به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
فیزیوتراپی در کانادا

آشنایی کامل با شرایط تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا در سال 2022

کانادا موقعیت و فرصت های بسیاری را برای پزشکان فراهم کرده است. از رشته های مورد نیاز در این کشور، رشته فیزیوتراپی مورد توجه قرار گرفته است. در استان های مختلف این کشور می توانید به عنوان یک فیزیوتراپ به فعالیت بپردازید. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا را دارید، با ما همراه شوید تا به نکات و شرایط لازم برای تحصیل در این کشور بپردازیم. همچنین نگاهی به دانشگاه های برتر و موقعیت های شغلی پس از تحصیل در کشور کانادا خواهیم داشت.

رشته فیزیوتراپی و کانادا

رشته فیزیوتراپی به روش های درمانی می پردازد که در آن بر بهبود و حفظ عملکرد بدن انسان و سیستم حرکتی تمرکز دارد. فیزیوتراپی در دانشگاه ها و کالج های بین المللی تدریس می شود، دانشجویان می توانند در بیمارستان ها، کلینیک های ورزشی، مدارس ویژه یا خانه های سالمندان پس از پایان تحصیل به کار بپردازند. تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا را به افرادی که به این رشته علاقمند هستند، پیشنهاد می کنیم.

امّا چرا کانادا را به عنوان محلی برای تحصیل خود در این رشته انتخاب کنیم؟ اولین مسئله استقبال کشور کانادا از دانشجویان بین المللی است. سرمایه گذاری زیادی برای ایجاد محیطی امن و سطح بالای آموزش شده است. کانادا به دلیل تمرکز زیاد بر کیفیت دانشگاه های خود و تاکید بر جذب دانشجویان بین المللی پس از پایان تحصیل، یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در جهان است. برخورد منصفانه و ایجاد محیطی که دانشجویان بتوانند از اقامت خود لذت ببرند، از نکات مثبت این کشور محسوب می‌شود. کلاس ها از گروه های دانشجویی کوچک تر تشکیل می گردد تا اطمینان حاصل شود منابع به طور متناسب در اختیار همگان قرار گیرد. همچنین، مشاغل و بحث های گروهی در این کلاس ها مطرح می شوند.

رشته فیزیوتراپی و کانادا

چرا فیزیوتراپی در کانادا از اهمیت زیادی برخوردار است؟

کمبود نیروی فیزیوتراپ در این کشور دیده می شود. نمی توان نبود این دسته از افراد متخصص را در بیمارستان ها و کلینیک ها نادیده گرفت. همچنین در بخش های ورزشی، نیاز واضح و مهم به متخصصان مشهود است. به همین ترتیب، این رشته تبدیل به پنجمین شغل محبوب در کانادا شده است. با افزایش تعداد کارمندان پشت میز نشین و انواع بیماری های مرتبط با آن، حضور و راهنمایی متخصصان فیزیوتراپی در این زمینه برای فراهم ساختن زندگی بهتر برای کارمندان ضروری است. تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا این موقعیت را ایجاد می کند تا سریع جذب بازار کار این کشور شوید.

حرفه فیزیوتراپی در لیست NOC آورده شده و موارد زیر، نیاز به پوشش دهی دارند. همچنین اشاره شده تا پایان سال 2021 حداقل یک میلیون مهاجر متخصص در این رشته جذب و به عنوان نیروی کار به فعالیت خواهند پرداخت.

 • درمانگر بالینی فیزیکی
 • مشاور تراپیست فیزیکی
 • درمانگر توانبخش
 • فیزیکال تراپیست
 • مشاور فیزیوتراپیست
 • فیزیوتراپیست
 • سوپروایزر فیزوتراپی
 • متخصص و محقق فیزیوتراپیست

این رشته تمرکز بسیاری بر توانبخشی و رفع آسیب های وارد شده بر بدن دارد. اندام های کمر، گردن، مشکلات اسکلتی و عضلانی، آسیب های قلبی و عروقی و مشکلات تنفسی و آرتروز، مسائلی هستند که در این رشته به آن ها پرداخت می شود.

شرایط تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا در مقطع کارشناسی نیازمند نمرات مناسب و بالا خواهد بود. دروسی که باید مورد توجه قرار دهید: ریاضی، انگلیسی و زیست شناسی هستند. معدل و ریز نمرات، همگی ترجمه و معادل سازی خواهند شد. نمره شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته فیزیوتراپی نباید کمتر از 75% از نمره کامل باشد. امّا برای دستیاری برخی از دانشگاه ها با نمرات کمتر نیز ثبت نام شما را تایید خواهند کرد. همواره سایت دانشگاه مد نظر را بررسی کرده و از شرط معدل و نحوه آزمون ورودی آن مطلع گردید. طول دوره تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا بین 3 الی 4 سال خواهد بود.

