به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مهاجرت به اسپانیا

روش های مهاجرت به اسپانیا

شرایط نامساعد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حوادث طبیعی و غیر طبیعی که منجر به ایجاد ناامنی برای زندگی افراد می‌شود، می تواند دلیل مشخصی برای مهاجرات به کشورهای دیگر باشد. در معنای لغوی، جابجایی افراد از مکانی به یک مکان دیگر با هدف بهبود شرایط زندگی یا کاری را مهاجرت می نامند. در پروسه مهاجرت افراد می توانند ضمن برخورداری از شرایطی مشخص، به عنوان شهروند دائم یا شهروند موقت در کشوری دیگر زندگی کنند. برخی دیگر از دلایل مهاجرت می تواند دسترسی به امکانات رفاهی، آموزشی، بهداشتی و استفاده از فرصت‌های شغلی بهتر باشد. در میان مقاصد مهاجرتی که افراد مختلف برای خود برمی گزینند، اسپانیا یکی از گزینه‌های پر طرفدار در میان آن‌ها است که در اینجا به بیان برخی از نکات اساسی در باب روش‌های مهاجرت به اسپانیا و ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخته خواهد شد.

 

روش‌های مهاجرت به اسپانیا

یکی از کشورهای اروپایی که شرایط نسبتا ثابتی برای اخذ اقامت و مهاجرت دارد، اسپانیا است. متقاضیان مهاجرت به اسپانیا اصولا می توانند به چند روش رایج و بر طبق قوانین مصوب کشور اسپانیا اقدام نمایند. بر همین اساس روش‌های مهاجرت به اسپانیا بدین شرح هستند:

 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت و گرفتن شرایط تابعیت از طریق تولد در اسپانیا
 • مهاجرت و گرفتن تابعیت به وسیله پناهندگی

که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

روش‌های مهاجرت به اسپانیا

 1. مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

با بررسی مشاغل مورد نیاز در هر یک از ایالات یا شهرهای اسپانیا و داشتن شرایط مورد نیاز می توان برای مهاجرت کاری به اسپانیا اقدام نمود. با شناخت و آشنایی کافی به زبان اسپانیایی و تهیه رزومه کاری به زبان انگلیسی می توان برای دیگر مراحل اخذ اقامت از طریق کار در اسپانیا وارد عمل شد. بدین منظور ابتدا باید بررسی نمود که نیاز شغلی برای تخصص و مهارت شخص مورد نظر در اسپانیا چگونه است و پس از آن با ارسال رزومه برای کارفرمایان مربوطه و در صورت وجود تقاضا از جانب کارفرما و گذراندن مراحل پذیرش، مجوز کار و اقامت کاری اسپانیا قابل دریافت است.

در این میان، افرادی که دارای تخصص‌های تحقیقاتی هستند، همچنین دانشمندان و در شرایط خاصی هنرمندان و ورزشکاران برای اخذ اقامت کاری نیازی به دریافت مجوز از اداره کار ندارند. نکته حائز اهمیت در مهاجرت کاری به اسپانیا این است که ویزای کاری و اخذ اقامت کاری، در ابتدای امر به منزله اقامت دائمی نبوده و نیاز به تمدید قراردادهای کاری موقت به مدت 5 سال و پرداخت مالیات و بیمه قانونی در این کشور خواهد داشت. مضاف بر اینکه شرط اولیه برای مهاجرت کاری به اسپانیا دسترسی به پیشنهادهای کاری از جانب کارفرمایان این کشور برای تخصص شخص مورد نظر است.

 

 1. مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

کیفیت آموزشی خوب و تحصیلات عالی در اسپانیا، موجب تعدد درخواست برای اخذ اقامت تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به این کشور از سوی دانشجویان شده است. به علاوه اعتبار دانشگاه‌های اسپانیا در برخی از رشته‌های مرتبط با تجارت و مارکتینگ و هزینه تحصیلی نسبتاً کمتر در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، زمینه ساز جذب دانشجویان بین المللی به این کشور شده است.

بر همین اساس برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا همانند سایر کشورها می بایست طبق شرایط از پیش تعیین شده در قوانین اقامت تحصیلی در اسپانیا، به درخواست پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اقدام نمود. لازم به ذکر است که اخذ اقامت تحصیلی در اسپانیا یکی از مطمئن‌ترین روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت در این کشور است. اگرچه اقامت تحصیلی به صورت موقتی امکان پذیر است، اما با تبدیل ویزای تحصیلی اسپانیا به ویزای کاری اسپانیا و یا دیگر شرایط اقامت پس از طی دوران تحصیل می توان نسبت به اخذ اقامت دائم در کشور اسپانیا امیدوار بود.

 

 1. مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

اسپانیایی بودن یکی از طرفین ازدواج به منظور مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج، یکی از شروط اصلی در این روش مهاجرت است. علاوه بر آن رعایت قوانین تک همسری، بالغ بودن طرفین، ازدواج قانونی و واقعی از دیگر شروط مهاجرت از طریق ازدواج است. کافی بودن درآمد و داشتن شغل مناسب شخصی که تبعه اسپانیا است، برای استفاده از این نوع اقامت ضروری بوده و پس از گذراندن مراحل قانونی برای دریافت اقامت دائمی زوجین در اسپانیا نیاز به گذشت مدت زمانی مشخص است.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

 1. مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

با بررسی استانداردها و قوانین سرمایه گذاری در اسپانیا می توان از چند روش سرمایه گذاری در این کشور برای اخذ اقامت اقدام نمود. برخی از روش‌های سرمایه گذاری ابتدا منجر به اقامت موقت و پس از موفقیت در نوع سرمایه گذاری اقامت دائم را در پی خواهد داشت. به عنوان مثال سرمایه گذاری در طرح‌های کارآفرینی در اسپانیا که بسیار مورد پذیرش و استقبال دولت این کشور است، با شرط موفقیت طرح تجاری، اقامت دائمی شخص سرمایه گذار را به همراه دارد.

