به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
روانشناسی در کانادا

شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا در سال 2022

اگر به آمار منتشر شده در مورد چشم انداز تحصیلات تکمیلی در کانادا نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که روانشناسان در کانادا نه تنها تقاضای زیادی دارند، بلکه جزو پر درآمد ترین مشاغل این کشور در سال 2020 نیز بوده اند. بنابراین تحصیل در رشته روانشناسی نیز برای دانشجویان بین المللی گزینه های متعدد اقامت و کار پس از فارغ التحصیلی را فراهم خواهد کرد. اگر شما هم به دنبال ادامه تحصیل در یک کشور پیشرفته و به دنبال آن ورود موفق به بازار کار پس از فراغت از تحصیل هستید، بهتر است بیشتر درمورد تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا بدانید!

آیا تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا، انتخاب خوبی است؟

در سال های اخیر آگاهی از سلامت روان در کانادا به شدت افزایش یافته است. در سال 2015، بیش از 11 درصد کانادایی ها در مورد مسائل روانی خود به مشاور، روانشناس یا روانپزشک مراجعه کردند، درحالی که این درصد در سال 2018 به 16 درصد افزایش یافت. بنابراین، تقاضا برای روانشناسان نیز افزایش یافته و رشته روانشناسی در کانادا را به یکی از برنامه های محبوب در بین دانشجویان تبدیل کرده است.

 • مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی رشته روانشناسی 4-3 ساله خواهد بود و دانشجویان در این مقطع ملزم به انتخاب گرایش تحصیلی خاصی نیستند. لیسانس روانشناسی در این کشور توسط بیش از 77 دانشگاه و با عنوان لیسانس هنر (BA) یا لیسانس علوم (BSc) ارائه می شود. فارغ التحصیلان روانشناسی می توانند مشاغلی را در زمینه های مختلف مانند روان درمانی، آموزش ویژه، مشاوره، روانشناسی سازمانی و غیره داشته باشند.

 • مقطع کارشناسی ارشد

دوره 2 ساله کارشناسی ارشد تحت یکی از گرایش های: بالینی، کودک، صنعتی – سازمانی، مشاوره، تجربی، اعصاب و یا قانون برگزار می گردد و دانشجویان پس از گذراندن این مقطع برای فعالیت در زمینه ها و محیط های مختلف کاری، مانند: مدارس، تجارت و صنعت، سلامت روان، مشاغل دولتی و یا آکادمیک، آماده خواهند بود.

مثال هایی از مشاغلی که کارشناسان ارشد، پس از فراغت از تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا می توانند در آن مشغول شوند، عبارتند از: متخصص رفاه کودکان، مشاور مدرسه، مدیر مدرسه، روانشناس تست و ارزیابی، درمانگر، محقق، همکاران تحقیقاتی دولت و مشاور در آژانس های تحقیقاتی یا دانشگاه ها.

 • مقطع دکتری

یک دوره 4 ساله دکتری تخصصی، به عنوان آخرین مرتبه تحصیلی در رشته روانشناسی در کانادا شناخته می شود و داوطلبان مدرک خود را در یکی از شاخه های بالینی یا تجربی کسب خواهند کرد. این مدارک تحت دو عنوان متفاوت PhD (دکتری تخصصی از طریق تحقیقات علمی) و یا PsyD (دکتری تخصصی از طریق فعالیت های بالینی) و با توجه به روند تحصیلی انتخابی دانشجو، ارائه خواهند شد.

میزان درامد سالانه در کانادا

معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

کانادا به دلیل تعداد دانشگاه های با کیفیت و شهریه کمتر در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان، مقصدی محبوب برای تحصیل دانشجویان بین المللی است. از جمله مزایای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا می توان این موارد را نام برد:

 • دسترسی به برخی از بهترین موسسات تحقیقاتی جهان
 • هزینه های معقول زندگی
 • فرصت تجربه زندگی در یک جامعه چند فرهنگی

طبق رتبه بندی رسمی سایت THE STUDENT دانشگاه های برتر برای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا، مطابق جدول زیر هستند:

