به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا

این روزها جهان حال و هوای عجیبی را تجربه می کند. افزایش سرعت همه گیری ویروس کرونا باعث ایجاد نگرانی در اکثر کشورهای جهان شده است و به همین دلیل بسیاری از کشورها و از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تصمیم گرفته اند که تمامی پرواز ها را لغو کنند و حتی برای رفت و آمد درون کشور هم قوانین سختی وضع کنند! اما نکته ی جالب اینجاست که با بسته شدن مرزهای بسیاری از کشورها، سفارت ها نیز به ناچار بخش اصلی خود را تعطیل کرده اند. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد مجبور شوند وقت خود را به عقب بیاندازند و این موضوع در کنار افزایش نیاز برای مراجعه به سفارت خانه ها که به طرز چشمگیری در حال افزایش است، باعث شده است تا همه ی مهاجران کمی در مورد زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا نگران شوند.

بنابراین سوال اصلی متقاضیان به گشایش سفارت ها این است که چه زمانی سفارت ها باز می شوند و نوع فعالیت آن ها به چه گونه خواهد بود؟  اما جای نگرانی نیست، چرا که ما در این مقاله قصد داریم تا در کنار شما به بررسی این موضوع بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا با هم زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا را بررسی کنیم.

 

کرونا چه تاثیری بر کار سفارت خانه ها گذاشته است؟

کرونا موجب تنظیم قوانینی شده است که رفت و آمدها را محدود و افراد را ملزم به حفظ فواصل اجتماعی می کند. سفارت خانه ها نیز از چنگال کرونا در امان نیستند و به همین دلیل مجبور شده اند تا میزان کار و ساعات کاری خودشان را به گونه ای تنظیم کنند تا احتمال انتقال ویروس را به حداقل برسانند. در همین راستا رفت و آمدها و فعالیت ها در سفارت خانه ها به حداقل رسیده است. زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا هنوز هم به صورت دقیق مشخص نیست.

ویروس کرونا و لغو وقت سفارت ها

ویروس کرونا و لغو وقت سفارت ها

خبر انتشار ویروس کووید ۱۹ همه ی سفارت خانه ها در تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داد و موجب تعطیلی موقت و محدود شدن زمان کار آن ها شد، به همین دلیل بسیاری از وقت ها کنسل شدند و بسیاری از افراد مهاجر مجبور شدند نوبت های رزرو شده ی خودشان را کنسل و یا به زمان دیگری موکول نمایند. البته در این زمینه سفارت خانه های کشور های مختلف به گونه ی متفاوتی برخورد کرده اند که برای اطلاعات دقیق تر در مورد زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا لازم است به سایت سفارت خانه مورد نظرتان مراجعه کنید تا از زمان دقیق بازگشایی و البته نحوه کارکرد سفارت خانه ها مطلع شوید.

 

تاثیر ویروس کرونا بر ویزای شینگن

همان طور که می دانید با داشتن ویزای شینگن می توان به تمامی کشور های عضو پیمان اروپا سفر کرد. منطقه شینگن شامل کشورهای آلمان، نروژ، اتریش، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، اسپانیا، دانمارک، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، یونان و هلند است. تاکنون اغلب کشورهای شینگن به دلیل تعطیلی ناشی از کرونا، تاریخ مشخصی را برای بازگشایی سفارت خود در ایران اعلام نکرده اند.

اگر وقت سفارت خود را رزرو کرده اید ولی به دلیل شیوع بالای کرونا وقت شما کنسل شده است، بعد از بازگشایی سفارت های شینگن، از طرف سفارت با شما تماس گرفته خواهد شد تا وقت مصاحبه ی جدید برای شما رزرو شود و لازم نیست نگران زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا باشید.

