به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مدارک لازم برای ویزای اسپانیا

مدارک لازم برای ویزای اسپانیا

کشور اسپانیا که در جنوب غربی قاره اروپا واقع شده، در دسته کشورهایی قرار می‌گیرد که شما می‌توانید از ویزای شینگن آن نیز استفاده کنید. به طور کلی برای سفر به هر کشوری که برای ورود نیاز به ویزا دارد، مشخص کردن دلیل و هدف سفر اهمیت پیدا می‌کند. در هر کشوری قوانین و مقررات متفاوتی وجود دارد که بر اساس این دستورالعمل‌ها ویزای ورود به آن کشور به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در این مقاله علاوه بر انواع ویزای اسپانیا درباره مدارک لازم برای ویزای اسپانیا نیز صحبت خواهیم نمود.

 

انواع ویزای اسپانیا

ویزای ورود به کشور اسپانیا به دو بخش ویزای بلندمدت و ویزای کوتاه‌مدت دسته‌بندی می‌شود که ویزاهای بلندمدت بعد از اتمام تاریخ مشخص شده قابل تمدید هستند؛ در واقع ویزای اسپانیا ویزای شینگن است که بر اساس هدف سفر، نوع و مدت زمان آن مشخص می‌شود.

از آنجایی که اسپانیا عضو کشورهای شینگن است، شرایط اخذ ویزا از این کشور نیز با شرایط دیگر کشورهای عضو شینگن مطابقت دارد که در ادامه به معرفی انواع روادید این کشور می‌پردازیم.

 

 • ویزای نوع A

این نوع از روادید به مسافران این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه وارد منطقه شینگن شوند، از طریق منطقه بین‌المللی سفر کنند و باید به این نکته توجه کنید که این افراد نمی‌توانند از فرودگاه خارج شوند؛  در واقع این روادید نوعی ویزای حمل و نقل هوایی محسوب می‌شود.

 • ویزای نوع B

شما با داشتن این ویزا می‌توانید از کشورهایی که عضو شینگن هستند، عبور کنید اما این روادید اعتبار طولانی مدتی ندارد و شما تنها تا 5 روز می‌توانید از آن استفاده کنید.

 • ویزای نوع C

ویزای نوع C به نوعی ویزای کوتاه‌مدت محسوب می‌شود که بر اساس دلیل و هدف سفر به سه بخش تقسیم می‌شود:

 1. Single Entry visa

با صدور این نوع از روادید افرادی که قصد سفر به اسپانیا را دارند تنها یک بار می‌توانند وارد این کشور شده و از آن خارج شوند و این سفر نیز دارای مدت زمان معینی است که در ویزا درج شده است.

 1. Double Entry visa

طبق مدت زمان مشخص شده در این روادید شخص می‌تواند دو بار به کشور ورود و خروج داشته باشد.

 1. Multiple Entry visa

با توجه به عدم محدودیت ورود در این نوع از ویزای شینگن مسافران می‌توانند حداکثر 90 روز در اسپانیا اقامت داشته باشند؛ توجه داشته باشید که ویزای مولتی دارای سه مدت زمان یک ساله، 3 ساله و 5 ساله است و شما طبق دلیل سفر خود می‌توانید از این سه نوع روادید استفاده کنید.

 

 • ویزای نوع D

نام دیگر ویزای نوع D ویزای ملی است که توسط این روادید اجازه اقامت به افرادی که قصد تحصیل، اقامت دائم و کار داشته باشند، داده می‌شود. طبق قوانین این ویزا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای دوره‌هایی کمتر از یک سال از این روادید استفاده کنند، همچنین ورزشکاران و هنرمندانی که با توجه به تخصص و مهارتی که دارند، قصد آموزش یا استفاده از تخصص خود در کشور خارجی را دارند، اجازه استفاده از این ویزا به آن‌ها داده می‌شود.

انواع ویزای اسپانیا

عکس بیومتریک

یکی از مواردی که باید در خصوص دریافت ویزای شینگن به آن توجه کنید، عکس و اطلاعات بیومتریک است که برای انواع ویزا به آن احتیاج پیدا خواهید کرد. اطلاعات بیومتریک شامل مشخصات خاص هر شخص مانند اثر انگشت، الگوی عنبیه، مشخصات صورت و… می‌شود.

