد بود. پس اگر شما به فکر مهاجرت به این کشور فوق العاده هستید حتماً قبل از اقدام شرایط تحصیل در سوئیس را به طور دقیق از منابع معتبر بررسی کنید تا اطلاعات جامع، درست و کاملی داشته باشید. حال ما نیز در این مطلب قصد داریم شرایط مختلف برای افرادی که قصد مهاجرت به سوئیس برای تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارند تحلیل و بررسی کنیم. پس اگر شما نیز جزء این افراد هستید، حتما با ما همراه باشید.

 

راه  ها و روش  های اعزام دانشجو به سوئیس برای تحصیل در رشته دندان پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس در بهترین دانشگاه ها و شرایطی ایده آل قطعاً مسیر هموار و جذابی را برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به سوئیس را دارند فراهم می کند. اما در ابتدا لازم است با راه ها و روش های اعزام دانشجو برای تحصیل در رشته دندان پزشکی به خوبی آشنا شوید.

نکته ای که بسیار دانستن آن حائز اهمیت است بحث زبان تحصیل در دانشگاه های سوئیس است. اگر شما در حال حاضر غیر از زبان مادری خود تنها به زبان انگلیسی مسلط هستید باید بدانید که متأسفانه برای شروع تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئیس تنها دانستن انگلیسی کافی نیست و شما نمی توانید درخواست دهید.

خب حالا بحثی که مطرح می شود اینست که چه زبان هایی برای ورود و شروع تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس لازم است؟  اگر شما در بخش های آلمانی زبان قصد تحصیل داشته باشید قطعاً دانستن زبان آلمانی و ارائه مدرک آن الزامی ست، بعد از آن شما به راحتی می توانید تحصیل خود را آغاز کنید. اما اگر قصد ورود به بخش های غربی را دارید باید زبان فرانسوی را یاد بگیرید تا برای شروع تحصیل آماده شوید و شانس پذیرش خود را افزایش دهید. پس قبل از هرکاری ابتدا مشخص کنید در کدام ناحیه قصد تحصیل دارید، سپس زبان مورد نظر آن را به خوبی یاد بگیرید.

مورد دومی که باید بدانید اینست که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس برای دانشجویان تبعه ی اتحادیه اروپا و دانشجویان که بین المللی هستند قواعد متفاوتی دارند. برای پیگیری دقیق این موضوع که شرایط خود را با توجه به موقعیت مکانی که هستید به درستی بدانید لازم است تحقیق کنید، در صورت لزوم به دفتر مرکزی سوئیس زنگ بزنید و در ادامه از مؤسسات معتبر در امور مهاجرت کمک بگیرید.

مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

در ابتدا باید بدانید که اگر قصد تحصیل در دانشکده های پزشکی سوئیس را دارید باید تا 15 فوریه هر سال اقدامات لازم را انجام دهید و حتماً مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. مهم ترین مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در سوئیس شامل موارد زیر است:

 • بیمه نامه معتبر شنگن
 • دو قطعه عکس مشابه عکس پاسپورت
 • گواهی تمکن مالی و دارا بودن مقدار پول لازم برای اداره هزینه زندگی
 • ارائه مدرک اصل پذیرش از دانشگاه در سوئیس
 • ارائه مدارک لیسانس، دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ترجمه و ریز نمرات
 • ارائه پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ارائه کپی شناسنامه با ترجمه تمامی صفحات آن
 • ارائه مدرک زبان که می تواند شامل مدرک زبان آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی باشد که بسته به منطقه و دانشگاهی که پذیرش گرفته اید این مدرک زبان می تواند متفاوت باشد.
 • ارائه انگیزه نامه قوی و مناسب برای تحصیل دندانپزشکی در سوئیس
 • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی سوئیس

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

به طورکلی هزینه تحصیل در سوئیس برای دانشجویانی که خارج از اتحادیه ی اروپا هستند بسیار بیشتر از دانشجویان اروپایی است. البته اگر شما رزومه تحصیلی عالی و باکیفیتی داشته باشید مانند معدل بالا، نمره آیلتس بالای 7 و همچنین مقالات معتبر می توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه و تحصیل در سوئیس افزایش دهید.

اگر شما از دانشگاه های دولتی سوئیس پذیرش بگیرید شهریه دانشجویان اروپایی با غیر اروپایی برابر خواهد بود. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی سوئیس گرانتر بوده است و حتی سالیانه تا 45000 یورو نیز می رسد.

