به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مزایای تحصیل در پرتغال

مزایای تحصیل در پرتغال | شرایط تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال و مزایای تحصیل در پرتغال موضوعی است که در این مقاله قصد بررسی آن‌ها را داریم. تحصیل در کشورهای اروپایی یکی از خواسته هایی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی به دنبال آن هستند. انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل یکی از چالش‌های بزرگی است که هر دانشجویی با آن روبرو است. کشورهای اروپایی در این میان یکی از در دسترس‌ترین گزینه‌ها برای افراد است. کشور پرتغال نیز با داشتن مزیت‌های مختلف می تواند یکی از گزینه‌های عالی برای ایرانی‌ها باشد. آموزش عالی این کشور اهتمام بسیار زیادی روی کیفیت آموزش دارد و از این رو در صورت قبولی در رشته‌های موجود در این کشور می توانید از امکاناتی که دولت پرتغال برای دانشجویان فراهم آورده است استفاده نمایید. دانشگاه‌های پرتغال نیز در رنکینگ‌های جهانی، سطح علمی بسیار بالایی دارند و حضور این دانشگاه‌ها نیاز به بار علمی بالایی دارد. در ادامه با شرایط لازم برای تحصیل در پرتغال بیشتر آشنا خواهیم شد. همراه ما بمانید.

 

اهمیت تحصیل در یک بستر مناسب

در حال حاضر یکی از انتقادهای بزرگی که به سیستم آموزش کشور ایران وارد می‌شود، عدم داشتن یک هدف عالی برای دانشجویان است. استفاده از واحدهای درسی کاربردی برای دانشجویان و تحصیل در یک بستر عالی می تواند باعث شکوفایی استعدادهای آن‌ها شود. کشور پرتغال با داشتن دانشگاه‌های بسیار معتبر و البته با امکانات فوق العاده بهتری بستر را برای محصلین فراهم می نماید. علاوه بر این شما می توانید از خدمات مالی دولت و وزارت آموزش کشور پرتغال نیز برای کاهش هزینه‌های خود استفاده نمایید. اعطای بورسیه‌های تحصیلی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در پرتغال است. حضور در یک بستر مناسب تحصیلی، لازمه تحصیلات عالی است و این چیزی است که بسیاری از دانشجویان مستعد را به فکر مهاجرت تحصیلی وا می دارد.

اهمیت تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال و آینده آن

مزایای تحصیل در پرتغال به ابعاد مختلفی باز می گردد؛ اما قبل از پرداختن به این مزایا ابتدا باید شرایط تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور را بررسی کنیم. مانند هر کشور دیگری تحصیل در پرتغال نیز شرایط خاص خود را دارد. تحصیل در پرتغال در رده‌های مختلف تحصیلی برای کاربران و متقاضیان فراهم آمده است. بسته به شرایط از تحصیل در دوره ابتدایی تا فوق لیسانس و دکترا می توانید در مدارس و دانشگاه‌های این کشور اقدام به ادامه تحصیل نمایید. البته تحصیل در هر کدام از این رده‌ها شرایط خاص خود را دارد. هزینه‌های تحصیلی در پرتغال نیز بر حسب دانشگاه و شهر محل سکونت و البته رشته اعداد مختلفی دارد.

به صورت کلی کشور پرتغال از نظر هزینه‌های تحصیلی در رتبه‌های تقریبا بالایی قرار دارد و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور آن قدر‌ها هم ارزان نیست. البته با استفاده از انواع کمک‌های مالی این امکان برای محصلین وجود دارد تا این هزینه‌ها را برای خود کاهش دهند. با این حال در بدو ورود برای چنین هزینه هایی باید برنامه ریزی داشته باشید. ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال تا بالاترین سطح برای دانشجویان فراهم آمده است. این امکانات باعث می‌شود تا کاربران بتوانند بدون دغدغه همه نیازمندی‌های تحصیلی خود را در اختیار داشته باشند. از این گذشته حتی امکان اشتغال به کار در این کشور و حتی دریافت اقامت کشور پرتغال نیز برای فارغ التحصیلان دانشگاهی این کشور وجود دارد. دولت پرتغال این شرایط را با اخذ مدارک و ویژگی‌های خاصی برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده است. اشتغال به کار و پرداخت مالیات‌های لازم یکی از این گزینه‌ها است که می بایست نسبت به آن اقدام نمایید.