این اطلاعات در پایگاهی جمع‌آوری و نگه‌داری می‌شود و حدود 5 سال نیز اعتبار دارد. کشورهایی که عضو شینگن هستند این امکان را دارند تا این داده‌ها را در اختیار یکدیگر قرار بدهند. توجه داشته باشید که اطلاعات بیومتریک در مراکز خدمات‌رسانی ویزا، سفارت و یا کنسولگری انجام می‌شوند. در این مراکز عکس دیجیتال و 10 اثر انگشت از شخص درخواست‌کننده ویزا گرفته شده و ثبت می‌شود.

برای آگاهی بیشتر از ویژگی‌های عکس بیومتریک با ما همراه باشید:

 • عکس رنگی
 • سایز عکس: 4.5×5
 • تعداد عکس: 2 عدد که قدمت آن حداقل 6 ماه باشد
 • پس‌زمینه: رنگ روشن و ساده
 • نگاه مستقیم به دوربین
 • عکس باید شامل 70 تا 80 درصد از سر شخص باشد
 • حالت صورت بدون لبخند و با دهانی بسته
 • لباس شخص نباید با رنگ پس‌زمینه یکسان باشد
 • از فتوشاپ برای ادیت عکس نباید استفاده شود

مدارکی که شخص برای دریافت ویزای کشور اسپانیا لازم دارد باید به زبان اسپانیایی ترجمه شده باشند و به همین جهت باید مدارک را به صورت ترجمه شده ارائه دهید.

 

مدارک لازم برای ویزای اسپانیا

 1. اصل و ترجمه شناسنامه درخواست‌کننده
 2. اصل پاسپورت و پاسپورت‌های قبلی
 3. دو قطعه عکس با سایز 4.5×5 «عکس بیومتریک»

توجه داشته باشید تاریخ گرفتن و ثبت عکس‌ها باید کمتر از 6 ماه بوده و زمینه عکس نیز به رنگ روشن یا سفید باشد.

 1. تکمیل فرم مخصوص دریافت ویزای اسپانیا؛ شما می‌توانید این فرم را به صورت آنلاین نیز کامل کرده و با پرینتی از آن به سفارت مراجعه کنید.
 2. بیمه مسافرتی؛ این بیمه شامل هزینه‌های درمانی و پزشکی می‌شود که در مدت زمان اقامت شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. کپی خوانا از پاسپورت؛ این کپی باید از صفحاتی باشد که مهر ویزا خورده‌اند و همچنین کپی از صفحات اول و دوم پاسپورت نیز الزامی است.

توجه به این نکته نیز ضروری است که پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد و بیشتر از 10 سال از زمان اخذ پاسپورت نگذشته باشد.

 1. رسید پرداخت هزینه ویزا که بر اساس نوع ویزا این مبلغ متفاوت است.
 2. اصل و ترجمه سند ازدواج در صورتی که شخص متأهل باشد.
 3. مدرک اثبات تمکن مالی
 • بلیت رفت و برگشت در صورتی که قصد سفر توریستی به اسپانیا را دارید؛ همچنین وُچر مربوط به هتل را نیز به همراه داشته باشید.

 

شرایط اخذ ویزای کاری کشور اسپانیا

اگر می خواهید موفق به دریافت ویزای کاری اسپانیا شوید، باید به زبان اسپانیایی مسلط باشید؛ در غیر این صورت کار کردن شما ممکن است با سختی‌های خاصی همراه باشد. شرط اصلی اخذ ویزای کاری تأییدیه‌ای از طرف کارفرماست؛ به این صورت که اگر شما شخصی را به عنوان کارفرما در اسپانیا بشناسید، این شخص می‌تواند جاب آفر یا همان نامه پیشنهاد شغلی برای شما ارسال کند.

اگر به کارفرما یا مؤسسه‌ای برای کار دسترسی ندارید، می‌توانید از طریق سایت‌های کاریابی مختلفی که به این منظور راه‌اندازی شده‌اند، کمک گرفته و کارفرما یا شرکتی معتبر برای کار پیدا کنید.

توجه داشته باشید که در این دعوت‌نامه شغلی باید اطلاعات مشخصی از کارفرما یا شرکت دعوت‌کننده، مدت زمان اقامت شما برای کار، آدرس شرکت، جایگاه شغلی که قرار است شما در آن مشغول به کار شوید، میزان حقوق دریافتی و… درج شده باشد. رشته تحصیلی مرتبط با شغل مورد نظر نیز برای اخذ ویزای کار نکته مهمی محسوب می‌شود.

