به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا

مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا و نحوه پیگیری آن

متقاضیان مهاجرت، تحصیل، کار، سفر و غیره به کانادا باید در ابتدا برای اخذ ویزای مورد نظر خود اقدام کنند. ویزاهای مختلف شرایط مربوط به خود را دارند و برای دریافت آن باید مدارک مورد نیاز هر ویزا را ارسال کرده و مراحل تأیید هویت مانند انگشت نگاری را نیز از طریق دفاتر VAC کانادا در ترکیه، امارات یا دیگر کشورها تکمیل نمایید. لازم به ذکر است که در حال حاضر سفارت خانه کانادا در ایران تعطیل است. پس از ثبت درخواست و ارسال مدارک، بررسی پرونده مدت زمانی به طول انجامی‌ده و پس از آن تصمیم نهایی در خصوص صدور ویزا و یا عدم صدور آن اعلام می شود. این بازه زمانی برای هر ویزا متفاوت است و در ادامه قصد داریم انواع ویزای این کشور را معرفی کرده و مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا را بررسی نماییم.

چگونه وقت سفارت کانادا بگیریم؟

چگونه وقت سفارت کانادا بگیریم؟

طبق قوانین مهاجرتی کانادا، همه متقاضیان دریافت ویزای این کشور، پیش از اقدام برای انگشت نگاری ملزم به دریافت وقت سفارت هستند. هم برای تعیین وقت سفارت و هم جهت انجام انگشت نگاری باید به صورت آنلاین اقدام کنید. جهت درخواست ویزای کانادا به دو روش ثبت نام آنلاین و مراجعه حضوری به سفارت می توان اقدام کرد اما با توجه به تعطیلی سفارت کانادا در ایران، روش ثبت  نام آنلاین گزینه ای بهتر و سریع تر در مقایسه با روش مراجع حضوری است. برای تعیین وقت سفارت باید به وب سایت VFS Global مراجعه کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید.

 

مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا برای انواع ویزا

داشتن ویزا از مهم ترین الزامات ورود به کانادا است. با انجام درست کلیه مراحل مورد نیاز درخواست ویزای این کشور، نوبت به زمان ارزیابی، تصمیم گیری و جوابدهی سفارت در مورد پرونده شما می رسد. معمولاً فرآیند بررسی مدارک ویزا پس از انگشت نگاری آغاز می گردد و شروع مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا که به شما اعلام می گردد، پس از پایان پروسه انگشت نگاری است.

هر ویزا شرایط بخصوصی داشته و مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا برای آن نیز متفاوت است. این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. در واقع، یکی از پارامترهای مؤثر در خصوص زمان پاسخ گویی سفارت، نوع ویزای درخواستی متقاضی است. به عنوان مثال، مدت زمان رسیدگی به ویزای توریستی کانادا با ویزای کاری می تواند متفاوت باشد. البته وجود عوامل بازدارنده ای مانند عدم کامل بودن مدارک ارسالی متقاضی و شیوع ویروس کرونا می تواند در فرآیند رسیدگی به درخواست های ویزا تأخیر ایجاد کند و مدت زمان جواب دهی سفارت بیشتر از زمان معمول شود. به همین دلیل بهتر است اطلاعات دقیق در خصوص فهرست مدارک مورد نیاز ویزای کانادا کسب کرده و قبل از ارسال مدارک از صحت و تکمیل بودن اطلاعات مطمئن شوید. در فهرست زیر برخی از مهم ترین انواع ویزای کانادا معرفی و مدت زمان لازم جهت پاسخ دهی سفارت برای آن ها بررسی شده است.

  • ویزای تحصیلی

دانشجویان می توانند با دریافت پذیرش از دانشگاه ها و کالج های کانادا جهت ادامه تحصیل وارد این کشور شوند. مدت زمان جواب سفارت کانادا به ویزای تحصیلی و دانشجویی، حدود 40 روز کاری می باشد اما ممکن است با توجه به رزومه و پرونده متقاضی این زمان کمتر و یا بیشتر شود.

  • ویزای کاری

متقاضیان کار در کانادا می توانند از طریق روش هایی چون اکسپرس اینتری، برنامه مهاجرتی آتلانتیک، ویزای کاری موقت و … وارد این کشور شوند. در بیشتر روش های موجود برای دریافت ویزای کانادا از طریق کار، متقاضیان باید از طرف یک کارفرمای کانادایی دارای پیشنهاد شغلی باشند. مدت زمان جواب سفارت کانادا حدود 10 هفته کاری به طول می انجامد که این بازه زمانی نسبت به شرایط فرد متقاضی متغیر است.