اما طی اطلاعیه ای در خصوص موارد اضطراری در زمان وجود کرونا، پرونده های مهم که در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت ازجمله: 1. پیوست به خانواده اعضای خانواده شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شنگن 2. دارندگان اقامت بلند مدت یا ویزای ملی (ویزای تحصیلی و یا کاری) 3. کادر بهداشت و درمان (محققین بهداشت و در مان و مشاغل پرستاری) 4. ساکنین مناطق مرزی که در کشور دیگری شاغل هستند 5. دیپلمات ها، اعضای سازمان های بین المللی و بشر دوستانه 6.مسافرین ترانزیت 7. مسافرینی که به دلیل اضطراری خانوادگی سفر می کنند.

 

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا؛ دریافت ویزای کانادا

با توجه به اینکه برای اخذ ویزای کانادا باید به یکی از کشورهای همسایه مراجعه کرد و با توجه به بسته شدن سفارت ها به دلیل شیوع کرونا، امکان سفر به این کشورها سخت تر و محدود تر خواهد بود و باید قوانین کشوری که سفارت خانه کانادا در آن قرار دارد را به خوبی بررسی کرد و سپس اقدام به سفر نمود؛ چراکه زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا، بستگی به تصمیمات کشور میزبان دارد.

 

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا؛ دریافت ویزای آلمان

به دلیل همه گیری کرونا و ضرورت در وضع محدودیت برای مراجعین، ارائه  نوبت  در کنسولگری تنها به صورت محدود انجام می گیرد. در حال حاضر برای همه ی افراد – به جز برای شهروندان آلمانی تبار و آن هم در شرایط اضطراری – امکان مراجعه حضوری بدون نوبت مقدور نیست. در حال حاضر ساعت کاری بخش روادید سفارت آلمان در ایران با تعیین وقت قبلی روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 6:45 تا 14:30 و برای بخش کنسولی نیز از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 6:45 تا 12 و تنها با وقت قبلی امکان پذیر است.

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا؛ دریافت ویزای اتریش

از تاریخ 1399/10/29 ساعت 00:00 قوانین جدید اجرا خواهد شد. به طور کلی برای همۀ مسافرین ورودی از ایران قرنطینۀ 10 روزه اجباری خواهد بود.

به علت همه گیری کووید-19 برای سفر ورودی به اتریش طبق مصوبۀ 2020/445 بر اساس قوانین مربوط، محدودیت هایی در نظر گرفته شده است .ورود از ایران به اتریش شامل موارد زیر می گردد:

  • شهروندان اتریش، شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، شهروندان بریتانیای کبیر و شهروندان سوییس و خانواده آن ها در اتریش، افرادی که خود ساکن اتریش هستند، افرادی که دارای روادید از نوع D هستند، افرادی که اجازۀ اقامت اتریش را دارا باشند و افرادی که مدرکی دال بر اجازۀ اقامت طبق قوانین موجود و یا قوانین پناهندگی مربوط به سال 2005 را دارا باشند، مجاز به سفر به اتریش هستند.

همۀ افراد به محض ورود می بایست یک دوره قرنطینۀ 10 روزه رعایت کنند. پس از حداقل  5 روز می توانند با یک تست مجدد، که نتیجۀ آن منفی باشد، قرتطینه را پایان دهند.

بخش کنسولی و ویزای سفارت اتریش در تهران به علت همه  گیری کویید-19 فقط به صورت محدود کار می کند و مراجعه حضوری فقط با تماس قبلی و هماهنگی با سفارت امکان پذیر است.

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا؛ دریافت ویزای فرانسه

سفارت فرانسه در ایران برای کارهای توریستی و یا بازدید از خویشاوندان ویزا صادر نمی کند و اعلام کرده است که به زودی شرایط جدید را برای این افراد اعلام می کند. متقاضیان ویزای تحصیلی نیز می توانند به صورت محدود و در شرایط خاص، ویزای خودشان را دریافت کنند. ویزاهای تجاری و کاریابی نیز فعلاً در این سفارت خانه صادر نمی شوند، اما ویزاهای ترانزیت، فرصت مطالعاتی و ویزاهای مربوط به شهروندان فرانسوی و دارندگان اقامت اروپا صادر می شود.