اما در روشی دیگر که مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملک در اسپانیا است، از همان ابتدا اخذ اقامت دائمی برای خریدار ملک را به دنبال دارد. برای استفاده از شرایط سرمایه گذاری تبعیت از قوانین این کشور لازمه امر است. به عنوان مثال حداقل میزان سرمایه 500 هزار یورو برای خرید ملک تا 2 میلیون یورو برای سرمایه گذاری در طرح‌های تجاری و کارآفرینی و همچنین خرید سهام شرکت‌های اسپانیایی و اوراق دولتی مورد نیاز است. روش‌های دیگر سرمایه گذاری به صورت خوداشتغالی و ثبت شرکت در اسپانیا مطرح می‌شود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

 1. مهاجرت و اخذ شرایط تابعیت از طریق تولد در اسپانیا

اقامت اسپانیا بر اساس محل تولد بر طبق شرایطی مصوب و اصل خون امکان پذیر است. در این صورت فرزند متولد اسپانیا در صورتی که پدر و مادر تابعه اسپانیا داشته باشد، شهروند این کشور محسوب می‌شود. در واقع اگر والدین ویزای اقامت و تابعیت در کشور اسپانیا را داشته باشند، فرزند متولد شده در این کشور می تواند از شرایط اقامت برخوردار شود. این در حالی است که در سایر کشورها همچون برزیل، آمریکا و کانادا، بدون در نظر گرفتن تابعیت والدین و صرفا بر اساس محل تولد فرزند، امکان اخذ تابعیت کشور محل تولد بر اساس اصل خاک امکان پذیر است.

 

 1. مهاجرت و گرفتن تابعیت از طریق پناهندگی

بر اساس تعریف کنوانسیون ژنو از پناهندگی، پناهنده به شخصی اطلاق می‌شود که با دلایلی همچون دین، جنسیت، ملیت، تعلق به گروه‌های سیاسی و اجتماعی خاص تحت تعقیب باشند و در صورت بازگشت به کشور خود، خطرات جانی آن‌ها را تهدید کند. این افراد می توانند طبق شرایط خاصی درخواست پناهندگی به سایر کشورها را بدهند.

اقامت از طریق پناهندگی یکی از روش‌های پر خطر و پر دردسر برای شخص پناهنده است و استفاده از روش‌های قانونی اقامت، مهاجرت ایمن‌تر و ساده تری را در پی دارد. در حقیقت اقامت از طریق پناهندگی به عنوان آخرین روش اخذ اقامت باید مورد استفاده قرار گیرد. اما در شرایط ضروری برای اخذ اقامت پناهندگی می بایست درخواست پناهندگی به مراجع مربوطه در کشور اسپانیا ارائه شود و این کشور بر اساس قوانین و محدودیت‌های خود می تواند درخواست افراد متقاضی را رد کرده و یا مورد پذیرش قرار دهد.

نکات مهم در مهاجرت به اسپانیا

یکی از نکات مهم در هنگام مهاجرت به اسپانیا، مسلط بودن به زبان انگلیسی و اسپانیایی است، به علاوه هزینه‌های زندگی در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر و برخورداری از خدمات اجتماعی و درمانی بیشتر است. فرهنگ مردم اسپانیا بسیار نزدیک به فرهنگ ایرانی‌ها بوده و بدین سبب حس غربت کمتری در این رابطه برای ایرانی‌های مقیم اسپانیا وجود دارد.

میزان هزینه‌های اقامت در این کشور تا حد زیادی به سبک زندگی و هزینه‌های پیش روی او دارد و اصولا هزینه زندگی در شهرهای بزرگتر اسپانیا همانند بارسلونا بسیار بیشتر از شهرهای کوچک آن است. با این وجود کیفیت خوب زندگی در اسپانیا توانسته این کشور را به یکی از مقاصد پر طرفدار برای مهاجرت تبدیل کند. در کنار تمامی مزایایی که برای کشور اسپانیا برشمرده می‌شود، بالا بودن نرخ بیکاری در آن ضعف قابل توجهی است. در هر صورت قبل از تصمیم گیری برای اقدامات پیش از مهاجرت به اسپانیا لازم است از کلیه مزایا و معایب این انتخاب به طور کامل مطلع باشید تا با اطمینان بیشتری به این کشور مهاجرت نمایید.

مهاجرت به هر یک از کشورها با مزایا و معایب خاصی روبرو است و کشور اسپانیا از این قاعده مستثنی نیست. اما شرایط زندگی و امکانات موجود در اسپانیا تا جایی که بتواند یک زندگی آرام همراه با رفاه نسبی و مورد انتظار را برای متقاضیان مهاجرت فراهم کند قابل قبول و کافی است. از سویی دیگر ثبات درآمد و هزینه‌های مسکن در اسپانیا مزیت ویژه‌ای برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت محسوب می‌شود. چراکه هزینه‌های زندگی در این کشور به نسبت درآمدهای کسب شده در آن معقول و منطقی است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.