به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در دانمارک

راهنمای تحصیل در دانمارک به همراه مقاطعی که می توان در آن تحصیل کرد

با توجه به افزایش فرصت های مناسب زندگی در کشورهای اروپایی برای افرادی که دوره تحصیلی خود را در این کشورها سپری کرده اند، تقاضا برای دریافت ویزای تحصیلی در این کشورها نیز به همان میزان افزایش پیدا کرده است. طبیعتاً هر کشور و دانشگاهی نیز شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو از سایر کشورها دارد. یکی از کشورهایی که در حال حاضر مقصد مناسبی برای دانشجویان برای ادامه تحصیل محسوب می شود، دانمارک است. کشوری که با قرار گیری در حوزه اسکاندیناوی و دارا بودن رتبه پنجم رفاه اجتماعی در بین کشورهای جهان یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای هر دانشجویی خواهد بود. مدارک معتبر دانشگاهی در سطح دنیا و کیفیت بالای سیستم آموزشی در کنار زیبایی های این کشور باعث افزایش تقاضا برای تحصیل در دانمارک شده است.

 

اهمیت تحصیل و کیفیت آن در آینده شغلی

شاید در گذشته درس خواندن و تحصیل اهمیت بالایی در بین خانواده ها و در سطح جامعه نداشت، اما حالا در دنیایی زندگی می کنیم که توجه به علم و دانش و یادگیری به طور روزافزون رو به افزایش است. یک جامعه تحصیل کرده می تواند آینده ای روشن را ترسیم نموده و تفاوت ها را در تمامی عرصه ها رقم بزند. اما با توجه به تنوع رشته ها و دانشگاه های ارائه دهنده آن ها، اهمیت تحصیل در شرایط مناسب و کیفیت آن بیش از پیش نمایان شده و دریافت یک مدرک تحصیلی نمی تواند تضمین کننده آینده شغلی شما باشد مگر اینکه این مدرک در شرایط مناسب و در سیستم آموزشی صحیح و با کیفیت بدست آمده باشد. از این رو اغلب افراد نیز دلیل خود از ادامه تحصیل در خارج از کشور را دریافت خدمات تحصیلی با کیفیت عنوان می کنند.

در بین تمامی کشورهای دنیا و به خصوص اروپا، دانمارک با بهره گیری از نظام آموزشی به روز و سطح کیفی بالای دانشگاه های خود یکی از بهترین انتخاب ها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور است. اگر شما نیز قصد تحصیل در دانمارک را دارید، بهتر است بدانید که دانشگاه های این کشور از لحاظ تحصیلی در رتبه پنجم دنیا قرار داشته و از امکانات کاملا به روز و با کیفیت برای آموزش در این کشور استفاده می شود. مدارک اخذ شده پس از پایان دوره تحصیلی در دانمارک نیز در تمامی کشورهای دنیا مورد قبول هستند.

سیستم آموزشی در دانمارک چگونه است؟

سیستم آموزشی در کشور دانمارک از جمله سیستم های آموزشی در سطح دنیا است که در مدارس این کشور و دانشگاه های آن اجرا می شود. به طور کلی سیستم آموزشی این کشور به چهار دوره آموزشی تقسیم می شود. دوره ابتدایی و آموزش سطح پایه مخصوص کودکان تا 10 سال است که دوره اولیه آن به کوکان تا 6 سال اختصاص یافته و مشابه مهد کودک بوده که گذراندن این دوره برای دانش آموزان اجباری نیست و کودکان می توانند با رسیدن به سن 6 سالگی مستقیما برای تحصیل در مقطع ابتدایی ثبت نام خود را به عمل آوردند. طول این دوره ممکن است تا 10 سال نیز طول بکشد.

