به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مهاجرت به آمریکا

روش های مهاجرت به آمریکا | اخذ کارت سبز آمریکا

تقاضای مهاجرت به آمریکا بیش از هر کشور دیگری در جهان است. امروزه، افزون بر 40 میلیون نفر از ساکنان ایالات متحده، در کشور دیگری متولد شده اند و حدود یک پنجم مهاجران جهان را تشکیل می دهند. جامعه مهاجران ایالات متحده بسیار متنوع است و تقریبا از هر ملیتی در آن وجود دارد.

فردی که اجازه اقامت قانونی در آمریکا را دارد، می تواند در این کشور به زندگی، تحصیل و یا کار بپردازد. قوانین مهاجرت به آمریکا بر اساس اصول مختلفی تدوین شده اند که برخی از مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

 • ارتباطات خانوادگی
 • پذیرش مهاجران با مهارت هایی که برای اقتصاد ایالات متحده ارزشمند است.
 • حمایت از پناهندگان
 • افزایش تنوع جمعیتی

روش های زیادی برای مهاجرت به امریکا وجود دارد و ممکن است شما را دچار سردرگمی کند، به همین دلیل در ادامه قصد داریم روش های مهاجرت به امریکا را شرح نماییم.

بهترین روش های مهاجرت به آمریکا

تفاوت گرین کارت و شهروندی آمریکا چیست؟

پیش از آنکه راه های مهاجرت به آمریکا را معرفی کنیم، تفاوت گرین کارت و شهروندی (یا همان تابعیت) آمریکا را شرح می دهیم، چرا که بسیاری از افراد ممکن است تفاوت این دو را به خوبی درک نکرده باشند.

 • گرین کارت آمریکا دارای انقضا است اما شهروندی تاریخ انقضا ندارد.
 • برای دریافت شهروندی باید سوگند وفاداری به آمریکا یاد کنید، اما در خصوص گرین کارت چنین قانونی وجود ندارد.
 • فردی که دارای شهروندی آمریکاست صاحب حقوق بیشتری مانند شرکت در انتخابات است، اما دارنده گرین کارت چنین امتیازی ندارد.
 • دارنده گرین کارت باید هر ۶ ماه به آمریکا بازگردد ولی شهروندی چنین محدودیتی ندارد.
 • و…

 

مهاجرت به آمریکا از طریق ارتباط خانوادگی

شهروندان آمریکا و یا افرادی که دارای اقامت دائم آمریکا (گرین کارت) هستند، می توانند اعضای خاصی از خانواده خود را به ایالات متحده بیاورند. در صورتی که شما قصد دارید از طریق ویزای خانوادگی برای اخذ اقامت آمریکا اقدام کنید، این فرد باید حامی یا اسپانسر شما شود و ثابت کند توانایی مالی برای حمایت از شما را دارد. این نوع ویزا معمولا برای اقوام نزدیک و طبق قوانین دسته بندی خانوادگی مهاجرت به آمریکا صادر می شود و به صورت کلی شامل موارد زیر است:

 • همسر یک شهروند آمریکایی
 • فرزند مجرد زیر 21 سال یک شهروند آمریکایی
 • پدر و مادر یک شهروند آمریکایی با سن حداقل 21 سال
 • فردی که توسط یک شهروند آمریکایی در خاک آمریکا یا خارج از آن به فرزند خواندگی پذیرفته شده است.
 • مهاجرت به امریکا از طریق تحصیل

کشور آمریکا دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیاست. بسیاری از معتبرترین دانشگاه و کالج های جهان در این کشور قرار دارند که مدارک آن ها در همه جای دنیا مورد تایید است. این موضوع سبب شده است تا بسیاری از افراد تمایل داشته باشند تا به کمک ویزای تحصیلی به ایالات متحده مهاجرت کنند. انواع ویزای تحصیلی آمریکا به شرح زیر است:

 • ویزای B، مربوط به دوره های تحصیلی کوتاه مدت است.
 • ویزایF، برای دوره های تحصیلی طولانی مدت بیش از ۶ ماه است و متقاضیان تحصیل در کالج و دانشگاه های آمریکا باید جهت دریافت آن اقدام کنند. دارندگان این نوع ویزا می توانند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را نیز همراه با خود ببرند.
 • ویزای M، مربوط به دوره های فنی و حرفه ای است. دانشجویان متقاضی این ویزا می توانند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را به همراه خود به کشور آمریکا ببرند.
 • ویزای J، برای دوره های فرصت مطالعاتی صادر می شود. این ویزا برای متقاضیانی است که جهت تحقیق و یا تدریس در دانشگاه ها وارد آمریکا می شوند. مدت اعتبار ویزای J به طول مدت دوره بستگی دارد اما طبق قانون آمریکا فرد متقاضی باید بعد از دو سال کشور آمریکا را ترک کند و در صورت لزوم برای ورود مجدد به این کشور، دوباره آن را تمدید نماید. دارنده این نوع ویزا نیز می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را همراه با خود به آمریکا ببرد.