مدارک لازم برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا:

 • ترجمه مدارک تحصیلی (شامل مدرک دیپلم یا بالاتر)
 • مدارک هویتی شامل پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه معدل و ریز نمرات
 • ارائه توصیه نامه از اساتید یا معلمان (در صورت داشتن)
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس
 • فرم درخواست و تایید دانشگاه

دقت کنید در هر دانشگاه ممکن است سطح نمره زبان و نمره دروس متفاوت باشد. همواره سایت دانشگاه مد نظر را بررسی نمایید. علاوه بر این مورد، شرط سنی را نیز در نظر داشته باشید. برخی از ایالات ممکن است شرط سنی محدودی را در نظر گرفته باشند. در سایت دانشگاه نیز مشاهده خواهید کرد که آیا ارزیابی مهارت زبان صورت خواهد گرفت یا خیر.

شرایط تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

در اینجا به چندی از بهترین دانشگاه های کانادا که به تدریس رشته فیزیوتراپی می پردازند، اشاره خواهیم کرد که از نظر جهانی دارای رتبه بالایی هستند. در صورتی که واجد شرایط باشید و توسط هر یک از دانشگاه های زیر فارغ التحصیل شوید، صاحب مدرک معتبر جهانی خواهید شد.

 • McGill University
 • McMaster University
 • University of Alberta
 • University of Ottawa

علاوه بر موارد بالا برای مقاطع کارشناسی ارشد می توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:

همچنین دقت کنید، زبان فرانسوی در کانادا مورد استفاده فراوان قرار می گیرد و بسیاری از دوره ها به این زبان برگزار می شوند. برای مثال دانشگاه اتاوا (Ottawa) برای دوره کارشناسی ارشد خود گذراندن زبان دوره فرانسوی را مورد نیاز می داند. برای آشنایی کامل با شرایط تحصیل در دوره زبان در کانادا به لینک مربوطه مراجعه کنید.

هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

هزینه و طول دوره تحصیلی برای گذراندن رشته فیزیوتراپی در کانادا می تواند نسبت به دانشگاه متفاوت باشد. برای مثال اشاره کردیم که برای مقطع کارشناسی می تواند بین 3 الی 4 سال زمان ببرد. در حالی که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اتاوا طول دوره، دو سال در نظر گرفته شده است. این زمان در دیگر دانشگاه ها ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

هزینه تحصیل نیز نسبت به دانشگاه متفاوت خواهد بود. با این حال به طور تقریبی می توان اشاره کرد که باید بین 15 هزار دلار کانادا تا 35 هزار دلار کانادا هزینه دانشگاه را در نظر بگیرید. برای مثال اجازه دهید تا نگاهی به دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه بریتیش کلمبیا داشته باشیم. در این دانشگاه شهریه سال اول دانشجویان بین المللی به میزان 51 هزار دلار کانادا مشخص شده است. همواره به سایت دانشگاه مد نظر مراجعه کنید تا از تغییرات آن مطلع گردید.

بازار کار رشته فیزیوتراپی در کانادا

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، رشته فیزیوتراپی از رشته های مورد توجه در کشور کانادا است. کانادا شرایطی را فراهم کرده است تا در طول دوره تحصیل و کارآموزی و همچنین پس از پایان دوره تا سه سال بتوانید در این کشور اقامت کرده و به کار بپردازید. از آنجایی که موقعیت های شغلی برای این رشته رو به افزایش است، می توانید پس از به پایان رساندن دوره تحصیلی خود، نسبت به کاریابی اقدام کنید. در این حالت کارفرمای شما نامه ای رسمی تهیه خواهد نمود و ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تغییر پیدا خواهد کرد.

درآمد حاصل از تخصص فیزیوتراپی در کشور کانادا می تواند نسبت به رشته و محل کار شما متفاوت باشد. امّا به طور تقریبی میانگین دستمزد به ازای هر ساعت کاری معادل 42 دلار در نظر گرفته شده است. در نتیجه درآمد سالیانه شما در حدود 66 هزار دلار خواهد بود.

با تحصیل و سپس کاریابی در کانادا این امکان فراهم می شود تا پس از مدتی تابیعت این کشور را نیز دریافت کنید. دسترسی به بهداشت و درمان و دیگر خدمات اجتماعی و رفاه در این کشور، از نکات مثبت انتخاب کانادا به عنوان کشور مقصد هستند. اگر در زمینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا با سوال یا مانعی مواجه شدید، می توانید با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

 1. برای تحصیل در کانادا باید به چه زبانی مسلط بود؟

اغلب دانشگاه ها مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس را می پذیرند؛ امّا برخی بر داشتن گواهی زبان فرانسوی تاکید دارند.

 1. طول دوره تحصیل فیزیوتراپی در کانادا چند ساله است؟

در دوره کارشناسی بین 3 الی 4 سال و در دوره کارشناسی ارشد ممکن است بین 1 تا 2 سال زمان ببرد.

 1. بازار کار فیزیوتراپی در کانادا چگونه است؟

تا پایان سال 2021 تاکید شده تا 1 میلیون نفر فیزیوتراپ جذب بیمارستان ها و کلینیک های این کشور شوند. شما پس از پایان تحصیل تا سه سال می توانید به فعالیت و کار بپردازید و موقعیت شغلی خود را تثبیت نمایید.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.