البته هزینه تحصیل با توجه به دانشگاهی که در آن پذیرش می گیرید می توانید دارای رنجی متفاوت باشد، اما به طورکلی در بعضی از دانشگاه ها اگر کل مبلغ سالیانه شهریه را یکجا پرداخت کنید به شما تخفیفاتی تعلق می گیرد یا در برخی دانشگاه ها این قانون وجود دارد که اگر دارای مدارک و رزومه ای خاص و تاپ بودید شهریه براساس کل دوره ها محاسبه می شود. در نهایت شما می توانید میانگین هزینه تحصیل خود را سالانه حدود 8000- 4000 فرانک برای برنامه های پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس در نظر بگیرید.

 

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه های معتبر دندانپزشکی سوئیس

شرایط کلی پذیرش ورود به دانشگاه های معتبر دندانپزشکی در سوئیس تفاوتی با دیگر دانشگاه های حوزه شنگن ندارد. در ابتدا باید بدانید دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل دندانپزشکی در سوئیس هستند از شرایط اصلی پذیرش و ورود به دانشکده های دندانپزشکی آن اینست که حتما باید مدرک لیسانس خود را گرفته باشید .

البته در رابطه با این موضوع برنامه های کارشناسی پیش از تحصیل دندانپزشکی موجود هستند که شما می توانید با تحصیل رشته کارشناسی دندانپزشکی مدرک لازم آن را اخذ کنید. بعد از آن پس از پذیرش و ورود به دانشکده دندانپزشکی شما با یک دوره 4 الی 5 ساله روبرو هستید. این مدت حدود دو سال آن به طور کامل شما به تحصیل آکادمیک مشغول خواهید بود. بعد از آن واحدهای درسی کمتر خواهد شد و اکثرا به صورت عملی در کلینیک های تخصصی به آموزش حضوری تمرینات بالینی مشغول خواهید شد، که در واقع شروع زمانی است که دانشجویان فنون دندانپزشکی را تحت نظر دانشکده دندانپزشکی خود آموزش می بینند.

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در سوئیس

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در سوئیس

دانشگاه های زیادی وجود دارند که در سوئیس رشته های پزشکی و دندانپزشکی را ارائه می دهند اما در بین آن ها دانشگاه های ذکر شده در ادامه جزو بهترین و باکیفیت ترین دانشگاه های دندانپزشکی در سوئیس محسوب می شود که البته مورد تأیید ایران نیز است. لیست این دانشگاه ها شامل:

 • دانشگاه زوریخ (UZH)
 • دانشگاه برن
 • دانشکده پزشکی دانشگاه بازال
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه لوزان

 

جمع بندی

شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئیس که در این مطلب به تحلیل و بررسی علمی آن پرداختیم از موضوعاتی مهم و کاربردی است که قطعا برای شما که قصد مهاجرت دارید دانستن آن بسیار لازم و ضروری خواهد بود. در نهایت در این مقاله شما متوجه شدید که همه دانشجویان بین المللی برای تحصیل دندانپزشکی در این کشور می توانند اقدام کنند، اما قبل آن باید شرایط اعزام و مدارک مورد نیاز را به طور کامل بررسی و جمع آوری کنند تا در این پروسه با مشکل روبرو نشوند. ما سعی کردیم اکثر ابهامات و سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید را در متن مقاله توضیح دهیم. اما باز هم در پایان به سه سوال پرتکرار و رایج در زمینه تحصیل دندانپزشکی در سوئیس خواهیم پرداخت.

 

سؤالات متداول:

 1. دانشجویان دندانپزشکی بلافاصله پس از تحصیل در سوئیس می توانند کار پیدا کنند؟

قطعاً امکان پذیر است، در واقع دانشجویانی که بلافاصله قصد کار کردن دارند می توانند با قبولی در آزمون جامع دندانپزشکی ملی مجوز کار در سوئیس را بگیرند.

 1. هزینه زندگی در شهرهای مختلف سوئیس ماهانه چقدر می تواند باشد؟

به طورکلی سوئیس کشوری گران برای زندگی محسوب می شود، اما در شهرهای مختلف آن هزینه زندگی متفاوت است. مثلا می تواند متوسط آن بین 1650 تا 2200 یورو باشد.

 1. در هنگام تحصیل دندانپزشکی در سوئیس امکان کار حین تحصیل نیز وجود دارد؟

با توجه به هزینه بالای زندگی در سوئیس که جزء کشورهای گران دنیاست، قطعاً اجازه کار در حین تحصیل البته در زمانی محدود به دانشجویان داده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.