نکته: توجه داشته باشید که در کلیه این ویزاها فرد باید توانایی مالی و قصد بازگشت به کشور خود را پس از پایان دوره تحصیلی اثبات کند.

 • مهاجرت به آمریکا از طریق کار و سرمایه گذاری

یکی از مهم ترین روش های اخذ ویزای آمریکا، اقدام از طریق روش کاری است. افرادی که از این طریق قصد مهاجرت به آمریکا را دارند، معمولا به دنبال دریافت گرین کارت نیز هستند، اما باید توجه داشته باشید که برای اخذ اقامت دائم، شخص متقاضی باید چند سال در کشور آمریکا اقامت داشته باشد و پس از آن می تواند درخواست گرین کارت دهد.

یکی دیگر از راه های مهاجرت به امریکا، اقدام از طریق سرمایه گذاری است. برای این منظور شما باید در یک شرکت تجاری جدید سرمایه گذاری کنید و چند نفر را با توجه به قوانین روز ایالات متحده استخدام کنید. حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری نیز توسط قانون مشخص شده است.

نکنه: توجه داشته باشید، در حال حاضر، ویزای کار و سرمایه گذاری برای شهروندان ایرانی صادر نمی شود.

 • ویزای ازدواج آمریکا

یک راه آسان برای مهاجرت به آمریکا که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند، ازدواج با شهروندان آمریکایی است و به راحتی منجر به دریافت گرین کارت می شود.

 • مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی

یکی از سیاست های آمریکا برای پذیرش مهاجران، حمایت از پناهندگان و افراد آسیب پذیر است؛ اشخاصی که در کشور خود مورد آزار و شکنجه قرار گرفته اند و یا به خاطر شرایط خاص و تهدید کننده قادر به بازگشت به وطن خود نیستند. پناهندگان به دلیل ترس از آزار و اذیت به دلیل نژاد، تعلق به یک گروه اجتماعی خاص، عقاید سیاسی، مذهب و دیگر موارد در ایالات متحده پذیرفته می شوند.

 • مهاجرت برای افراد نخبه

اگر یک ورزشکار حرفه ای هستید که موفق به کسب مدال در مسابقات بین المللی شده اید، یک هنرمند شناخته شده با جوایز معتبر جهانی مانند اسکار، پولیتزر و گلدن گلوب هستید و یا یک دانشمند نخبه اید، می توانید از این طریق برای مهاجرت به امریکا اقدام نمایید.

مهاجرت به آمریکا برای افراد نخبه

 • مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری

ویزای گوناگونی یا گرین کارت لاتاری یک نوع ویزای مهاجرت به آمریکا است. لاتاری یک سیستم قرعه کشی در آمریکا است که هر ساله تعدادی از افراد از کشورهای مجاز در قرعه کشی را برای دریافت این نوع ویزا انتخاب می کند. به پذیرفته شدگان در لاتاری، در صورت برخورداری از شرایط لازم، مجوز اقامت دائم آمریکا (گرین کارت) داده می شود. همسر متقاضی و فرزندان مجرد وی که در روز نام نویسی اینترنتی لاتاری زیر ۲۱ سال سن داشته باشند، می توانند ویزا دریافت کنند.

سوالات متداول

 1. آیا کودکی که در آمریکا متولد می شود، شهروند کشور آمریکا به حساب می آید؟

معمولا اگر فرزند شما در آمریکا به دنیا بیاید، یک شهروند آمریکایی محسوب می شود. اما اگر پدر و مادر او دارای اقامت دائم آمریکا نباشند، نمی توانند از این طریق تابعیت کسب کنند. البته در سن 21 سالگی، فرزند می تواند برای اعضای خانواده خود درخواست اقامت دائم دهد.

 1. آیا می توان برای فرزندان خود در مدارس آمریکا پذیرش گرفت؟

به راحتی نمی توان برای فرزندان در آمریکا پذیرش گرفت و معمولا دانش آموزان غیرآمریکایی نمی توانند در مدارس این کشور تحصیل کنند؛ مگر اینکه به همراه والدین خود که اقامت دائم دارند،  به این کشور وارد شده باشند.

 1. بهترین روش برای مهاجرت به آمریکا چیست؟

این موضوع با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است و نمی‌توان برای همه یک الگوی یکسان در نظر گرفت. به عنوان مثال، دریافت پیشنهاد کار از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به آمریکا است، اما در حال حاضر برای ایرانیان امکانپذیر نیست. در حال حاضر، ویزاهای تحصیلی برای ایرانیان بیشتر قابل دسترسی هستند.

4/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.