به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در اسپانیا

روش‌های دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا

افرادی که قصد مهاجرت از طریق دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا را دارند می‌توانند با مطالعه این مطلب، روش‌های مختلف برای دریافت بورس تحصیلی را فرا گرفته و متناسب با مقطع تحصیلی مورد نظر برای دریافت بورس تحصیلی اقدام کنند.

 

بورس تحصیلی چیست؟

بورس تحصیلی اعطای کمک مالی به دانش آموز یا دانشجو برای ادامه تحصیل در یک مدرسه یا کالج خصوصی و دانشگاه‌های دولتی و سایر موسسات دانشگاهی است. بورس تحصیلی بر اساس معیارهای مختلفی از جمله لیاقت علمی، تنوع و فراگیری فرد، مهارت ورزشی، نیاز مالی یا ترکیبی از این معیارها به متقاضی بورس تحصیلی در اسپانیا اهدا می‌شود.

معیارهای بورس تحصیلی معمولا ارزش‌ها و اهداف اهدا کننده را نشان می‌دهد و این در حالی است که دریافت کنندگان بورس تحصیلی ملزم به بازپرداخت بورس نیستند؛ بلکه باید در طول دوره پشتیبانی، شرایط خاصی همچون حفظ حداقل معدل یا انجام فعالیت خاص خود را ادامه دهند. بورس‌های تحصیلی ممکن است به صورت جایزه، پول یا ترکیبی از این دو مورد باشند که این بورس‌ها معمولا برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی، کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شوند.

بورس تحصیلی چیست؟

چگونه می‌توانیم در اسپانیا بورس تحصیلی بگیریم؟

اسپانیا هر ساله تقریبا 26 هزار دانشجو از سراسر جهان می‌پذیرد و به عنوان سومین مقصد محبوب دانشجویان خارجی برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب شده است، بنابراین طبیعی است که افراد به دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا روی آورند.

از آنجایی که برنامه‌های تحصیل در خارج از کشور و هزینه‌های زندگی در اروپا ارزان نیست، افراد به دریافت بورس تحصیلی به جهت تامین هزینه تحصیل در خارج از کشور روی می‌آورند.

برخی از راه‌های دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا شامل موارد زیر است:

 • بورس تحصیلی مبتنی بر لیاقت مطالعات اسپانیایی در خارج از کشور

از سال 2001 بیش از 230هزار دلار از طریق بورس تحصیلی مبتنی بر شایستگی و لیاقت در دانشگاه‌های اسپانیا اعطا شده است. این بورس مبتنی بر شایستگی دانشجویانی بوده که زبان اسپانیایی را فراگرفته و روش‌های دستیابی به زبان را آموخته‌اند.

 

 • بورس تحصیلی با تنوع مطالعاتی بین المللی خارج از کشور (ISA)

ISA از زمان اجرای اولین برنامه خود در سالامانکا در سال 1987 بورسیه‌هایی را برای متقاضیان بورس تحصیلی در اسپانیا اعطا کرده است. امروزه ISA برنامه‌های تابستان ترم، ماه و سال را در 15 دانشگاه در 9 شهر بارسلونا، بیلبائو، گرانادا، مادرید، مالاگا، سالامانکا، سانتاندر، سویا و والنسیا ارائه می‌دهد.

 

 • بورس تحصیلی Istituto Europe di Design Reactivate

Istituto Europe di Design یک شبکه بین المللی در زمینه‌های طراحی، مد، ارتباطات بصری و مدیریت صنایع خلاق است که شامل 17 کمک هزینه تحصیلی در دوره‌های مختلف دانشگاهی است و در طول سال تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌شود. متقاضیان از هر ملیت واجد شرایط درخواست این بورس تحصیلی هستند و برای کسانی که در مقاطع کارشناسی ارشد، کارشناسی و دیپلم هستند نیز در نظر گرفته شده است. تنها شرایط لازم این است که متقاضیان باید دیپلم دبیرستان یا آموزش حرفه‌ای داشته باشند و حداکثر 26 سال یا کمتر داشته باشند، در صورت پذیرش نیز باید پروژه‌ای مرتبط با موضوع مسابقه تهیه و ارائه دهند.