بعد از سپری کردن دوره ابتدایی و برای دانش آموزان سنین 16 تا 19 سال دوره دبیرستان قرار داده شده که طول مدت آن 3 سال بوده و یک دانش آموزش برای دریافت صلاحیت ورود به محیط دانشگاه باید حتما این دوره های 13 ساله را سپری کرده و مدرک پایانی دوران دبیرستان را دریافت نموده باشد. مقطع بعدی تحصیلی در دانمارک، گذراندن دوره های مختلف دانشگاهی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در دانمارک

 • مقطع کارشناسی در کشور دانمارک

پس از ورود به دانشگاه و برای تحصیل در مقطع کارشناسی، سه دوره مختلف می تواند توسط دانشجو انتخاب شود. دوره اول که مختص کارآموزان حرفه ای است، معمولا حدود 3 تا 4 سال زمان برده و یک حرفه خاص به دانشجو به طور کامل آموزش داده می شود و فرد جهت ورود به بازار کار مورد نظر تعلیم داده می شود.

روش دیگر تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی، دریافت لیسانس های دانشگاهی است که طی این دوره یک یا دو موضوع خاص به صورت حرفه ای به شما آموزش داده می شود و می توانید از آن برای ورود به بازار کار و یا تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد استفاده کنید.

روش دیگر نیز تحصیل در آکادمی حرفه است که در آکادمی های کسب و کار صورت می پذرید. در این روش آموزش یک موضوع به صورت ترکیبی از نظریات و تئوری ها در کنار تمرینات اصولی و کاربردی در پروژه ها و در شرایط کاری واقعی انجام می شود.

باید توجه داشته باشید که تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی به زبان دانمارکی است و تمامی افراد متقاضی سپری کردن دوران تحصیلی کارشناسی در این کشور باید مدارک معتبر جهت نشان داده تسلط خود بر زبان دانمارکی را ارائه نمایند.

 • مقطع کارشناسی ارشد در کشور دانمارک

پس از سپری کردن دوران کارشناسی شما می توانید با توجه به نمرات کسب شده خود و همچنین نظرات اساتید و تاییدیه آن ها، مجوز ورود به دوره کارشناسی ارشد را دریافت نمایید. بر خلاف دوره کارشناسی که لازمه ورود به آن آشنایی کامل با زبان دانمارکی بود، در دوره کارشناسی ارشد اغلب رشته ها و دانشگاه ها فرایند آموزش را به زبان انگلیسی انجام داده و از این رو شرایط برای تحصیل برای دانشجویان سایر کشورها فراهم است.

البته باید توجه داشته باشید که حداقل مدرک مورد نیاز زبان انگلیسی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در این کشور نمره 6 تا 6.5 آیلتس است و بر خلاف سایر کشورها، ارائه این مدرک زبان انگلیسی در بدو ورود به دانشگاه الزامی است و شما فرصتی برای آموزش زبان انگلیسی پیش از ورود به دانشگاه را در این کشور نخواهید داشت. با دریافت مدرک کارشناسی ارشد در دانمارک شما شانس زیادی برای یافتن شغل مناسب در این کشور و سایر کشورهای اطراف مانند فنلاند، نروژ و سوئد خواهید داشت.

 • مقطع دکترای تخصصی در کشور دانمارک

تحصیل در دانمارک در مقطع تحصیلی دکترا به دو صورت استفاده از بورسیه تحصیلی و همینطور پرداخت شهریه امکان پذیر است. از طرفی دانشجویان مقطع دکترا در دانمارک به صورت ماهیانه حقوقی در حدود 2000 دلار را دریافت می کنند. دوره دکترا در این کشور به زبان انگلیسی بوده و نیازی به آشنایی به زبان دانمارکی وجود ندارد.

برترین دانشگاه‌های دانمارک و رشته‌های تحصیلی آن ها

طبق آمارهای سال جاری، برترین دانشگاه این کشور با رتبه 76 جهانی دانشگاه کپنهاگن است. در رتبه 103 دانشگاه فنی مهندسی دانمارک، در رتبه 147 دانشگاه آراهوس و در رتبه 305 نیز دانشگاه آلبورگ قرار گرفته اند.