 

اعتبار جهانی دانشگاه‌های پرتغال برای تحصیل

دانشگاه‌های پرتغال از دانشگاه‌های شناخته شده در جهان هستند. دانشگاه‌های پورتو و لیسبون اصلی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می شوند که معمولا در رتبه‌های 250 تا 300 را از نظر علمی در میان دانشگاه‌های جهان دارند. سایر دانشگاه های این کشور نیز دارای رتبه‌های زیر 500 هستند. البته پرتغال کشوری است که دانشگاه‌های زیادی دارد. از این رو تنوع رشته‌ای نیز برای متقاضیان تحصیل در این کشور بالا است. علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، کشور پرتغال دارای دانشگاه‌های آموزش عالی آزاد نیز هست. البته آزاد بودن این دانشگاه‌ها نشان از کم بودن اعتبار آن‌ها نیست. بلکه تنها از نظر هزینه این دانشگاه‌ها کمی هزینه بر بوده و کاربرانی که به دنبال استفاده از این روش‌ها برای تحصیل در پرتغال باشند، باید هزینه‌های بیشتری بپردازند. البته اخذ پذیرش در این موسسات نیز راحت‌تر از دانشگاه‌های دولتی است.

علاوه بر این دولت پرتغال شرایط مالی مختلفی را نیز برای متقاضیان این دانشگاه‌ها در نظر گرفته است. حتی موسسات مالی بین المللی نیز در اتحادیه اروپا وجود دارند که دانشجویان را در کاهش هزینه‌ها کمک می نمایند. از قبل از حضور در دانشگاه می توانید با مکاتبه با این موسسات نسبت به دریافت کمک مالی از آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.

 

الزامات تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال در کنار مزایایی که دارد، الزاماتی را نیز برای دانشجویان و متقاضیان به دنبال خواهد داشت. از این رو قبل از هر اقدامی لازم است تا درباره این الزامات اطلاعات لازم را داشته باشید. اولین لازمه تحصیل در پرتغال برای دوره‌های قبل از دانشگاه و دوره لیسانس تسلط بر زبان پرتغالی است. در این دوره‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی این کشور تنها خدمات خود را به زبان پرتغالی ارائه می نمایند. برای دوره‌های تحصیلی فوق لیسانس و دکترا اما این امکان وجود دارد که کاربران به زبان انگلیسی نیز اقدام به ادامه تحصیل نمایند.

البته با توجه به محدود بودن دانشگاه‌های ارائه دهنده این خدمات هم رقابت در این عرصه زیاد خواهد بود و هم ممکن است هزینه‌های اضافی برای کاربران به دنبال داشته باشد. تحصیل به زبان پرتغالی هم یکی دیگر از ملزوماتی است که هم می تواند هزینه‌های کمتری برای دانشجویان به دنبال داشته و باشد و هم آینده شغلی مناسبی را نیز برای آن‌ها رقم بزند. برای دانشجویانی که از بورسیه‌های تحصیلی استفاده نمی کنند نیز بایستی شرایط برای اثبات تمکن مالی فراهم شود. بر حسب نوع رشته و هزینه لازم برای آن، این اعداد می تواند متفاوت باشد.