 • برنامه بورس تحصیلی دانشگاه گرانادا Athenea3i

Athenea3i یک برنامه بورس پژوهشی است که با هدف جذب محققان بسیار با استعداد به دانشگاه گرانادا متمرکز شده است. این برنامه در نظر دارد فرصت‌های بین المللی، میان رشته‌ای و مقطعی را برای محققان و دانشجویان در زمینه تحقیق تقویت کند. این برنامه در دانشگاه گرانادا برگزار می‌شود که با بیش از 60 هزار دانشجو در سال در میان بزرگترین دانشگاه‌های اسپانیا شناخته شده است. متقاضیان می‌توانند موضوع تحقیق خود را در تمام زمینه‌های دانشگاهی که در علوم محیطی و شیمی، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی و انسانی، علوم مهندسی اطلاعات، علوم زندگی و فیزیک و ریاضیات سازمان یافته‌اند انتخاب کنند.

 • بورس CIEE Gilman Go Global Grant

کمک هزینه‌های مبتنی بر نیاز CIEE از دانشجویانی که برای تحصیل در خارج از کشور با موانع مالی مواجه هستند پشتیبانی می‌کند. روند درخواست این کمک‌های مالی مستلزم اثبات تخمین کمک خانواده دانشجویی است.

شرایط لازم برای بورس تحصیلی

شرایط لازم برای بورس تحصیلی

شرایطی که باید برای دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا در نظر داشته باشید شامل موارد زیر است:

 • انتخاب کشور: مهم‌ترین مورد برای مهاجرت و دریافت بورس تحصیلی، انتخاب کشور مورد نظر است. از آنجایی که هر کشور دارای شرایط و قوانین مختلف و متفاوتی نسبت به کشوری دیگر است به همین دلیل برای افرادی که قصد دریافت بورس تحصیلی دارند هزینه‌ها و بورس‌های مختلفی ارائه می‌شود که فرد متقاضی باید تمامی بررسی‌های لازم را به دقت انجام داده و پس از دریافت اطلاعات لازم نسبت به دریافت بورس تحصیلی اقدام کند.
 • انتخاب دانشگاه: افرادی که قصد تحصیل در یک دانشگاه را داشته باشند، باید با دانشگاه مورد نظر از طریق تلفن و ایمیل ارتباط برقرار کرده و در خصوص شرایط بورس‌های تحصیلی مختلف اطلاعات لازم را از دانشگاه دریافت کنند.
 • مدارک: پس از انتخاب کشور و دانشگاه حال قدم بعدی آماده کردن اطلاعات و مدارک لازم برای دانشگاه مورد نظر است. زمانی که اطلاعات کافی در دسترس نباشد فرد نمی‌تواند در دانشگاه مورد نظر به تحصیل بپردازد؛ بنابراین پیش از هر کاری باید مدارک لازم را متناسب با مقطع تحصیلی برای دانشگاه مورد نظر ارسال کرد. مدارک مهمی که می‌تواند به شما در بورسیه شدن کمک کند شامل موارد زیر است:
  • تحصیل در دانشگاه‌های دولتی
  • ارائه مقالات و طرح‌های تحقیقاتی موثر
  • ثبت اختراع
  • معدل بالا
  • سطح بالای زبان
  • دارا بودن توصیه نامه
  • ارتباط داشتن با یک استاد
  • شرکت در همایش، کنفرانس و دوره‌های آموزشی
  • سن فرد متقاضی
  • دریافت مشاوره از سفارت کشور مقصد

مدارک تحصیلی و لازم برای بورس تحصیلی در اسپانیا چیست

مدارک تحصیلی و لازم برای بورس تحصیلی در اسپانیا چیست؟

در صورتی که قصد دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا را دارید باید در وهله اول با زبان آن آشنا باشید تا بتوانید با دانشگاه و اساتید کشور در نظر داشته ارتباط برقرار کنید. پیش از هر کاری برای دریافت بورسیه باید نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز اقدام کنید. در بیشتر مواقع این مدارک در سایت دانشگاه مورد نظر در دسترس است و در هر مقطع باید متناسب با مدارک مورد نیاز اطلاعات لازم را ارسال نمایید.