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا؛ دریافت ویزای ایتالیا

سفارت ایتالیا نیز در ایران برای کارهای توریستی و یا بازدید از خویشاوندان ویزا صادر نمی کند و اعلام کرده است که به زودی شرایط جدید را برای این افراد اعلام می کند. متقاضیان ویزای تحصیلی در ایتالیا نیز می توانند به صورت محدود و از طریق دفتر ckgs  ویزای خودشان را دریافت کنند. ویزاهای تجاری و کاریابی نیز فعلاً در این سفارت خانه صادر نمی شوند. سایر ویزاها در این سفارت خانه صادر می شوند و افراد دارای اقامت اروپا و یا همسر و فرزندانشان نیز برای سفر، احتیاجی به ویزا ندارند. البته بهتر است آخرین و جدیدترین شرایط را ازطریق سایت سفارت ایتالیا دنبال کنید.

 

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا؛ دریافت ویزای اسپانیا

سفارت اسپانیا در ایران نیز در مورد زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا رویه ای شبیه به سایر سفارت خانه ها دارد و برای کارهای توریستی و یا بازدید از خویشاوندان ویزا صادر نمی کند و اعلام کرده است که اکثر درخواست ها را از طریق دفتر bls در ایران رد می کند. متقاضیان ویزای تحصیلی نیز می توانند طبق رویه معمول در سفارت خانه های اروپایی ویزای خودشان را دریافت کنند. ویزاهای تجاری و بازدید از نمایشگاه های تجاری و همچنین ویزای ترانزیت نیز فعلاً در این سفارت خانه صادر نمی شوند.

زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا؛ دریافت ویزای سوئد

سفارت خانه سوئد در ایران رویه بسیار سختی را در زمینه صدور ویزا در پیش گرفت و صدور کلیه ویزاها به جز ویزای ضروری متوقف و کلیه وقت های رزرو شده را نیز لغو کرد. البته سفارت سوئد اعلام کرد که در ماه های اولیه سال جدید میلادی و با توجه به وضعیت کرونا، وقت های جایگزین را اعلام خواهد کرد. البته دارندگان اقامت اروپا و شینگن برای سفر به اروپا نیازی به ویزا ندارند و طبیعتاً از بابت زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا نیز نگرانی خاصی هم نخواهند داشت.

توصیه می شود افرادی که قصد مراجعه به سفارت خانه ها را دارند حتما قبل از مراجعه به سایت آن سفارت خانه مراجعه کنند و از لغو نشدن وقت خود مطمئن شده و در صورتی که لغو نشده باشد با احتیاط کامل و رعایت موارد بهداشتی، در محل حضور پیدا کنند و اطلاعات خودشان را نیز در مورد زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا  بالا ببرند تا دچار اشتباه نشوند و زمان و سرمایه خود را هدر ندهند.

سوالات متداول

  1. آیا امکان تغییر یا کنسلی وقت سفارت وجود دارد؟

امکان کنسل نمودن یا تغییر زمان وقت سفارت برای اغلب سفارت ها وجود دارد و برای این کار، کافیست به سایت سفارت یا کارگزاری مورد نظر بروید.

  1. آیا می توان تقاضای استرداد هزینه ویزا را از سفارت خانه داشت؟

در برخی سفارتخانه ها این امکان وجود دارد که اگر درخواست ویزای شما هنوز تایید نشده و همچنان در حال بررسی باشد، بتوانید درخواست خود را کنسل و وجه پرداختی را پس بگیرید! اما باید توجه داشته باشید که این مورد برای همه سفارت خانه ها صدق نمی کند.

  1. زمان بازگشایی و فعالیت عادی سفارت‌ها کی فرا می رسد؟

هیچ کسی از زمان دقیق ریشه کن شدن کرونا خبر ندارد و به همین علت، هنوز تاریخ قطعی زمان بازگشایی سفارت ها در دوران کرونا یا دفاتر ارائه دهنده خدمات ویزا مشخص نیست.

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.