  • ویزای همراه

افرادی که در حال تحصیل در کانادا و یا کار هستند، می توانند برای ویزای پدر، مادر، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود اقدام کنند. مدت زمان بررسی پرونده های ویزا در این دسته برای همسر یک سال و برای والدین ممکن است تا 2 سال به طول انجامد که این زمان تا حدود زیادی بستگی به شرایط متقاضی و مدارک پرونده او دارد و می تواند بیشتر و یا کمتر شود.

  • برنامه مهاجرتی استانی

هرکدام از استان های کانادا به طور مستقل برنامه های مهاجرتی دارند که متقاضیان می توانند از طریق آن  برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایند. به عنوان یکی از روش های رایج این روش، ویزای سرمایه گذاری استانی کانادا است. هر یک از استان های کانادا برای جذب سرمایه گذاران خارجی دارای شرایط مربوط به خود هستند، از این رو، زمان بررسی پرونده های ویزای آن متغیر است اما به طور متوسط 15تا21 ماه می تواند به طول انجامد.

  • اکسپرس اینتری

در این روش بر اساس یک روش امتیاز بندی، متقاضیان مهاجرت به کانادا را با توجه به معیارهایی مانند تحصیلات، مهارت زبان انگلیسی، سابقه کاری، سن و … امتیاز گذاری کرده و به متقاضیان با امتیاز بهتر، اقامت کانادا اعطا می شود. مدت زمان بررسی پرونده های اکسپرس اینتری بین 6 ماه تا یک سال متغیر است.

  • ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا یکی دیگر از روش های ورود به این کشور است. مدت زمان پاسخ دهی سفارت کانادا از نوع توریستی به طور معمول 41 تا 121 روز کاری است.

نحوه پیگیری جواب ویزای کانادا

نحوه پیگیری جواب ویزای کانادا

با توجه به عدم امکان دسترسی حضوری متقاضیان ایرانی به سفارت کانادا، بهترین راه پیگیری جواب ویزای این کشور از طریق حساب کاربری ایجاد شده در وب سایت اداره مهاجرت کانادا است. می توانید از طریق سایت canada.ca به این اداره دسترسی داشته باشید. شما می توانید با مراجعه به این سایت، در جریان آخرین وضعیت پرونده خود قرار بگیرید. پس از ثبت نام و تکمیل مدارک، یک شماره پیگیری (Tracking No) به شما اختصاص داده می شود که می توانید از طریق آن ویزای خود را پیگیری نمایید.

هر تغییراتی که در پرونده شما از سوی سفارت اعمال شود، سفارت کانادا از طریق ایمیل و حساب کاربری به شما اطلاع رسانی می کند. اگر درخواست ویزای شما مورد قبول واقع نگردد، امکان اعتراض به آن وجود ندارد اما می توانید مدارک پرونده خود را مجددا بررسی کرده و نواقص احتمالی آن را رفع و نسبت به درخواست مجدد ویزای کانادا اقدام نمایید. در صورت عدم دریافت پاسخ پس از پایان مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا هم می توانید به سفارت کانادا ایمیل بزنید.

سؤالات متداول:

1- آیا پس از مدت زمانی که وب سایت اداره مهاجرت کانادا برای بررسی پرونده تعیین کرده و در صورتی که هنوز جواب نداده، امکان پیگیری وجود دارد؟

در صورتی که خود درخواست ویزای کانادا نموده اید و بیش از زمان معمول گذشته باشد، می توانید پیگیری انجام دهید. در غیر این صورت باید از مؤسسه ای که درخواست انجام ویزای شما را داده بخواهید تا پیگیری لازم را انجام دهد.

2- من حدود ٦ ماه است که انگشت نگاری انجام دادم و از زمان تعریف شده در وب سایت کانادا هم چند هفته گذشته است اما هنوز جوابی نگرفته ام، چگونه می توانم پیگیری کنم؟

سلام از طریق ایمیلی که ثبت نام کردید می توانید به سفارت ایمیل بزنید در صورتی که جواب دادند درخواست شما در حال بررسی (in process) است، باید باز هم صبر کنید.

3- آیا مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا برای همه ویزاها یکسان است؟

خیر. هر ویزا شرایط بخصوصی داشته و مدت زمان جوابدهی سفارت کانادا برای آن نیز متفاوت است. به عنوان مثال، مدت زمان رسیدگی به ویزای توریستی کانادا با ویزای کاری می تواند متفاوت باشد

2/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.