 

توجه داشته باشید که زمان ارسال ایمیل از متن گیرا و تیتر موثر استفاده کنید تا ایمیل شما بتواند بر استاد تاثیرگذار باشد؛ زیرا در طول روز چندین ایمیل برای استاد مورد نظر ارسال خواهد شد اما در صورتی که عنوان ایمیل شما تاثیرگذار باشد به طور حتم ایمیل شما زودتر مشاهده خواهد شد.

بورسیه تحصیلی در حالت معمول از دبیرستان تا دکتری به افراد تعلق می‌گیرد و برای هر مقطع به تبع این بورسیه سخت‌تر خواهد شد؛ بنابراین پس از در نظر داشتن مقطع مورد نظر و پیش از هر کاری به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و مدارک لازم را برای دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا مطالعه فرمایید و متناسب با موارد مورد نیاز، نسبت به ارسال مدارک اقدام کنید.

در صورت راهنمایی گرفتن از اساتید نیز فردی با پشتکار باشید زیرا این ویژگی می‌تواند استاد را راضی نگه داشته و منجر به ارائه توصیه نامه استاد شود که این امر در دریافت بورسیه شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

نحوه اخذ کمک هزینه تحصیلی برای دوره‌های فوق لیسانس یا دکتری

بیشتر بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شود. خوشبختانه دانشگاه‌های کشورهای بسیاری در مقاطع فوق لیسانس و دکتری به دانشجویان خارجی بورسیه می‌دهند که یکی از این کشورها، کشور اسپانیا است.

افرادی که قصد تحصیل تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا را دارند، باید در وهله اول رزومه تحصیلی خود را تکمیل کرده، فرم مربوط به انگیزه جهت تحصیل در کشور اسپانیا را پر کرده، مدارک دیپلم و کارشناسی خود را به همراه ریزنمرات آماده کرده و در نهایت مدرک زبان IELTS با سطح حداقل 7 داشته باشند و یا زبان رسمی اسپانیایی را بدانند.

مدارک لازم جهت تحصیل در مقطع دکتری نیز تقریبا با مدارک مقطع کارشناسی ارشد یکسان بوده تنها تفاوت آن به جای پر کردن فرم انگیزشی، دریافت فرم تاییدیه از استاد راهنما خواهد بود.

 

از چه مسیری می‌توان بورس تحصیلی در اسپانیا گرفت؟

به طور کلی بورسیه به کمک هزینه‌های تحصیلی اشاره دارد که دانشگاه و یا مرکز آموزشی مورد نظر براساس مواردی که پیش‌تر به آن اشاره شد به دانشجویان اعطا می‌شود تا دانشجو بتواند با کیفیت بالاتر به زندگی و تحصیل در کشور خارجی بپردازد.

این کمک هزینه‌ها یا به شکل پول بوده و یا تخفیفاتی که شامل هزینه‌های تحصیل می‌شود که از مقاطع تحصیلی مدارس شروع شده و تا دکتری نیز ادامه دارد که هر یک دارای شرایط مربوط به خود است. تنها یک مسیر خاص برای دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا وجود ندارد و همان‌طور که ملاحظه فرمودید در صورتی که متقاضی لیاقت دریافت بورسیه را داشته باشد به وی بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود بنابراین نمی‌توان تنها یک مسیر ثابت را برای دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا عنوان کرد.

به عنوان مثال داشتن مدرک زبان با نمرات بالا، انجام پژوهش‌های علمی با تراز بالا، داشتن معدل بالا، ثبت اختراع و بسیاری از موارد دیگر می‌تواند از جمله تاثیرات مهم در هنگام دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف باشد.

همان‌طور که ملاحظه فرمودید دریافت بورس تحصیلی در اسپانیا و سایر کشورها به راحتی امکان پذیر است اما چیزی که در این بین بسیار مهم است مراحل پیگیری فرد متقاضی است، بنابراین پس از انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظر باید علاوه بر ارسال مدارک مورد نیاز در خصوص مهارت‌های خود نیز عمل کرده تا تاثیرگذاری بیشتری را بر روی استاد راهنما خود در مقاطع بالاتر داشته باشید و بتوانید با سرعت بالاتری بورس تحصیلی مورد نظر را دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.