Canada Psychology Rank 2022 WUR Psychology Rank 2022 University City 
1 13 University of British Columbia Vancouver
2 19 University of Toronto Toronto
3 41 McGill University Montreal
4 85 University of Waterloo Waterloo
5 101–125 University of Alberta Edmonton
6 126–150 University of Calgary Calgary
6 126–150 University of Regina Regina
6 126–150 University of Victoria Victoria
9 151–175 McMaster University Hamilton
9 151–175 Queen’s University Kingston
9 151–175 Western University London 
9 151–175 York University Toronto
13 176–200 Carleton University Ottawa
13 176–200 University of Montreal Montreal
15 201–250 Concordia University Montreal
15 201–250 Dalhousie University Halifax
15 201–250 Simon Fraser University Burnaby
18 251–300 University of Ottawa Ottawa
19 301–400 Université Laval Quebec City
19 301–400 Ryerson University Toronto
19 301–400 University of Windsor Windsor
22 401–500 University of Guelph Guelph
22 401–500 University of Lethbridge Lethbridge
22 401–500 Memorial University of Newfoundland Newfoundland and Labrador
22 401–500 University of New Brunswick UNB Fredricton 
22 401–500 Université du Québec Quebec City
22 401–500 University of Saskatchewan Saskatoon 

 

شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

برای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا، علاوه بر اشتیاق و علاقه در زمینه تحقیقات رفتاری و روانشناسی انسانی، به توانایی های خاصی در مهارت های تحلیلی، ریاضیات و پردازش داده ها نیز نیاز خواهید داشت، تا بتوانید قضاوت ها و بررسی های دقیقی انجام دهید. به علاوه از لحاظ تحصیلی، باید از دبیرستان یا مقاطع بالاتر فارغ التحصیل شده و دروس شیمی، فیزیک، ریاضی و زیست را با نمرات خوب گذرانده باشند. همچنین به دلیل نیاز بالای این رشته به برقراری ارتباط های کلامی، حداقل نمره آیلتس 5/6 نیز مورد نیاز خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای اپلای جهت تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

مدارک مورد نیاز برای اپلای جهت تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

 • مدرک دوره های تحصیلی پیشین (دیپلم برای ورود به مقطع کارشناسی، لیسانس برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس برای ورود به مقطع دکتری تخصصی)
 • ریزنمرات (شامل کارنامه جزئی تمام واحد های گذرانده شده)
 • توصیه نامه از اساتید دوره تحصیلی پیشین (توصیه نامه ها بیشتر برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز هستند و پیشنهاد می شود حداقل 2 توصیه نامه داشته باشید.)
 • مدرک زبان انگلیسی (معادل نمره 5/6 آیلتس، 100 تافل و یا 65 آزمون PTE)
 • انگیزه نامه یا SOP (نامه ای مکتوب که هدف شما از ادامه تحصیل و ویژگی های مثبتی که داوران باید مد نظر داشته باشند مشخص می کند)
 • رزومه (رزومه تحصیلی شامل موفقیت ها، نمرات و افتخارات مربوطه)
 • مدارک شناسایی معتبر (شامل پاسپورت و…)

برای آشنایی با شرایط رشته حقوق در کانادا به لینک مربوطه مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا چقدر است؟

هزینه سالانه تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا برای دانشگاه ها و مقاطع تحصیلی مختلف، متغیر بوده و از حدود 20000 تا 200000 دلار کانادا است. البته در نظر داشته باشید که برای برآورد هزینه کل، علاوه بر شهریه دانشگاه ها باید هزینه هایی مثل بیمه، ویزا، حمل و نقل، لوازم و وسایل، مسکن و خوراک را نیز در نظر داشته باشید.

 1. حداقل درآمد یک فارغ التحصیل لیسانس روانشناسی در کانادا چقدر است؟

حداقل میزان دستمزد مربوط به روانشناسان حوزه کودک نوجوان است که سالانه معادل 17000 دلار است و بیشترین میزان دستمزد برای کارشناسان روانشناسی فعال در حوزه های درمانی است که در حدود 78000 دلار دریافتی خواهند داشت. هرچه مقطع تحصیلی شما بالاتر باشد میزان درآمد شما نیز به همان میزان بیشتر خواهد شد.

 1. امکان دریافت بورسیه تحصیلی چقدر است؟

برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری، انواع و اقسام بورسیه ها، کمک هزینه ها و جوایز در نظر گرفته شده اند که به دانشجویان بومی و غیر بومی در تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا کمک کنند. شرایط تخصیص هر یک از این کمک هزینه ها نیز با جزئیات در سایت های رسمی دانشگاه های کانادا ذکر شده است.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.