به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی

شرایط ، راه های پذیرش و هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در مالزی | آپدیت 2021

مالزی، کشوری که در جنوب شرقی آسیا واقع شده است، همواره مقصدی محبوب و جذاب برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور بوده است. اقتصاد پویا و صنعت رو به رشد آن باعث شده است تا دانشگاه های معتبر فراوانی نیز در این کشور وجود داشته باشند. این دانشگاه های مالزی همواره دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا پذیرش می کنند. تحصیل در مقاطع مختلف و برای سیر عظیمی از رشته ها، در این کشور ممکن است. اما آن چه در این نوشتار برآنیم، بررسی شرایط مربوط به تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی است. پس اگر متقاضی تحصیل در این رشته در کشور مالزی با فرهنگی عجیب و مردمانی مهربان هستید، در ادامه با ما باشید.

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی

به طور کلی می توان گفت که تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی و البته همچنین دیگر رشته های پزشکی، دارای رقابت فراوانی است. دلیل اصلی آن هم این است که دانشگاه های مربوط به رشته های پزشکی در این کشور از رتبه بالایی برخوردار هستند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی به دو زبان انگلیسی و مالایی صورت می گیرد. این دو زبان بسته به دانشگاه انتخابی شما، می تواند متفاوت باشد. برای مثال تدریس در دانشگاه های خصوصی که قطعاً هزینه بیشتری هم دارند، به زبان انگلیسی بوده و تحصیل در دانشگاه های دولتی با زبان مالایی انجام می گیرد. بنابراین اگر قصد تحصیل در این کشور و در دانشگاه های خصوصی را دارید، باید به زبان انگلیسی کاملاً مسلط باشید.

 

شرط ورود به رشته دندانپزشکی در مالزی

برای ورود به این رشته در مالزی، از آن جایی که رقابت بالاست، باید شما بهترین مدارک را به صورت کامل ارائه دهید تا شانس بیشتری برای ورود به این دانشگاه ها داشته باشید. برای مثال مدرک زبانی که ارائه می دهید، هرچه دارای نمره ای بالاتر باشد، شانس قبولی و پذیرش شما بیشتر خواهد بود. شما باید نمره مورد قبولی برای دیپلم تجربی خود داشته باشید تا بتوانید با ریسک کمتری وارد دانشگاه شوید.

ریز نمرات تمامی دوره های دبیرستان خود را نیز باید به صورت ترجمه شده برای دانشگاه منتخب بفرستید؛ چراکه آن ها نیز در پذیرش شما تأثیرگذار خواهند بود. اگر شما دارای مدرک زبان انگلیسی نباشید، می توانید در این کشور یک دوره زبان انگلیسی را ثبت نام کنید. اما توصیه می شود در کشور خود این مدرک را اخذ نمایید تا متحمل هزینه های بالای کالج زبان نشوید.

نکته دیگری که در رابطه با تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی باید گفت، این است که بدانید این دوره تحصیلی حدود 5 سال طول می کشد و بعد از آن شما به عنوان یک دندانپزشک باید یک دوره دیگر 4 تا 5 سال را بگذرانید تا بتوانید به یک متخصص در زمینه رشته خود تبدیل شوید.

 

مدارک لازم برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در مالزی

نکته قابل توجه در رابطه با مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی در مالزی، این است که شما ممکن است بسته به دانشگاهی که انتخاب می کنید، مدارک متفاوتی را نیاز داشته باشید. برای مثال بعضی از دانشگاه ها آزمون های ورودی مربوط به خود را دارند که اخذ نمره قبولی در آن ها نیز از شرایط اخذ پذیرش است. ولی می توان مدارک لازم برای تحصیل در این رشته را در موارد زیر برشمرد:

 • ارائه تمام مدارک و ریز نمرات دوره پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک زبان (آیلتس 7)
 • نتایج متقاضی در مصاحبه به عمل آمده قبل از ثبت نام
 • گواهی صحت و سلامت پزشکی
 • عدم سابقه کیفری

هزینه های تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی

هزینه های تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی

شایان ذکر است که تحصیل در کشور مالزی در مقایسه با دیگر کشورها، دارای هزینه های کمتری برای زندگی است. شهریه های دانشگاه ها نیز به مراتب از دیگر کشورها کمتر است. البته دانشگاه هایی که شعبه هایی از دیگر دانشگاه های معروف در کشورهای دیگر دنیا هستند، دارای هزینه هایی بالاتر هستند؛ زیرا آن ها خصوصی هستند نه دولتی.