برای دریافت ویزای کاری اسپانیا مدارک زیر الزامی است:

 • یک قطعه عکس رنگی «عکس بیومتریک»
 • فرم درخواست ویزای کاری که باید توسط شخص درخواست‌کننده تکمیل شود.
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • پاسپورت با اعتباری حداقل 6 ماه و پاسپورت‌های قبلی
 • نامه تمکن مالی که در این نامه باید گردش حساب بانکی شخص درخواست‌کننده به مدت 6 ماه ذکر شده باشد.
 • یک کپی از مجوز کار در اسپانیا

مدارک لازم برای ویزای اسپانیا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور اسپانیا

ابتدا باید به شرایط لازم برای ویزای تحصیلی اشاره‌ای داشته باشیم؛ مهم‌ترین اصل در این پروسه درخواست پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی است، این مراکز تأییدیه‌ای برای شخص صادر می‌کنند که طبق آن شخص می‌تواند برای ویزای تحصیلی اقدام کند.

نکته دیگر که باید به آن توجه کنیم موقعیت مالی است. شخصی که قصد اقامت در کشور اسپانیا به منظور تحصیل را دارد، باید از تمکن مالی برخوردار باشد و این موضوع نیز باید توسط مسئولین مربوطه اثبات شود.

مدرک زبان یکی از مهم‌ترین عوامل برای تحصیل در کشورهای خارجی است. آیلتس از مدارک معتبری است که شما باید آزمون مربوط به این مدرک را گذرانده و نمره قابل قبولی کسب کرده باشید. امتیاز مدرک زبان برای هر کشور نیز متفاوت است.

هر دوره تحصیلی در کشور اسپانیا مدت زمان مشخصی دارد. کسانی که قصد گذراندن دوره کارشناسی را دارند، 4 سال زمان برای اتمام این دوره لازم دارند. دوره کارشناسی ارشد نیز به 2 سال برای گذراندن دوره نیاز دارد. اما دریافت مدرک دکتری 3 سال زمان خواهد برد. توجه داشته باشید که دوره دکتری ممکن است به دلایل مختلف تا 4 یا 5 سال نیز ادامه داشته باشد.

ویزای تحصیلی اسپانیا در دسته ویزاهای بلندمدت این کشور قرار می‌گیرد که به آن ویزای نوع D نیز گفته می‌شود. نکته دیگر در خصوص اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا کارت دانشجویی است؛ اگر اقامت شما بیشتر از 6 ماه ادامه داشته باشد، باید نسبت به دریافت کارت دانشجویی اقدام کنید که این موضوع در مراکز پلیس کشور اسپانیا انجام می‌شود.

 

در ادامه به مدارکی که شما برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا نیاز دارید، اشاره می‌کنیم:

 • نامه تأیید پذیرش دانشگاه یا مؤسسه آموزشی
 • مدارک تحصیلی مرتبط
 • نامه اثبات تمکن مالی
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی «دو فرم امضاء شده»
 • سند اثبات شهروندی در کشور محل سکونت
 • یک کپی از اطلاعات بیومتریک
 • پاسپورت معتبر و پاسپورت‌های قدیمی
 • دو قطعه عکس با سایز 3.5×5 «عکس بیومتریک»
 • مدرک اثبات سلامت روحی و جسمی شخص درخواست‌کننده ویزا
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی «آیلتس» و یا مدرک زبان اسپانیایی با توجه به امتیازی که کشور اسپانیا در نظر گرفته است.

مدرک برای ویزای اسپانیا

در این مطلب به شرایط و مدارک لازم برای ویزای اسپانیا پرداختیم؛ همان‌طور که اشاره کردیم اسپانیا در حوزه کشورهای عضو شینگن قرار دارد که برای اجازه ورود به هر کدام از این کشورها شرایط خاصی باید مورد بررسی قرار بگیرد، البته بیشتر این کشورها قوانین مشابهی برای اخذ ویزای شینگن دارند.

قبل از اقدام به دریافت ویزای اسپانیا شرایط خاص زندگی، تحصیل و کار در این کشور را بررسی کرده و در نظر بگیرید تا انتخاب و عملی درست و تأثیرگذار داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.