در دانشگاه های دانمارک، اغلب رشته های پزشکی در دانمارک و غیر پزشکی ارائه می شود. رشته های مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، هنر و … همگی در این کشور آموزش داده می شوند. در زمینه رشته های پزشکی نیز، زیست شناسی، داروسازی، دندان پزشکی، علوم غذایی و تمامی رشته های تخصصی پزشکی قابل ارائه هستند.

کار در حین تحصیل در دانمارک

امکان کار دانشجویی در کشور دانمارک برای دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی و همینطور کارشناسی ارشد فراهم بوده اما با محدودیت های زمانی روبرو است. در واقع یک دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد در این کشور می تواند به طور میانگین حدود 10 تا 20 ساعت کار دانشجویی در طول هفته انجام دهد و به ازای هر ساعت نیز حدود 10 یورو حقوق دریافت نماید.

شاید این مقدار کمی به نظر برسد اما از همین طریق می تواند بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل در این دوره ها را تامین نمود. در مقطع دکترا نیز دانشجویان مجاز به 30 ساعت کار در هفته هستند که میانگین حقوق برای آن ها نیز 10 یورو در نظر گرفته شده است.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانمارک

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور دانمارک در ابتدا شما باید پذیرش یکی از دانشگاه های این کشور را اخذ نموده باشید. اگرچه هر یک از این دانشگاه ها مدارک مختص به خود را از متقاضی دریافت می کنند اما به طور کلی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آن ها به شرح زیر است:

 • مدرک معتبر زبان دانمارکی برای مقطع کارشناسی و زبان انگلیسی با نمره 6 تا 6.5 آیلتس برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی.
 • رزومه یا CV تحصیلی
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی آن ها
 • ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی در کشور مبدا
 • توصیه نامه از اساتید یکی از دانشگاه ها
 • انگیزه نامه
 • ارائه یک گواهی برای نشان دادن تمکن مالی دانشجو برای حداقل یک سال زندگی و تحصیل در دانمارک
 • پاسپورت و هزینه های بررسی مدارک

جمع بندی و نتیجه گیری

به طور کلی تحصیل در دانمارک بر خلاف برخی دیگر از کشورهای اروپایی، رایگان نیست و شما در صورت عدم صلاحیت دریافت بورسیه تحصیلی باید هزینه های زندگی و تحصیل را خودتان پرداخت کنید. اما علیرغم این موضوع، به دلیل شرایط عالی تحصیلی و کیفیت بالای دوره های این کشور در کنار دانشگاه های و مدارک معتبر در سطح جهانی باعث شده تا همواره هر سال متقاضیان زیادی برای ورود به این کشور و تحصیل در دانشگاه های آن ثبت نام نموده و آمادگی خود را اعلام می کنند. اگر شما هم قصد تحصیل در یک کشور اروپایی و دریافت اقامت آن را داشته باشید و از تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل برخوردار باشید، قطعاً دانمکارک به عنوان یکی از بهترین گزینه ها می تواند در نظر گرفته شود.

 

سوالات متداول

 1. برای تحصیل در دانمارک به چه مدرک زبانی نیاز است؟

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک مدارک تسلط بر زبان دانمارکی و برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و همینطور دکترای تخصصی، مدرک زیان انگلیسی با آیلتس 6-6.5 مورد نیاز خواهد بود.

 1. آیا امکان کار در حین تحصیل در دانمارک وجود دارد؟

برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور میانگین بین 10 تا 20 ساعت و برای دانشجویان مقطع دکترا تا 30 ساعت درهفته امکان کار دانشجویی وجود دارد که مقدار حقوق دریافتی در حدود 10 یورو برای هر ساعت است.

 1. آیا تحصیل در دانمارک رایگان است؟

تحصیل در این کشور رایگان نیست و شما باید هزینه های تحصیل و زندگی را شخصاً پرداخت نمایید. از طرفی برای تضمین تمکن مالی، شما در ابتدای ورود برای تحصیل در این کشور گواهی معتبری برای نشان دادن این تمکن مالی نیاز خواهید داشت.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.