 

رشته‌های مهم و پرطرفدار در پرتغال

همانطور که گفته شد، یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در پرتغال امکان شرکت در رشته‌های تحصیلی متنوع است. دانشجویان رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و… می توانند در رشته‌های مورد علاقه خود در پرتغال ادامه تحصیل دهند. استفاده از امکانات این کشور برای تحصیل باعث می‌شود تا کاربران بتوانند در بهترین شرایط تحصیلات خود را به پایان برسانند. مانند بسیاری از کشورهای اروپایی تحصیل در رشته‌های مهندسی از اولویت‌های اصلی کشور پرتغال محسوب می‌شود و هر ساله تعداد بالایی از متقاضیان برای حضور در این رشته‌ها در پرتغال اقدام می نمایند.

دانشگاه‌های اصلی و بزرگ این کشور همگی رشته‌های مهندسی را در سطح بالایی ارائه می نمایند. رشته هایی مانند مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و مهندسی برق از جمله رشته‌های پرطرفدار در کشور پرتغال محسوب می شوند. گفتنی است که همه این رشته‌ها آینده شغلی بسیار عالی نیز در این کشور و در تمامی حوزه یورو خواهند داشت؛ چرا که مدرک تحصیلی این کشور در تمامی رشته‌ها دارای اعتبار کافی برای کار در کشورهای شینگن است.

علاوه بر رشته‌های مهندسی، رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی نیز از جمله رشته هایی هستند که طرفداران زیادی در بین دانشجویان بین المللی دارد. البته کیفیت هر کدام از این رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف این کشور متفاوت است. در واقع هر رشته‌ای دانشگاه مخصوص به خود را دارد.

مزایای تحصیل در دانشگاه های پرتغال
مزایای تحصیل در پرتغال

تا به اینجا به بررسی شرایط مختلف تحصیل در پرتغال پرداختیم. در انتها نوبت به بررسی مزایای تحصیل در پرتغال می رسد. این کشور شرایط بهینه‌ای را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم آورده است. با این حال مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در پرتغال به قرار زیر می باشند:

  • امکان اخذ اقامت کشور پرتغال بعد از پایان تحصیلات

یکی از اصلی‌ترین دلایل تحصیل در خارج و دانشگاه‌های خارجی مخصوصا برای ایرانی‌ها اخذ اقامت دائم آن کشور‌ها است. اما به دلیل قوانین سفت و سخت، معمولا این مورد با مشکلات زیادی روبرو است. اما کشور پرتغال از این نظر شرایط مناسب را برای دانشجویان فراهم آورده است.

  • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل

این مزیت را در کمتر کشوری در اروپا می توانید به دست بیاورید. دانشگاه‌های پرتغال معمولا مدرک زبان سنگینی را از دانشجویان درخواست نمی کنند.

  • امکان تحصیل در شرایط سنی مختلف

شما می توانید با داشتن هر شرایط سنی در دانشگاه‌های پرتغال ادامه تحصیل دهید.

علاوه بر این‌ها مزایای دیگری نیز برای تحصیل در پرتغال وجود دارد که نیاز به توضیحی برای آن‌ها نیست. مزایایی مانند امکان دریافت بورسیه تحصیلی و کمک‌های مالی برای تحصیل، امکان حضور در کشور‌های مختلف برای سفر با استفاده از ویزای پرتغال، امکان تحصیل و دریافت مدرک از بهترین دانشگاه‌های جهان و داشتن آینده شغلی تضمین شده نیز از دیگر مزایای تحصیل در پرتغال هستند.

در این مقاله به بررسی جزئیات مختلف درباره مزایای تحصیل در پرتغال و شرایط آن پرداختیم. هر کشوری برای دانشجویان بین المللی شرایط خاصی را می طلبد. قبل از هر اقدامی باید شرایط و امکانات خود را بسنجید. هم از نظر مالی و هم از نظر سایر شرایط شما باید این شرایط را با امکانات خود تطبیق دهید. تحصیل در پرتغال می تواند در آینده شغلی و مالی افراد تاثیر فوق العاده زیادی داشته باشد.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.