در هر حال تحصیل در این کشور با هزینه های خیلی بالایی رو به رو نخواهد بود. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی به طور حدودی 370 هزار رینگت به طور سالیانه است. البته بعد از گذشت 5 سال یک دوره دو ساله را نیز باید سپری کنید تا دوره های عملی را بگذرانید. بعد از گذراندن این دوره، شما یک دندانپزشک کامل خواهید بود.

به طور کلی می توان گفت که هزینه تحصیل دندانپزشکی در مالزی به ازای هر سال تحصیلی حدود 35 تا 50 میلیون تومان است که این مبلغ با توجه به دانشگاه خصوصی یا دولتی، متغیر خواهد بود. شما بعد از اتمام تحصیل در مالزی می توانید ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری نمایید؛ البته در صورتی که کار مناسب را پیدا کنید. بعد از آن زندگی در این کشور، راحت تر خواهد بود؛ چراکه شما درآمد مقبولی نیز خواهید داشت.

معرفی برترین دانشگاه های مالزی

همانطور که پیش از این نیز ذکر کردیم، دانشگاه ها در کشور مالزی اغلب دارای رنکینگ بالایی بوده و از نظر بین المللی نیز اکثر دانشگاه ها معتبر محسوب می شوند. در ادامه تعدادی از دانشگاه های مالزی که از نظر کشور ایران نیز مورد قبول بوده و دارای اعتبار هستند را نام می بریم:

برترین دانشگاه های مالزی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی
University Malaysia
University Kebangsaan Malaysia
University Teknologi MARA
University Putra Malaysia (UPM)
University Kebangsaan Malaysia (UKM)

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی چه مزایایی دارد؟

برای تحصیل در کشور مالزی به عنوان یک کشور ارزان و دارای اقتصادی پویا، می توان مزایای زیادی برشمرد. اما ما در این جا تصمیم داریم از مزایایی که تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی دارد سخن بگوییم:

 • شما امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های خصوصی را خواهید داشت.
 • دانشگاه های مربوط به رشته دندانپزشکی اکثراً از نظر وزارت بهداشت ایران قابل قبول و معتبر هستند.
 • هزینه زندگی و تحصیل در این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورها، کمتر خواهد بود.
 • در زمان تحصیل، امکان کار نیمه وقت برای شما مهیا خواهد بود.
 • می توان بدون نمره زبان نیز موفق به اخذ پذیرش شد.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی چه مزایایی دارد؟

نتیجه گیری و جمع بندی

آن چه در این جا بدان پرداختیم، بررسی شرایط مربوط به تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی بود. همانطور که در این نوشتار ذکر کردیم، دانشگاه‌های این کشور از رنکینگ‌های بین المللی بالایی برخوردار بوده و تحصیل و زندگی در این کشور، کم هزینه خواهد بود. البته به همین دلایل، رقابت بر سر رشته هایی همچون دندانپزشکی نیز بسیار بالا است. پس اگر متقاضی تحصیل در این رشته در کشور مالزی هستید، باید رزومه‌ای قوی با نمراتی عالی را برای دانشگاه مربوطه بفرستید تا شانس قبولی شما بیشتر باشد.

 

سؤلات متداول

 • دوره 5 ساله شامل چه دروسی می شود؟

این دوره به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شود. دسته اول که بین 2 تا 2.5 سال است مربوط به آموزش های پیش از بالینی می شود. بقیه دوره تا 5 سال مربوط به آموزش های بالینی است که در محیط های بیمارستان و یا مدارس بالینی خواهد بود.

 • نمره چه دروسی از دبیرستان برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی دارای اهمیت هستند؟

دروسی مانند زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

 • شرایط کلی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در مالزی چیست؟
 • تسلط کامل به زبان انگلیسی
 • دارا بودن تمکن مالی با گواهی صورتحساب بانکی به مبلغ۱۰۰۰۰دلار در یکی از بانک های معتبر
 • مدرک فارغ التحصیل در مقطع قبلی با معدل مناسب
5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.